Právě je 19.04.2024 - 10:33

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: zúžený kánon
PříspěvekNapsal: 06.08.2009 - 12:05 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
... Cítil jsem však potřebu v širších souvislostech uvésti na pravou míru to, co obsahuje poslední edice ČEP a nepoužil k tomu bohužel adekvátní citaci mého oponenta.
Chtěl jsem, aby bylo nade vší pochybnost zřejmé, že tohle ...
Jan píše:
Já bych zase v životě necitoval z neslaného nemastného multikonfesního eku-překladu ... Nedivim se, že už jsem z mnoha úst slyšel cosik o tom, že na eku-překladu řada věcí nesedí. ... Já osobně jsem toho názoru, že eku-překlad se hodí tak akorát k předčítání při ekumenickejch sedánkách ...
... je pro většinu čtenářů tohoto fóra velice eufemicky řečeno zavádějící a z mého pohledu i tendenční.
A psát, že "jsem slyšel cosik o tom, že na eku-překladu řada věcí nesedí", je naprosto stejné, jako že to "jedna paní povídala". I když těch "paní" bylo více. :wink:
Tendenční? Jak to cítím, tak to píšu. Není to o tom, že bych opakoval něčí tezi, ale prostě to, k čemu jsem došel vlastním rozumem.
Mimochodem: Víte, jakou Bibli používají pravoslavní? Nikoliv eku-překlad (to, že eku-překlad existuje, ještě automaticky neznamená, že ho používají všichni - vyjádřils před časem podiv nad tím, že my katolíci eku- překlad nepoužíváme), ale Kralickou. A důvod? Hledali prý nějaký překlad typický pro náš národ.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zúžený kánon
PříspěvekNapsal: 06.08.2009 - 22:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Jak to cítím, tak to píšu. Není to o tom, že bych opakoval něčí tezi, ale prostě to, k čemu jsem došel vlastním rozumem ...
... a taky píšeš o tom, co jsi kdesi "cosik slyšel". :wink:

Citace:
... Nedivim se, že už jsem z mnoha úst slyšel cosik o tom, že na eku-překladu řada věcí nesedí.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 30.08.2009 - 20:12 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Běda vám, vzali jste klíč poznání, sami jste nevešli a těm, kteří chtěli vejít, jste v tom zabránili. (Lukáš 11.52)

Tento Ježíšovo výrok směřovaný vůči zákonníkům a farizeům by se zcela úspěšně dal také nasměrovat na ty, kteří brání ostatním ve spáse tak, že odepírají krev Páně laikům.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 31.08.2009 - 09:50 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
Běda vám, vzali jste klíč poznání, sami jste nevešli a těm, kteří chtěli vejít, jste v tom zabránili. (Lukáš 11.52)

Tento Ježíšovo výrok směřovaný vůči zákonníkům a farizeům by se zcela úspěšně dal také nasměrovat na ty, kteří brání ostatním ve spáse tak, že odepírají krev Páně laikům.
Když soudíš, budeš odsouzen, to v Písmu najdeš taky... opět jsi na tenkém ledě. Doporučoval bych mírnost holubice - to je taky biblický.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.09.2009 - 01:17 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2009 - 13:03
Příspěvky: 103
Bydliště: Louny
Sabin píše:
Běda vám, vzali jste klíč poznání, sami jste nevešli a těm, kteří chtěli vejít, jste v tom zabránili. (Lukáš 11.52)

Tento Ježíšovo výrok směřovaný vůči zákonníkům a farizeům by se zcela úspěšně dal také nasměrovat na ty, kteří brání ostatním ve spáse tak, že odepírají krev Páně laikům.


Dobrý večer, spíše noc, v tomto zcela souhlasím se Sabinem, neboť komu bylo dáno, od toho je také požadováno. Ježíš jako Boží syn přinesl upadajícím lidským duchům Slovo - ničím nezkalenou čistou pravdu. Tím se znelíbil tehdejší církvi prezentované farizeji, neboť se nepříjemně dotkl jejich moci, vlivu a hmotných statků. Proto Ho nakonec zavraždili. Později další církev začala rozhlašovat, že tímto činem se dokonce Bůh smířil s pokleslým lidstvem a Ježíš tím z něho sňal všechny hříchy. Takže když to shrnu: Jidáš, farizeové a Ježíšovi vrazi (farizeové k nim samozřejmě patří) vlastně provedli bohulibý čin, významný pro celé lidstvo a měli by být dávno v ráji. Nechápu, proč se tedy dnes trestají vrazi, když dělají jen to samé. Nemohu srovnávat Ježíše s Janem Husem, Ježíš je syn Boží, Jan Hus "pouze" velice vyspělý lidský duch, Ježíš přinesl Slovo, Jan Hus se podle něho snažil žít a nabádal k tomu ostatní. Myslím, že jejich příběhy zde na Zemi jsou velice podobné, jen v jiné době a s jinou církví.

_________________
Bůh je dokonalý. Jeho zákony jsou dokonalé. V Jeho lásce je obsažena přísná spravedlnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.09.2009 - 09:05 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Vladimír Volkmann píše:
... Myslím, že jejich příběhy zde na Zemi jsou velice podobné, jen v jiné době a s jinou církví.
S tím rozdílem, že Kristus věděl co ho čeká hned od začátku. V Písmu stojí např. toto: "začal jim naznačovat jakou smrtí zemře." - čili věděl co se s ním stane.
Husa s Ním nelze srovnávat proto, že Bohočlověka s pouhopouhým člověkem prostě srovnávat nejde. A Kristova smrt měla dalekosáhlý význam, kdežto Husova význam vpodstatě postrádá, protože Hus tím nikomu neprospěl.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.09.2009 - 14:16 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Vladimír Volkmann píše:
Dobrý večer, spíše noc, v tomto zcela souhlasím se Sabinem, neboť komu bylo dáno, od toho je také požadováno.
Děkuji.

Vladimír Volkmann píše:
Ježíš jako Boží syn přinesl upadajícím lidským duchům Slovo - ničím nezkalenou čistou pravdu.
Naprosto souhlasím.

Vladimír Volkmann píše:
Myslím, že jejich příběhy zde na Zemi jsou velice podobné, jen v jiné době a s jinou církví.
Někdy až zaráží podobnost jejich příběhů.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.09.2009 - 20:01 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2009 - 13:03
Příspěvky: 103
Bydliště: Louny
Jan píše:
S tím rozdílem, že Kristus věděl co ho čeká hned od začátku. V Písmu stojí např. toto: "začal jim naznačovat jakou smrtí zemře." - čili věděl co se s ním stane.
Husa s Ním nelze srovnávat proto, že Bohočlověka s pouhopouhým člověkem prostě srovnávat nejde. A Kristova smrt měla dalekosáhlý význam, kdežto Husova význam vpodstatě postrádá, protože Hus tím nikomu neprospěl.

Ježíš jako Boží syn věděl, co Ho čeká, neboť věděl v jakém duchovním úpadku se lidstvo nachází. Přesto se vydal až do hmotnosti, aby přinesl lidským duchům Slovo - v tom spočívá pro nás nepochopitelná Boží láska a milost, neboť Bůh nás nepotřebuje, my Jeho ano, jinak bychom vůbec nebyli. Ježíš z lidí nemohl sejmout hříchy, to spočívá v Božích zákonech, které jsou dokonalé, tudíž neměnné. On přinesl Slovo z nejčistších výšin, aby dal zbloudilému lidstvu možnost nastoupit správnou cestu a tím se postupně očistit od svých hříchů a nezatěžovat se dalšími. On toto udělal, přestože věděl, jak dopadne! Ve svém předchozím příspěvku jsem již psal, že nemohu srovnávat Ježíše s Janem Husem, takže to opakuji: Ježíš je Boží syn, Jan Hus vyspělý lidský duch - tam je rozdíl v samotné podstatě. Naprosto nesouhlasím s názorem, že Janova smrt je bezvýznamná. Pro něho je Bůh vším a v 15. století postavil Boží Slovo nad svůj pozemský život, když měl možnost zříci se Pravdy a život si zachovat. Rozhodně tím mohl otevřít a otevřel mnoha lidem oči, to nemyslím jen 15. století, ale i dnešní dobu.
Ještě k tomu podobenství: nepřirovnával jsem Ježíše k Janovi, pouze to, že oba obhajovali Slovo (které Ježíš přinesl) a jakým způsobem s nimi církev naložila.

_________________
Bůh je dokonalý. Jeho zákony jsou dokonalé. V Jeho lásce je obsažena přísná spravedlnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: "sola fide"...
PříspěvekNapsal: 13.09.2009 - 19:23 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Dnes se při katolických bohoslužbách četlo: "víra bez skutků je sama o sobě mrtvá..." - už delší dobu dumám, jak by s tím mělo korespondovat Lutherovo "sola fide" - pouze vírou. Protože v Písmu jasně stojí, že víru musí doprovázet nějaké skutky.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: "sola fide"...
PříspěvekNapsal: 13.09.2009 - 22:43 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
Dnes se při katolických bohoslužbách četlo: "víra bez skutků je sama o sobě mrtvá..." - už delší dobu dumám, jak by s tím mělo korespondovat Lutherovo "sola fide" - pouze vírou. ...
Důvěrně ti něco prozradím. :wink: :D
Jen tak mezi námi, ty si tím vůbec hlavu lámat nemusíš a můžeš naprosto klidně spát, to mi věř; nakonec to dokládá spousta tvých příspěvků (nebo chceš-li skutků) tady na tomto fóru.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: "sola fide"...
PříspěvekNapsal: 14.09.2009 - 01:20 
Offline
cepník
cepník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2009 - 13:03
Příspěvky: 103
Bydliště: Louny
Jan píše:
Dnes se při katolických bohoslužbách četlo: "víra bez skutků je sama o sobě mrtvá..." - už delší dobu dumám, jak by s tím mělo korespondovat Lutherovo "sola fide" - pouze vírou. Protože v Písmu jasně stojí, že víru musí doprovázet nějaké skutky.

Pravá víra nese vždy v sobě skutky. K tomu bych použil převzaté a upravené přirovnání: "Kdo káže vodu, má ji i píti". To není míněno jen na různé církevní organizace nebo sekty, ale platí to pro každého člověka (církve a sekty tvoří zase jen lidé). Jinými slovy, kdo ze srdce věří v Boha, ten také ctí a snaží se dodržovat jeho dokonalé zákony, protože to tak cítí a chce - to jsou pravé skutky víry. A netýkají se jen viditelných činů, ale i například myšlení. Lutherova díla jsem nečetl, ale z informací, které se ke mně dostaly, by mělo být dílo Sola fide namířeno proti formalismu. To bych pochopil tak, že pokud například chodím pravidelně do kostela a odříkávám naučené modlitby, nejsou to pravé skutky pravé víry. Skutky pravé víry mám vykonávat celým svým životem (způsobem svého života) každou jeho vteřinu - ze srdce, protože chci, cítím to tak a miluji Pána nade vše.

_________________
Bůh je dokonalý. Jeho zákony jsou dokonalé. V Jeho lásce je obsažena přísná spravedlnost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.10.2009 - 22:19 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Dáša Nová píše:
... roku 90 až 120 let po Kristu. Je tak nejstarším uchovaným evangeliem.
Nejni! Ještě starší je Lukášovo evangelium.
Proč? K tomu dojdeme takto: Skutky apoštolské mluví o sv. Pavlovi ještě jako o živé osobě, jeho stětí by nebylo vynecháno, kdyby už v době sepsání Skutků byl po smrti.
Čili skutky musely být logicky sepsány před stětím sv. Pavla v roce 67 po Kristu. A čím začínají Skutky: "Ve své dřívější knize jsem pojednal, milý Theofile..." čili zmínka o sepsání evangelia, na které Skutky navazují. Skutky tedy byly sepsány nejpozději něco málo před rokem 67 a evangelium podle Lukáše ještě před nimi, jak z jejich úvodního textu vyplývá. A mezi r. 67 a Tebou udaným rokem 90 je rozdíl 23 let. A vememe li v potaz ještě onu udávanou toleranci do r. 120, tak ten rozdíl je dokonce 53 let.
Ovšem třeba takové evangelium Matoušovo - to bylo psáno pro Židy. A jako argument pro pravdivost by jistě dobře posloužilo to, že velekněz Kaifáš, mající podíl na Kristově odsouzení na smrt, byl podle svědectví Josefa Flavia a Talmudu někdy mezi lety 36-40 veleradou sesazen a proklet. Mohl by Matouš, když psal evangelium specielně orientované na Židy (jak o tom svědčí četné odkazy na Starý Zákon v jeho textu), opomenout tento výrazný argument, že Kristův odsouditel je veleradou sesazen a proklet? Čili vzhledem k výše uvedenému bylo Matoušovo evangelium zřejmě sepsáno ještě před tím rokem 36. Rozdíl od r. 90 je 54 let, od r. 120 dokonce 84 let.
Chtělo by to čerpat z lepších zdrojů, Dášo.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.10.2009 - 23:27 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Tam je psáno "nejstarším uchovaným evangeliem", od tamtěch ostatních jsou také ještě uchované originály? Jane, taky ti odpovím na to další, ale teď už jsem unavená, našla jsem si dokonce i tvého oblíbence sv. Augustina, kterak proklínal bludaře, nejprve je úplně zatracoval, ale pak už na ně nebyl tak zlý...

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.10.2009 - 16:14 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Dáša Nová píše:
Tam je psáno "nejstarším uchovaným evangeliem", od tamtěch ostatních jsou také ještě uchované originály?...
Z té Tvé citace to ale nevyplývá přesně.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.10.2009 - 00:59 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Katolíci stejně jako protestanti neuznávají reinkarnaci, těm prvním to odhlasovaly koncily, takže si s tím nemusejí lámat hlavu, pro ty druhé sem něco napíšu:
Satan je z vůle boží strážcem prahu (hranice) mezi záhrobím a věčností. Právě o něm Ježíš říká, že chodí kolem jako řvoucí lev a hledá, koho by uchvátil. Chodí na hranici mezi hmotností a duchovností. On má v popisu práce každého nebe nehodného ducha, tedy toho, který ho nepřekoná, srazit všemi prostředky zpět do hmotnosti. Taková duše pak musí znovu do fronty na reinkarnaci neboli na reparát života v těle.
Žádný z lidských duchů před Ježíšem nebyl schopen porazit satana, všichni se stále vraceli do neustálého koloběhu inkarnací. Proto musel přijít Ježíš, aby to i jako lidský duch dokázal, aby překonal satana na hranici hmotnosti a duchovnosti, aby otevřel cestu i dalším lidským duchům. Těm, kteří jej budou následovat. Proto skutečně platí, že "NIKDO NEPŘICHÁZÍ K BOHU NEŽ SKRZE MĚ". Žádný z lidských duchů nemá k překonání satana potřebnou kvalitu a čistotu duše. Proto Ježíš o sobě oprávněně říká "JÁ JSEM TA CESTA," čili já jsem ten způsob myšlení a jednání, který vede do království božího. My tedy jako lidští duchové máme reagovat ve všech životních situacích tak, jak by reagoval Ježíš, a vydržet až do konce. K těm lidem se pak Ježíš "přihlásí" v den jejich smrti. Jak sám říká v evangeliu, toho vzkřísím v den poslední. Den poslední ovšem není myšlen jako soudný den konce života na Zemi, jak často vykládají scholastici, nýbrž poslední den jednoho každého v hmotném těle.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 64 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz