Právě je 19.04.2024 - 06:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.01.2010 - 16:31 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Tak si ty obrázky v Durdíkovi, Voj. dějinách a tady porovnejte. Jsou v podstatě totožné.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: OT: Klučina
PříspěvekNapsal: 11.01.2010 - 18:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Tak si ty obrázky v Durdíkovi, Voj. dějinách a tady porovnejte. Jsou v podstatě totožné.
O.K. Pokud budu mluvit za sebe, tak jsem obsah této knížky ponechával přece bez komentáře.
Přesto bych se ještě ke Klučinovi v obecné rovině rád vrátil.
Když jsem naposledy s Klučinou v září 2006 debatoval po jeho přednášce v Českém Brodě, je patrné, že - jak nakonec potvrdil i Martin Picek - svoje názory na husitské vojenství ve zralém věku zřejmě poněkud přehodnotil. Podrobněji k tomu viz tady a dále ...

P.S. Ponechám to zatím v tomto tématu a kdyby se diskuse rozhořela, můžu to pak přesunout jinam ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.01.2010 - 19:38 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 30.11.2007 - 23:00
Příspěvky: 145
Platnost vypršela


Naposledy upravil David dne 24.02.2011 - 17:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: MÁM OTÁZKU
PříspěvekNapsal: 23.01.2010 - 14:36 
Offline
práče
práče

Registrován: 23.01.2010 - 14:32
Příspěvky: 28
Zajímalo by mě, co se stalo s pevností na Vítkově po bitvě? Nikde se o tom nepíše a nemluví ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.01.2010 - 20:15 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 30.11.2007 - 23:00
Příspěvky: 145
Platnost vypršela


Naposledy upravil David dne 24.02.2011 - 17:58, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03.03.2010 - 23:30 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
Tak abych se jenom trochu přidal se svou troškou do mlýna...

Na Vítkově-Žižkově, se už toho asi moc nezjistí a nevykope.
Dále se připojuji k názoru, že tvrz-opevněná bouda, asi nebylo nějaké prostinké improvizované opevnění a skutečnost, že tam byl Žižka, nasvědčuje důležitosti strategického místa.Já nevím jak ostatní, ale když člověk vyleze na Žižkov, má celé město na dlani.Jediné, co mi na tom skutečně nesedí, je naprosto zanedbatelný počet obránců.To číslo je hodně směšné u tak důležitého strategického bodu...

asi to už každý viděl, ale jako základní představa a inspirace by to mohlo pmoci...

http://www.youtube.com/watch?v=afEfCniX ... re=related

druhou část si tam najdete též...

Zajímavá je na začátku úvaha, jak Žižka mluví o obklíčení Prahy, které lze realizovat pochodem přes Vítkov...Vím, že je to film, ale za úvahu to rozhodně stojí.

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.03.2010 - 21:24 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 30.11.2007 - 23:00
Příspěvky: 145
Platnost vypršela


Naposledy upravil David dne 24.02.2011 - 17:59, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: obležení ...
PříspěvekNapsal: 09.03.2010 - 10:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
odpurce paleni v sudech píše:
... Jediné, co mi na tom skutečně nesedí, je naprosto zanedbatelný počet obránců.To číslo je hodně směšné u tak důležitého strategického bodu...
asi to už každý viděl, ale jako základní představa a inspirace by to mohlo pmoci...
http://www.youtube.com/watch?v=afEfCniX ... re=related
druhou část si tam najdete též...
... a druhá část: http://www.youtube.com/watch?v=pE-ghxHN ... re=related .

odpurce paleni v sudech píše:
... Zajímavá je na začátku úvaha, jak Žižka mluví o obklíčení Prahy, které lze realizovat pochodem přes Vítkov...Vím, že je to film, ale za úvahu to rozhodně stojí.
Tak tato dlouhá diskuse o bitvě na Vítkově, která tady na fóru zabírá aktuálně 10 stránek, tuto varintu odmítla jako málo pravděpodobnou. Čornej ji však úplně nevylučuje, viz tady ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 09.03.2010 - 13:19, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.03.2010 - 13:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
David píše:
... A vyjíždět s vozovou hradbou před bránu mi taky nepřipadá moc dobrý nápad, taky bych tam spíš viděl možnost posílení obrany polním opevněním ...
Vozová hradba nepatří do polních opevnění? ... :wink:
Já bych se u tohoto pozastavil přece jenom poněkud více. Scénárista filmu Proti všem věrně "opisuje" románovou předlohu, tedy i toto "opevněné předpolí" před branou, jak je zřejmé z výše uvedných ukázek na YouTube ...

Obránci Prahy ještě před započetím útoku nepřítele, vyjeli ven Poříčskou branou a postavili před ní nevelkou vozovou hradbu, osazenou polními děly. Za hradbou se shromáždila jízda v čele s velícím hejtmanem Kunešem z Bělovic, který po odražení útoku na Vítkově hoře zavelí: "Ti tam běží, tyto poženeme my!", vozová hradba je otevřena na dvou místech, jimiž husitská lehká jízda opouští ohrazený plac, aby vpadla v bok křižákům kdesi před Špitálským polem ...
A teď co s tím? Je to jen Jiráskova licence, nebo by to mohlo mít reálný základ? Např. Poříčská brána byla jedním z bodů fortifikačního systému Prahy, kam by nepochybně křižáci zaútočili. Tak proč před ní nepostavit ještě vozovou hradbu, která by v případě nezadržitelného náporu mohla zůstat opuštěna a vojáci uvnitř hradby by se pak stáhli do města.
Je to jen fabulace nebo jeden z možných taktických obranných prvků? ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.03.2010 - 01:44 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 31.08.2009 - 13:47
Příspěvky: 324
Bydliště: Petrovice
Ale teď již jsme asi trochu mimo, na Vítkově přece stály sruby a ne vozová hradba.
I když - bojové vozy s sebou táboři určitě měli, vždyť s jejich pomocí cestou do Prahy zvítězili u Poříčí.

_________________
De omnibus est dubitandum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: vozová hradba před branou
PříspěvekNapsal: 10.03.2010 - 13:42 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Iohannes Cladis píše:
Ale teď již jsme asi trochu mimo, na Vítkově přece stály sruby a ne vozová hradba ...
Jasně, proto jsem ty příspěvky o vozové hradbě přesunul.

Já jsem svým předchozím příspěvkem pouze "sklouzl" z Vítkova dolů k městu a chtěl jsem zapřísti akademickou debatu pouze nad onou vozovou hradbou před Poříčskou branou, která se najednou objevila ve filmu a v románu Proti všem a následným útokem jízdy.
Domníval jsem se, že se společně zamyslíme nad tím, zda tento obranný prvek mohl vycházet z dobové reality a zda mohl být v této bitvě vůbec aplikován. Toť celé ... :wink: :oops:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.11.2010 - 20:19 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
prokousal jsem se diskuzí a musím říci že hypotéza Trenéra o důvodu a časování opevňovacích prací na Vítkově je víc než zajímavá.
Nejčastější důvod obsazení Vítkova pro snazší zamezení zásobování mi připadala vždy logická, zvláště i proto, že se domnívám že Zikmundovi nechtěl Prahu dobít silou, vzhledem k povaze a chování tehdejších vojsk nebyl schopen v tom případě zamezit drancování a nastoupit na trůn s prvním činem - vyrabování a zcela jistě i hromadné vraždění obyvatel hlavního města :roll: , to by asi nebyl ten správný počin k uklidnění situace v jemu dlouhodobě nepříliš nakloněné zemi. Ani podpora dědických práv poslušných příslušníků šlechty nebyla nijak velká.Byl pragmatický a velmi schopný politik. Donutit vzdát se neposlušné město a pak projevit jistou velkorysost, to by byl lepší začátek vlády.
K bojovému nasazení husitských bojovníků bych chtěl říci, že jejich statečnost a odhodlání, byla pro nás asi těžko pochopitelná, ale oni nebojovali o majetek, slávu a dokonce ani o pozemský život. Jejich cílem byl život věčný!! Kristus Vám za škody stojí...kdo proň život složí, věčný míti bude! Pro většinu dnešních lidí fráze, pro středověkého člověka fanaticky věřícího nikoliv. On nemohl v boji nic ztratit. Pokud zemřel získal život věčný. Naproti tomu jejich protivník, středověký šlechtic , bojoval hlavně pro slávu a kořist (sice věřící, ale neovlivněn kazateli a ve většině případů zcela jistě proti prostému ,božímu bojovníkovi' víry vlažnější ,) Takový rytíř vítězstvím nad selskými ,chlapy' nic nezískal. Kořist žádná a pokud by vyhrál, sláva by se stejně nekonala, dobový názor by to bral jako samozřejmost. Není proto divu že vyjel zvesela honit vzbouřené sedláky a když narazil na potíže, tak toho nechal. Byl svobodným člověkem a nebyla síla ho donutit bojovat pokud sám nechtěl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 22.01.2011 - 23:00 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
Já nechci zrovna rýpat, ale pokud na straně křižáků padlo pouze 150 vojáků, tak to zrovna nebyla velká bitva :lol:
A to, že na straně obránce bylo tak málo bojeschopných, mi spíš příjde, že šlo o velmi silný moment překvapení.Že by i samotný Žižka se zmýlil a nečekal přepad v ten den...?

Jinak mi může někdo vysvětlit, jak je vůbec možné velký kolos, jako byla Praha v té době vyhladovět?Klidně mi to napište, jako by jste přistupovali k nějakému pitomcovi.Já si to totiž ani omylem neumím představit a rovnou to považuju za nesmysl 8)

Další fakt.Spekulujete, zda chtěl Zikmund dobýt Prahu útokem či ne.Já si myslím, že do Prahy se musel dostat co nejdříve.Při dlouhém obležení docházelo nezřídka k paradoxní situaci.Problém s proviantem má samo sebou obležený.Ale ještě větší obléhatel, protože ten nerozumným rabováním dokázal celý kraj vyjíst a zajížděl si pro potraviny třeba i padesát kilometrů daleko.Nakonec od obléhání musel upustit, protože zkrátka nebylo co jíst.Kdežto u obležených probíhalo rozdělování jídla pod přísným dohledem...A co potom taková armáda čítajících třicet tisíc?Nezapomínejte rovněž na koně.Kůň taky musí něco žrát :D

Takže kdyby Zikmund chtěl Prahu vyhladovět, tak to udělá a to bez ohledu na prohranou (šarvátku) na Vítkově hoře.To neudělal a čtrnáct dnů na to dal armádu rozpustit.Proč asi?

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: obléhání vs. čas
PříspěvekNapsal: 23.01.2011 - 14:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Tohle téma má skoro 150 příspěvků. Domnívám se, že tebou položené otázky se v nich už probíraly, ale nechce se mi v nich hrabat, abych to eventuálně potvrdil ...

odpurce paleni v sudech píše:
Já nechci zrovna rýpat, ale pokud na straně křižáků padlo pouze 150 vojáků, tak to zrovna nebyla velká bitva ...
Nebyla!
Tohle "objevil" už Josef Pekař a myslím, že od jeho dob na tom není potřeba cokoli měnit nebo to dokonce zpochybňovat ...

odpurce paleni v sudech píše:
... Jinak mi může někdo vysvětlit, jak je vůbec možné velký kolos, jako byla Praha v té době vyhladovět? ...
Spekulujete, zda chtěl Zikmund dobýt Prahu útokem či ne.Já si myslím, že do Prahy se musel dostat co nejdříve ...
O tomhle se naopak můžeme přít až do bezvědomí ...
V době, o níž je řeč, měla metropole do 30.000 obyvatel a např. Plzeň něco kolem 4.000. Přesto husiti – jak moc dobře víme – chtěli Plzeň (taky) vyhladovět. V tomhle bych tedy problém neviděl (nenechme se zmást počtem obyvatel). U Prahy šlo nepochybně o čas! Ale to u Plzně v podstatě taky, ani radikálové před tímto velkým městem nechtěli s obležením otálet, zřejmě se domnívali, že když nasadí všechny své síly, bude to raz dva hotový ...

Přesto si dovolím v této souvislosti ještě nabídnout jiné dvě otázky. (Jestli se v předchozím taky probíraly [asi jo], hluboce se omlouvám. :oops: )
Když Zikmund nechtěl Prahu obléhat, proč Žižka stavěl obranné opevnění na Vítkově? Aby s tou hrstkou bojovníků s kopce a jakoby ze zálohy napadal Zikmundovo vojsko podnikající na Prahu jeden útok za druhým (když šlo o ten čas)? ...

Zdroj počtu obyvatel ve městech: Šmahel - HR 1, str. 352 - 358

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 23.01.2011 - 17:47, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.01.2011 - 16:52 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
odpurce paleni v sudech píše:
Já nechci zrovna rýpat, ale pokud na straně křižáků padlo pouze 150 vojáků, tak to zrovna nebyla velká bitva :lol:
A to, že na straně obránce bylo tak málo bojeschopných, mi spíš příjde, že šlo o velmi silný moment překvapení.Že by i samotný Žižka se zmýlil a nečekal přepad v ten den...?
Žižka tam toho dne byl a bojoval spolu i s těmi údajnými 26 muži a 3 ženami (jiný pramen uvádí 60 mužů) s nazasením vlastního života. Statečný hejtman se boji rozhodně nevyhýbal a už jen že tam byl svědčí o tom, že útok na Vítkov očekával. Jestli ale útok očekával 14. července 1420 to netuším. Nejspíše ne :lol:

odpurce paleni v sudech píše:
Jinak mi může někdo vysvětlit, jak je vůbec možné velký kolos, jako byla Praha v té době vyhladovět?Klidně mi to napište, jako by jste přistupovali k nějakému pitomcovi.Já si to totiž ani omylem neumím představit a rovnou to považuju za nesmysl 8)
Těžko říci, co se lišce honilo hlavou před Prahou, když měl český trůn tak blízko a při tom tak daleko. Jedno je třeba mít v této souvislosti vždy na paměti: Zikmund nebyl vojevůdce ani žádný vojenský stratég. Vojenskému řemeslu nerozuměl, a tak ho ponechával jiným a zkušenějším. Jenže před Prahou už to jaksi byla Zikmundova věc, jakým způsobem bude Praha obsazena. Zikmund nejspíše nechtěl Prahu dobýt, věděl moc dobře, že v křižáckém vojsku jsou i tací, kteří drží praporec s křížem jen jako a chtějí hlavně kořist. Nedělal si žádné iluze o tom, jak by Praha, vlastně jeho majetek a nová rezidence dopadla, kdyby byla dobyta mocí. Bral ohled i na české katolické panstvo, které nechtělo něco takového spatřit. Jenže Zikmundovy velitelé chtěli Prahu dobýt a pokořit. Pnutí a rozpory mezi veliteli a Zikmundem způsobily rozpory ve velení a přispěly ke krachu tažení. Zikmund zdá se pouze dal souhlas k neprodyšnému obklíčení Prahy, tomu bránil Vítkov a Žižka. I díky němu I. kruciáta krachla a jak praví moudře český lev: "to by chtělo sochu". Jestli by se podařilo Prahu vyhladovět si myslím že ano. Bylo zde navíc i 10 000 husitů a venkovanů z okolí Prahy. To připočteme k těm asi 40 000 obyvatel co měla Praha normálně a uvidíme, že by se Praha vyhladovět dala. Kdyby měl ale Zikmund dostatek zásob pro křižáky, což neměl, protože neměl ani peníze.

odpurce paleni v sudech píše:
Takže kdyby Zikmund chtěl Prahu vyhladovět, tak to udělá a to bez ohledu na prohranou (šarvátku) na Vítkově hoře.To neudělal a čtrnáct dnů na to dal armádu rozpustit.Proč asi?
Protože ve vojsku se šířily nemoci, nechuť, rozmrzení a nesouhlas se Zikmundem. Výprava se rozkládala již delší dobu a Vítkov sám o sobě na rozklad neměl vliv. Spíše ho jen urychlil. Zikmund před Prahou zaváhal a měl po srandě...

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 154 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 101 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz