Právě je 19.04.2024 - 13:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 120 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jirásek po r. 89
PříspěvekNapsal: 02.08.2009 - 09:35 
Offline
práče
práče

Registrován: 11.07.2009 - 16:26
Příspěvky: 18
Bydliště: Domažlice
Vychází...

http://www.kosmas.cz/hledani_vysledek.a ... 0Jir%E1sek

_________________
Marcel Paška


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jirásek po r. 89
PříspěvekNapsal: 02.08.2009 - 10:55 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Famm píše:
Děkujeme za info.

Já měl pochopitelně na mysli spíše tituly týkající se husitství a ev. pobělohorské doby, kde je Temno výjimkou, protože se jedná o jeho nejpřekládanější knihu, za niž měl obdržet Nobelovu cenu.
Za husitskou trilogii, za romány Skaláci, Skály, Psohlavci ale i Temno je po listopadu '89 Jirásek totiž nejvíce kritizován. A znáš to - "neviditelná ruka trhu" pak začne řádit jako černá. :D
Ale to se již poněkolikáté opakuji, takže se dotčeným omlouvám ... :oops:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15.08.2009 - 19:48 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Staré pověsti české vycházejí od r. 1989 již poněkolikáté, mám krásné vydání ilustrované Alšem, viděl jsem i vydání ilustrované Věnceslavem Černým. No a v nich je i kapitola o Janu Žižkovi z Trocnova! :D

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Věnceslav Černý
PříspěvekNapsal: 15.08.2009 - 20:26 
Offline
práče
práče

Registrován: 11.07.2009 - 16:26
Příspěvky: 18
Bydliště: Domažlice
Od Černého mám také ilustrace, ale je to ještě prvorepublikové vydání...jako dítě jsem se na ty jeho obrázky pořád díval, ale nečetl jsem Jiráskovy texty :D

_________________
Marcel Paška


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19.08.2009 - 00:06 
Já mám od Jiráska rád hlavně jeho romány a povídky z doby, která mu byla relativně blízká - třeba kroniku U nás, Filosofskou historii, Záhořanský hon, F.L.Věka, Poklad....
Ale nemohu si pomoci - Proti všem se mi vůbec nelíbilo a měl jsem pořád dojem, že to jsou sedláci z XIX. století, navlečení do kostýmů alá století XV.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19.08.2009 - 08:52 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Ad sedláci z 19. století ve století 15.: Co se týká dobových reálií a jednání osob v románu Proti všem, tak jako notorický šťoural a člověk, který se touto dobou dlouhodobě zabývá si dovoluji poznamenat, že Jirásek má cca 90 procent správně. Tento román mám velice důkladně přečtený!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19.08.2009 - 09:07 
trener píše:
Ad sedláci z 19. století ve století 15.: Co se týká dobových reálií a jednání osob v románu Proti všem, tak jako notorický šťoural a člověk, který se touto dobou dlouhodobě zabývá si dovoluji poznamenat, že Jirásek má cca 90 procent správně. Tento román mám velice důkladně přečtený!

Co se týče faktografie, před Jiráskem smekám. Ale mentalita a životní filosofie středověku neodpovídá, zůstává spíše obrozenskou.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19.08.2009 - 10:22 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Ad Iohannes: Podle čeho tak prosím soudíš?

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19.08.2009 - 12:41 
Postavám chybí mystické zanícení, většinou uvažují chladně racionálně.
To vynikne zejména ve srovnání s Durychem, který je v evokacích pocitů člověka XVII. století (jež zdaleka už nebylo tak nábožensko-mysticky založené jako století XV.) nepřekonatelný.
Musíme si uvědomit, že celé husitské hnutí začínalo jako chiliastické, v očekávaní bezprostředního konce světa. To z Jiráska jaksi nevycítíme.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: i já ...
PříspěvekNapsal: 19.08.2009 - 15:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Iohannes Cladis píše:
mám od Jiráska rád hlavně jeho romány a povídky z doby, která mu byla relativně blízká - třeba kroniku U nás, Filosofskou historii, Záhořanský hon, F.L.Věka, Poklad ...
... já taky. :!:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: různé názory
PříspěvekNapsal: 19.08.2009 - 16:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Iohannes Cladis píše:
... Proti všem se mi vůbec nelíbilo a měl jsem pořád dojem, že to jsou sedláci z XIX. století, navlečení do kostýmů alá století XV.
...
Ale mentalita a životní filosofie středověku neodpovídá, zůstává spíše obrozenskou.
...
Postavám chybí mystické zanícení, většinou uvažují chladně racionálně.
To vynikne zejména ve srovnání s Durychem, který je v evokacích pocitů člověka XVII. století (jež zdaleka už nebylo tak nábožensko-mysticky založené jako století XV.) nepřekonatelný.
Musíme si uvědomit, že celé husitské hnutí začínalo jako chiliastické, v očekávaní bezprostředního konce světa. To z Jiráska jaksi nevycítíme.
Koukám, že si budu muset Jiráska přečíst znovu, už asi potřetí nebo pokolikátý, a daleko pozorněji, pokud to v mém případě bude ještě vůbec možné. :D :lol:

Pochopitelně respektuji tvůj názor, ale tady bych se přikláněl spíše k trenerovi s tím ale, že se až tak nezabývám každodenností v době pozdního středověku. :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 19.08.2009 - 16:51 
Nevím, je to samozřejmě jen můj subjektivní názor. Prostě z toho tu středověkou atmosféru jaksi necítím. Asi si Jirásek představoval středověk jinak než já....


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: přímá řeč
PříspěvekNapsal: 20.08.2009 - 11:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Iohannes Cladis píše:
... Prostě z toho tu středověkou atmosféru jaksi necítím ...
A co třeba přímá řeč postav historických románů? Taky nic? ...

Já pochopitelně nevycházím jenom ze svých osobních dojmů nabytých vlastní četbou, ale také a především z obsáhlé Jiráskovy biografie z pera naší velké znalkyně české prózy 19. a poč. 20. st. Jaroslavy Janáčkové, s níž jsem měl tu čest se osobně setkat. Odbornou publikaci "Alois Jirásek" vydal Melantrich, Praha 1987. Jsem přesvědčen, že doba vydání se nijak na tomto díle nepodepsala, je to dáno i autorem. Bohudíky.

A právě v ní jsem na nic podobného nenerazil, ale je možný, že jsem na to zapomněl, neboť je to už poměrně dávno, co jsem ji četl.
Ale mám ji vždy po ruce, když se objeví nějaký polistopadový "znalec" Jiráska, který si sotva přečetl Staré pověsti české a začně kázat ta svoje moudra ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.08.2009 - 12:42 
Já vím, exaktně nemám šanci svoje tvrzení prokázat.
Ale já jaksi kritickým rozumem posuzuji hlavně odbornou literaturu, kdežto u literatury krásné je pro mne rozhodující citové vyznění (a pak i prominu mnohé prohřešky vůči faktografii).


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.08.2009 - 18:39 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Iohannes Cladis píše:
... Ale já jaksi kritickým rozumem posuzuji hlavně odbornou literaturu, kdežto u literatury krásné je pro mne rozhodující citové vyznění (a pak i prominu mnohé prohřešky vůči faktografii).

Jj, tak tomu bych rozuměl ... :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 120 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 74 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz