Právě je 19.04.2024 - 06:18

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: BN
PříspěvekNapsal: 14.09.2009 - 17:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
... Když si představím, co Němcová zkusila, když ji psala a jak si to idealizovala. Taky v době, kdy se i chlapi báli, přinesla trnovou korunu Havlíčkovi na rakev na pohřeb, pokud si to tedy dobře pamatuji ...
Ano, skvělá žena, dnes se chce spíše napsat dáma. Neméně skvělá spisovatelka. Taková česká George Sandová, ale v tom dobrém smyslu slova. Ano, odvážná žena, dáma s tajemným původem, která se stala symbolem českého feminismu opět v tom nejlepším smyslu slova ...

Ad Jirásek aj.: Ano, neprobojoval se mezi posledních 12 knih, ale listoval jsem si dalším pořadím a tam už jsou skoro všechny Mistrovy knihy. Mimochodem - do užšího výběru se nedostal ani Karel Čapek. "Prohrál" s Harry Potterem :twisted: , a to je pro tuto společnost bohužel signifikantní, protože Harryho čtou i dospěláci. Toto moje konstatování však není namířeno ani v nejmenším proti lady J. K. Rowling.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 19.09.2009 - 13:59, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.09.2009 - 18:24 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Koukám, že ve finále jsou i Rychlé šípy, kdysi jsem je znala skoro nazpaměť.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Naposledy upravil Dáša Nová dne 30.10.2015 - 14:31, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Babička
PříspěvekNapsal: 05.10.2009 - 14:49 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Včera na ČT1 v dokumentu o dalších 2 knížkách, které se dostaly do finále TOP12 projektu "Kniha mého srdce", byly prezentovány Egypťan Sinuhet a Babička.
Protože jsem hlasoval pro Babičku, rád jsem se na to podíval a nelitoval. Viz tady ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.10.2009 - 16:16 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Osobně favorizuju Rychlý šípy. Ach, literatura na které jsem vyrostl.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: finále
PříspěvekNapsal: 17.10.2009 - 22:24 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Tak "kniha mého života" v dnešním finále stejnojmenného projektu České televize skončila "až" na druhém místě. Byla předstižena Saturninem Zdeňka Jirotky.

Pro mne je ale výsledné pořadí stejně důkazem toho, že Babička je nadčasovým dílem a Božena Němcová je bezesporu spisovatelkou světového formátu. Svědčí to možná i o něčem jiném. Není to s námi jako čtenáři přece jenom snad tak zlé, když se Babička umístila na 2. místě a "porazila" tak jiné světově proslulé tituly. Zároveň bych nerad přeceňoval výsledky této "ankaty". :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Ještě o Harry Potterovi
PříspěvekNapsal: 15.02.2010 - 16:33 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
O knize Harry Potter, která se také dostala do užšího výběru, píše Josef Staněk z Agape Brno:

...Typickým dokladem duchovního úpadku vědomostních a uměleckých elit celé této civilizace je to, že za společenský vzor úspěchu je vydávána např. J.K.Rowlingová. Za několik dílů Harryho Pottera si prý zaslouženě (dle "práva") vydělala tolik, že se z nezaměstnané stala rázem miliardářkou.
Komu v souvislosti s "úspěchem" knih o Harry Potterovi dovolili majitelé médií položit v médiích otázku, jakou Potterovské dílo má skutečnou uměleckou a etickou hodnotu a jaký vliv na čtenáře vykonává? Kdo mohl v médiích poukázat na to, že předkládaný vzor Harry Potter nemá rodinu, že je egocentrický, že místo řešení reality z ní utíká, že řeší věci snadno a rychle kouzelnou hůlkou? To má být vzor pro myšlení člověka? Mně v životě šlo vždy a vše jen za cenu velké námahy.
Nikdo nevěnoval pozornost tomu, že Rowlingová předkládá v knize jako normální dělení lidí na obyčejné podřadné mudly, rozuměj lidi na práci, a na čaroděje, neboli kouzelné hráče s čímkoliv. Ti se ve speciálních školách učí tomu, aby pro ně zákony neplatily. Nemá být knihou do podvědomí lidí jako normální vtištěno, že vyšší kasty lidí, čarodějové, čarují v bankách s penězi a v parlamentech se zákony? Těmto "čarodějům" pak peníze rychle rostou, aniž kdekoliv přiroste hodnota, kterou mají být peníze podloženy? Jakýmsi podobným "čarodějům" se pod hůlkami kroutí i zákony v jejich prospěch.
Nejsou oněmi "čaroději" i titíž "zákulisové", kteří ve sdělovacích prostředcích zařídili knize reklamu? Kohokoliv jiného by taková celosvětová reklama knihy stála miliardu! Každý pamatuje ten styl TV humbuku, že již za měsíc, týden, den, za hodinu vyjde další díl Harryho Pottera. A před půlnocí od data, odkdy se bude moci předražená kniha prodávat, jsou na mnoha místech ve světě interwiuovány ucrnkávající fanynky před knihkupectvími. Viděl někdo v této civilizaci takovou reklamu od doby vydání knihy citátů "velkého Maa" (150 cm)?
A že by se něco v médiích dělo bez záměru vydavatelů a jejich hybatele??? Podle mého vidění světa stál i za touto kampaní stejný duch temnoty a nepoznání Světla. Týž, který jako řídící duch ateistické civilizace inspiruje své lidi, aby vyvolávali hysterii slabomyslných a pomocí reklamy dělali z literárního škváru superdílo! (Re-klama je zkratka relativní klamání.)
Kde zůstali slovutní literární kritikové, vědečtí psychologové, aby srovnali výchovnou hodnotu Andersena, Němcové, Rowlingové. Proč nenapsali pravdu, že jediný pravdivý slogan o díle měl znít: Každý Harry Trottel musí míti Harry Potter!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.11.2010 - 11:42 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
ty si ale nekompromisní. Čtu hodně, ledacos a potěšilo mne že z první desítky knih té TV soutěže jsem mimo nějaké knihy o upírech(?) četl všechny. K tomu Potterovi. Dlouho jsem se neodhodlal ho číst a to, že nejsem už ta správná věková kategorie :D a nerad se podávám masovým trendům. Pak jsem ho sebral dětem z knihovničky a musím uznat že jsem se při čtení náramně pobavil. Je to vtipně psané, dobře přeložené a zvláště první tři díly mají i spád. Po pátém jsem další čtení vzdal :) Nehledal bych v tom utajená poselství jak píšeš ty. Je to lehká zábavná moderní pohádka a nestydím se přiznat že se mi líbila. No, ale mezi mé Top by se nezařadila. 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: MVDr. Staněk a trotlové....
PříspěvekNapsal: 10.11.2010 - 13:24 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Tom píše:
...nestydím se přiznat že se mi líbila.
Ono se taky není za co stydět. Spíš bych se styděl takhle veřejně presentovat svůj karmický handicap, jak to udělal pan doktor Staněk. Jestli rozumí svému bylinkářství jako literatuře, pak bych se bál přijít na vyšetření, abych nebyl z ordinace hnán kopřivama zase ven. :lol:
Holt pro pana doktora není Potter (nebo pohanský svět magie?) hodnotou, která by byla osvícená či alespoň součást jeho cesty za hledáním Velké Pravdy a otevření duchovního oka.... :twisted:

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: rychlé občerstvení ...
PříspěvekNapsal: 10.11.2010 - 19:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jo, Harry Potter je takovy "hotdog" z oblasti postmoderní literatury. Ještě ta Nobelova cena za literaturu lady Rowling a nebude to mít chybu. Třeba za počet vydání kouzelnického učně, hamburgerů už přece bylo taky snědeno všude po světě nepočítaně ... :twisted:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: rychlé občerstvení ...
PříspěvekNapsal: 11.11.2010 - 19:42 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Já bych to tak sarkasticky neviděl. Co myslím, že je skutečné prostoduché, je rojení splaškové "upíří" beletrie, literatury o 2.sv.v. a stavění slavínů pro sportovce.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: literatura o 2ww
PříspěvekNapsal: 11.11.2010 - 20:28 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Co myslím, že je skutečné prostoduché, je rojení ... literatury o 2.sv.v. ...
... nejlépe s velkým hackenkreutzem či s před zfanatizovanými davy řvoucím nebo hajlujícím čalouníkem na obálce. Ono se to bude lépe prodávat ...
Jó, to mě taky pěkně se.. ! :evil:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.11.2010 - 14:06 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
Nevím zda to patří sem, ale musím se s Vámi podělit o svou radost. Dnes jsem si zakoupil všechny díly knihy J. Pekaře, Žižka a jeho doba. V perfektním stavu, asi je snad nikdo nečítal - první vydání.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.11.2010 - 20:49 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Tom píše:
Nevím zda to patří sem, ale musím se s Vámi podělit o svou radost. Dnes jsem si zakoupil všechny díly knihy J. Pekaře, Žižka a jeho doba. V perfektním stavu, asi je snad nikdo nečítal - první vydání.

Tichá závist. Taky jsem je dříve zuřivě sháněl. I přesto jaký měl Pekař názor na Žižku a husitství, tak je to cenné dílo a skvěle se čte. Dobré čtení přeji :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.11.2010 - 21:20 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Napo_Leon píše:
Tom píše:
Nevím zda to patří sem, ale musím se s Vámi podělit o svou radost. Dnes jsem si zakoupil všechny díly knihy J. Pekaře, Žižka a jeho doba. V perfektním stavu, asi je snad nikdo nečítal - první vydání.
... I přesto jaký měl Pekař názor na Žižku a husitství, tak je to cenné dílo a skvěle se čte ...
Ano.
Pekařův Žižka patří stále k nejvýznamnějším dílům odborné husitologické literatury, byť se mnozí s touto tezí nikdy neztotožní. A to i přesto, že pochopitelně některé Pekařovy závěry překryly poslední badatelské závěry (ale naopak některé byly zase oprášeny!). A proto - gratuluji, Tome, k zakoupení ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.11.2010 - 21:35 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 03.11.2010 - 21:36
Příspěvky: 67
Bydliště: Zvíkovské Podhradí
díky, zakoupil jsem si jí na Aukru a nebylo to nic těžkého, byl jsem jediný zájemce. I když pro mne potěšitelné, trochu smutné.
Jak jsem psal Jiřímu v úvodu, mám Pekaře rád. Mimo jiné i proto, že se nebál vyjádřit svůj názor i v případech, kdy věděl že bude napaden a to také byl a někdy poměrně hrubě. Často pročítám knihu Z duchovních dějin českých, kde jsou otištěny jeho některé polemiky psané proti jeho oponentům a krom věcí odborných, velice oceňuji korektnost s jakou se zde brání a nesklouzne k ,podpásové' argumentaci. Je v nich klíč k pochopení proč T.G.M. se kterým rozhodně nebyli naladěni na stejnou strunu mu poslal na pohřeb věnec s nápisem .. protože jste byl hodný člověk.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 110 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz