Právě je 19.04.2024 - 07:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: zkoušet Xx
PříspěvekNapsal: 25.09.2008 - 15:50 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Bernard Gui píše:
Zkousel jsem prave v prvi rade v Krystalu OP, ...

Pokud jsi jenom trochu vytrvalý a důsledný člověk a máš na to čas, tak tě přece nemůže odradit jedno odmítnutí.
Teprve po několika, já si dovolím tvrdit několika desítkách(!) odmítnutí můžeš začít být skeptický k vydání díla Bernarda Guie v češtině. Tak to u nás chodí. U vás ve Finsku ne?... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.09.2008 - 16:56 
Offline
mystifikátor/ka

Registrován: 03.09.2008 - 10:35
Příspěvky: 61
Bydliště: Kuusamo- Finland
Ano, zkusim to jeste jinde. Ale dost mi to prekvapilo, nebot jsem si myslel jak se pomery v CR zmenily, ze CR dnes je asi tak jako Italie, Spanelsko..nevim, ale odradit se nedam. Dekuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.09.2008 - 07:41 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Bernard Gui píše:
Takovy Grigulevic u vas muze vychazet- s jeho komunistyckymi lzimi, ale pokud jsem chtel udelat preklad praci B.Guie do cestiny a vydat to u vas, tak jsem narazil.

Nevím jestli Grigulevič může u nás stále vycházet, protože do knihkupctví nechodím. Kniha, kterou jsem přečetl byla staršího data z dob rudého teroru.

Bernard Gui píše:
Zjistil jsem ze CR je opravdu nejateistictejsi zemi. Jen 19% vericich, coz je strasne malo.

Neřekl bych nejateističtější, ale nejvíce nezařazenou do církví. Dle mého názoru by při sčítání lidu neměla být pokládána otázka "V jaké církvi patříte?", ale "Jste věřící?". V tom momentě by jsme nebyli na 19-ti%, ale určitě přes 50%.

Bernard Gui píše:
Vzdyt v Posku take byli komuniste a presto je tam ted 90% vericich, prevazne katoliku.

Jenomže papeženci jsou tam proto, protože husity, luterány a další protestanty, tak dokonale vyhladili a papeženci jsou stále proto, protože hlavním papežencem byl přeci Polák.

Bernard Gui píše:
Co se v CR stalo?

Pořád se něco děje. Jinak by přeci nebyly dějiny. :lol: Omlouvám se za blbý vtip na závěr. :oops:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.09.2008 - 17:40 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 16.05.2007 - 06:27
Příspěvky: 99
Sabin píše:
Bernard Gui píše:
Vzdyt v Posku take byli komuniste a presto je tam ted 90% vericich, prevazne katoliku.
Jenomže papeženci jsou tam proto, protože husity, luterány a další protestanty, tak dokonale vyhladili a papeženci jsou stále proto, protože hlavním papežencem byl přeci Polák.

Pro začátek doporučuji si o Polsku něco přečíst, u nás jsou dostupné knihy Normana Daviese.
Ano, byly tendence katolisovat protestanty v Rzeczy pospolite obojga narodów, především shora, jako přání katolických vládců. Mnozí Poláci to vidí jako příčinu zániku jejich šlechtické republiky, nicméně představa tisíců upálených protestantů, i přes kazatele typu Jan Kapistrán, je velmi absurdní.

Na počátku 20. století měla katolická církev lehce nad 50% věřících. Když se pomine sociální inženýrství SSSR a skvělí lidé v čele polské katolické církve (kardinálové Wojtyla a Wyszyński) a uváží se, že často špičky katolíků (Glemp) lavírovali, tak aby se zavděčili vládnoucí moci, tak katolická církev byla skutečně útěchou prostému polskému věřícímu v přetěžkých dobách pro jejich zemi. Mezi katolickým knězem a členem Solidarity není příliš těžké udělat rovnítko, řada z nich za záhadných okolností zmizela. A díky tomu důvěra v katolickou církev vzrostla, se všemi negativy v dnešní době, kdy mládež ji nenávidí nebo se jí směje (vesměs).

Je otázkou, zda by chudáčci vyhlazení polští husité dokázali obstát v tak přetěžké zkoušce, jakou bylo XX. století ...

