Právě je 19.04.2024 - 13:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mikoláš Aleš
PříspěvekNapsal: 11.08.2013 - 18:16 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jsem přesvědčen, že Mikoláš Aleš (1852 - 1913) si samostatné téma v této kapitole bezpochyby zaslouží. Důvody netřeba uvádět, neboť dokladem toho je i naše Galerie osahující hodně jeho obrázků s husitskou tématikou.
Mezi jeho nejznámější obrazy patří olejomalba "Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem" z r. 1878:
Příloha:
Korvín-JzP.jpg
Korvín-JzP.jpg [ 39.32 KiB | Zobrazeno 20066 krát ]
zdroj: http://www.sca-art.cz/artists/pictures/4363.htm

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: přátelé
PříspěvekNapsal: 15.08.2013 - 11:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Je známo, že Mikoláš Aleš a Alois Jirásek byli velcí přátelé, vzájemně si přáli úspěch a měli radost z toho, když se tomu druhému něco podařilo. A že toho, co se jim oběma povedlo bylo věru hodně. :!:
Aleš ilustroval hodně Jiráskových knížek a on zase Alšovi občas radil, jak má vypadat historické odění ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Nejmilejší Alšovo přítel
PříspěvekNapsal: 15.08.2013 - 20:21 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Jak bychom v husitství mohli zapomenout na Alše... v jeho kresbách je pro nás zvláštní kouzlo, v zahraničí asi známý není, ale je to největší český národní malíř, tedy alespoň podle mne, to proto jak krásně kreslil naše dějiny. Jeho ilustrace byly ve starých čítankách a dějepisech. Třeba Josef Lada je v zahraničí více ceněný, ale Aleš je jenom náš. Stejně jako Jirásek.
Jak hejtman Jiří založil tohle téma, zase jsem sáhla po knížkách Aleš a Jirásek - Listy dvou přátel a Alšovy listy milostné. Obě dvě knihy jsou od Alšova životopisce Dr. Emanuela Svobody. Našla jsem tam, že Jirásek byl Alšovi nejmilejší ze všech přátel:
Aleš píše své milované Marině 22. 4. 1877 o svých přátelích:'' Nejmilejší z nich mi ale spisovatel Alojs Jirásek, který ale, bohužel, není v Praze, nýbrž v Litomyšli profesorem. Jednou jej poznáš z listů ke mně nebo snad ze skutečnosti.''

Nečetla jsem bohužel druhý díl Jiráskových Z mých pamětí. Jirásek věrohodně vypsal jejich přátelské styky za mlada i za doby litomyšlské. Přinesl ji také Alšovi na památku, byla to poslední Jiráskova kniha, kterou Aleš přečetl před svou smrtí.

Osud tomu chtěl, že i dvě poslední kresby Aleš spojil s Jiráskovo prací - ilustroval pověst o učeném pražském rabínovi, který dlouho unikal nástrahám smrti až přivoněl k růži, kde se ukryla. Jeho poslední kresba je lebka ukrytá v růži. Smrtící růži jako ukončení děje vykreslil 3. 7. a o půlnoci ze středy 9. na čtvrtek 10. července 1913 zemřel. Ale ještě na smrtelné posteli živě a srdečně myslel na svého přítele Jíru, jehož připomněl své rodině nedlouho před smrtí slovy: ''Abyste věděli, koho mám na světě ze svých přátel nejraději - Jiráska.''.

Před 100 lety zemřel nejčeštější z malířů.
http://vitalplus.org/article.php?articl ... eca519acbc

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.01.2014 - 13:21 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Aleš v dopise z 25. dubna 1877 Jiráskovi popisuje obraz Husitský tábor, který máme také v galerii na hlavní stránce.
(olej, plátno, 71 x 127 cm, NG)

''Moji husité jsou již na výstavě, dnes nebo zítra budou již viset, tak nevím, jak to s nimi dopadne. Ti mně mají pomoct a já v ně doufám, vždyť jsou to bratři Táboři a snad mě nenechají ve štychu.

Jsem s tím tak dalece spokojen, vzdor všem vadám, an vím, že jsem rozhodný pokrok učinil a malbu za několik měsíců zlomit - to nejde! Za rok myslím, že již budu ucházejícně malovat. Škoda, že to vidět nemůžeš, ale po výstavě to chci dát fotografovat. Tys mně ondy psal, abych Ti to popsal. Víš, je to těžké, ale musím ňák už do toho. Celá věc odbývá se v krajině v náladě po dešti, což se mně dosti povedlo. Na obzoru se jasní a krajina nejdálnější, protkaná lesíky, je úplně jasná. Uprostřed pak je šerá stráň a na kamenitém návrší mezi lískami boží muka. Starý hejtman husitský jede přes tábor a vyptává se skupení sedláků v kožichách u ohně na něco, na co, to nevím; jeden z těch chlopů v beranici staročeské mu ale ukazuje asi kudy kam. Ten hejtman je stará vojna s šedými kníry na statném šimlu. U ohně malované nádobí selské a pes olizující husitký cep. Vozejk. Za hejtmanem jede mladý šlechtický hoch a tlupa jezdců. Na druhé straně je stan, v kterém čte kněz, malý kluk řeže šípy a starý dědek spravuje štít jako je v museu. Matka houpá dítě jako starý Jagič, asi tak, aby jel jako ten mladý šlechtic, a muž jeden o stan podepřený na to se dívá. Baba v kožuchu věší svůj zmoklý svrchní oděv na stan. Jeden leští zbraň atd. Pozadí stany. Tak nevím.
''
(Aleš a Jirásek - Listy dvou přátel, str. 68 - 69)

''Uznání přátel bylo Alšovi posilou, neboť prožíval zklamání v naději na prodej Husitského tábora, který nekoupila ani akademie, ani mecenáš Oliva, jemuž jej nabízel, ani Umělecká beseda pro spolkové svatováclavské slosování. Zakoupil jej Alexandr Brandejs pro svůj salon v Sukdole, aby pomohl příteli. S kritikou byl Aleš celkem spokojen a zvláště s Josefem Jiřím Kolárem, starým Medardusem.

O Táboru přinesl posudek deník Pokrok dne 13. května v č.132:

''Příkře naturalisticky a v celku matně, ačkoli nikoliv bez karakterističnosti specificky 'české' působí 'Výjev z husitského tábora' od Aleše č. 455, nadějná to studie umělce patrně ještě mladého, který barvy nemá sice zcela ve své moci, avšak patrným talentem umí ze života vybírat české postavy a typy plné výrazu a dramatisujícího náladu.''

Také Lumír dne 10. června t. r. napsal:

''Aleš, žák zdejší akademie, zvolil si v 'Husitském ležení' předmět zajímavý, který živě pojal. S potěšením postrádám v tomto náčrtku obvyklá akademická skupenství a klasické rytíře. Jelikož to jest, tuším, první větší obraz Alešův, nechci se příliš pozastaviti nad čerností a neprůhledností barvy, která pod širým nebem není na místě a jest příčinou, že ten tábor husitský se trochu podobá ležení uhlířů.''
''
(Aleš a Jirásek - Listy dvou přátel, str. 71 - 72)

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Komentovaná prohlídka NG
PříspěvekNapsal: 31.01.2014 - 16:37 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Na videu z Národní galerie se dozvíme spoustu zajímavého o největším Alšově obrazu Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem (olej na plátně, 159 x 225 cm).
Vedle něho visí další Alšův obraz U hrobu Božího bojovníka (1877, inspirovaný básní Svatopluka Čecha Husita na Baltu).
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/ ... m-korvinem

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Naposledy upravil Dáša Nová dne 28.09.2021 - 14:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Komentovaná prohlídka NG
PříspěvekNapsal: 31.01.2014 - 18:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
Na videu z Národní galerie se dozvíme spoustu zajímavého o největším Alšově obrazu Setkání Jiřího z Poděbrad s Matyášem Korvínem (olej na plátně, 159 x 225 cm). ...
Je to určitě zajímavý výklad Kristýny Brožové o velice známém obrazu Mikoláše Alše.

Citace:
Na obraze lze spatřit výjev z roku 1469 po bitvě u Vilémova, jejíhož vítěze můžeme určit na první pohled. Jiří z Poděbrad je zde zobrazen jako vznešený, hrdý král, který si nyní bude moct diktovat podmínky, Matyáš spíš jako divoký Maďar s trošku úskočným pohledem.
Nejsem si jist, zda obklíčení Matyášových vojsk u Vilémova Jiřím z Poděbrad lze nazývat bitvou. :roll: Jiří z Poděbrad tedy nebyl vítězem, protože žádná bitva se neodehrála, byl "pouze" tím, který mohl těžit z výhodnější pozice u Vilémova.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikoláš Aleš
PříspěvekNapsal: 16.03.2014 - 18:36 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013 - 23:23
Příspěvky: 11
Tento obraz je pro mne trosku zahadou. Predevsim z toho duvodu, ze na zahranicnich serverech je u Mikulase Alse pouzivana ponekud jina varianta:
Obrázek
Nevite o ni nekdo neco?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikoláš Aleš
PříspěvekNapsal: 17.03.2014 - 13:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Vejr píše:
Tento obraz je pro mne trosku zahadou. Predevsim z toho duvodu, ze na zahranicnich serverech je u Mikulase Alse pouzivana ponekud jina varianta:
...
Nevite o ni nekdo neco?
Že by nějaký prvotní náčrt s rozvržením postav v prostoru, který byl pak přepracován do této cílové podoby(?).

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikoláš Aleš
PříspěvekNapsal: 17.03.2014 - 13:24 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013 - 23:23
Příspěvky: 11
Tezko rici, v kazdem pripade mne to zaujalo. Navic je na tom zajimave, ze v cechach se u jmena malire uvadi vetsinou ta propracovana varianta a na zahranicnich serverech ta druha :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikoláš Aleš
PříspěvekNapsal: 17.03.2014 - 13:42 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Vejr píše:
... Navic je na tom zajimave, ze v cechach se u jmena malire uvadi vetsinou ta propracovana varianta a na zahranicnich serverech ta druha ...

možná by nebylo od věci, uvést nějaký konkrétní odkaz na ten zahraniční server ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikoláš Aleš
PříspěvekNapsal: 17.03.2014 - 13:51 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013 - 23:23
Příspěvky: 11
Tak na to staci strejda Google ;-) Ale tedy namatkou:

http://www.digital-guide.cz/en/realie/artistic-painters/mikolas-ales-1/
http://www.strogspraguepics.blogspot.cz/2008/02/clbrits-mikol-ale-ce-gnie-omniprsent.html
http://fr.academic.ru/dic.nsf/frwiki/1165510
http://theculturetrip.com/europe/czech-republic/articles/mapping-the-20th-century-a-journey-through-czech-art/
http://en.wikipedia.org/wiki/Mikolas_Ales

atd...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: obraz Jiřík & Matyáš
PříspěvekNapsal: 17.03.2014 - 14:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
O.K. No, je to opravdu zajímavé, zajímavější o to víc, že na české Wikipedii je poslední verze obrazu.
Nabízí se snad jediné vysvětlení, že ty zahraniční zdroje to kopírovaly jeden od druhého.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikoláš Aleš
PříspěvekNapsal: 17.03.2014 - 14:54 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013 - 23:23
Příspěvky: 11
Velmi casto asi ano, ale ne vzdy. Treba na tom druhem odkazu je varianta v ramu (tedy zrovna na teto strance jsou uvedeny obe verze) :-)
V kazdem pripade - kdyby nekdo vedel neco blizsiho, budu rad...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikoláš Aleš
PříspěvekNapsal: 04.05.2016 - 20:59 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
František Gellner
K ALŠOVĚ ŠEDESÁTCE

(1912)

Octli jsme se v ústraní,
daleko všech zmatků.
Vyhrávají cikáni
ke vzácnému svátku.

Kouzlo dřímá v zvucích těch,
vláhou kalí zraky.
Je to jako větru dech,
který trhá mraky;

zní to, jak když sbohem si
dává milá s milým
za chatami v snivé vsi
s kostelíkem bílým,

a teď zase jako ta
píseň z dávné doby:
Opuštěná sirota
pláče mezi hroby.

Na oltářích v zázraku
světci oživnuli.
Voják Martin žebráku
dává pláště půli.

Vlasti svého národa
jede v tiché pouti
české země vévoda.
Nedej zahynouti!

Zavzněl výkřik do ticha.
Nebe ohněm hoří.
Valí se hněv kalicha
k Baltickému moři. -

A zas skromná dědina
mírem svým tě láká.
V beranici klučina
staví sněhuláka.

Ovčák stádo vyhání
ze selského statku.
Vyhrávají cikáni
ke vzácnému svátku.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mikoláš Aleš
PříspěvekNapsal: 12.04.2018 - 19:19 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Ivan Skála
PÍSECKÉ SLOKY

Ivan Skála (1922-1997), vlastním jménem Karel Hell, pamatoval v těchto verších na básníka Josefa Rybáka (1904-1992), rodáka z Písku, ale i na Mikoláše Alše.

Když první nápor mízy
lomcuje větvemi,
je dobře na zemi,
která ti není cizí.

A já ji znám, tu zem:
chudému mládí do sna
Otava zlatonosná
zvonila nad jezem.

Když křísly vlaštovičky
o střechu domova,
šla vůně borová
nad přivřenými víčky.

A dál, až k břehům Malše
se táh kraj husitů.
A cepy hřměly tu
z kartonů pana Alše.

Můj proude zlatonosný,
čas ukládal jak med
do úlu dětských let
ten kraj, kde voní sosny.

Ach, co to bylo let.
Co let tam přešlo pod mostem.
Kolikrát v žití prostém
ohořel strom i květ.

A dnes, když míza sladká
zas stoupá k pupenům,
slyším těch jezů šum
v tvých prosluněných řádkách.

A stránky znám, v nich třeskne
poctivý český kov,
kde tvrdý palcát slov
nad nepřítelem bleskne.

Jako bys máchl jimi
přes střechy domova...
A vůně borová
jde nad stránkami tvými.
A zas ti zvoní do sna
ta řeka zlatonosná.

Je to ta zem, ta zem...
Ze srdce, jež ji chválí,
ohněm ji nevypálí, nevyrve železem.

Nový život, 5, 1954, 487 - 488

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 77 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz