Právě je 20.11.2017 - 13:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vrhací ruční praky, práčata
PříspěvekNapsal: 13.09.2016 - 20:47 
sudličník
sudličník

Zdravím, na husitském hradě Kalich, kde momentálně probíhá záchranná akce spolu s archeologickým výzkumem, jsem našel v prostoru cca 4x4 metry malé kamenné kuličky. Některé jsou celé, někde polovina, jindy třetinkový fragnent. Celkem jich je "zatím" asi kolem 15ti kusů.
Vzal jsem vzorek pro geologa a závěr je jasný - tento typ kamene nevytváří přírodní cestou kuličky a pod lupou jsou vidět otřelé plošky třením - a jde tedy o ruční práci.

- nevíme si s tím rady, zda "práčata" zde trénovali přesnost vrhu prakem na bustu Zikmunda, nebo se jedná o něco jiného /středověká hra - jen najít ještě důlek/?

- stále se nachází jen tyto dvě velikosti

- dávali si práci s broušením kuliček jakožto střeliva ? -Nevím, zda si dávali čas, ale já zkusmo jednu dal - trvalo mě to přesně 8 minut od rozbití kamene krumpáčkem po hrubou kuličku. /za přítomnosti svědka, který nevěřil.../

- je to pouze fenomén Kalicha, nebo jsou i tyto nálezy z jiných husitských hradů ?

- skutečně broušením do kuličky lze zpřesnit a zefektivnit vrh na cíl ohledně přesnosti a rychlosti ?

Zajímají nás odpovědi na tyto otázky, protože samy v mnohém tápeme... Každopádně děkujeme za odpovědi i případné odkazy.

Příloha:
DSC02641.JPG
DSC02641.JPG [ 438.45 KiB | Zobrazeno 1707 krát ]
Příloha:
DSC02640.JPG
DSC02640.JPG [ 582.16 KiB | Zobrazeno 1707 krát ]
Příloha:
DSC02635.JPG
DSC02635.JPG [ 2.02 MiB | Zobrazeno 1707 krát ]
Příloha:
DSC02092.JPG
DSC02092.JPG [ 505.93 KiB | Zobrazeno 1707 krát ]
Příloha:
DSC02091.JPG
DSC02091.JPG [ 593.27 KiB | Zobrazeno 1707 krát ]

Předmět příspěvku: Re: Vrhací ruční praky, práčata
PříspěvekNapsal: 14.09.2016 - 12:03 
desátník
desátník

Jestli to měřím z obrazovky dobře, vychází mi to asi na 17mm, což mi přijde do praku příliš malé (při váze kamene). Považoval bych to spíše za nouzové střelivo do ručnic.

Vojáci z třicetileté války si dobrušovali otřepy odlévaných olověných střel například o pískovcové zárubně, nedal by se na hradě najít kámen se stopami po obrušování?

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 - 12:12 
sudličník
sudličník

Díky za názor, ten brousící kámen by byl těžko dohledatelný.. kdo ví, kde je.. je i možné, že je klidně někde v zástavbě základů, protože tam v 19.stol. probíhaly akce jako např. stavba hospody a vyhlídky / obojí dnes neexistuje.../
větší kámen má +- 30 mm a menší +- 15 mm
Jak jsem psal - jsou tam pouze tyto 2 velikosti nacházeny

PříspěvekNapsal: 15.09.2016 - 18:42 
sudličník
sudličník

výtažek odsud - https://www.online.muni.cz/vite/5890-vr ... disciplina
"Mnoho současných archeologů přisuzuje hliněným kuličkám nedostatečné balistické vlastnosti. Ale osobně se přikláním k názoru německého archeologa Manfreda Korfmanna, který už v sedmdesátých letech minulého století postuloval, že důkazem pro použití praku jsou buď kamenné, nebo hliněné kuličky."

nebo další
výtažek odsud - http://tydlitatova.nazory.eu/rubriky/livjatan/o-praku
"Co se týče munice, jako základní byly užívány klasické ohlazené, nejlépe říční, oválné kameny. Váha se pohybovala opětovně dle účelu použití a samozřejmě velikosti praku. Od padesátigramových oblázků až po pětisetgramové smrtící kameny. V zájmu zvýšení přesnosti a rychlosti se projektily dle archeologických nálezů vyráběly i z vypálené hlíny, kde bylo možné dokonale vytvarovat požadovaný aerodynamický profil. Vrcholem ovšem byly z olova lité projektily, jež vyráběly hlavně antické armády Říma a řeckých polis. Díky své hustotě poskytovalo olovo účinnou smrtící váhu k malé velikosti střely, což znamenalo menší odpor vzduchu, než při použití kamene či hlíny, a to při zachování, pokud ne přímo zvýšení smrtícího účinku. Typická velikost odlévaných střel se pohybovala kolem 35 milimetrů délky na 20 milimetrů šířky."

tak u té váhy nevím ... ten kamenný fragment 1/4 má na num.váze 9,22 g, takže celá mohla mít necelých 40 g a velikost +- 30 mm
Menší je celá a má váhu 5,3 g a velikost 15 mm
Tak nevím, jestli informace o rozměru a váze nás v tomto posune někam dále.
-prakové kuličky ?
- fenomén nálezu pouze z Kalicha ?

PříspěvekNapsal: 16.09.2016 - 21:12 
desátník
desátník

Nevím, ale kulička o váze pěti gramů do praku... Na hradě, kde by se práče při pokusu o výstřel nadměrně vystavovalo nepřátelům... Prostě mi z toho vychází nejpravděpodobněji výroba nouzové munice do píšťaly a hákovnice.

PříspěvekNapsal: 16.09.2016 - 21:19 
sudličník
sudličník

trenére, nevím, je to v prostoru nádvoří, není to nikde u hradeb apod. Ale ty malé - jsou na prak asi fakt malé, ale ty větší by už seděly...
Proto hledáme možné odpovědi o co vůbec jde.

PříspěvekNapsal: 17.09.2016 - 19:00 
sudličník
sudličník

čtu, čtu a pročítám... zjišťuji, že velikostí by se hodily také do lehké ručnice, píšťaly /15-20 mm - ta menší/
a ta větší +- 30 mm jsem se dočetl, že byly i píšťaly na průměr 32 mm.
Nikde jsem se ale nedočetl, jaké měli různé typy palných zbraní té doby ráže a zda se mohlo používat i kamenné střelivo.
Pokud ano, pak by jsem se mýlil v celém počátku a mohlo by se jednat o kuličky do palných zbraní - ne do praku.
Je někdo v tomto kovaný a může potvrdit, či vyvrátit myšlenku, že by se tedy jednalo o střelivo do palné zbraně a pokud ano - jaké ?
Děkuji
ps. pokud se toto potvrdí, prosím admina a přesun do příslušné sekce, nebo smazání. S vrhacími praky by to nemělo nic společného.

PříspěvekNapsal: 06.05.2017 - 22:47 
sudličník
sudličník

Dnes jsem měl možnost mluvit s Láďou Faiglem, kamenné kuličky stejných rozměrů mají i z hradu v Kostomlatech. Vzhledem k tomu, že to neznali z jiných hradů - také tomu nepřikládali důležitost. Tak to už máme 2 hrady s těmito nálezy ...

PříspěvekNapsal: 09.05.2017 - 19:12 
střelec
střelec

To je hodně zajímavá informace Petře! Moc se mi nezdá možnost použít ty hrubě opracované kameny jako nouzové střelivo do palných zbraní. Při takových nerovnostech povrchu by hrozilo ucpání a roztržení hlavně. Ale úplně vyloučit to asi nelze.

PříspěvekNapsal: 10.05.2017 - 06:46 
sudličník
sudličník

Nevím, k čemu sloužily, ale je to jedna z variant a popravdě, jsem rád, že je tam před lety našly a hlavně - dali je bokem - nevyhodily je ...

PříspěvekNapsal: 10.07.2017 - 20:45 
sudličník
sudličník

jen nadhodím otázku -
to, že se dnes používají průbojné náboje - nemá to co dělat jako předloha husitské střely /kule i válečky/ z olova s železným jádrem. Možná se mýlím, ale účel mě příjde stejný.
a opět nadhodím -
je známo, že švédové v bitvě u Breitenfeldu roku 1631 použili kartáčové střely. Nemohli tyto kamenné kuličky být součástí kartáčové střely již o 200 let dříve ?? Vždyť to, že do bambitek se rvalo cokoliv, hlavně aby to nadělalo bordel - to je známo. Nemohlo to napadnout i naše bojovníky ??

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]