_________________
https://www.e-stredovek.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: furt jen o ateizmu...
PříspěvekNapsal: 01.10.2008 - 10:28 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
...Dle mého názoru by při sčítání lidu neměla být pokládána otázka "V jaké církvi patříte?", ale "Jste věřící?"...
No, obávám se, že jako věřící by se klidně označil i ten, kdo "věří" ve starou pohanskou bohyni Smrti Moranu nebo boha úrody Radegasta nebo něco podobného. A vypovídací hodnota tohoto statistického údaje je zase v háji... :(

Sabin píše:
Bernard Gui píše:
Vzdyt v Posku take byli komuniste a presto je tam ted 90% vericich....
Jenomže papeženci jsou tam proto, protože husity, luterány a další protestanty, tak dokonale vyhladili a papeženci jsou stále proto, protože hlavním papežencem byl přeci Polák.
Špatná odpověď, Sabine!
Tady mluvíme o ateizmu, takže mě např. je celkem šumák, kolik je v Polsku katolíků a že tam nejsou skoro žádní protestanti a proč tam nejsou. Pro mně je podstatné % věřících a to je jistě o hodně větší než u nás.

U nás jsme spíše protestantskou zemí a přesto jsou zde majoritou ateisti. To totiž s převažující konfesí vůbec nesouvisí. Bavíme se furt o kořenech ateizmu v ČR (třeba v porovnání s jinými zeměmi EU i mimo ni), ne o konfesním rozložení společnosti. To je až "druhořadé" v této souvislosti.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 01.10.2008 - 15:49, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: furt jen o ateizmu...
PříspěvekNapsal: 01.10.2008 - 10:44 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Sabin píše:
...Dle mého názoru by při sčítání lidu neměla být pokládána otázka "V jaké církvi patříte?", ale "Jste věřící?"...
No, obávám se, že jako věřící by se klidně označil i ten, kdo "věří" ve starou pohanskou bohyni Smrti Moranu nebo boha úrody Radegasta nebo něco podobného. A vypovídací hodnota tohoto statistického údaje je zase v háji... :(
Tak se tam dá základní kolonka "Jste věřící - Ano/Ne" a další větší kolonka "Jestli Ano tak: Husita/Český bratr/evangelík/luterán/kalvinista/katolík/žid/budhista/hinduista/muslim/jiné"
No a je to :wink:

Jiří Motyčka píše:
Sabin píše:
Jenomže papeženci jsou tam proto, protože husity, luterány a další protestanty, tak dokonale vyhladili a papeženci jsou stále proto, protože hlavním papežencem byl přeci Polák.
Špatná odpověď, Sabine!
Tady mluvíme o ateizmu, takže mě např. je celken šumák, kolik je v Polsku katolíků a že tam nejsou skoro žádní protestanti a proč tam nejsou. Pro mně je podstatné % věřících a to je jistě o hodně větší než u nás.

No jo, zase jsem se nechal trošku unést. :oops: Pardon. :lol:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: furt jen o ateizmu...
PříspěvekNapsal: 01.10.2008 - 10:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
...Tak se tam dá základní kolonka "Jste věřící - Ano/Ne" a další větší kolonka "Jestli Ano tak: Husita/Český bratr/evangelík/luterán/kalvinista/katolík/žid/budhista/hinduista/muslim/jiné"...

Sorry, že furt kveruluju, ale obávám se opět. Takto předdefinovaný dotaz by nutně musel předjímat takový výsledek, že je u nás 99% věřících a to 1% jsou nihilisti... :lol:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: furt jen o ateizmu...
PříspěvekNapsal: 02.10.2008 - 07:41 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Sorry, že furt kveruluju...

No co, tak sis mě prostě v poslední době vybral. Aspoň všichni vidí, že nejsme domluvení. :wink:


Jiří Motyčka píše:
..., ale obávám se opět. Takto předdefinovaný dotaz by nutně musel předjímat takový výsledek, že je u nás 99% věřících a to 1% jsou nihilisti...

Stejně si ale myslím, že by to tak šlo udělat a bylo by to i přehledné a jasné.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: správně určit %
PříspěvekNapsal: 02.10.2008 - 09:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... Stejně si ale myslím, že by to tak šlo udělat a bylo by to i přehledné a jasné...
Určitě.
A myslím, že ti, co jsou zodpovědní za obsah formulářů pro sčítání lidu, to už dávno vědí. Nebo bych tomu chtěl aspoň věřit... :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: nic
PříspěvekNapsal: 23.02.2009 - 17:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... Je to ale přímo znak Církve československé husitské. Mě to samozřejmě nevadí, ale pokud ho budeš nosit, tak dáváš okolí na vědomí, že jsi jejich členem či sympatizantem.
Vlastně je to ale jedno, protože ty "nevzdělané lopaty" vědí prd co to je za symbol ...

Obávám se, že mladí, vzdělaní, úspěšní, kreativní a asertivní mladí intelektuálové, jinými slovy taky tzv. "bílé límečky"– ateisti, o tom vědí taky úplný prd. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.02.2009 - 01:06 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Maně vzpomínám na poměrně nedávný výrok Benedikta XVI., že Neznalost je děsivá. - můžeme to vidět kolem sebe. Třeba o mé rodné katolické Církvi. Legendy, polopravdy, mýty. To všechno může mít vliv na to, že jsme nejbezbožnější země v Evropě.
Nedávno jsem sledoval cyklus Cesty víry, ten díl se jmenoval "Rodná víra" a byl o těch, kdo se "vrátili" (no, podle mě spíš intelektuálně propadli) k vyznávání toho, co zde bylo před příchodem víry do našich zeměpisných šířek - k vyznávání jakési "reinkarnace" slovanského pohanství. Jeden z těch "věřících" tam řekl slova: "bohové mi rozumí." - no, hlubší průzkum nechme stranou. Docela úsměvné mi přijde, když někdo uctívá strom, pramen nebo plamen ohně. Všechno jsou to věci stvořené a když je člověk ctí, opomíjí Tvůrce, bez kterého by ničehož nic z toho nebylo.
Můžeme se domnívat, že nějaká ateistická propaganda skončila podzimem 1989. Jenže ona pokračuje - sice nepřímo a možná někdy i neúmyslně, ale pokračuje. Stačí se podívat na moderní už i českou filmovou tvorbu. Viz v současné době běžící miniserie "Ďáblova lest" - dobře, pan Vašíček je záhadolog, ale to co předvedl tady je čirá konstrukce, která pro náboženství nevychází kdoví jak příznivě. Jsem celkem dobře obeznámen s řeholními řády a způsob, jakým jsou v miniserii prezentováni benediktini je prostě neskutečný. Pak si tam scénáristi hrají s fakty - ano, v Codexu gigas chybí pár stránek, ale nejsou to rozhodně ty, o nihž se zmínili ve filmu. "Krev nejsvětější oběti" je čistě vykonstruovaný pojem atd. Pohled na řeholní život je v tomhle "díle" značně zkreslen.
No a pak se podívejme do zahraničí - "Šifra mistra Leonarda" a podobné hnusy hrající si naprosto odsouzeníhodně s fakty. Nebo třeba hnusný film "Religulous", jemuž dokáže - když se to tak vezme, s úspěchem oponovat průměrný žáček hodin katechismu.
Díky 40 let trvající devastaci duchovních hodnot nebyly cirka dvě generace namnoze vedeny k víře a tak logicky nevedly tyto generace k víře ani své děti. A když se nyní "ve svobodě" tenhle hrůzný základ ještě de facto podepře již zmíněnými filmovými bláboly, není se čemu divit, že náboženská situace je taková šílená jaká je.
Katolická Církev v celkem nedávné minulosti zkoumala vidění dnes již blahoslavené řeholnice Anny Kateřiny Emerichové. Ta měla zjevení, na jejihž podkladě vznikl film M. Gibsona "Umučení Krista", ale také měla tato řeholní sestra vidění týkající se Panny Marie a nakonec i Církve. A to zjevení o Církvi říká zhruba toto (převyprávěno do srozumitelnějšího jazyka):
"Viděla jsem chrám sv. Petra ve Vatikánu. Z jedné strany ho velký zástup bořil a z druhé strany se hrstečka věřících snažila již zbořené znovu postavit."
Musím podotknout, že Církev je k vizím a zjevením velmi zdrženlivá a obvykle trvá dost dlouho, než nějaké uzná jako pravá. Nedalo by se tohle vidění aplikovat na současnou situaci? Víra je napadána velkým počtem lidí, a věřící - i když je jich menšina, se snaží víru obnovit.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: hmmm... ;-)
PříspěvekNapsal: 28.02.2009 - 14:27 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jene, děkuju za velice zajímavý příspěvek, pod nějž se podepisuje i moje nepatrnost.
Dovolil bych si jenom připomenout, že ateista dnešní doby vetšinou vůbec nerozlišuje konfese, takže v tomto ohledu jsou na tom nekatolíci úplně stejně jako katolíci.

A takzvaní záhadologové? S nimi nemá cenu si vůbec lámat hlavu, a to nejen v souvislosti s tím, jak oni "dešifrují" Písma Starého i Nového zákona :roll: (tím se nezabývám vůbec!), ale především proto, jak vykládají, resp. spíše překrucují dějiny. :evil:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hmmm... ;-)
PříspěvekNapsal: 28.02.2009 - 20:23 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jene, děkuju za velice zajímavý příspěvek, pod nějž se podepisuje i moje nepatrnost.
Dovolil bych si jenom připomenout, že ateista dnešní doby vetšinou vůbec nerozlišuje konfese, takže v tomto ohledu jsou na tom nekatolíci úplně stejně jako katolíci.

A takzvaní záhadologové? S nimi nemá cenu si vůbec lámat hlavu, a to nejen v souvislosti s tím, jak oni "dešifrují" Písma Starého i Nového zákona :roll: (tím se nezabývám vůbec!), ale především proto, jak vykládají, resp. spíše překrucují dějiny. :evil:


Jo, my katolíci a i protestanti jsme na tom stejně, s tím souhlasím. Ale když se podíváme třeba na ETF UK, tak tam působí člověk jménem Milan Balabán, teolog. Je autorem prácičky, která dost solidně otřásá biblickými texty. Potopu světa považuje za nesmysl, Abrahám je podle něj naprosto vybájená postava a jeho dětičky jakbysmet. Zajímavě na tenhle textík reagoval jerej Jan Baudiš, kněz pravoslavné církevní obce v Jihlavě, jeho úvaha je tady: http://www.ambon.or.cz/ambon.pl?thread=145 , taky si tam všímá článečku ( http://www.blisty.cz/art/33717.html ) evangelického duchovního Miloše Kalába, který ten článek napsal, řekl bych dosti v Balabánově duchu. Takže i sami my věřící jsme schopni víru nahlodávat u svých souvěrců. Pak se už není čemu divit...

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hmmm... ;-)
PříspěvekNapsal: 01.03.2009 - 00:26 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
...když se podíváme třeba na ETF UK, tak tam působí člověk jménem Milan Balabán, teolog. Je autorem prácičky, která dost solidně otřásá biblickými texty.
... taky si tam všímá článečku ... evangelického duchovního Miloše Kalába, který ten článek napsal, řekl bych dosti v Balabánově duchu...
O prof. Balabánovi vím, že je vedoucím katedry religionistiky na ETF UK, pana Kalába neznám.
Nechci se lacině vyvléci z přímé odpovědi na tento příspěvek, ale moje znalosti bohužel nestačí na to, abych erudovaně polemizoval s těmito pány a jejich kritikem, protože nejsem teolog, ani biblista ba ani religionista. :|

BTW. Tyto poslední příspěvky by se spíše hodily sem.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: hmmm... ;-)
PříspěvekNapsal: 01.03.2009 - 01:14 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
...když se podíváme třeba na ETF UK, tak tam působí člověk jménem Milan Balabán, teolog. Je autorem prácičky, která dost solidně otřásá biblickými texty.
... taky si tam všímá článečku ... evangelického duchovního Miloše Kalába, který ten článek napsal, řekl bych dosti v Balabánově duchu...
O prof. Balabánovi vím, že je vedoucím katedry religionistiky na ETF UK, pana Kalába neznám.
Nechci se lacině vyvléci z přímé odpovědi na tento příspěvek, ale moje znalosti bohužel nestačí na to, abych erudovaně polemizoval s těmito pány a jejich kritikem, protože nejsem teolog, ani biblista ba ani religionista. :|

BTW. Tyto poslední příspěvky by se spíše hodily sem.


Nerad bych, aby se ty poslední příspěvky hodily do rubriky rozdílů mezi katolíky a protestanty. Kdybychom to tam přesunuli, vypadalo by to, že páně Balabánův a Kalábův názor je oficiálním stanoviskem ČCE. A ač s protestanty v lecčems nesouhlasím, mrzelo by mě, kdyby na tom s nazory na Písmo byli až takhle extrémně tragicky.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 190 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 95 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz