www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

... v testech
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=11&t=2064
Stránka 1 z 1

Autor:  Jiří Motyčka [ 29.06.2011 - 18:17 ]
Předmět příspěvku:  ... v testech

Protože první státní maturity "navostro" byly významnou událostí tohoto roku, která jitřila mysli mnoha rodičů i studentů středních škol, rozhodl jsem se založit toto samostatné téma (které časem můžeme klidně přesunout do pokecového tématu).

Tady http://www.novamaturita.cz/sada-a-1404035223.html najdete testy ze státních maturit 2011 vč. nepovinného dějepisu, který je zařazen automaticky do obtížnější varianty ...

Více jak třetina otázek je z dějin 20. století :!: , v malém zastoupení jsou starší dějiny a husitství se týkala 1 (slovy jedna) otázka č. 12. Nesmělo se pochopitelně zapomenout na Jana Nepomuckého hned ve dvou otázkách č. 24, 25., zato se nějakým "nedopatřením" zapomnělo na Husa, Komenského, ... etc. ... :roll: :evil: (možná v testu z "ČJ a literatury", nevím)
Přátelé, to už nemůže být náhoda, to je záměr! :idea: Raději ani nebudu spekulovat o tom, komu nebo čemu má sloužit.

P.S. Nemohu se vůbec pochlubit, protože jsem obdržel pouze za 2 (79 bodů ze 100 možných). Chyby jsem udělal v otázkách týkajících se 20. století a tuším jedné z 19. st. Takže žádná sláva! :oops:

Autor:  Kolssteyn [ 30.06.2011 - 14:27 ]
Předmět příspěvku:  Státní maturity 2011 ...

Jiří Motyčka píše:
...to už nemůže být náhoda, to je záměr!
Tak ono čekat vyváženost otázek ani snad nelze očekávat, když si vzpomeneme, jak chaoticky tato reformní fraška maturit vznikala. Navíc výuka dějepisu za každého režimu slouží pouze jako nástroj momentální garnituře a nikdy pro poučení a ucelený pohled na minulost. Pro režim to nikdy nebude duchovní bohatství národa a i kdyby bylo, tak se z toho nedá ekonomicky vytěžit, takže prvořadým cílem bude jen vytření podlahy historií, pro uspokojení vlastních zájmů.

Autor:  Jiří Motyčka [ 30.06.2011 - 16:40 ]
Předmět příspěvku:  znalost historie

Proto je taky dějepis mezi nepovinnými předměty narozdíl třeba od matematiky. :roll:
Jsem pevně přesvědčen, že dějepis by měl být taky mezi povinnými předměty, objektivně vzato. Ten, kdo by neuspěl, by musel zkoušku opakovat, aby jako neznalý historie si nemusel zopakovat ji ...

Autor:  Kolssteyn [ 01.07.2011 - 10:03 ]
Předmět příspěvku:  Re: znalost historie

Jiří Motyčka píše:
...kdo by neuspěl, by musel zkoušku opakovat, aby jako neznalý historie si nemusel zopakovat ji ...
To by sice mohlo být, ale rozhodně v jiných dimenzích. Byť usuzování historických událostí podle fotek, obrázků, není v tomto případě zvlášť složité, nevypovídá to vůbec o ničem a navíc myslím, že to je úplně zbytečná znalost, která nevypovídá nic o obsahu. Po shlédnutí otázek jsem nabyl přesvědčení, že znění otázek sestavovali omezenci bez širšího rozhledu.
Nedivím se ani, že když se Krampol ptá ve svém pořadu na základní historické mezníky, tak to mladí ani nevědí - hlavně že musí vědět, v kolik hodin byl focen transporter projíždějící okolo o jednoho patníku...
Myslím, že úpadek výuky za posledních zhruba 80 let doznal nebývalého úpadku. Demence za posledních dvacet let je přímo úměrná povrchnosti doby.

Autor:  Jiří Motyčka [ 01.07.2011 - 14:45 ]
Předmět příspěvku:  Re: znalost historie

Kolssteyn píše:
... Po shlédnutí otázek jsem nabyl přesvědčení, že znění otázek sestavovali omezenci bez širšího rozhledu ...
No, a to jsi zřejmě ještě neviděl testy z mateřského jazyka a literatury a z občanského a společenskovědního základu.
Jen tak namátkou:
Výchozí text: "Páří se v lednu a únoru, vlčice je březí 63-64 dní a vrhá v pelechu 4-6 i více mláďat. Mláďata jsou 10-12 dní slepá, vlčice u nich dlouho zůstává v brlohu a kojí je."
A k tomu zvídavý dotaz: "Kdy se podle výchozího textu rodí nejpozději vlčí mláďata?" a 4 varianty odpovědí ...

To prosím není otázka z testu pro myslivce, přátelé, ale - no, nebudu vás napínat - z mateřského jazyka. :!:
Prý je to tam proto, že dnešní mladí neumějí najít informaci v textu, nota bene česky psanýho. Ale na co se těch mladejch budeme ptát za 100 a více let, ví Bůh ... :shock: :o :roll:
To muselo dát práci vymyslet takový testy, co. :!: Pak se nedivme, že to stálo takový miliony z kapes daňových poplatníků, rodičů státních maturantů ... :evil:

P.S. K nahlížení do ostatních testů jsem už věru nenalezl sílu!

Autor:  Kolssteyn [ 01.07.2011 - 15:14 ]
Předmět příspěvku:  Re: znalost historie

Citace:
"Páří se v lednu a únoru, vlčice je březí 63-64 dní a vrhá v pelechu 4-6 i více mláďat. Mláďata jsou 10-12 dní slepá, vlčice u nich dlouho zůstává v brlohu a kojí je."
To spíš připomíná text telegramu nebo znění SMSky. :lol:
Já mám dojem, že zpracování otázek zadali nějaké vymahačské firmě (tam není potřeba umět číst, tak jako vykopnout dveře), protože to působí jakoby do pěti napočítat neuměli, nebo měli problém vylézt ze základky. :? Ale co bychom chtěli od postkomunistické, udavačské země, která s oblibou plive po své historii, aniž by ji znala...

Autor:  Napo_Leon [ 10.07.2011 - 11:45 ]
Předmět příspěvku:  ... v testech

Narazil jsem na poměrně povedené testy z českých středověkých dějin, kde pochopitelně nechybí ani testy z okruhu Václav IV. a husitské války. Kdo si chce zkusit, tak tady je má:

http://pepinator.tym.cz/online/dejepis/ceska-historie/1379-1419-Lucemburk-Vaclav-IV-a-Jan-Hus.php (Pozor! U otázky týkající se první pražské defenestarce je v tomto testu chybný letopočet i u "správné" odpovědi. :roll: :twisted: )

http://pepinator.tym.cz/online/dejepis/ceska-historie/1420-1436-Husite.php

Určitě by nebylo na škodu, aby jste sem pak případně napsali vaše výsledky testu. Já se přiznám hned, měl jsem v každém testu minimálně jednu špatnou odpověď :D

Autor:  Iohannes Cladis [ 10.10.2011 - 14:04 ]
Předmět příspěvku: 

Vyzkoušejte si test pro znalce husitství!
http://chebsky.denik.cz/zpravy_region/cheb_dejepis_soutez20081127.html

Autor:  Jiří Motyčka [ 10.10.2011 - 14:48 ]
Předmět příspěvku:  kvalita

Viděl jsem docela dost různých testů z husitství, ale tohle je snad první, který opravdu za něco stojí. Jsou v něm i "Čornejovské" chytáky, i když pro mnohé bude "chytákem" všech 40 otázek ... :D

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/