Právě je 19.04.2024 - 07:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ještě jeden
PříspěvekNapsal: 13.07.2015 - 15:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Abychom toho Husa neměli málo, tak se připravuje natáčení ještě jednoho filmu o Janu Husovi, tentokrát "jenom" o několika posledních měsících jeho života. Bude se jednat o hraný dokument s notnou dávkou fabulace:
http://www.vistafilm.cz/novinky/JAN-HUS-CESTA-BEZ-NAVRATU-63 ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 27.07.2015 - 15:52 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
A se stejně špatnou výpravou (zbroje, kostýmy) a při vší úctě, výborný herec Vladimír Javorský mi jako Jan Hus příliš nesedí...

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 27.07.2015 - 16:02 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
... a při vší úctě, výborný herec Vladimír Javorský mi jako Jan Hus příliš nesedí ...

... a koho by sis kromě Hádka představoval? ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 27.07.2015 - 20:01 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Ono se to docela nabízelo. Už když Vláčil točil v 60. letech Marketu Lazarovou, tak kvůli užití nákladné výpravy musel udělat ještě jeden "středověk" - Údolí včel (aspoň tak se to traduje...). Ale tím nechci srovnávat současnou produkci s Vláčilem, bylo by to nefér, protože (aspoň pro mě) Marketa Lazarová je jedním z nejlepších historických (či spíše dobových) filmů v celosvětovém měřítku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 28.07.2015 - 00:19 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Ad Jiří: Ivana Trojana
Ad Milan: Dosti podobný (dobou a reáliemi) je i Komediant s Putováním Jana Ámose, nebo Fešák Hubert s Andělem s ďáblem v těle.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 28.07.2015 - 11:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Ad Jiří: Ivana Trojana ...
Hmmm,
ten by moh' bejt zárukou - souhlas.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 29.07.2015 - 00:35 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
Trochu pozdě, ale přece.
Film ze několik desítek miliónů nebyl nejhorší i když se nedá říct, že by byl nejlepší. Javorský hrál Václava excelentně a stejně dobře i Dlouhý Zikmunda, ale na Pivce a Högera jim trochu schází. Dolanský se mi tam nehodil například vůbec.

Nemluvím o tom, že kostýmy zcela odporují dochovaným portrétům - je snad problém u filmu s mnohamilionovým rozpočtem pohlídat dobové odívání?

Hudba byla otřesná. Není divu. Kocáb je záruka hudebního propadáku. Elektrická kytara mi připomenula Žižkův kulomet z filmu Černí baroni...

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 29.07.2015 - 10:27 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
odpurce paleni v sudech píše:
Trochu pozdě ...
... a po dvouleté odmlce ...
... jsi mě docela překvapil s vyváženou kritikou. Když si vzpomenu, cos o tomhle tv filmu napsal na facebooku, tak je to jistý posun. :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 29.07.2015 - 23:25 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
Hledal jsem v pramenech a potřeboval vyloučit Jana z Chlumu a hlavně data (narození a úmrtí) takže jsem šel najisto, přečetl a trochu se rozhlédl...

Ad. Facebook : byl jsem hodně rozlobený. Jednak, že rozpočet byl tuším nad 30 míčů - a to je hodně s přihlédnutím, že z Václava udělají skoro bruneta, který se ale úplně jinak obléká než je zachyceno na dobových portrétech a hudba, která je po věcné i umělecké stránce naprosto katastrofální.
Ale rozdýchal jsem to. Dokonce i útlého Jana Husa jsem jim odpustil, protože pro běžného diváka není menší a podsaditý Hus dost sexy... :)

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 2 názory
PříspěvekNapsal: 12.08.2015 - 18:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
A tady jsou ještě dva názory na tento film:
1) http://www.blisty.cz/art/77723.html ("Jiříkovo vidění" :lol: )
2) http://e-republika.cz/article3173-Jan-Hus

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: názor Veselého
PříspěvekNapsal: 13.08.2015 - 17:54 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
A tady jsou ještě dva názory na tento film:
1) http://www.blisty.cz/art/77723.html ("Jiříkovo vidění" :lol: ) ...

Daniel Veselý v odkazovaném textu mj. píše:
Citace:
... Ale zpátky k filmu, v němž je Jan Hus vylíčen jako nezpochybnitelná morální autorita, až se skluzem ke kýči typu nikdy nechybujícího Mirka Dušína ...
Obávám se, že televizně-filmový Jan Hus měl daleko do Mirka Dušína. Nebo naopak? :D Ale je to věc názoru.

Citace:
... Dokonce i na hodinách dějepisu na gymnáziu nám profesor říkal, že Husův případ byl naprosto marginální kauzou. Film, který se místy tváří jako skutečný historický dokument, ale divákovi sugeruje, že Husova kauza celému koncilu vévodí ...
A měl pravdu Veselého učitel dějepisu. :)
A onen dojem pan Veselý mohl nabýti, protože film nebyl o kostnickém koncilu, ale o Husovi. :!: :wink: :P

Citace:
... Pochopitelně, že se vše točí kolem mistra Jana Husa; to je pro divákovo oko podstatné, nicméně jej podle mého soudu uvádí do mylného názoru, že kostnický koncil a Jan Hus téměř jedno jsou. A zde vzniká mýtus, navíc vrchovatě opepřený Husovou mučednickou smrtí u kůlu, jenž je ale jako každý mýtus škodlivý, protože ignoruje strohá fakta. Kostnický koncil skutečně řešil mnohem závažnější problémy související s tehdejší vrcholnou „mocenskou politikou“, ale to samozřejmě není příliš lákavé téma, neboť šlo o komplikovanou záležitost, která se nás téměř netýkala ...
A opět se tady Veselý snaží vlomit do již dávno do kořán otevřených dveří. :roll: V jubilejním husovském roce snad již skoro každý ví, že Husova kauza patřila mezi okrajovou záležitost (alia minora), ale v době útěku papeže Jana XXIII. se Zikmundovi náramně hodila, ale nechci se opakovat.
A pozdněstředověkých Čech se ta "komplikovaná záležitost" pochopitelně dotýkala i jinak (zákaz podobojí, zbavení práv a výsad pražské univerzity, půhony na další osoby–české "kaciře" ajv.).
K tomu viz také předchozí moje replika (abych se neopakoval, přestože mě prsty svrbí!).

K Veselého textu viz také sem ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: názor Veselého
PříspěvekNapsal: 13.08.2015 - 21:37 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
Citace:
... Dokonce i na hodinách dějepisu na gymnáziu nám profesor říkal, že Husův případ byl naprosto marginální kauzou. Film, který se místy tváří jako skutečný historický dokument, ale divákovi sugeruje, že Husova kauza celému koncilu vévodí ...
A měl pravdu Veselého učitel dějepisu. :)
A onen dojem pan Veselý mohl nabýti, protože film nebyl o kostnickém koncilu, ale o Husovi. :!: :wink: :P

Zde bych si dovolil uvést citát z knihy Jan Hus (Odvaha myšlenky, odvaha víry, odvaha smrti) : ... "Přesto je zcela nesprávné tvrdit, že otázka Husa byla pro koncil okrajová. Naopak, koncil chtěl na jeho případě, který reprezentoval problém evropského viklefismu, ukázat, že je schopen nahradit jím sesazeného papeže i ve věci ochrany čistoty křesťanské víry, a tím upevnit svou prestiž mezi svými odpůrci, kterých bylo zpočátku zvláště mimo území Svaté říše římské poměrně mnoho. Koncil se k Husovi neustále vracel, vytvořil reprezentativní vyšetřovací komisi, která vedla podrobné výslechy svědků a shromažďovala podezřelé výroky z jeho spisů." ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: názor Veselého
PříspěvekNapsal: 13.08.2015 - 23:55 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Citace:
... "Přesto je zcela nesprávné tvrdit, že otázka Husa byla pro koncil okrajová. Naopak, koncil chtěl na jeho případě, který reprezentoval problém evropského viklefismu, ukázat, že je schopen nahradit jím sesazeného papeže i ve věci ochrany čistoty křesťanské víry, a tím upevnit svou prestiž mezi svými odpůrci, kterých bylo zpočátku zvláště mimo území Svaté říše římské poměrně mnoho. Koncil se k Husovi neustále vracel, vytvořil reprezentativní vyšetřovací komisi, která vedla podrobné výslechy svědků a shromažďovala podezřelé výroky z jeho spisů." ...
Dejme tomu.
Ale je třeba si uvědomit, že koncil v Kostnici se nesešel kvůli Husovi, protože by se uskutečnil i bez Husovy účasti na něm. To zaprvé. A zadruhé - jak známo, kostnický koncil neskončil 6. července 1415, ale až v roce 1418. Mezitím stihl mj. konečně zvolit nového a jediného papeže Martina V. (Odo Colonna), když se zároveň podařilo, aby ti tři výtečníci před ním abdikovali. Zásluhu i na tomhle měl římský král Zikmund Lucemburský. Bohužel to zásadní - hluboká reforma církve se NEpodařila! Ale to snad ani nikdo nečekal (bylo by to totiž stejné, jako kdybychom dnes po českých poslancích chtěli, aby si odhlasovali snížení platů :D ).
To jsou historická fakta. :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 2 názory
PříspěvekNapsal: 14.08.2015 - 11:12 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
A tady jsou ještě dva názory na tento film:
...
2) http://e-republika.cz/article3173-Jan-Hus
Dovolil jsem si vypíchnout 2 citace, které prezentují názory, jež mě obzvláště zaujaly a s nimiž se mohu ztotožnit.
Náš přispěvatel augustin433 zde mj. píše:
Citace:
... Přesto se mi oba filmy (Vávrův a Svobodův - pozn. JM) líbily a pokládám je v naší kinematografii jednoznačně za to lepší, co se našim umělcům podařilo vytvořit . Obzvláště to platí o novém „Husovi“. „Komunistická“ kinematografie se totiž může pyšnit mnoha uměleckými skvosty, které bude ta naše novodobě osvobozeně demokraticky kapitalistická jen těžko dohánět. Připomeňme si třeba Vláčilovo „Údolí včel,“ či „Markétu Lazarovou,“ nebo Vávrovo „Kladivo na čarodějnice“, když už odhlédneme od jeho „Husitské trilogie“. Dnes na taková díla nejsou ani peníze, ani lidi, je privátně vykradeno a korporátně zameteno ...
Naprosto souhlasím.

Citace:
... Buďme tedy vděčni alespoň za díla jinak průměrná. Věrnějšího a lepšího „historického Husa“ nečekejme od nikoho, neboť jeho obraz si každý musí dotvořit sám. Hus totiž rozděloval společnost celých 600 let a rozděluje ji i nadále, ať už si to někdo uvědomuje nebo ne. Dnes samozřejmě již méně než před sto lety, kdy vyvěšení husitského praporu prezidentem Masarykem znamenalo diplomatickou roztržku s Vatikánem. Přesto nějakého jednotného historického pohledu jsme se nedočkali ani od historiků, ani od teologů, a tak jej těžko můžeme čekat od komediantů ...
Ano!

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: film o mistru Janu Husovi
PříspěvekNapsal: 26.08.2015 - 22:21 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 07.02.2015 - 00:50
Příspěvky: 14
Bydliště: Praha
Má otázka zní, po přečtení názorů v tomto fóru , jak tedy musel Mistr Jan vypadat, jednat, žít když po jeho upálení povstal celý národ a šel na smrt - proti všem...Jako Vávrův nebo Svobodův ..:D. Při sledování toho komunistického Vávrova mi jde až mráz po zádech a cítím se býti Čechem - při sledování toho Svobodova místy nevím co si mám myslet - o tomto Husovy by asi nikdo ani nevěděl :)
Na výročí upálení Mistra Jana jsem byl z rodinou v Táboře na koncertě Smetanových filharmoniků na Žižkově náměstí pod sochou bratra Žižky byl koncert symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany pod širým nebem . Úžasná atmosféra. Mezi básněmi Táborem a Blaníkem někdo z obecenstva vykřikl Hrr Tábor ! ....
Celý trojdílný počin ČT dle mého je úplná blbost - ten prostý výkřik je větší oslava Mistra Jana a husitů než cokoli jiného.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 79 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 122 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz