Právě je 19.04.2024 - 12:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ... v testech
PříspěvekNapsal: 29.06.2011 - 18:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Protože první státní maturity "navostro" byly významnou událostí tohoto roku, která jitřila mysli mnoha rodičů i studentů středních škol, rozhodl jsem se založit toto samostatné téma (které časem můžeme klidně přesunout do pokecového tématu).

Tady http://www.novamaturita.cz/sada-a-1404035223.html najdete testy ze státních maturit 2011 vč. nepovinného dějepisu, který je zařazen automaticky do obtížnější varianty ...

Více jak třetina otázek je z dějin 20. století :!: , v malém zastoupení jsou starší dějiny a husitství se týkala 1 (slovy jedna) otázka č. 12. Nesmělo se pochopitelně zapomenout na Jana Nepomuckého hned ve dvou otázkách č. 24, 25., zato se nějakým "nedopatřením" zapomnělo na Husa, Komenského, ... etc. ... :roll: :evil: (možná v testu z "ČJ a literatury", nevím)
Přátelé, to už nemůže být náhoda, to je záměr! :idea: Raději ani nebudu spekulovat o tom, komu nebo čemu má sloužit.

P.S. Nemohu se vůbec pochlubit, protože jsem obdržel pouze za 2 (79 bodů ze 100 možných). Chyby jsem udělal v otázkách týkajících se 20. století a tuším jedné z 19. st. Takže žádná sláva! :oops:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 10.07.2011 - 23:38, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Státní maturity 2011 ...
PříspěvekNapsal: 30.06.2011 - 14:27 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...to už nemůže být náhoda, to je záměr!
Tak ono čekat vyváženost otázek ani snad nelze očekávat, když si vzpomeneme, jak chaoticky tato reformní fraška maturit vznikala. Navíc výuka dějepisu za každého režimu slouží pouze jako nástroj momentální garnituře a nikdy pro poučení a ucelený pohled na minulost. Pro režim to nikdy nebude duchovní bohatství národa a i kdyby bylo, tak se z toho nedá ekonomicky vytěžit, takže prvořadým cílem bude jen vytření podlahy historií, pro uspokojení vlastních zájmů.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: znalost historie
PříspěvekNapsal: 30.06.2011 - 16:40 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Proto je taky dějepis mezi nepovinnými předměty narozdíl třeba od matematiky. :roll:
Jsem pevně přesvědčen, že dějepis by měl být taky mezi povinnými předměty, objektivně vzato. Ten, kdo by neuspěl, by musel zkoušku opakovat, aby jako neznalý historie si nemusel zopakovat ji ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: znalost historie
PříspěvekNapsal: 01.07.2011 - 10:03 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...kdo by neuspěl, by musel zkoušku opakovat, aby jako neznalý historie si nemusel zopakovat ji ...
To by sice mohlo být, ale rozhodně v jiných dimenzích. Byť usuzování historických událostí podle fotek, obrázků, není v tomto případě zvlášť složité, nevypovídá to vůbec o ničem a navíc myslím, že to je úplně zbytečná znalost, která nevypovídá nic o obsahu. Po shlédnutí otázek jsem nabyl přesvědčení, že znění otázek sestavovali omezenci bez širšího rozhledu.
Nedivím se ani, že když se Krampol ptá ve svém pořadu na základní historické mezníky, tak to mladí ani nevědí - hlavně že musí vědět, v kolik hodin byl focen transporter projíždějící okolo o jednoho patníku...
Myslím, že úpadek výuky za posledních zhruba 80 let doznal nebývalého úpadku. Demence za posledních dvacet let je přímo úměrná povrchnosti doby.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: znalost historie
PříspěvekNapsal: 01.07.2011 - 14:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Po shlédnutí otázek jsem nabyl přesvědčení, že znění otázek sestavovali omezenci bez širšího rozhledu ...
No, a to jsi zřejmě ještě neviděl testy z mateřského jazyka a literatury a z občanského a společenskovědního základu.
Jen tak namátkou:
Výchozí text: "Páří se v lednu a únoru, vlčice je březí 63-64 dní a vrhá v pelechu 4-6 i více mláďat. Mláďata jsou 10-12 dní slepá, vlčice u nich dlouho zůstává v brlohu a kojí je."
A k tomu zvídavý dotaz: "Kdy se podle výchozího textu rodí nejpozději vlčí mláďata?" a 4 varianty odpovědí ...

To prosím není otázka z testu pro myslivce, přátelé, ale - no, nebudu vás napínat - z mateřského jazyka. :!:
Prý je to tam proto, že dnešní mladí neumějí najít informaci v textu, nota bene česky psanýho. Ale na co se těch mladejch budeme ptát za 100 a více let, ví Bůh ... :shock: :o :roll:
To muselo dát práci vymyslet takový testy, co. :!: Pak se nedivme, že to stálo takový miliony z kapes daňových poplatníků, rodičů státních maturantů ... :evil:

P.S. K nahlížení do ostatních testů jsem už věru nenalezl sílu!

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: znalost historie
PříspěvekNapsal: 01.07.2011 - 15:14 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Citace:
"Páří se v lednu a únoru, vlčice je březí 63-64 dní a vrhá v pelechu 4-6 i více mláďat. Mláďata jsou 10-12 dní slepá, vlčice u nich dlouho zůstává v brlohu a kojí je."
To spíš připomíná text telegramu nebo znění SMSky. :lol:
Já mám dojem, že zpracování otázek zadali nějaké vymahačské firmě (tam není potřeba umět číst, tak jako vykopnout dveře), protože to působí jakoby do pěti napočítat neuměli, nebo měli problém vylézt ze základky. :? Ale co bychom chtěli od postkomunistické, udavačské země, která s oblibou plive po své historii, aniž by ji znala...

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ... v testech
PříspěvekNapsal: 10.07.2011 - 11:45 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Narazil jsem na poměrně povedené testy z českých středověkých dějin, kde pochopitelně nechybí ani testy z okruhu Václav IV. a husitské války. Kdo si chce zkusit, tak tady je má:

http://pepinator.tym.cz/online/dejepis/ceska-historie/1379-1419-Lucemburk-Vaclav-IV-a-Jan-Hus.php (Pozor! U otázky týkající se první pražské defenestarce je v tomto testu chybný letopočet i u "správné" odpovědi. :roll: :twisted: )

http://pepinator.tym.cz/online/dejepis/ceska-historie/1420-1436-Husite.php

Určitě by nebylo na škodu, aby jste sem pak případně napsali vaše výsledky testu. Já se přiznám hned, měl jsem v každém testu minimálně jednu špatnou odpověď :D

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.10.2011 - 14:04 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 31.08.2009 - 13:47
Příspěvky: 324
Bydliště: Petrovice
Vyzkoušejte si test pro znalce husitství!
http://chebsky.denik.cz/zpravy_region/cheb_dejepis_soutez20081127.html

_________________
De omnibus est dubitandum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kvalita
PříspěvekNapsal: 10.10.2011 - 14:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Viděl jsem docela dost různých testů z husitství, ale tohle je snad první, který opravdu za něco stojí. Jsou v něm i "Čornejovské" chytáky, i když pro mnohé bude "chytákem" všech 40 otázek ... :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 79 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz