Právě je 19.04.2024 - 14:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: vrch Vladař
PříspěvekNapsal: 17.08.2011 - 01:16 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Na diskusním fóru jednoho nejmenovaného webu se jeden z diskustujících snažil vydávat Žižkovy ústupy z bojiště, jimiž slepý válečník úspěšně řešil takřka bezvýchodnou situaci, za jeho prohry. :roll: Jako příklad úváděl Žižkův ústup od Kutné Hory v prosinci r. 1421, který záhy Žižka proměnil v přesvědčivé vítězství u Haber a Německého Brodu v lednu následujícího roku.
Onen přispěvatel by mezi Žižkovy "prohry" patrně zařadil i ústup neporazitelného od vrchu Vladař. Tedy pokud by vůbec o této zdánlivě epizodní bitvě věděl. :D

Vrch Vladař, 693 m.n.m., se nachází cca 4 km jihovýchodně od Žlutic na Karlovarsku.
Na úpatí Vladaře Žižka skončil v závěru svého tažení proti plzeňskému landfrýdu na podzim r. 1421.
Někdy na poč. 2. dekády listopadu Žižka opustil Klatovy a vydal se s 1500 muži pěchoty a 400 jezdci směrem ke Krasíkovu. Posílené oddílly plzeňského landfrýdu se snažily Žižku zaskočit v otevřeném poli. Před početnějším nepřítelem se Žižka jal ustupovat směrem k Žatci, neustále pronásledován nepřátelskou jízdou. Nakonec Žižka se svými hejtmany usoudil, že musí zastavit a čelit nepříteli. Vhodné místo se naskytlo právě na úpatí Vladaře, kde byla postavena vozová hradba, za níž se ustupující husiti úspěšně bránili. Až čtvrtého dne v nepřízni počasí se Žižka rozhodl k ústupu, prorazil obklíčení a byl definitivně zachráněn až v momentě, kdy se na pochodu směrem k Žatci spojil s husity z tohoto města, kteří vyrazili slepému hejtmanovi na pomoc.
A za několik málo týdnů se již zase Žižka probíjel z obklíčení u Kutné Hory - viz výše.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vladař
PříspěvekNapsal: 24.09.2011 - 13:23 
Offline
práče
práče

Registrován: 23.01.2010 - 14:32
Příspěvky: 28
Tohle střetnutí je ale zajímavé i z jiných hledisek. Na kopci bylo snad několik tisíciletí hradiště a jeho opevnění se zachovalo dodnes. Na vrcholu je také jezírko, které snad sloužilo jako zdroj vody.
Mohl to Žižka využít?
Kde postavil vozovou hradbu? Kolik měl vozů? Měl mít 1500 pěších a 400 jezdců a vrcholová plošina má obvod dlouhý asi 1500 metrů - takže využili husité pravěké opevnění k vlastní obraně?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vladař
PříspěvekNapsal: 24.09.2011 - 23:20 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
jiggi píše:
... Na vrcholu je také jezírko, které snad sloužilo jako zdroj vody. Mohl to Žižka využít? ...
Třeba jo, ale u kopce se zdrželi pouhé 4 dny. Nebyli přece obléháni dlouhé týdny jako na nějakém hradu.

jiggi píše:
... Kde postavil vozovou hradbu? ... takže využili husité pravěké opevnění k vlastní obraně? ...
Proč by se s vozy škrábali na docela slušně vysoký kopec? :wink:
Jak jsem už naznačil, hradba stála na úpatí kopce, o nějž se "pouze" opírala.

jiggi píše:
... Kolik měl vozů?
Kolem 80 ±.

Aspoň tak to vidím já, ale třeba mě nějaký daleko větší odborník na husitské válčení (než jsem já) ještě doplní nebo upřesní, až půjde kolem ... :idea:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.09.2011 - 10:41 
Offline
práče
práče

Registrován: 23.01.2010 - 14:32
Příspěvky: 28
Opevnění se na Vladaři nachází i dole na pravěkém předhradí.
Mě právě zaráží celková plocha a délka úpatí kopce, která by se musela bránit proti přesile. Kdyby husité zabezpečili jen menší část Vladaře, mohl landfrýd prostě vylézt nahoru a začít je ostřelovat, nebo i útočit. Proto by mi "plochý" dvojvrchol z praktického hlediska připadal k obraně vhodnější. Ale: Já tam nebyl, terén neznám, tak jenom uvažuju. V té době byl navíc kopec odlesněný, což by přesun vozů usnadnilo.
K tomu jezírku: Je otázka, jaké zásoby vody v tu chvíli husité měli. Možná jim "pitná nádrž" přišla vhod.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 64 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz