Právě je 19.04.2024 - 05:27

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Jak se díváte na Vávrovu husitskou trilogii?
Na tu dobu skvělý filmařský počin dodnes nepřekonaný 55%  55%  [ 12 ]
Dobré filmy o naší historii s nezbytnou úlitbou režimu 36%  36%  [ 8 ]
Mně se moc nelíbily 0%  0%  [ 0 ]
Filmy zkreslující historii, filmy poplatné režimu 9%  9%  [ 2 ]
Nevím, neviděl/a jsem to, nebo ne všechny 3 filmy 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 22
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Čornejova kritika trilogie
PříspěvekNapsal: 24.07.2011 - 14:42 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
Nevím, jestli to příjde jen mě, ale já mám dojem, že Vávrova trilogie je většinou podrobována nepříznivé kritice. Ostatně v polistopadové době je to jistým trendem ...
Ano, taky to souvisí s obecným trendem šmahem odsuzujícím husitství a Jiráska. A od toho je již krůček k tomu, aby se s tím svezla i Vávrova trilogie.

Kolssteyn píše:
... U historika se to dá očekávat, ale je nutné mít na zřeteli, že nejde o historický dokument, ale zfilmovaný "román" ...
Právě ve své kritice, která supluje filmovou kritiku, se Čornej domnívá, že filmy sestávají "jen" ze série obrazů, které nejsou pospojovány složitější dějovou linií. Z toho pak husitolog Čornej dovozuje, že filmy mají blíže právě k hranému historickému dokumentu než historickému filmu.
Toho jsem si však nevšiml. :(

Kolssteyn píše:
... Té kritice se nevyhne, protože není s čím srovnávat a tak se nesrovnává, ale spíše tíhne ke kritice ...
Souhlasím.

Kolssteyn píše:
... Podle mě je to náš kinematografický poklad. Možná by se v tomto případě obecně mělo diskutovat spíše o jeho přínosu, protože sebekritiky si je jistě nejlíp sám vědom právě autor filmů ...
I s tím by se dalo v zásadě souhlasit.

Kolssteyn píše:
... A hlavně jsem dodnes nepochopil tu přespřílišnou kritiku komunistické ideologie v obsahu. Kdyby mě tím chtěl někdo ideologicky ovlivnit, asi by mě to minulo, protože já jsem si v opojení filmem nějak zapomněl nějaké propagandy všimnout ...
Ano, dnes už tím nelze nikoho ovlivnit.
Např. Husova závěrečná autentická věta na už planoucí hranici však musela býti ve filmu v naznačeném duchu změněna. Tato a jim podobné pasáže nelze ve filmu přehlédnout. Tomu se říká nezbytná úlitba režimu, jinak by ty filmy nemohly být vůbec natočeny. (Omlouvám se, že se opět opakuji. :oops: )

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čornejova kritika trilogie
PříspěvekNapsal: 24.07.2011 - 16:47 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Zdá se mi ale, že těm nahoře spíš než komunistická ideologie dnes vadí ta ukázková defenestrace - spravedlivé potrestání těch, kteří špatně vládnou. To slovo se v poslední době objevuje docela často.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Naposledy upravil Dáša Nová dne 24.07.2011 - 17:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čornejova kritika trilogie
PříspěvekNapsal: 24.07.2011 - 16:55 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...filmy mají blíže právě k hranému historickému dokumentu než historickému filmu....
Je jasné, že musejí z historických reálií vycházet, když už se to jmenuje po hlavních protagonistech, ale pořád se domnívám, že je to především příběh než pospojované dokumentární rekonstrukce.
Jestliže pak váháš i nad výrokem Čorneje, to už nedokážu posoudit, protože pozadí bitev neznám vůbec. :)

JM píše:
...Tomu se říká nezbytná úlitba režimu, jinak by ty filmy nemohly být vůbec natočeny.
Mě to tam nebilo do očí. Tehdy bylo nutné podřídit se mnohým ústupkům a kompromisům, ale šlo to udělat inteligentně, jak v tomto případě nebo v mnohých knížkách, aby to nerušilo to, co to mělo říci a nebo to mohlo být provedeno jak se podařilo J. Mackovi v jeho rané fázi, když napsal knížku Husitské revoluční hnutí, která se i při nejlepší vůli nedá číst a dnes je takovým malým skansenem komunismu. :)
Tedy trilogie Otakara Vávry by měla být chválena ještě z toho důvodu, že to v té době dokázal natočit tím způsobem jakým to je a nepřidával tam z ideologie víc než být muselo.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Čornejova kritika trilogie
PříspěvekNapsal: 24.07.2011 - 18:25 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
Jestliže pak váháš i nad výrokem Čorneje, to už nedokážu posoudit, protože pozadí bitev neznám vůbec ...
Nevím, který výrok máš na mysli ...
Co se týče průběhu bitev, tak tohle Čornej příliš nekomentuje, pouze uvádí, že např. pro potřeby natáčení bitvy u Sudoměře byly rybníky Škaredý a Markovec vypuštěny, aby evokovaly dobovou situaci.

poněkud O.T.
Kolssteyn píše:
... J. Mackovi v jeho rané fázi, když napsal knížku Husitské revoluční hnutí, která se i při nejlepší vůli nedá číst a dnes je takovým malým skansenem komunismu ...
V "rané fázi" se Macek řídil Stalinistickými poučkami a tezemi, které se v tý době nosily. Byl na počátku 50. let mladým historikem a jeho výklad husitství - vedle Z. Nejedlého - se stal normou. Ale historik, medievista Macek je případ pro samostatné téma ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.08.2011 - 16:28 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
Já si filmy sbírám z torrentů.Ale pst :D

Musím uznat, že jeden díl mi trvá velmi dlouho-málo lidí stahuje tyhle filmy.Každej dneska všelijaký avatary nebo co.

Nejlepší scéna vůbec byla v prvním díle, kdy Hus kázal a hned na to audience u krále a na to radovánky pana krále.Mistrovsky natočené a to kázání je naprosto nadčasové, protože platí dnes dvojnásob...

edit: odkaz na moji oblíbenou scénu z prvního dílu: http://www.youtube.com/watch?v=G1YoXUM9Bes

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.08.2011 - 17:48 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Ve Vávrově trilogii je toho nadčasového mnoho. Třeba Želivského projev před Novoměstskou defenestrací :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.08.2011 - 18:37 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
Ten by jednoho dne mohl být i aktuální :lol:

Nejsem přívrženec násilných operací, ale z dnešního příkladu je skoro jisté, že historie se opakuje :D

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ... †
PříspěvekNapsal: 16.09.2011 - 09:18 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Včera, 15. 9. 2011 zemřel režisér
.........Otakar Vávra
ve věku požehnaných sto let.


Vzdejme čest jeho památce! ...

http://www.novinky.cz/kultura/244817-ze ... vavra.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.09.2011 - 10:33 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 28.06.2010 - 23:13
Příspěvky: 33
Bydliště: Praha
Musim rict,ze me tato zprava dnes hodne rozesmutnila...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 16.09.2011 - 17:12 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
I mne, a to velmi :cry: Slyšel jsem to dnes ráno v práci v rádiu a úplně jsem ztratil chuť pracovat (ne že by to bylo u mne něco vzácného). Když se stane něco takového a odejde významná osobnost, člověk by si měl hned uvědomit, co po zesnulém zůstalo. A po Vávrovi toho zůstalo mnoho. Desítky skvělých filmů a hlavně husitská trilogie. Vávra byl odvážný a velkolepý. Chtěl točit jen ty nejlepší filmy s těmi nejlepšími herci a v těch nejlepších podmínkách. Bohužel k tomu musel brát ohled na totalitu, která ho brzdila, avšak která jako jediná mu mohla pomoci splnit si své velké vize. Jako jediný režisér v našich dějinách kinematografie složil Vávra poklonu husitské epoše. A to je trvalá a nehynoucí památka z našeho pohled na tohoto vyjímečného muže a skvělého režiséra.

Doufejme, že ČT se rozhoupe a pustí k uctění památky nějaký Vávrův počin. Nejlépe by se hodilo Kladivo na čarodějnice (i když to asi už letos dávali :cry: ). Pochybuji, že by ČT pustila husitskou trilogii... Na to je až moc v područí modré diktatury, která pouze vyznamenává vraha a zapomíná na skutečné hrdiny a vlastence :roll:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.09.2011 - 06:32 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Hodně mne tahle zpráva zasáhla...

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ... †
PříspěvekNapsal: 18.09.2011 - 21:38 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Málokdo se dožije tak vysokého věku, ale ve skrytu duše jsem tajně doufal, že to na tu druhou stovku ještě dotáhne.... :?

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Vzpomínky z natáčení
PříspěvekNapsal: 14.04.2013 - 20:05 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Zážitky komparzistů od Sudoměře:
http://ceskobudejovicky.denik.cz/z-regi ... 30309.html

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Chval z Machovic u Sudoměře
PříspěvekNapsal: 25.05.2013 - 11:26 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Ve filmu Jan Žižka vidíme u Sudoměře i Chvala Řepického z Machovic. To je on, jak upozorňuje Žižku, že ''to není podle rytířského způsobu.'' :P
Ač Žižka říká: ''Ty, bratře Chvale, je povedeš.'' ve skutečnosti u Sudoměře Chval z Machovic nebyl, odešel totiž z Plzně na Tábor ještě před Žižkou.
Ale to nevadí, lidé alespoň díky trilogii znají jeho jméno.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Otakar Vávra a jeho trilogie
PříspěvekNapsal: 29.06.2013 - 00:26 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 11.12.2009 - 09:02
Příspěvky: 136
"Natáčení zná z vlastní zkušenosti i Jiřina Hávová ze Sudoměře, které v té době bylo 23 let. Vzpomíná na natáčení takto: „Na dřevěném voze stáli husitští bojovníci, proti kterým najížděli ozbrojenci a režisér Vávra křičel: jeďte, jeďte, nic se vám nestane. Po akci štáb naskládal k vozové hradbě a všude kolem vycpané koně a bojovníky jako mrtvé," uvedla Jiřina Hávová".

Musel to byť zážitok fakt na celý život...

Pár záberov ktoré aj teraz vyzerajú impozantne.


Přílohy:
vlcsnap-723354.png
vlcsnap-723354.png [ 665.24 KiB | Zobrazeno 10514 krát ]
vlcsnap-723213.png
vlcsnap-723213.png [ 900.52 KiB | Zobrazeno 10514 krát ]
vlcsnap-722962.png
vlcsnap-722962.png [ 769.4 KiB | Zobrazeno 10514 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 68 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 107 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz