Právě je 19.04.2024 - 07:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 377 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jak nás doporučují
PříspěvekNapsal: 17.03.2010 - 10:34 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Citace:
... "V podstatě fandovský web husitů. Ale když si čtenář odmyslí některé oslavné řeči ...
Jsem přesvědčen, že je to do jisté míry povrchní a ve své podstatě poněkud zavádějící hodnocení ve stylu "jsou (nekricky) zapálení pro věc, ale jinak dobrý ..."

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 17.03.2010 - 17:22, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zpětná vazba
PříspěvekNapsal: 17.03.2010 - 10:51 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Diskusní fórum nemůže být výsledkem, ale cestou ...
Souhlasím.
Jde ale především o to, k jakému cíli se ona cesta ubírá. To je totiž, oč tu běží.

trener píše:
... Výsledky bádání by měly být odsud přenášeny jinam, nejlépe na server husitstvi.cz ...
Ale to se přece děje.
Jenom těch chyb z hlavních stránek, co bylo prostřednictvím fóra zachyceno a následně opraveno, a to i díky tobě, bratře trenere. Proces je to však pozvolný a je to běh na dlouhou trať, protože vyžaduje obrovské množství času a lidí málo. Navíc je třeba doplnit a zredigovat Rejstřík osob, což je doslova mravenčí práce. K tomu ještě Galerie, Novodobé artikuly, (odborná) literatura, atd. ...

trener píše:
... Odborník naopak může prchnout před závějemi balastu.
Tady jsem přesvědčen, že nemusíme mít obavy. :wink: Pokud myslíš těmi odborníky profesionály s praxí, tak ti sem vůbec nechodí. Kolega "smrk" je pouze nepravidelnou výjimkou a kolega "Iohannes..." čestnou výjimkou.
Sem na fórum zabrousí tak nanejvýš někdo, když potřebuje napsat bakalářku nebo diplomku a to má ještě spoustu doplňujících dotazů, které cudně svěřuje spíše mailům nebo do soukromých zpráv a přitom by bylo lepší je pověsit rovnou na fórum. Některé dotazy i s odpověďmi, pochopitelně se souhlasem autora dotazu, sem pak věším dodatečně, protože stojí za to.
No, a doktorandi ti už sem asi nechodí ... :lol:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.03.2010 - 11:22 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Odborníkem míním i historika amatéra, schopného podívat se na věci kriticky. Další kapitolou, která by potřebovala "překopat" je vojenství, jenže to je práce obrovská!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ...
PříspěvekNapsal: 17.03.2010 - 11:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Odborníkem míním i historika amatéra ...
Aha.
Říkejme však spíš historika neprofesionála. Označení "amatér" může být v jistých souvislostech chápáno málem jako nadávka.

trener píše:
... Další kapitolou, která by potřebovala "překopat" je vojenství, jenže to je práce obrovská!
Ano. :!:
Avšak tohoto titánského úkolu se nemůže ujmout moje nepatrnost, protože to (bohužel) není moje parketa, jak je všeobecně známo ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.03.2010 - 11:53 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Amatér v mých očích rozhodně není nadávka, ale Tvůj termín je výstižnější! Já před mnohými "amatéry" v mnoha oborech smekám, protože jejich "zažranost" a nesvázanost tradičními přístupy dokáže divy! Jen je třeba přistupovat k tomu soudně a kriticky, pohádkářů máme až příliš mnoho! Na druhou stranu je třeba vyvarovat se i hyperkritičnosti!
Otázek k husitskému válečnictví je mnoho. Mám pocit, že tady jsme teprve na "konci začátku", řečeno s Churchillem. Už snad víme, co bylo špatně, ale teprve objevujeme, jak to asi snad mohlo být správně. Je především načase přejít od pramenů spíše literárních (kroniky) a pouze českých i k zahraničním a především úředním, protože tam, kde si kronikář bude vymýšlet, bude úředník zpravidla přesný. Takže znovu ad fontes! :)

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: o kritičnosti
PříspěvekNapsal: 17.03.2010 - 16:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
... Já před mnohými "amatéry" v mnoha oborech smekám, protože jejich "zažranost" a nesvázanost tradičními přístupy dokáže divy!...
Ano.
Tuším, že jsem se tady už zmiňoval o obdivuhodných výsledcích amatérských astronomů, vybavených takřka profesionálním přístrojovým vybavením.

trener píše:
... je třeba vyvarovat se i hyperkritičnosti! ...
Ano, to je druhý nežádoucí extrém, kterého se dopouštějí např. někteří hoši z okruhu LH.

trener píše:
... Otázek k husitskému válečnictví je mnoho. Mám pocit, že tady jsme teprve na "konci začátku", řečeno s Churchillem. Už snad víme, co bylo špatně, ale teprve objevujeme, jak to asi snad mohlo být správně. Je především načase přejít od pramenů spíše literárních (kroniky) a pouze českých i k zahraničním a především úředním, protože tam, kde si kronikář bude vymýšlet, bude úředník zpravidla přesný. Takže znovu ad fontes! ...
K tomu jen pár poznámek.
Skutečně moderní historiografie mj. reprezentovaná např. doc. Martinem Wihodou z MU Brno stále víc klade akcent na práci se zahraničními prameny.
U husitství je však tento důraz na zahraniční prameny spojen s úskalím spočívajícím v "katolické" a antikacířské tendenčnosti těchto neobjektivnich dobových zdrojů. S malou nadsázkou lze říci, že je tomu obdobně jako s novinovými zprávami z Rudého práva z 50. let min. st., které referují o polických procesech té doby.
Úřednické zprávy, jak naznačuješ, mají své neopominutelné přednosti oproti jiným rukopisným pramenům. Obávám se však, že právě z oblasti vojenství toho moc nevytěžíme z tohoto typu pramenů.
Ale jinak znovu k pramenům platí stále ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zpětná vazba
PříspěvekNapsal: 17.03.2010 - 23:50 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 31.08.2009 - 13:47
Příspěvky: 324
Bydliště: Petrovice
Jiří Motyčka píše:
trener píše:
... Odborník naopak může prchnout před závějemi balastu.
Tady jsem přesvědčen, že nemusíme mít obavy. :wink: Pokud myslíš těmi odborníky profesionály s praxí, tak ti sem vůbec nechodí. Kolega "smrk" je pouze nepravidelnou výjimkou a kolega "Iohannes..." čestnou výjimkou.
Sem na fórum zabrousí tak nanejvýš někdo, když potřebuje napsat bakalářku nebo diplomku a to má ještě spoustu doplňujících dotazů, které cudně svěřuje spíše mailům nebo do soukromých zpráv a přitom by bylo lepší je pověsit rovnou na fórum. Některé dotazy i s odpověďmi, pochopitelně se souhlasem autora dotazu, sem pak věším dodatečně, protože stojí za to.
No, a doktorandi ti už sem asi nechodí ... :lol:

Práce historika spočívá v neustálém přebírání hromad balastu, takže je v tomto ohledu dokonale trénovaný.

_________________
De omnibus est dubitandum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zpětná vazba
PříspěvekNapsal: 18.03.2010 - 15:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Iohannes Cladis píše:
... Práce historika spočívá v neustálém přebírání hromad balastu, takže je v tomto ohledu dokonale trénovaný.
O tom nepochybuji ...
A důležitým pocitovým instrumentem, kterým musí být každý řádný historik vybaven, je neustálá a všudepřítomná skepse. A to i k badatelským závěrům kolegů ... :wink: :) :D :lol:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.03.2010 - 20:39 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Právě že ty "úřednické" zprávy nás mohou významně posunout dál! Kronikář si o počtech a výzbroji bojovníků může vymýšlet (patří to k tradici jeho práce), ale úředník ne, nebo jen velmi zřídka. Jeden příklad: Dlouho jsem (a nejen já) dumal, proč se rozšířily ruční palné zbraně oproti samostřílům a ejhle, našel se zápis o ceně hákovnic (20 grošů) a samostřílů (60 grošů) v městských účetních knihách. A hned je jeden z argumentů potvrzen!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ouřadové
PříspěvekNapsal: 20.03.2010 - 21:52 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
Právě že ty "úřednické" zprávy nás mohou významně posunout dál! ...
O tom není sporu, jak dokládá tebou uvedený příklad.
Obtíženě si však dovedu představit, z jaké úřednické zprávy bychom vyčetli, jak např. vypadala vozová hradba za přesunu nebo husitský tábor uvnitř a vně vozové hradby. Leda tak od ouřady, který se už na to nemohl dívat, a raději dobrovolně "narukoval" a pak o svých vojenských zkušenostech pořídil úřední zápis a založil ho ad acta ... :wink: :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.03.2010 - 22:37 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 31.08.2009 - 13:47
Příspěvky: 324
Bydliště: Petrovice
trener píše:
Právě že ty "úřednické" zprávy nás mohou významně posunout dál! Kronikář si o počtech a výzbroji bojovníků může vymýšlet (patří to k tradici jeho práce), ale úředník ne, nebo jen velmi zřídka. Jeden příklad: Dlouho jsem (a nejen já) dumal, proč se rozšířily ruční palné zbraně oproti samostřílům a ejhle, našel se zápis o ceně hákovnic (20 grošů) a samostřílů (60 grošů) v městských účetních knihách. A hned je jeden z argumentů potvrzen!

Asi byste se divil, jak často si úředníci vymýšleli (a vymýšlejí). Já to znám z vlastní praxe.

_________________
De omnibus est dubitandum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Husitský dort
PříspěvekNapsal: 01.04.2010 - 00:21 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Původně jsem hledala úplně jiný recept, ale nakonec jsem zase skončila u husitů: http://foto.dama.cz/foto.php?f=585325


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Husitský dort
PříspěvekNapsal: 01.04.2010 - 07:21 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 31.08.2009 - 13:47
Příspěvky: 324
Bydliště: Petrovice
Dáša Nová píše:
Původně jsem hledala úplně jiný recept, ale nakonec jsem zase skončila u husitů: http://foto.dama.cz/foto.php?f=585325

Husitský dort ...
Obrázek
Obrázek
Proti této zbrani by křižáci neměli žádnou šanci.

_________________
De omnibus est dubitandum.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Expo 2010 Šanghaj
PříspěvekNapsal: 12.04.2010 - 17:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Tak tohle mi prostě hlava nebere.
Nevím, proč by měl Jan Nepomucký reprezentovat tuto zemi? Že je díky katolické církvi jeho kult rozšířen po celém katolickém světě? No, nevím, zda zrovna tohle je tím relevantním důvodem. :roll:

A co takový Jan Hus, jehož spisy jsou zaneseny do Paměti světa UNESCO? Co J. Á. Komenský, jehož dílo se stalo součástí světového kulturního dědictví? A co celá plejáda jiných osobností: Palacký, A. Dvořák, TGM, Karel Čapek, ajv. ... :wink: :cry: :evil:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Expo 2010 Šanghaj
PříspěvekNapsal: 15.04.2010 - 22:54 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
Jiří Motyčka píše:
Tak tohle mi prostě hlava nebere.
Nevím, proč by měl Jan Nepomucký reprezentovat tuto zemi? Že je díky katolické církvi jeho kult rozšířen po celém katolickém světě? No, nevím, zda zrovna tohle je tím relevantním důvodem. :roll:

A co takový Jan Hus, jehož spisy jsou zaneseny do Paměti světa UNESCO? Co J. Á. Komenský, jehož dílo se stalo součástí světového kulturního dědictví? A co celá plejáda jiných osobností: Palacký, A. Dvořák, TGM, Karel Čapek, ajv. ... :wink: :cry: :evil:

To taky nechápu.Nepomucký je jen nastrčená loutka.Žádný jeho kult nikdy neuznávám-není ani co...
Smrt umučením, se může zdát, jako hrdinná smrt, nicméně církev zapomíná připomínat, že doplatil na zákulisní praktiky svých a ostatních... :idea:

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 377 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 98 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz