Právě je 19.04.2024 - 16:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Spisovatel Sapkowski
PříspěvekNapsal: 30.11.2004 - 23:37 
Have you read Sapkowski's (titles in Polish) "Narrenturm" and "Boży Bojownicy"? If yes, what do you think about it? If not, is it at least translated into Czech?


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: God's Worriors
PříspěvekNapsal: 04.12.2004 - 20:57 
Essi píše:
Have you read Sapkowski's (titles in Polish) "Narrenturm" and "Boży Bojownicy"? If yes, what do you think about it? If not, is it at least translated into Czech?


Rok nastał Pański 1427. Pamiętacie co przyniósł?
Wiosną wonczas, ogłosił papież Marcin V bullę Salvatoris omnium, w której konieczność kolejnej krucjaty przeciw Czechom kacerzom proklamował. W miejsce Orsiniego, który leciwy był i haniebnie nieudolny, obwołał papa Marcin kardynałem i legatem Henryka Beauforta. Beaufort aktywnie bardzo sprawy się ujął. Wnet krucjatę postanowiono, która mieczem i ogniem husyckich apostatów pokarać miała.
Gorące, skwarne było lato roku 1427.

A co, pytacie na to Boży bojownicy?
Cóż, kontynuują oni swoją misję. Po rejzach ich oddziałów pozostają jeno zgliszcza i trupy. Reynevan, medyk z wykształcenia i powołania, bierze udział w krwawych bitwach. Jest wielokrotnie brany w niewolę, ale ze wszystkich opresji wychodzi cało. Z zadziwiającą gorliwością nastają na niego wszyscy: i Inkwizycja, i złowrogi Pomurnik, i pospolici raubritterzy, których nikt nie przekona, że Reynevan nie miał nic wspólnego z napadem na wiozącego znaczną sumę pieniędzy poborcę podatków. A także wyjątkowo nań zawzięty Jan von Biberstein, pan na zamku Stolz, obwiniający Reynevana o zniewolenie jego córki. Pan Jan obiecuje, że napcha gwałciciela prochem i wystrzeli w powietrze. U boku Bożych bojowników Reynevan walczy za prawdziwą wiarę, mści się za doznane krzywdy, i odnajduje wreszcie miłość swego życia.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Boží bojovníci
PříspěvekNapsal: 26.12.2005 - 01:21 
Zdar,
pravě čtu druhý díl- Boží bojovníky. Mě se dost líbí celá husitská serie .Sapkowski je skvělý vypravěč a myslím si že dobu dost dlouho studoval. Kniha je velmi čtivá, ale někomu může vadit že nejde čistě o historickou knihu - jsou tu prvky fantasy (kouzla,magové). Je jen škoda,
o tomto období píše Polák. Knihu mají od 23. 12. v Praze ve Walesu.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.02.2006 - 16:35 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Vypravěč je Sapkowski opravdu skvělý, jen mi velice nesedí chování a myšlení jeho románových postav, ať smyšlených, nebo historických, je to příliš současné.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.02.2006 - 23:42 
V poslední pevnosti jsou články o husitské trilogii Sapkowkého. Jsou tam recenze, rozhovor a článek husitech. Docela by mě zajímal váš názor na článek o husitech ("když se Bůh nedíval"). Mě připadá dost negativní, ale je to věc názoru. Popisovat polní vojska jako bandu hrdlořezů pro které je zabíjení droga - to teda nevím.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Pevnost
PříspěvekNapsal: 14.02.2006 - 20:25 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Poslední Pevnost jsem zatím nečetl, ale většinu článků na podobná témata píše Petr Diviš - Divous a ten zcela jasně husity nesnáší, vyplývá to téměř ze všeho, co napsal. V tomto směru jsou jeho články silně neobjektivní a řadí se tím k dalším protihusitsky zaměřeným publicistům.
Jinak o Pevnosti si už také myslím své, poté, co nám ve svém kalendáři uvedli naši bitvu v úplně jiném termínu a ani se nesnažili o omluvu, natož o odpověď na e-mail.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.02.2006 - 01:40 
Pevnost má určitě dost chyb, ale její přínos je v článcích o historii. Je jasný že lidi, kteří sem chodí se o historii zajímají, ale já neznám jiný rozšířenější časopis kde by se o našich dějinách psalo. Jde o to, že např. hráči (počítačových, deskových, karetních ) her si možná přečtou i články o hist. Další otázka je jak jsou ty články objektivní.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Pevnost
PříspěvekNapsal: 17.02.2006 - 17:43 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Tak už jsem článek o husitech přečetl. Pak jsem se prošel, abych se uklidnil. Musím se přiznat, že mne pan Diviš nijak ve své zaujatosti a nenávisti k Božím bojovníkům nepřekvapil. V tomhle je právě to nebezpečí článků tohoto druhu v časopisech tohoto typu. Přečte si to spousta lidí, pro které to bude seriózní, téměř vědecký článek. A neuvědomí si, že je to jednostraný a pomlovačný pamflet člověka, který není ochoten podat vyvážené a objektivní informace.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.04.2007 - 20:57 
Offline
sudličník
sudličník
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006 - 12:51
Příspěvky: 78
Bydliště: Polska
http://akromer.republika.pl/herby_sapkowski02.html


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.04.2007 - 20:59 
Offline
sudličník
sudličník
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006 - 12:51
Příspěvky: 78
Bydliště: Polska
HERBY W "BOŻYCH BOJOWNIKACH" ANDRZEJA SAPKOWSKIEGO


http://akromer.republika.pl/herby_sapkowski03.html


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.04.2007 - 10:37 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Daniel píše:
HERBY W "BOŻYCH BOJOWNIKACH" ANDRZEJA SAPKOWSKIEGO
http://akromer.republika.pl/herby_sapkowski03.html
Tady najdeš i ten svůj erb, bratře Kolssteyne... :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.04.2007 - 14:32 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...Tady najdeš i ten svůj erb, bratře Kolssteyne... :D
... :shock: A teď pravda Boží vyplula napovrch :cry: ...a už to přestává být jinotajem... :lol: :wink:
Tento je odvozen z rodového-valdštejnského erbu... ale zajímalo by mě, jestli se po Hynkovi z Kolštejna otisk pečeti skutečně zachoval...?

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.01.2009 - 13:25 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 10.01.2009 - 17:56
Příspěvky: 35
Bydliště: Český Krumlov
Vřele zdravím vespolek!
Já právě zmíněnou trilogii čtu už podruhé a opět mně dostává ztrhující děj a čtivost díla.Naprosto skvělá mi připadá naturalita scén,které podle mně téměř věrohodně popisují realitu tehdejšího života...
Husity podle mně spisovatel vykresluje bez příkras,ovšem zase je zbytečně nestylizuje do role psychopatických zabijáků,konec konců myslím,že mnozí zde jsou daleci toho,malovat si boží bojovníky,jako nějaké pacifisty...to by asi v dané době nebyli postrachem evropského rytířstva...
Co se týče magie a nadpřirozena,vím,vytýkat by se toho dalo hodně,ovšem na obranu musím říct,že veškeré magické reálie se téměř naprosto přesně potkávají s alchymistickou a hermetickou naukou,či rituální a lidovou magickou praxí...takže konstatuji,že i tady se spisovatel držel dobových praktikovaných nauk...
Sečteno podtrženo,mně se to zkrátka líbí!

_________________
...a spravedlivý hněv sevřel v mozolnaté dlani topor zbraně...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.01.2009 - 15:33 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 17.01.2009 - 15:16
Příspěvky: 8
Bydliště: Slovakia
Prečítal som Vežu Bláznov a začínam čítať Božích Bojovníkov. Je to fascinujúce, skvelé čítanie. Boží Bojovníci - hneď by som sa k nim pridal. A mágia? Veď to patrí k stredoveku...
Doporučujem čítať všetkým priaznivcom Prokopa Holého. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.02.2009 - 13:37 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 17.01.2009 - 15:16
Příspěvky: 8
Bydliště: Slovakia
Boží bojovníci prečítaný - fantastická kniha a už sa teším na Svetlo večné.

Ak vie niekto o podobnej literatúre, dajte mi vedieť. :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz