Právě je 19.04.2024 - 16:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 42  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ornáty
PříspěvekNapsal: 13.02.2009 - 17:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
Protestant píše:
každý ať si chodí kam chce. Já to nikomu za zlé nemám. :D jo a k těm jejich ozdobám radši bez komentáře :lol:
Tebe dostávaj ozdoby - mě zas luteránský kraječky :D - viz. http://www.sceav.cz/sceav/index.php?str ... ace-biskup ...

Jj, ty opravdu k těm katolickejm nemaj daleko ... :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 20.02.2009 - 14:37, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ornáty
PříspěvekNapsal: 19.02.2009 - 08:49 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
Protestant píše:
každý ať si chodí kam chce. Já to nikomu za zlé nemám. :D jo a k těm jejich ozdobám radši bez komentáře :lol:
Tebe dostávaj ozdoby - mě zas luteránský kraječky :D - viz. http://www.sceav.cz/sceav/index.php?str ... ace-biskup ...

Jj, ty opravdu k těm katolickejm nemaj daleko ... :D

P.S. Z tohoto tématu budu některé příspěvky přesouvat do kapitoly Volné téma, aby se pak někdo nedivil, že mu zmizely příspěvky. :wink:

Moment, tady maji evangelíci sice nějaké kraječky, ale co maji jednušky? Zlatem vyšívané melíry, jejich ovečky (nebo snad ovce? :wink: ) musí za každým slovem vstávat a sedat, protože hlavnímu řečníkovi pořad mění pozlacené čepice. To se už nedivím, že v jejich "svatostáncích" maji samé obrazy a sochy. Já bych se tam také nudil a tak bych alespoň lelkoval očima po těchto uměleckých dílech.
Takže ať si nechaji jednušky svá muzea bez Boha a my si vystačíme s prostou jednoduchostí prvotní církve. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ornáty
PříspěvekNapsal: 23.02.2009 - 09:52 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
Protestant píše:
každý ať si chodí kam chce. Já to nikomu za zlé nemám. :D jo a k těm jejich ozdobám radši bez komentáře :lol:
Tebe dostávaj ozdoby - mě zas luteránský kraječky :D - viz. http://www.sceav.cz/sceav/index.php?str ... ace-biskup ...

Jj, ty opravdu k těm katolickejm nemaj daleko ... :D

P.S. Z tohoto tématu budu některé příspěvky přesouvat do kapitoly Volné téma, aby se pak někdo nedivil, že mu zmizely příspěvky. :wink:

Moment, tady maji evangelíci sice nějaké kraječky, ale co maji jednušky? Zlatem vyšívané melíry, jejich ovečky (nebo snad ovce? :wink: ) musí za každým slovem vstávat a sedat, protože hlavnímu řečníkovi pořad mění pozlacené čepice. To se už nedivím, že v jejich "svatostáncích" maji samé obrazy a sochy. Já bych se tam také nudil a tak bych alespoň lelkoval očima po těchto uměleckých dílech.
Takže ať si nechaji jednušky svá muzea bez Boha a my si vystačíme s prostou jednoduchostí prvotní církve. :wink:


Kolegáčku, nechtěl byste trochu mírnit své výlevy? Nevím jak to máte vy s těmi "muzei bez Boha". Moje zkušenost je totiž taková, že v katolickém kostele, kde je svatostánek (To je ta skřínka na hlavnim oltáři, kdybyste nevěděl vo co gou, nejedná se o nějakou budovu) s Eucharistií, tam se cítím dobře a ty ozdoby kolem mě zas až tak nezajímaj. Proč se tam cítím dobře - protože v Eucharistii je tam sám Kristus a to trvale.
Kdežto když přijdu k protestantům, mám li být naprosto upřímný, mám z jejich kostelů a modliteben pocit duchovní prázdnoty - není tam ta Eucharistie a kostel sám mi svou architekturou většinou připomíná přednáškovej sál bez duchovní náplně.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ornáty
PříspěvekNapsal: 23.02.2009 - 12:19 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jan píše:
Kolegáčku, nechtěl byste trochu mírnit své výlevy? Nevím jak to máte vy s těmi "muzei bez Boha". Moje zkušenost je totiž taková, že v katolickém kostele, kde je svatostánek (To je ta skřínka na hlavnim oltáři, kdybyste nevěděl vo co gou, nejedná se o nějakou budovu) s Eucharistií, tam se cítím dobře a ty ozdoby kolem mě zas až tak nezajímaj. Proč se tam cítím dobře - protože v Eucharistii je tam sám Kristus a to trvale.
Kdežto když přijdu k protestantům, mám li být naprosto upřímný, mám z jejich kostelů a modliteben pocit duchovní prázdnoty - není tam ta Eucharistie a kostel sám mi svou architekturou většinou připomíná přednáškovej sál bez duchovní náplně.

A to je právě asi ten nejviditelnější rozdíl mezi námi. Strohost a jednoduchost protestantských kostelů, kde se myšlenky nerozptylují, ale rovnou letí za naším nebeským Otcem a jednuškovými kostely, které měli udělat dojem na prosté sedláčky, aby si sedl na řiť a padali z nich i poslední grošíky. :lol:
Jako stavař a milovník umění, ale musím uznat, že tyto románské a gotické (baroko se mi už nelíbí) stavby jsou oprravdu krásné. :wink:
p.s. kolegáček mluví sám za sebe, takže nemusíš používat oslovení Vy...
...neboť my si tady na fóru všichni tykáme bez ohledu na konfesi, barvu pleti, sexuální orientaci a sociální postavení. To chtěl naznačit bratr Sabin, že; dodává moje maličkost, hejtman JM :wink: :) :D
Ano, to je pravda. A taky, že mluvím jenom za sebe a ne za ostatní bratry.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Naposledy upravil Sabin dne 23.02.2009 - 14:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ornáty
PříspěvekNapsal: 23.02.2009 - 13:45 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
...A to je právě asi ten nejviditelnější rozdíl mezi námi. Strohost a jednoduchost protestantských kostelů, kde se myšlenky nerozptylují, ale rovnou letí za naším nebeským Otcem a jednuškovými kostely, které měli udělat dojem na prosté sedláčky, aby si sedl na řiť a padali z nich i poslední grošíky. :lol:
Jako stavař a milovník umění, ale musím uznat, že tyto románské a gotické (baroko se mi už nelíbí) stavby jsou oprravdu krásné...

Na sobě nepozoruju, že by mě architektura kostelů nějak ovlivnila nebo odvrátila od bohoslužby směrem k uměleckým dílům.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ornáty
PříspěvekNapsal: 23.02.2009 - 14:09 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jan píše:
Na sobě nepozoruju, že by mě architektura kostelů nějak ovlivnila nebo odvrátila od bohoslužby směrem k uměleckým dílům.

To je chválihodné. Ježíš se raduje.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: kostely
PříspěvekNapsal: 23.02.2009 - 14:43 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
No, ony jsou ty velké rozdíly v kostelích dány především tím, k čemu se už katolická církev dávno nechce znát, totiž k návratu k prvotní chudé a nerozmařilé církvi. Všimněte si, jak strohá byla architektura románského slohu a nedomnívám se, že to bylo snad tím, že tehdejší stavebníci neovládali svoje řemeslo a "složitější" stavební technologie.
Pak následuje vertikálně k nebi směřující nádhera gotiky, která byla vystřídána renesancí a pak bombastickým, ale svým způsobem také krásným barokem. Těch renesančních kostelů se nám bohužel moc nedochovalo, neboť většinou podlehly barokním či jiným přestavbám; spíše nalezneme renesanční oltáře v kostelích jiných uměleckých slohů.

Na fundamentu strohosti pak vyrostly protestantské kostely a modlitebny, i když i tady výjimky potvrzují pravidlo, tj. např. když nekatolíci převzali kostel po katolících. Takovou "výjimkou" je např. barokní kostel sv. Mikuláše na Staromáku, i když předposledně patřil pravoslavné církvi a teď je CČSH ajv. ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 23.02.2009 - 16:05, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kostely
PříspěvekNapsal: 23.02.2009 - 15:49 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
No, ony jsou ty velké rozdíly v kostelích dány především tím, k čemu se už katolická církev dávno nechce znát, totiž k návratu k prvotní chudé a nerozmařilé církvi. Všimněte si, jak strohá byla architektura románského slohu a nedomnívám se, že to bylo snad tím, že tehdejší stavebníci neovládali svoje řemeslo a "složitější" stavební technologie.
Pak následuje vertikálně k nebi směřující nádhera gotiky, která byla vystřídána renesancí a pak bombastickým, ale svým způsobem také krásným barokem. Těch renesančních kostelů se nám bohužel moc nedochovalo, neboť většinou podlehly barokním či jiným přestavbám; spíše nalezneme renesanční oltáře v kostelích jiných uměleckých slohů.

Na fundamentu strohosti pak vyrostly protestantské kostely a modlitebny, i když i tady výjimky potvrzují pravidlo, tj. např. když nekatolíci převzali kostel po katolících. Takovou "výjimkou" je např. barokní kostel sv. Mikuláše na Staromáku, i když předposledně patřil pravoslavné církvi a teď je CČSH ajv. ...


S tou architekturou se to má tak: výzdoba do kostelů se řídila heslem "Pánu Bohu to nejlepší" - tím se dá vysvětlit ta "bombastičnost" nebo vyumělkování. A třeba co se fresek a obrazů týče, musíme vycházet ze soudobých reálií. Rozšířenější gramotnost mezi běžným lidem lze sledovat až ve druhé půli 18. století, kdy Marie Terezie nařídila povinnou školní docházku. A když si věřící nemohli daný text z Písma přečíst, protože jednoduše číst neuměli, nejlépe jim to lze přiblížit obrazem.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kostely
PříspěvekNapsal: 23.02.2009 - 16:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... A třeba co se fresek a obrazů týče, musíme vycházet ze soudobých reálií. Rozšířenější gramotnost mezi běžným lidem lze sledovat až ve druhé půli 18. století, kdy Marie Terezie nařídila povinnou školní docházku. A když si věřící nemohli daný text z Písma přečíst, protože jednoduše číst neuměli, nejlépe jim to lze přiblížit obrazem.

Ano, v podstatě stejný názor na obrazovou výzdobu v kostele měl i Hus ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kostely
PříspěvekNapsal: 23.02.2009 - 16:45 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jan píše:
Rozšířenější gramotnost mezi běžným lidem lze sledovat až ve druhé půli 18. století, kdy Marie Terezie nařídila povinnou školní docházku. A když si věřící nemohli daný text z Písma přečíst, protože jednoduše číst neuměli, nejlépe jim to lze přiblížit obrazem.

Gramotnost prosté veřejnosti se rozšířila dávno před Terezií a to už za Husitské revoluce. Vždyť si přeci sami jezuiti v Době temna naříkali, že každá česká babka zná bibli lépe než-li jejich člověk. To je ale jiné téma. :wink:
Pokud jde o heslo "Pánu Bohu to nejlepší", tak mi to trošku zavání modloslužebnictvím, pohanstvím a zlatým teletem. Bůh přeci nevyžaduje 200 metrové věže, zlaté sochy jakýchsi svatých, barokní prdelaté andělíčky nebo všechny ty mariánské kulty.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kostely
PříspěvekNapsal: 26.02.2009 - 11:30 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
Jan píše:
Rozšířenější gramotnost mezi běžným lidem lze sledovat až ve druhé půli 18. století, kdy Marie Terezie nařídila povinnou školní docházku. A když si věřící nemohli daný text z Písma přečíst, protože jednoduše číst neuměli, nejlépe jim to lze přiblížit obrazem.

Gramotnost prosté veřejnosti se rozšířila dávno před Terezií a to už za Husitské revoluce. Vždyť si přeci sami jezuiti v Době temna naříkali, že každá česká babka zná bibli lépe než-li jejich člověk. To je ale jiné téma. :wink:
Pokud jde o heslo "Pánu Bohu to nejlepší", tak mi to trošku zavání modloslužebnictvím, pohanstvím a zlatým teletem. Bůh přeci nevyžaduje 200 metrové věže, zlaté sochy jakýchsi svatých, barokní prdelaté andělíčky nebo všechny ty mariánské kulty.

Malé upřesnění. Tu citaci o časký babce a bibli nevymysleli jezuiti. Autorem je jistý Eneas Silvius Picolomini, později známý jako papež Pius II., rušitel kompaktát. Ta věta pochází, mám takový pocit, z jeho díla "Historie církevní", a je z doby, kdy jezuiti byli ještě "na houbách" a bylo jim cirka mínus sto let.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: táborské ženy ...
PříspěvekNapsal: 26.02.2009 - 14:33 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Malé upřesnění. Tu citaci o časký babce a bibli nevymysleli jezuiti. Autorem je jistý Eneas Silvius Picolomini, později známý jako papež Pius II., rušitel kompaktát...
Sabina už na to upozorňoval i trener. Bratra Sabina snad nelze už podezřívat z toho, že by zapomínal (to je přesně případ mojí nepatrnosti), ale spíš z toho, že nečte pozorně toto fórum nebo jen něco. Což je ve svých důsledcích daleko horší, než zapomnětlivost ... :wink: :) :(

Jan píše:
...Ta věta pochází, mám takový pocit, z jeho díla "Historie církevní", a je z doby, kdy jezuiti byli ještě "na houbách" a bylo jim cirka mínus sto let.
Upřesnění viz ZDE ...
Ano, v době, kdy vznikla tato hláška, si skutečně příslušníci Tovaryšstva Jejížova "hráli v uhláku na horníky". :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 26.02.2009 - 22:31, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: kostely
PříspěvekNapsal: 26.02.2009 - 17:25 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
... Malé upřesnění. Tu citaci o časký babce a bibli nevymysleli jezuiti. Autorem je jistý Eneas Silvius Picolomini, později známý jako papež Pius II., rušitel kompaktát...
Sabina už na to upozorňoval i trener. Bratra Sabina snad nelze už podezřívat z toho, že by zapomínal (to je přesně případ mojí nepatrnosti), ale spíš z toho, že nečte pozorně toto fórum nebo jen něco. Což je ve svých důsledcích daleko horší, než zapomnětlivost ... :wink: :) :(

Prdlajs zapomětlivý. Tyto výroky tekli ze zmíněné partičky Koniášů v Době Temna. :wink: Po vyhnání české elity z vlasti, potřebovali nahnat české sedláky zpátky do "svatého" stáda. Čeští sedláci ale nebyli negramotní jako například Španělé, proto tu Koniášům pšenka nekvetla. Z tohoto důvodu neustále brečeli z Čech do Říma, aby na zmíněnou převýchovu kacířů posílali kuklíky, kteří alespoň něco z Bible znají, protože místní babky je upozorňovali, že mluví bludy.
Jak je vidno, tak se jim to nakonec skoro povedlo.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 26.02.2009 - 17:52 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dejme tomu. :|
Já jen nestačil zaregistrovat ten dějinný rozsah tvých myšlenek, které v pouhých 2 větách obsáhly více jak tři století, když ...
... jsi píše:
...Gramotnost prosté veřejnosti se rozšířila ... už za Husitské revoluce. Vždyť si přeci sami jezuiti v Době temna ...
:wink: Sorry.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.02.2009 - 11:23 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jiří Motyčka píše:
Dejme tomu. :|
Já jen nestačil zaregistrovat ten dějinný rozsah tvých myšlenek, které v pouhých 2 větách obsáhly více jak tři století, když ...
... jsi píše:
...Gramotnost prosté veřejnosti se rozšířila ... už za Husitské revoluce. Vždyť si přeci sami jezuiti v Době temna ...
:wink: Sorry.

Jsem holt takový malý neposeda, který přeskakuje z tématu do tématu. :lol:
Omluva přijata. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 42  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz