Právě je 20.04.2024 - 00:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Maroldovo panorama
PříspěvekNapsal: 18.01.2006 - 11:31 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Nedavno jsem se byl zase podivat na toto ve sve dobe uzasne dilo. Mel jsem to stesti, ze jsem tam byl sam, a tak jsem tam byl pomerne dloho a vychutnaval atmosferu. Musim ale rici, ze mne dost zamrzelo, v jakem stavu se cele dilo nachazi. Barvy obrazu znacne pobledle, z predpoli obrazu zmizelo mnozstvi predmetu, ktere tam drive byly a dotvarely celkovou atmosferu. Vse je zasle, zaprasene a spinave. Popisky jsou ponicene a v jednom pripade i spatne umistene. Po automatu, ktery kdysi, jeste za totace, navstevnika po vhozeni dvoukoruny seznamil s pricinami, prubehem a dusledky bitvy neni ani stopy. Myslim, ze je skoda, ze takova vec takto chatra.
Nenapada vas nejaka aktivita, ktera by tento stav zmenila?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Co s tím...
PříspěvekNapsal: 18.01.2006 - 21:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jáchyme, zkus založit PODNĚT do celostátně přístupné databáze PODNĚTů www.podnety.cz spravované občanským sdružením PODNĚTY.CZ. Pokus se podnět co nejsprávněji nasměrovat, na co nejkompetentnější cíl samosprávy hl. města Prahy.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Maroldovo panorama
PříspěvekNapsal: 19.01.2006 - 16:43 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Minulé léto jsem tuto nádheru viděl poprvé v životě, takže nemohu posoudit zda dochází ke zhoršování stavu, ale určitě ano. Ve všem co je blízké k vlastenectví (kromě II.světové války. Aspoň!) je nedostatek financí a ochoty. Mimochodem, když nepočítám svou ex-družku, tak jsem tam byl také sám a to docela dlouhou dobu.
Jachym Hrabec píše:
Nedavno jsem se byl zase podivat na toto ve sve dobe uzasne dilo. Mel jsem to stesti, ze jsem tam byl sam, a tak jsem tam byl pomerne dloho a vychutnaval atmosferu. Musim ale rici, ze mne dost zamrzelo, v jakem stavu se cele dilo nachazi. Barvy obrazu znacne pobledle, z predpoli obrazu zmizelo mnozstvi predmetu, ktere tam drive byly a dotvarely celkovou atmosferu. Vse je zasle, zaprasene a spinave. Popisky jsou ponicene a v jednom pripade i spatne umistene. Po automatu, ktery kdysi, jeste za totace, navstevnika po vhozeni dvoukoruny seznamil s pricinami, prubehem a dusledky bitvy neni ani stopy. Myslim, ze je skoda, ze takova vec takto chatra.
Nenapada vas nejaka aktivita, ktera by tento stav zmenila?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Maroldovo panoráma
PříspěvekNapsal: 20.01.2006 - 10:13 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Pro člověka, který se nechá pohltit zobrazeným tématem, atmosférou, přestane vnímat okolní svět, je to fascinující zážitek. U vnímavého člověka, který alespoň přibližně ví, co to byly Lipany, může scenérie vyvolat i jakési přesně nedefinovatelné pocity dojetí zprostředkované reálností zobrazení. Jako bych se přes obrovskou časovou vzdálenost najednou ocitl v pozici "nezaujatého" svědka tohoto pro český národ tak fatálního střetu.
A souhlasím s Jáchymem, že generální obnovu toto unikátní dílo by si již dávno zasloužilo. ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.01.2006 - 11:15 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Presne tak Jirko. Ta atmosfera se tam da uzit paradne. Je to skoda, ze to je tak zanedbane. Zkusim poslat ten podnet a uvidime, zda mi alespon odpovi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: online publikace o panoramatu
PříspěvekNapsal: 03.02.2010 - 09:48 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 03.02.2010 - 09:40
Příspěvky: 2
zdravím, nedá mi to abych nepřipojil jeden odkaz :)

MAROLD, Luděk. Průvodce panoramou "Bitva u Lipan". Praha : Topič, 1898
popis: Stručný popis bitvy u Lipan, okolnosti vzniku Maroldova panoramatu (včetně hromadného portrétu všech zúčastněných výtvarníků) a 8 stran zobrazujících jednotlivé výseky z díla se 40 popisky. Ex. b r. 1908 2. vyd.

online dostupné na adrese: http://kramerius.mlp.cz/kramerius/handle/ABG001/200169


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.01.2012 - 13:52 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Několik fotek je zde:
http://sabin.rajce.idnes.cz/Marold_-_pa ... y_u_Lipan/ ...

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Maroldovo panorama
PříspěvekNapsal: 26.08.2013 - 01:05 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
V sobotu jsem panorama konečně viděla, z Lipan je mi vždycky smutno a teď ještě i z toho, v jakém špatném stavu tahle památka je. Celý obraz jsem znala z odkazu, který sem dal Sabin, ale stojí zato jet se podívat přímo na výstaviště. Až na místě jsem si všimla že třeba pavéza nebyla celá dřevěná, ale měla tu špici nahoře kovovou, asi se za ní nejen držela, ale i se s ní asi bodalo, i když nejstrašnější byla ta veliká kosa, tam vpředu pohozená. To se nedivím, že křižáci utíkali, to muselo být strašný být podříznutý takovou kosou...
Je vidět kudy tam zatéká, ta oblaka vypadají jako seškrabaná zeď před malováním. Celé by to potřebovalo ihned citlivě restaurovat. Ptala jsem se paní v pokladně, prý to měli loni restaurovat, ale pořád vyčkávají...přitom je to památka UNESCO. Dřív tam jezdily i školní zájezdy mimo Prahu, teď už tam chodí jen pražské školy.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Maroldovo panorama
PříspěvekNapsal: 26.08.2013 - 12:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
... Je vidět kudy tam zatéká, ta oblaka vypadají jako seškrabaná zeď před malováním. Celé by to potřebovalo ihned citlivě restaurovat. Ptala jsem se paní v pokladně, prý to měli loni restaurovat, ale pořád vyčkávají...přitom je to památka UNESCO ...
:?: :?: :?: :!: :shock:
To se mi nezdá, že by mezi četné pražské památky UNESCO bylo zapsáno i Maroldovo panorama. :?: :? Tedy já o tom nemám povědomost ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Bojí se restaurovat?
PříspěvekNapsal: 26.08.2013 - 14:08 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
To s tím UNESCO vím od paní z pokladny přímo u Maroldova panorama, říkala, že nejbližší podobný obraz mají ve Francii, takový je to unikát, tam ho nějak restaurovali a moc se to nepovedlo, byli se i podívat u nás na Bitvu u Lipan a ten Francouz říkal, že je snad lepší nechat to dílo v původním stavu, protože stačí, aby se dal trochu jiný odstín šedé a už je to zkažené...

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Maroldovo panorama
PříspěvekNapsal: 19.01.2017 - 18:45 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 11.12.2009 - 09:02
Příspěvky: 136
Akurát pozerám film 7 zabitých z roku 1965 http://www.csfd.cz/film/230483-7-zabitych/prehled/
a cca od 20min do 25 min sa dej odohráva priamo v Maroldovej panoráme medzi exponátmi.
Film sa dá nájsť na uložto.... :thumbup:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Maroldovo panorama
PříspěvekNapsal: 26.07.2019 - 22:33 
Offline
sudličník
sudličník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.01.2017 - 19:11
Příspěvky: 65
Maroldovo panorama je nově opravené a ozvučené. Dnes jsem jej navštívil a byla to paráda, podrobnější info o novém ozvučení zde: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/maro ... ezonu.aspx


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bojí se restaurovat?
PříspěvekNapsal: 26.07.2019 - 22:40 
Offline
sudličník
sudličník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.01.2017 - 19:11
Příspěvky: 65
Dáša Nová píše:
nejbližší podobný obraz mají ve Francii

Nejbližší podobný obraz mají necelých 100 kilometrů od českých hranic ve Vratislavi. Původně se nacházel ve Lvově a zobrazuje bitvu u Raclawic.

https://poland.pl/arts/visual-arts/racl ... a-wroclaw/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ČT - Toulavá kamera
PříspěvekNapsal: 08.05.2022 - 12:10 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
V dnešní Toulavé kameře na ČT1 se mj. mluvilo i o Maroldově panoramatu bitvy u Lipan na Pražském výstavišti. Mezi průvodci pořadem byl i prof. Petr Čornej. Začátek: 18:45 min.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/222562221500018
Příloha:
Petr Čornej-Maroldovo panorama.jpg
Petr Čornej-Maroldovo panorama.jpg [ 172.83 KiB | Zobrazeno 3461 krát ]

upozornil: boukaljan

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz