www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Trocnov
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=12&t=130
Stránka 1 z 3

Autor:  Sabin [ 30.05.2005 - 13:07 ]
Předmět příspěvku:  Trocnov

V neděli jsem si opět zajel oddáchnout do rodiště nepřemoženého hrdiny Jana Žižky. Opět jsem se tam, zcela sobecky, nabyl pozitivní energií. Toto místo vám můžu jenom doporučit. Klidné prostředí na pohodovou procházku a hlavně na přemýšlení. Pro inspiraci a zjištění nových informací můžete navštívit muzeum. Je tam nová velice zajímavá expozice od CČSH. Takže vzhůru do Trocnova!

Autor:  Jiří Motyčka [ 15.07.2005 - 17:17 ]
Předmět příspěvku:  Re: Trocnov

Sabin píše:
V neděli jsem si opět zajel oddáchnout do rodiště nepřemoženého hrdiny Jana Žižky. Opět jsem se tam, zcela sobecky, nabyl pozitivní energií. Toto místo vám můžu jenom doporučit. Klidné prostředí na pohodovou procházku a hlavně na přemýšlení. Pro inspiraci a zjištění nových informací můžete navštívit muzeum. Je tam nová velice zajímavá expozice od CČSH. Takže vzhůru do Trocnova!

Ano, Sabine, je to tam :!: Totiž genius loci. Prostě na každého milovníka naší husitské minulosti dýchne toto místo zvláštní, neopakovatelnou atmosférou. I já všem vřele a upřímně doporučuji návštěvu Trocnova.

Autor:  Redwizara [ 20.09.2006 - 21:27 ]
Předmět příspěvku:  Re: Trocnov

Sabin píše:
...a hlavně na přemýšlení.


Na takovych mistech se premysli lepe nez kdekoliv jinde - a obzvlasten v Trocnove se mi velice libilo. Souhlasim, taktez nemohu jinak nez doporucit...

Autor:  Sabin [ 17.06.2009 - 13:09 ]
Předmět příspěvku: 

Když už jsme u těch výletů na památná místa, přihazuji nabídku na návštěvu Trocnova:
novější: http://sabin.rajce.idnes.cz/Trocnov_19.4.2009/

starší: http://sabin.rajce.idnes.cz/Trocnov_3.9.2003/

Autor:  Iohannes Cladis [ 04.12.2009 - 21:49 ]
Předmět příspěvku: 

Trocnov bude na prodej!!!
Areál Žižkova památníku v Trocnově bude na prodej

Parkový areál Památníku Jana Žižky v jihočeském Trocnově bude podle České televize na prodej. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, kterému připadl, nechce příslušný areál provozovat a o areál nestojí ani jiné státní instituce. Úřad ho tak nabídne ve volném prodeji.

Za domy, lesy a louky by podle televize stát teoreticky mohl dostat desítky milionů korun. Cenu však úředníci zatím nestanovili. Patrně však nebude příliš vysoká, protože celý patnáctihektarový areál Žižkova rodiště, jehož dominantou je dvanáctimetrový Žižkův pomník, má od roku 1976 statut národní kulturní památky a to do značné míry komplikuje jeho možné využití.

Nový majitel by měl být znám příští rok. Pokud se vůbec někdo do výběrového řízení přihlásí, uvedla televize.

Trocnov, rodiště husitského vojevůdce Jana Žižky, leží 15 kilometrů na jihovýchod od Českých Budějovic. Podle dochovaných dokumentů byl ve 14. století původní trocnovský dvorec rozdělen na dva zemanské statky.

V jednom z nich, který patřil rodině Řehoře Žižky, se kolem roku 1360 narodil Jan Žižka. Na místě se dochovaly zbytky základů staveb, archeologické nálezy jsou součástí historické expozice.

ČTK

Autor:  David [ 05.12.2009 - 22:08 ]
Předmět příspěvku: 

Prodej Trocnova mě překvapuje, myslel jsem, že už je v soukromých rukách. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových si sám píše smlouvy a postupuje tvrdě, tipoval bych, že nastaví takové podmínky, že se nikdo nepřihlásí ke koupi. Co když to pak nakonec levně (až budou muset slevit) koupí někdo, komu je památka Jana Žižky úplně volná, radši ani nedomýšlím...

Autor:  Sabin [ 06.12.2009 - 15:07 ]
Předmět příspěvku: 

Trocnovský areál má už dlouho v pronájmu pan Hruška (myslím, že je z Budějc) a vede to jak mu finance dovolí. Je pravda, že zatím investoval většinu peněz do vystavení zázemí pro turisty (hospoda, spaní, sociály), ale do muzea zatím moc neinvestoval. Tím nechci říci, že je muzeum v havarijním stavu, to v žádném případě není, ale pouze ty exponáty a informace jsou již staršího data.

Autor:  Jiří Motyčka [ 04.01.2010 - 15:13 ]
Předmět příspěvku:  aktuální info

Iohannes Cladis píše:
... Parkový areál Památníku Jana Žižky v jihočeském Trocnově bude podle České televize na prodej ...

Ve včerejších Událostech na ČT1 se objevila asi momentálně nejaktuálnější informace ...

Autor:  Dáša Nová [ 03.02.2010 - 08:21 ]
Předmět příspěvku: 

Jak to s památníkem vypadá je napsáno v Literárkách z 11.1.2010:
http://www.literarky.cz/domaci/81-domac ... -byrokraty

Autor:  Jiří Motyčka [ 04.02.2010 - 00:02 ]
Předmět příspěvku:  článek z Literárek

Velice zajímavý článek, Dášo.
Článek, v němž Zdeněk Prokopec, ředitel Územního pracoviště České Budějovice Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (to je "titul", co) docela vážně říká:
"Památník byl určen pro konání mírových slavností pořádaných ÚV KSČ či KNV, proto ta nesmyslná rozlehlost památníku 15 hektarů. Přilehlé muzeum bylo vytvořeno před více než 30 lety poplatné tehdejší ideologii a náš úřad nemá odborníky pro aktualizaci náplně."

Bum a je to. :!: Pan Prokopec to svede všechno na bolševika a zase může klidně spát, protože se velice obávám, že tento pan ředitel "odborníky pro aktualizaci náplně" památníku nejenže nesežene, ale ani je nehledá.
Kdyby si tento příspěvek pan Prokopec čirou náhodou přečetl, jistě by nám nezpochybnitelně vysvětlil, že to není v jeho kompetenci ... :D

P.S. Zase jeden z příkladů polistopadového zjednodušování problému. Bolševik vytvořil velký areál, protože husitství a vše co s ním souviselo ideologicky zneužíval. A co my, kteří už tohle nemůžeme dělat, protože to bylo fuj, co my s tím asi tak naděláme, že. Jak dlouho ještě se budeme na bolševika trapně vymlouvat? :roll:
Docela by mne zajímalo, který je pan Prokopec ročník ...

Autor:  Iohannes Cladis [ 04.02.2010 - 08:57 ]
Předmět příspěvku: 

Ono to je možná ještě horší.
http://www.lidovky.cz/takovy-tunel-si-hus-nezaslouzi-bouri-se-zastupitele-v-husinci-p7u-/ln_domov.asp?c=A100203_222837_ln_domov_pks

Autor:  Jiří Motyčka [ 04.02.2010 - 11:26 ]
Předmět příspěvku:  prachy, prachy, prachy

Iohannes Cladis píše:
Ano, prachy jsou vždy až na prvním místě, jak praví "klasik". Hus nehus ...

OT: Nevím však, jak je to s dotacemi z EU. Zda Brusel příspívá i na relativně malé projekty. :? :?: O tom by nám možná mohl něco povědět kolega Smrčka z Táborského muzea ...

Autor:  Bratrík ze Slovenska [ 05.07.2010 - 09:50 ]
Předmět příspěvku: 

Niečo z archívu ČT:

http://toulavakamera.ct24.cz/article.asp?id=1600

Autor:  Jiří Motyčka [ 05.07.2010 - 12:27 ]
Předmět příspěvku:  Čeřejov

Bratrík ze Slovenska píše:

No, nějak tam v tom pořadu o "rodných místech" Jana Žižky zapomněli na Čeřejov, odkud pocházela Žižkova manželka a kam je z Trocnova asi tak stejně daleko jako do v pořadu zmiňovaného Střížova ... :? :(

Autor:  Václav Koranda z Boru [ 07.07.2010 - 21:12 ]
Předmět příspěvku: 

Aktuálně k tématu Trocnov si můžete poslechnout ve včerejší reportáži Čro ČB. V rozhovoru se k Trocnovu vyjadřuje p. Prokopec a současný hejtman Zimola. Přestože jako správní státní úředníci toho hodně namluví, celý problém lze shrnout několika čísly: roční náklady 400 tis. a příjmy pouze 30- 40 tis. Takže? Buď to bude stát dotovat z morálních pohnutek a nebo se tam vystaví lunapark, aby přišlo více návštěvníků. Každopádně se rozhodnutí přesouvá na novou vládu.
http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2093310&drm=

Stránka 1 z 3 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/