Právě je 19.04.2024 - 10:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21.09.2005 - 14:59 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
V tomhle Vám bratři mohu bohužel jenom držet palce, protože nemám ve filmařském oboru žádné známé a z Krumlova na Barandov nebo z Krumlova do New Yorku, to je stějně daleko. Pokud ale přeci jenom najdete něco v čem bych mohl býti nápomocen, tak se velice rád zapojím a pokud na to mé síly a vědomosti budou stačit, tak i vyřídím.
Jiří Motyčka píše:
PS. Trochu mi chybí názory dalších dikutérů. Neměli bychom v tom zůstat sami dva...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21.09.2005 - 19:05 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Az to s Jirkou prorveme do realizace, tak si v tom vsichni zahrajeme ne? :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Jako herci
PříspěvekNapsal: 22.09.2005 - 22:41 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jo, tak maximálně v komparzu... Ale vážně. Pokud se to snad někdy povede, chtěl bych zůstat v pozadí. Věřte, přátelé, že pro mne by největší odměnou bylo to, že se tento "můj" sen uskutečnil i třeba v úplně jiné podobě, ale podstata by zůstala: moderní velkofilm o husitech, který by nebyl prvoplánově komerční.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pokračuji ve svém úsilí…
PříspěvekNapsal: 03.10.2005 - 17:55 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Když jsem zaslal ukázku svého námětu VAC, doporučili mi, abych se zúčastnil soutěže Ceny Sazky (podrobnosti na www.ceskylev.cz) nebo se obrátil na dramaturgické oddělení České televize. Učinil jsem to druhé, protože můj návrh není scénář, ale podrobně zpracovaný námět. Šéfdramaturg ČT pan Hubač mi odpověděl:
"Vážený pane Motyčko,
děkuji Vám za mail i několik scén, které jste mi v příloze poslal. O tom, že by bylo velmi záslužné dramaticky zpracovat jedno z nejslavnějších období české historie mě nemusíte nijak přesvědčovat. Jsem stejného názoru. Z tohoto důvodu jsme iniciovali napsání sedmidílného televizního seriálu Jan Hus, kterého se autorsky ujala spisovatelka Eva Kantůrková. Scénáře jsou schváleny a připraveny do výroby. Jediné, co nám na realizaci této historické fresky chybí, jsou peníze. Domníváme se však, že po právě probíhajícím navýšení koncesionářských poplatků, bude i na realizaci tohoto historického seriálu dostatek finančních prostředků.
Srdečně Vás zdravím a přeji hezké dny.
Ivan Hubač"

I když v podstatě moji nabídku nepřijal, jeho odpověď, bratři, je přesto pozitivní, že? Je to úžasná zpráva vyslaná z veřejnoprávního média.
Dále pak vidíte, že ve svém úsilí nepolevuji, ale jsem v tom zase nějak sám. Já vím, že má každý svých starostí až nad hlavu. Já taky, husitství je však moje „druhá“ profese. Ale tady nejde o to obíhat nějaké instituce a někoho se doprošovat. Vůbec ne. „Pouze“ se zamyslet nad tím, jak této věci pomoci, zda nemám nějakého známého, který má dalšího známého, který už by mohl, co já vím… A na reakci pana Hubače vidíš, Jáchyme, že ten tvůj známý se nemusí bát „toho, že si o něm jeho kamarádi z filmové branže budou říkat, jaké blázny k nim posílá“


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokračuji ve svém úsilí…
PříspěvekNapsal: 04.10.2005 - 13:53 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jiří Motyčka píše:
Když jsem zaslal ukázku svého námětu VAC, doporučili mi, abych se zúčastnil soutěže Ceny Sazky (podrobnosti na www.ceskylev.cz) nebo se obrátil na dramaturgické oddělení České televize. Učinil jsem to druhé, protože můj návrh není scénář, ale podrobně zpracovaný námět. Šéfdramaturg ČT pan Hubač mi odpověděl:
"Vážený pane Motyčko,
děkuji Vám za mail i několik scén, které jste mi v příloze poslal. O tom, že by bylo velmi záslužné dramaticky zpracovat jedno z nejslavnějších období české historie mě nemusíte nijak přesvědčovat. Jsem stejného názoru. Z tohoto důvodu jsme iniciovali napsání sedmidílného televizního seriálu Jan Hus, kterého se autorsky ujala spisovatelka Eva Kantůrková. Scénáře jsou schváleny a připraveny do výroby. Jediné, co nám na realizaci této historické fresky chybí, jsou peníze. Domníváme se však, že po právě probíhajícím navýšení koncesionářských poplatků, bude i na realizaci tohoto historického seriálu dostatek finančních prostředků.
Srdečně Vás zdravím a přeji hezké dny.
Ivan Hubač"

I když v podstatě moji nabídku nepřijal, jeho odpověď, bratři, je přesto pozitivní, že? Je to úžasná zpráva vyslaná z veřejnoprávního média.
Dále pak vidíte, že ve svém úsilí nepolevuji, ale jsem v tom zase nějak sám. Já vím, že má každý svých starostí až nad hlavu. Já taky, husitství je však moje „druhá“ profese. Ale tady nejde o to obíhat nějaké instituce a někoho se doprošovat. Vůbec ne. „Pouze“ se zamyslet nad tím, jak této věci pomoci, zda nemám nějakého známého, který má dalšího známého, který už by mohl, co já vím… A na reakci pana Hubače vidíš, Jáchyme, že ten tvůj známý se nemusí bát „toho, že si o něm jeho kamarádi z filmové branže budou říkat, jaké blázny k nim posílá“


No ja to o tom Janu Husovi rikal. Tedy on mi to rikal. Tak to je super. A co mi ted tedy dal? Spokojime se se sedmi dilnym Husem, nebo budemem pozadovat splneni vsech nasich pozadavku na husitsky velkofilm? :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pokračuji ve svém úsilí…
PříspěvekNapsal: 04.10.2005 - 15:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Obávám se, že ČT je mimo hru, oni teď asi mají "plné kecky" toho projektu o Husovi. Ergo, pro nás se nic nemění, tj. zaměřit se na režiséry, producenty. Chtěl jsem teď oslovit Pomejeho, ale on je na tom nyní velice zle, protože mu nevyšel projekt s filmem "Andělska tvář" (nedávno uvedený na Nově). Strašně se zadlužil a zmíněný film se mu pochopitelně nezaplatil (viz http://www.vecernik-praha.cz/show/pomej ... 50902.html). Je z toho vidět, jak riskantní je pouštět se do realizace jakéhokoli filmu natož o husitech, ale to my víme, že.
PS: Mně se ten film docela líbil.
Jachym Hrabec píše:
No ja to o tom Janu Husovi rikal. Tedy on mi to rikal. Tak to je super. A co mi ted tedy dal? Spokojime se se sedmi dilnym Husem, nebo budemem pozadovat splneni vsech nasich pozadavku na husitsky velkofilm? :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Poslední stav.
PříspěvekNapsal: 06.12.2005 - 13:50 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Rekapituluji moje poslední "aktivity": 20. 10. 2005 jsem zaslal ukázku námětu na TOTAL HELPART T.H.A. (http://www.tha.cz) - producent Ondřej Trojan, Tomáš Hanák a Jiří F. Burda. Protože se asi do 3 neděl nikdo neozval, dovolil jsem si to zaurgovat na jejich Webu - bez odezvy. Dnes jsem zaslal námět do studia Barrandov (http://www.barrandov.cz) paní Uldrichové. Tak uvidím...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Poslední stav.
PříspěvekNapsal: 30.12.2005 - 15:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jiří Motyčka píše:
Rekapituluji moje poslední "aktivity": 20. 10. 2005 jsem zaslal ukázku námětu na TOTAL HELPART T.H.A. (http://www.tha.cz) - producent Ondřej Trojan, Tomáš Hanák a Jiří F. Burda. Protože se asi do 3 neděl nikdo neozval, dovolil jsem si to zaurgovat na jejich Webu - bez odezvy. Dnes jsem zaslal námět do studia Barrandov (http://www.barrandov.cz) paní Uldrichové. Tak uvidím...

Další odeslání námětu bylo provedeno na produkci Biograf Jana Svěráka a na jinou adresu Studia Barrandov. No uvidíme... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: "Rozproudění" diskuse...
PříspěvekNapsal: 26.01.2006 - 10:14 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Protože diskuse na toto téma začíná skomírat (jestli už neumřela úplně), pokusím se ji opět probudit k životu a snad se mi to podaří tím, že uvedu ukázku ze 3. obrazu mého námětu, který navazuje na 2. obraz z úvodu diskuse na toto téma. Již nyní hazarduji se zneužitím autorských práv, ale bude to poslední ukázka, jinak nelze. (Přátelé, nepřeháním, vím, o čem mluvím.) Uvádím ji také proto, že jsem se nedočkal žádné reakce na poslední mé korespondenční aktivity s předními českými producenty. Doufám, že si ukázku nějaký čas neponechají a až se zapomene, tak ji nezneužijí ve svůj prospěch... :(

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 28.01.2006 - 12:13, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: "Rozproudění" diskuse...
PříspěvekNapsal: 26.01.2006 - 10:25 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jiří Motyčka píše:
Protože diskuse na toto téma začíná skomírat ...

Obraz 3. - bitva u Ústí 1426
Děj filmu pokračuje a graduje v jedné ze dvou vrcholných scén, bitvou u Ústí, které se Hostic zúčastní pod velením Jana Roháče z Dubé. Záběr realizovaný počítačovou technikou simuluje letecký snímek bojiště, na němž zřetelně rozeznáváme 2 řady vozů ve vozové hradbě, a rozestavení jednotlivých druhů husitských vojsk. Boží bojovníci poklekají k ranní modlitbě, začíná nedělní polní mše 16. června 1426. Mezi bojovníky přijímajícími podobojí prochází dvojice kněží s posvěcenými kousky chleba a s kalichy. Na závěr polní mše zazní velebný zpěv husitského chorálu. Kamera snímá zdupanou zem, nad níž se tetelí horký vzduch. Pozdě odpoledne se objeví nepřítel skoro na dostřel z houfnice. Ležení ožívá, ozývají se povely hejtmanů i nižších velitelů. Bojovníci se připravují k boji a povely jsou vykonávány s dokonalou, strojovou přesností, puškaři koženými měchy rozdmýchávají žhavé uhlíky v trojnohých železných nádobách a připravují ostatní pomocný dělostřelecký „vercajk“. Vidíme Korybutoviče na place, kde se nacházejí pražané. Další „letecký“ snímek zobrazuje blížící se zvlněné řady těžké jízdy nepřítele. V čele na svém vraníku a v těžké zbroji zdobené tepaným zlatem, které odráží odpolední slunce v oslnivých paprscích, vrchní velitel Boso Fictum. Pozvedá levou paži a spojená armáda se zastavuje. Korouhve výkvětu německé šlechty zplihle visí v nastalém bezvětří. Velitelé s úsměšky ukazují směrem k postavení husitů, tropí si z nich žerty a jsou v dobré náladě. Úplně jiný je pohled na dlouhými pochody unavené a hladem zmožené vojsko. Vidíme řadového jezdce, jak nenasytně hryže tvrdou skývu chleba. Bitva začíná, první vlna jízdy nepřítele se s postupně narůstající rychlostí přibližuje k vozové hradbě. Nejprve „letecký“ snímek a pak detailní záběr na nohy koní v trysku. Zvuk akcentuje temný dupot koní nesoucích v sedlech těžké ozbrojence. Nepřátelská jízda se dělí do tří bojových formací, které se snaží udeřit na postavení ve vozové hradbě ze tří stran s plnou silou prvního úderu. Opět letecký snímek následovaný detailním záběrem. V něm zanedlouho vidíme Matěje, jak statečně brání právě úsek, kde se unaveným, ale rozběsněným Němcům najednou podařilo převrátit část jedné řady vozů. Slyšíme řízný povel desátníka a obránci z vozů spolu s Matějem jako jeden muž rychle opouští své pozice, kde došlo k průlomu, a rozpřahají a odstraňují několik vozů z druhé řady. Vše se děje s neuvěřitelnou rychlostí. Ze zpocených tváří obránců vozů můžeme přečíst obrovské soustředění, tuhou kázeň a disciplínu danou bleskovou reakcí na povel. Proniknuvší nepřítel nechápe, proč se mu otevřela cesta do nitra vozové hradby. Na okamžik jakoby zaváhal. Co se děje, je snad vítězství na dosah? Záhy Němci pochopí svůj omyl, ale je již pozdě, neboť se ozval hlasitý povel hejtmana puškařů, zahřmí salva z tarasnic na place směrem k místu průlomu ve vozové hradbě. Bojiště na chvíli zahalí oblaka dýmu a prachu, po jejich rozptýlení následuje spořádaný a rychlý nástup zálohy pěchoty, která dokoná dílo zkázy mezi proniknuvšími Němci. Nebezpečí průlomu je zažehnáno, vozová hradba je bleskurychle zavřena. Následují záběry z jiných míst soustředěné obrany vozové hradby. Boční záběry kamer zobrazují pohled na čelo vozové hradby z obou stran.
Po odražení nepřítele od čela vozové hradby se otvírají její kratší strany, tryskem nastupuje lehká husitská jízda, začíná pronásledování, kterému předchází hromové: „Běží, bratři, běží, hrrr na ně!“ Obrazy jednotlivých fází bitvy musí zdůraznit její krvavý průběh. Součástí scénáře je i to, jak hrdí Němci jisti si svým snadným vítězstvím odmítli husitskou nabídku na rytířský způsob vedení boje, jehož součástí bude velkorysé zacházení vítězů se zajatci. Další záběr filmu pak zobrazuje vzdávající se Němce, kteří se v pokleku, k smrti unaveni a se svěšenými hlavami opírají o jilce nahých mečů a jsou nemilosrdně pobíjeni vítěznými husity. Jeden záběr je na říčku Ždířnici, v níž teče voda zbarvená krví a obtéká těla padlých... V závěrečné scéně vidíme Prokopa Holého (poprvé ve filmu) v doprovodu zúčastněných hejtmanů. Poznáváme Roháče, Jakoubka z Vřesovic, Korybutoviče, Diviše Bořka z Miletínka a další. Vykonávají improvizovanou polní přehlídku nastoupivších jednotek. Prokop kráčí před nastoupenými bojovníky s hrdě vztyčenou hlavou. Z jeho pečlivě vyholené tváře vyzařuje nepřehlédnutelné charisma a sebevědomí vítěze. Zastavuje se u Matěje stojícího v první řadě a obrací se na Roháče: „To je ten tvůj hrdinný obránce vozů?“ Roháč živě přikývne. Prokop uchopí Matěje za obě ramena, podívá se mu přímo do očí a takto k němu mluví: „Ve jménu našeho Spasitele a Pána a s Jeho pomocí jsme vybojovali skvělé vítězství! Matěji, sirotčí hejtman nad řádem mně o tobě pověděl. Tys, bratře, v této zkoušce znovu obstál a jistě s vědomím, že život nasazuješ s Boží pomocí za spravedlivou věc. Takové statečné bojovníky náš nesmiřitelný boj, který není ještě dobojován, potřebuje.“ Matěj je zjevně potěšen Prokopovou chválou a zračí se to na jeho tváři. Jeho oči září. Prokop Holý mu pravicí lehce poklepe po rameni, poodstoupí od něho a pokračuje v přehlídce…

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Film
PříspěvekNapsal: 05.02.2006 - 19:22 
Historický velkofilm o husitech by byl super, ale pochybuji že se seženou peníze u nás se točí snad jenom komedie. Třeba v budoucnu někoho napadne natočit filmy podle husitské trilogie Sapkowského. Podle mě nikdo lepší román o husitech nenapsal. Tento spisovatel je taky v dnešní době dost populární (Polsko, Rusko u nás). Otázka je jestli někdo bude mít dost peněz na takový projekt, ale taková česko- polská koprodukce - třeba s tím někdo přijde .
Jinak Sapkowského vřele doporučuji jestli se zajímate o husity. Zatím napsal dvě části poslední - Boží bojovníci.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Film
PříspěvekNapsal: 06.02.2006 - 09:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Anonymous píše:
Historický velkofilm o husitech by byl super, ale pochybuji že se seženou peníze u nás se točí snad jenom komedie. Třeba v budoucnu někoho napadne natočit filmy podle husitské trilogie Sapkowského. Podle mě nikdo lepší román o husitech nenapsal. Tento spisovatel je taky v dnešní době dost populární (Polsko, Rusko u nás). Otázka je jestli někdo bude mít dost peněz na takový projekt, ale taková česko- polská koprodukce - třeba s tím někdo přijde .
Jinak Sapkowského vřele doporučuji jestli se zajímate o husity. Zatím napsal dvě části poslední - Boží bojovníci.

Určitě si pana Sapkowského přečtu. Ale i když to bude strhující čtení, celé to má jednu drobnou vadu, a to, že při vší úctě je Sapkowski Polák. Námět, scénář, dramaturgie, režie, kamera a vše ostatní, co patří k filmu o husitech a husitství, musí být totiž ryze českou záležitostí, jinak nelze. Je to z mnoha důvodů a je to rovněž o tom, o čem je toto diskusní fórum a tento Web.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.02.2006 - 00:46 
To je zajímavý názor, ale dost pochybuji že je ryze český film je reálný. Kromě pár filmů z poslední doby odehrávající se za 2. sv. války
(Tmavomodrý svět, Želary) české tvůrce naše mnohdy slavné dějiny moc neberou. Dále podle tohoto klíče by nevznikaly historické veklofilmy vůbec. Drtivou většinu jich točí Američané. Třeba Statečné Srdce ( podle mě nejlepší historický film ze středověku) by natočil Skot. Jak by dopadlo s omezeným rozpočtem to si raději ani nepřestavuju. Vyjímka jsou podle mě Poláci ti jsou schopní dneska natočit pořádný velkofilm (Ohněm a mečem) ,ale podle románů slavného autora .


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.02.2006 - 13:53 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Jo s tim souhlasim. Jak uz jsem tu psal drive, bohuzel na prvnim miste jsou v teto branzi penize, coz je ale pochopitelne a tak nikdo nepujde do riskantniho podniku s nejistym vysledkem a extremne velkymi naklady. Mnohem radeji vemou scenar ze soucasnosti a natoci tupou hovadinu ala "Panic je na nic". :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.02.2006 - 14:01 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Mozna ze az zacneme byt trochu vetsimi patrioty a zacneme byt hrdi na svoji historii treba jako Polaci, tak konecne nekdo natoci i neco o nasich dejinach.

Ani radeji nechci myslet na to, jak by mezi mladymi lidmi dopadlo, kdybych se jich ptal, kdo byl Prokop Holy. Stacilo mi, kdyz jsem nedavno videl v tv jejich mimozni vyrazy pri otazce ohledne bitvy na Bile hore. Ani nevedeli, co to je Bila hora a ze tam byla nejaka bitva. A pomalu ani to, ze to je v Praze. Natoz datum, kdo s kym proti komu a jaky byl vysledek. Ale to je o systemu. O systemu, jakym se historie na nasich skolach, uz od zakladnich, vyucuje. Neznam zadny jiny predmet, ktery by se dal ucit tak poutavou a nenasilnou formou, jako je prave dejepis. Misto toho se vyklada suse, strucne, nudne. Hlavne nadrtit letopocty, pisemku a konec. Neni divu, ze to ty deti nebavi a za mesic po probrani latky o tom nic nevedi.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 123 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 74 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz