Právě je 19.04.2024 - 06:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: k článku Ivana Štampacha
PříspěvekNapsal: 08.05.2013 - 19:42 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
''Postavu Marie doplňovali čtyři andělé bojující s ďábly způsobujícími válku, mor, hlad a kacířství.''

A jak poznám toho protikacířského anděla?
Například by mohl držet v ruce papežskou bulu volající do boje veškeré křesťanstvo, aby ve znamení kříže vykořenilo husity, viklefisty a jiné kacíře... :evil:

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mariánský sloup - 'Staromák'
PříspěvekNapsal: 14.06.2013 - 21:52 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Úryvky z mé debaty na Středověku o Mariánském sloupu. Nebudu to psát dvakrát...

Mariánský sloup byl zbudován v nějaké době, posléze se v další době stal symbolem něčeho, aby se nakonec v další a vskutku převratné době stal obětí. Jinými slovy: byl tu, prožil si svou existenci, zanechal v dějinách svůj otisk a zmizel. To se stává hmotným památkám i lidským bytostem. Jenže máme vůbec morální právo znovu a uměle vyvolávat něco takového? Nemyslím si to. Proč obnovovat dávno zaniklé memento, když bychom měli spíše budovat něco nového, do čeho bychom promítli naše pocity, naši dobu a naše sny. Něco, co předáme dalším generacím jako náš reliéf.

Kromě toho vyvstávají i otázky umělecké a morální. Přesná kopie je nemožná, není dostatek poznatků. Jakýkoli výtvor bude postrádat patinu času, nebude památkou. A co do něj budeme reflektovat? Úctu k Panně Marii? Vzdání úcty obráncům Prahy v roce 1648? Oslavu konce strašlivé války, která skončila před 300 lety? Ne, to bude problém. A nebude to náhodou i neúctu k listopadu 1918 a době, kdy se český národ po dlouhé době postavil znovu na vlastní nohy? Kromě toho si brzy budeme připomínat sto let od vzniku republiky a jak se budou naši potomci tvářit, až zjistí, že jako malou předoslavu tohoto vyjímečného výročí jsme znovu vztyčili sloup, který byl stržen jako oslava získané svobody? A kde se ono "reparationem monumenta" zastaví? Nebudeme chtít brzy odhalit znovu sochu maršálu Radeckému či busty císaře Františka I.? Nebo rovnou svrhneme všechny sochy z Karlova mostu, abychom zde slavnostně vztyčili velký dřevěný kříž jako kdysi?

Já příběh Mariánského sloupu znám. Troufnu si dokonce arogantně říci, že narozdíl od těch, kteří o tom rozhodují, alespoň nějaké povědomí o sloupu mám. Osobně jsem proti tomu, co se v listopadu 1918 stalo. Změnit to už ale nemůžu...

Jsem ateista. Tolerantní ateista, který ctí víru i její tradici v podobě církví, a jenž se zajímá o Krista. Dokonce už několik měsíců studuji podrobně Bibli, kterou mi loni opatřil J. Motyčka v nádherné verzi i s původním překladem Bible kralické. Spor o Mariánský sloup v žádném případě neposuzuji z hlediska náboženského. Dokonce jsem přesvědčen, že i kdyby někdo na Mariánský sloup pohlížel z pohledu katolického nebo protestantského, tak dojde k závěru, že by se jeho obnova konat neměla.

Právě respekt k historii vypadá úplně jinak, než v budování pomníků, které už byly jednou strženy. Uvažovalo se, že by se na místě bývalého sloupu položila pamětní deska a byl by zde umístěn reflektor, který by v noci připomínal, že zde kdysi sloup stál. To by byla sice z estetického hlediska prasárna, ale určitě by to bylo k dějinám ohleduplnější...

Franta Sauer byl neználek, i dnes takových vidíme dost. Sedí třeba ve vládě. On byl pěšák, jedním z lidu, který zatroubil k nízkému aktu pomsty a vyřizování si účtů. Malý kamínek, který strhl lavinu. Dost možná to byl úplně stejný typ člověka, jako ti, kteří rozhodují o obnovení sloupu.

Jinak ten "historický nihilismus", který často používám, není můj pojem. Jako první jsem ho slyšel od historika J. Kuklíka, který mluvil o nebezpečném stavu, kdy se historie znevažuje, překrucuje, zamlčuje a dopřává se více sluchu těm, kteří o ní nic nevědí a nemají k ní žádnou úctu, ačkoliv hlásí a jednají opačně.

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Protestní pochod husitů
PříspěvekNapsal: 05.07.2013 - 11:25 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Nevíte jak dopadl tento protestní pochod husitů?
http://www.metro.cz/husite-vyjdou-do-ul ... e-deje_bel
Našla jsem jen video z jiného podobného protestu:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... rotestuje/

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: "Národ sobě!"
PříspěvekNapsal: 18.07.2013 - 17:03 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dr. Jiří Rak v pořadu "Národ sobě" o Mariánském sloupu:
http://www.stream.cz/narodsobe/824077-n ... nsky-sloup ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: "Národ sobě!"
PříspěvekNapsal: 18.07.2013 - 17:28 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Jiří Motyčka píše:
Dr. Jiří Rak v pořadu "Národ sobě" o Mariánském sloupu:
http://www.stream.cz/narodsobe/824077-n ... nsky-sloup ...

Má pravdu, to chválím, navíc se taktně ani slůvkem nezmínil o jeho znovuvztyčení, což chválím znovu.

Ale bolavou nohu má stále, snad se brzo uzdraví... :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mariánský sloup - 'Staromák'
PříspěvekNapsal: 14.12.2013 - 09:39 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jenom pro dokreslení názorů: Pavel Kosatík se na přednášce-rozhovoru velmi divil jaký je zuřivý odpor proti postavení mariánského sloupu. Bylo mu velmi divné, že po tolika letech od Bílé hory a třicetileté války lidé tak ostře reagují.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mariánský sloup - 'Staromák'
PříspěvekNapsal: 14.12.2013 - 13:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... Bylo mu velmi divné, že po tolika letech od Bílé hory a třicetileté války lidé tak ostře reagují.
Čím si to vysvětluješ? ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mariánský sloup - 'Staromák'
PříspěvekNapsal: 14.12.2013 - 13:15 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Pavel Kosatík se jak všichni ví hodně zabývá historií, ale jeho osobní názor neznám. Myslím, že se asi kloní k profesoru Josefu Pekařovi. Zřejmě se také domnívá, že několik staletí stará historie by měla být již "strávena" a lidi by neměla dělit. Jenže historie není mrtvá, ale zpřítomňuje se.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mariánský sloup - 'Staromák'
PříspěvekNapsal: 14.12.2013 - 14:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... Bylo mu velmi divné, že po tolika letech od Bílé hory a třicetileté války lidé tak ostře reagují.
Protože si bez falešné skromnosti dovolím tvrdit, že o tomhle fenoménu cosik vím :oops: , tak mne to nepřekvapuje. Tím nechci vůbec naznačit, že je to tak správně.

Karel Konečný píše:
... Jenže historie není mrtvá, ale zpřítomňuje se.
Souhlas.
Nakonec o tom snad svědčí i toto diskusní fórum. :idea: :)

Karel Konečný píše:
... Zřejmě se také domnívá, že několik staletí stará historie by měla být již "strávena" a lidi by neměla dělit ...
Bohužel, to je hluboký omyl!
Můžeme to dokladovat na tom, jak polistopadové vnímání husitství tento národ rozdělilo na dva nesmiřitelné tábory, které si např. v internetových diskusích dokáží i vulgárně nadávat. A to je tristní. Podobně je tomu s pohledem na stavovské povstání, Bílou horu, násilnou rekatolizaci a pobělohorský evangelický exil. Nejedná se pouze o konfesní střet (katolík vs. protestant), ale i střet řekněme poučených s těmi nepoučenými a mnohdy i nepoučitelnými.
A proto si nelze dělat iluze, že by v postoji k ne/postavení mariánského sloupu tomu bylo jinak.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: naležato a s cedulkou proč
PříspěvekNapsal: 15.11.2014 - 14:40 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Líbí se mi názor Lenky Procházkové: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/ro ... 989-345491

''Vy si myslíte, že je opravdu možné, aby ten sloup znovu postavili?
V téhle zemi jsou sice možné hodně neuvěřitelné věci, ale tohle nás snad nečeká. Vždyť to byl oslavný památník triumfu „pravé“ vatikánské víry nad českými kacíři a stál přímo proti popravišti, kde zahynuli vůdci stavovského povstání. Navíc to bylo razítko Habsburků, kteří se spolu s katolickou církví podíleli na pobělohorské genocidě českého národa. Podle dnešní terminologie to byl pomník totality. No, ale i kdyby se pražští radní definitivně pomátli, tak věřím, že to monstrum by vedle sochy Jana Husa dlouho nevydrželo. S tak devótní politikou by vybouchli jak Stalinův pomník.

Vy tedy nepřipouštíte, že znovupostavení toho sloupu by bylo symbolickým aktem smíření?
Nejde o smíření. Jde o kolíkování teritoria. Za smíření bych pokládala, kdyby část toho sloupu, která se zachovala, instalovali naležato. S cedulí, kde by bylo shrnuto, o jaký symbol šlo a proč ho Pražané povalili. Ostatně, Masaryk to tehdy uvítal. Prohlásil, že „ten sloup byl politickou potupou pro nás“.
''

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mariánský sloup - 'Staromák'
PříspěvekNapsal: 28.05.2015 - 00:38 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Konečně dobrá zpráva!
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/r ... 50520.html

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mariánský sloup - 'Staromák'
PříspěvekNapsal: 28.05.2015 - 09:27 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
Doufejme, že to jiná politická garnitura nezmění.

architekt Peter Bednář píše:
Doufám, že v plánu je i zboření kostela Svatého Ignáce, Klementinum, Malostranské náměstí a další Jezuitské stavby. Bude třeba zlikvidovat Národní divadlo, Národní muzeum a další stavby placené Habsburskou monarchií. Dále zbourat všechny nádraží a pro jistotu vytrhat i koleje na Vídeň. Preventivně navrhuju strhnout i Goethe Institut ...
Stavby placené Habsburskou monarchií? ... :roll:
Domnívá se snad pan architekt, že kdybychom nebyli 300 let pod Habsburkem, že bychom si tyto stavby nepostavili? Ále postavili, možná ještě hezčí! :idea:

Citace:
... Pro samotného Váňu znamená rozhodnutí městské rady přinejmenším dočasné zmaření šestnáctileté dřiny na obnově Mariánského sloupu a také nadějí asi šestnácti tisíc lidí, kteří se podepsali pod petici za opětovné umístění památky na Staroměstské náměstí. "Netušil jsem, že i dnes, po třiadevadesáti letech, může sloup budit nějaké vášně," sdělil Váňa.
Podle historika architektury Zdeňka Lukeše bylo chybou do problematiky zatahovat politiku. "Hlavním argumentem mělo být, že je to velmi cenná umělecká památka, která byla dost brutálně a celkem zbytečně zničena," míní Zdeněk Lukeš.
Již jsem tady o tom někdy psal!
Ať si ho klidně postaví, ale někde jinde než na Staromáku. Domnívám se, že by to byl pro obě strany přijatelný kompromis. Tak vo co go.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mariánský sloup - 'Staromák'
PříspěvekNapsal: 28.05.2015 - 22:28 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Pro mě (bez vyhraněné konfese) je docela poučné vidět, jaké vášně stále vyvolává celkem vzdálená připomínka naší minulosti. Osobně jsem byl pro obnovu, ale když jsem sledoval tak urputný (a stále autenticky prožívaný) odpor, už zdaleka nejsem tak přesvědčen. Moje obhajoba postavení byla založena jednak na tom, že k českým dějinám patří (ve zkratce) husitské i katolické "památníky" (i ty znovupostavené); druhá strana je spíš estetická. Nepletu-li se, Husův pomník byl koncipován vzhledem k vertikále sloupu, tedy horizontálně - a tento pandán byl odstraněn.
Jak jsem uvedl, nemůžu se vcítit do odpůrců sloupu. Rád bych se zeptal - je naprosto nemyslitelné, umístit u případně obnoveného sousoší vysvětlující tabulku (jako na Karlově mostě)?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mariánský sloup - 'Staromák'
PříspěvekNapsal: 28.05.2015 - 23:11 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Milan píše:
... Jak jsem uvedl, nemůžu se vcítit do odpůrců sloupu...

Tak já třeba nemám ráda církevní baroko jako takové - úplně šílený je baroko nacpaný na gotiku - sochy na Karlově mostě nebo když má čistě gotický kostel uvnitř barokní přeplácaný sochy svatých, to tam ani nejdu - jen nakouknu a dost. Husitská církev má hlavní stan v barokním kostele sv. Mikuláše, přitom k husitům patří gotika a ne pompézní baroko. Na Týnu je zase Panenka Marie, která se tam vůbec nehodí, za Jiříka tam byl kalich atd. A ten Mariánský sloup by navíc připomínal popravy, strach a hrůzu.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mariánský sloup - 'Staromák'
PříspěvekNapsal: 30.05.2015 - 08:23 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
A co ta tabulka s nějakým vysvětlujícím textem, jako je u Kalvárie na Karlově mostu? Nebylo by to řešením?
Nakonec na jednom z nejexponovanějších míst v Praze stojí socha Jana Žižky (nedávno celkem nákladně opravovaná), Betlémská kaple byla znovuvystavena snad z ještě menšího počtu autentických dílů než zamýšlená obnova sloupu. To vůbec neříkám jako výraz nesouhlasu, naopak, jsem rád, že stavba/socha stojí. Ale i z tohoto důvodu nejsem tak úplně proti sloupu...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 100 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 114 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz