Právě je 25.04.2024 - 23:30

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 31.05.2015 - 15:19 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Ad Napo_leon:
Omlouvám se, ale zřejmě dobovým oděvům příliš nerozumíš. Protože to, co jsem viděl na fotografiích z natáčení je naprosto otřesné a historii připomíná pouze velmi vzdáleně. Tam, kde měl Otakar Vávra odborné poradce s léty zkušeností a spoustou odborné literatury, má tento film (a teď jak to říci slušně...) prostě zjevné diletanty. Kostýmy jsou často nesmyslné jak materiálově, tak střihově a barevně. Zbroje jsou nefunkční, nesmyslné a nelogické. V tomto smyslu výprava filmu naprosto selhala, navzdory šedesátiletému pokroku v poznávání historie a desetitisícům digitalizovaných dobových obrazů dostupných dnes na internetu každému! (Nehodnotím samotný film, který jsem zatím neviděl, ale nevěřím, že se od fotografií z natáčení nějak významněji lišil.)

_________________
trener


Naposledy upravil trener dne 02.06.2015 - 00:41, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 31.05.2015 - 15:38 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Tak jsem shlédl pár ukázek a je to ještě horší :lolno: Hostina u krále vypadá jako banda loupežníků! Srovnejte to s pestrostí barev a střihů dobových iluminací a samozřejmě i Vávrova Husa!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 01.06.2015 - 00:23 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 16.05.2007 - 06:27
Příspěvky: 99
Dokoukáno.

V mnoha budu souhlasit v tom, co se píše v předchozích příspěvcích. Průměrný film, místy lepší (líbilo se mi, jak tam je zobrazen Zikmund, že Hus je pro něj figurka ve hře, kterou je ochoten obětovat, pro zisk jinde) místy kýč (vzpomínky ve vězení, koupání v řece, odhalení špeha).

Herecké výkony střídavě dobrý (Javorský byl super) i špatný (Hádkovi nešla role Husa jako kritika poměrů - jak píše Poutha), podobně jako celkově scénář.

Hudba, kde se Kocáb nedržel dobových skladeb a ukázal invenci, tam to bylo strašný. Sólíčka na elektrickou kytaru během upalování byl hnus.

Štěstím pro film je to, že u nás stojí ještě dost gotických památek, takže narozdíl od kostýmů a zbrojí se toho nechopil někdo, kdo tomu vůbec nerozumí a vymýšlí si, jak to asi v tom středověku mohlo vypadat. Interiéry se mi dost líbily (ale třeba to bylo taky špatně).
Odborný poradce level Vondruška (a taky že byl).

Stále lepší než Cyril a Metoděj :( Karel IV. dopadne podobně, dělají to stejní lidé, kostýmy budou stejné, "protože když už jsou ušity a je to vlastně všechno středověk, tak proč šít jiné"

_________________
https://www.e-stredovek.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 01.06.2015 - 00:45 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Viděla jsem jen poslední díl, potěšilo mi jak do toho strašného vězení létala poštolka a objevila se i na konci filmu - přišlo mi to jako nějaké znamení - jako vzkaz od andělů a spojení s přírodou. Vlastně mu tam nikdo jiný nedělal společnost, pták si svobodně létá a dívá se seshora na naše problémy a omezení. A Mistr Jan - jeho duch - byl stejně svobodný.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 01.06.2015 - 09:25 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Ad Ježek: Ony ty interiéry byly také špatně. To, že někde ještě stojí stavba gotická, či dokonce románská (Cheb), neznamená že její interiér vypadá jako tenkrát. Dnes jsou tyto stavby většinou bez omítek, ze zdí vyčnívají holé kameny, maximálně bílá omítka. Je potřeba si uvědomit, že stejně jako dnes máme na stěnách tapety, obrazy a plakáty, na oknech závěsy, tak i ve středověku měli bohatí lidé na stěnách obrazy a fresky, koberce, čalouny, atd. Obecně byl středověk pro bohatší lidi (měšťanstvo a šlechta) dobou barevnou a pestrou! To, co nám cpe do filmů, na kterých se podílí (Jménem krále, Ať žijí rytíři, Jan Hus...) firma Three brothers production, tedy šeď, je na místě maximálně na venkově a u městské chudiny. Pro představu doporučuji podívat se na Olivierův film Jindřich V. z roku 1944. Natáčel se v Anglii a Irsku za druhé světové války.
Otlučená holá kamenná zeď jako interiér bohatého italského paláce v době, kdy tam už druhým stoletím běží renesance, je výsměchem!
Kdesi jsem četl, že dokonalost je v detailu, ale tady právě detaily selhaly a to v době, kdy digitální technika dokáže mnoho zakrýt, či vymazat (okap na kostele, žulový obrubník chodníku před kostelem, betonové obrubníčky v zahradě u královny atd.).

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 01.06.2015 - 10:03 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Jinak podle mých informací bude stejná produkovat i film o Janu Žižkovi od Petra Jákla (o filmu k sedmistému výročí narození Karla IV. mluvil už kolega Ježek), takže se máme na co těšit. Jak praví klasik: "Stejné chyby, stejné známky!" :crazy:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 01.06.2015 - 10:56 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 16.05.2007 - 06:27
Příspěvky: 99
trener píše:
Ad Ježek: Ony ty interiéry byly také špatně.
Ok, beru.

trener píše:
Jinak podle mých informací bude stejná produkovat i film o Janu Žižkovi od Petra Jákla
Jákl je kaskadér a akční herec, u něj je větší pravděpodobnost, že ten film bude scénáristicky i obsazením (když ne historicky věrně) lepší. Kájínek se mi třeba celkem líbil.

_________________
https://www.e-stredovek.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 01.06.2015 - 11:08 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Nemluvím o scénáři a hereckém obsazení, ale o fundusu firmy Three brothers production plném šrotu vydávaného za dobovou zbroj a potravy pro moly vydávané za historické oděvy :lol:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 01.06.2015 - 23:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8714
Bydliště: Athény východních Čech
Přátelé, vyhodnoťme Jáklův film o Žižkovi, až ho uvidíme. :wink: Je to ještě nenarozený dítě a jeho matka je tak sotva v druhým měsíci. :D
BTW. A máme na to samostatné vlákno. :P

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 01.06.2015 - 23:48 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Když mne na tom děsí to, že jsem tady své obavy napsal na začátku loňského roku a bohužel se naprosto potvrdily :oops:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 02.06.2015 - 00:07 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8714
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
... o fundusu firmy Three brothers production plném šrotu vydávaného za dobovou zbroj a potravy pro moly vydávané za historické oděvy ...
Zbroj asi ne,
ale oděvy pro film o Husovi se snad šily zcela nové (nemluvím o komparzu). :wink:

trener píše:
Když mne na tom děsí to, že jsem tady své obavy napsal na začátku loňského roku a bohužel se naprosto potvrdily ...
Tvé obavy se potvrdily,
ale u Žižky to může být klidně všechno jinak.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 02.06.2015 - 00:37 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
To šily, jenže jsou také všelijaké. Mne na tom nejvíce mrzí to, že po šedesáti letech od Vávrovy trilogie, kde se v poznání oděvů a vůbec reálií první třetiny 15.století udělal obrovský kus práce, se vracíme k divadelním fantaziím, nesmyslům a nelogičnostem, které divákovi předkládáme jako hotový fakt! Stačí si přečíst diskusi na stránkách ČT, kde lidé jásají nad krásnými kostýmy a jsou rádi, že vidí středověk, jak byl :crazy:
Místo zpracování nejnovějších poznatků se prezentuje vlastní fantazie a recyklují mnohokrát použité šunty jen proto, že jich je plný sklad a když už hrály v tolika emerických velkofilmech, tak pro nás jsou přeci úžasné!
Popírá se základní logika lidského jednání jen proto, že to vypadá romanticky a je to v každém filmu, tak to přeci musí být správně. Nevím, jestli jsou odborní poradci takoví diletanti, nebo režisér takový despota, že na ně nedbá, ale výsledek je prostě smutný. Navzdory slibům a řečem je to na úrovni pokažené a šedé televizní inscenace ze sedmdesátých let. Výčet chyb a nesmyslů by byl na několikastránkový protokol :cry:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 02.06.2015 - 11:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8714
Bydliště: Athény východních Čech
Najednou se objevilo mnoho lidí, kteří teď srovnávají Svobodova Husa s tím Vávrovým a ten Svobodův z tohoto srovnání nevychází příliš dobře. O.K. Ale jsem pevně přesvědčen, že mezi těmito lidmi je hodně těch, kteří ještě nedávno Vávrův film zatracovali až do pekel. Kde se u nich najednou vzalo to prozření? ... :wink:
P.S. To byla, prosím pěkně, obecná úvaha. :!: :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: další recenze ...
PříspěvekNapsal: 02.06.2015 - 11:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8714
Bydliště: Athény východních Čech
Vyvážená recenze na "novinky.cz":
http://www.novinky.cz/kultura/371025-recenze-hus-jako-obet-mocenskych-sporu-v-evrope.html

Citace:
... Díly dějepisné skládanky ale často udrží pozornost diváka jen za předpokladu, že jeho vědomosti i postřeh dovedou zaplnit bílá místa mezi nimi. Potřebná je i trpělivost, která mu dovolí počkat, než se jednotlivé pramínky dění spojí v natolik silný proud, až Hus nemá jinou volbu než cestu do Kostnice.
...
Další překážkou na divákově cestě za Husem jsou teologické a filozofické spory, od nichž nás dělí šest století, naše současná mentalita a v Česku i většinový ateismus. Představit je a aspoň zjednodušeně vysvětlit však film musí, jestliže má ambice přiblížit podstatu událostí a nechce se stát jen jubilejní výpravnou podívanou. ...
souhlasím

Citace:
... Tato struktura filmu, která ztěžuje divácké přijetí, je zřejmě i daní za zvolenou metodu: scénář se totiž s fabulací smiřuje jen v minimální možné míře, až úzkostlivě se drží doložených faktů a snahám vtáhnout diváka do děje proto zůstává užší prostor ...
Tohle neplatí zcela.
1) úzkostlivé držení se faktů: chyběla mi tam postava Stanislava ze Znojma, Husova učitele, Husův pobyt na Kozím Hrádku a kázání pod širým nebem. Například!
2) fabulace: zdálo se mi, že někdy přece jenom překročila míru (ale umělecká licence tvůrců filmu je nezpochybnitelná)

Citace:
... krizi církve mohl mistr Jan vnímat také jako známky blížící se apokalypsy, a na hranici proto mohl jít s vědomím, že nastolení tisícileté Kristovy říše je nadosah. ...
... to je poněkud odvážná spekulace.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 02.06.2015 - 12:03 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 16.05.2007 - 06:27
Příspěvky: 99
Recense prof. Bartlové. Podle ní ve filmu chybí husitství. Zmiňuje také to, co už psal trenér, špatné interiéry.

http://a2larm.cz/2015/06/bez-husitu-by-hus-nebyl/

_________________
https://www.e-stredovek.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 78 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz