Právě je 19.04.2024 - 11:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 42  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.02.2009 - 11:40 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
V Českém zápase č.8 nás bratr biskup upozornil na článek v časopise Immaculata č.91.
Zde si jej můžete přečíst:
http://immaculata.minorite.cz/Immaculat ... 91_09.html

Dočetl jsem se v něm zajímavou informaci, že jelikož jsem kacíř, tak jsem zároveň teroristou, který vyprovokoval, to že jednušky museli pozabíjet tolik heretiků. Dále jsem se dozvěděl, že si za své upálení vlastně mohl Mistr Jan sám. :!:
S těmi lidmi chceme vést ekumenu? :roll: Vždyť si stále vedou své lži, kterým snad i věří.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Hus, kacíři=teroristi
PříspěvekNapsal: 27.02.2009 - 13:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
V Českém zápase č.8 nás bratr biskup upozornil na článek v časopise Immaculata č.91. Zde si jej můžete přečíst:
http://immaculata.minorite.cz/Immaculat ... 91_09.html
Dočetl jsem se v něm zajímavou informaci, že jelikož jsem kacíř, tak jsem zároveň teroristou, který vyprovokoval, to že jednušky museli pozabíjet tolik heretiků. Dále jsem se dozvěděl, že si za své upálení vlastně mohl Mistr Jan sám. :!:
S těmi lidmi chceme vést ekumenu? :roll: Vždyť si stále vedou své lži, kterým snad i věří.
Bohužel.
Mně to připadá, že katolící cítí podvědomě jakousi těžko definovatenou vinu za smrt Jana Husa a proto mají nutkavou potřebu neustále uvádět důvody, proč český reformátor skončil na kostnické hranici. Tristní na celé situaci je však to, že tyto důvody už na prahu třetího milénia nemohou obstát, zrácejí na aktuálnosti a to bez ohledu na skutečnost, že Hus byl odsouzen před 6 stoletími. Očekávali bychom od katolíků namísto věčného papouškování stále stejných argumentů, které bychom už mohli předříkávat zpaměti, trochu více invence v hledání těch "pravých důvodů".
Článek se v úvodu zmiňuje i o jakési představě, že „být dobrým katolíkem znamená nebýt dobrým Čechem a naopak“. Já bych si v této souvislosti dovolil předestřít jinou představu, totiž o tom, že když katolík nazve Husovu smrt justiční vraždou, přestává být u svých souvěrců dobrým katolíkem.

Ad kacíř = terorista: :shock: :roll: :?
Považovat např. hnutí valdenských za terorizmus, je stejně absurdní, jako nazývat teroristy i františkány, jejichž kánonem je "chudoba, poslušnost a čistota". Moderní, nejenom evangelická církevní historiografie označuje hnutí valdenských dokonce za první reformaci ("valdenskou"), která předcházela té české, a valdenské za první reformátory. :idea:
A tvrdit, "... že to byla právě heretická hnutí, kdo svým rozvratným působením a terorismem vyprovokoval středověký stát a Církev k uplatnění tak drastických trestů, je čirý alibizmus, kterým jsou do jednoho pytle vhozeny všichny středověké hereze.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.02.2009 - 22:35 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
V Českém zápase č.8 nás bratr biskup upozornil na článek v časopise Immaculata č.91. Zde si jej můžete přečíst:
http://immaculata.minorite.cz/Immaculat ... 91_09.html
Dočetl jsem se v něm zajímavou informaci, že jelikož jsem kacíř, tak jsem zároveň teroristou, který vyprovokoval, to že jednušky museli pozabíjet tolik heretiků. Dále jsem se dozvěděl, že si za své upálení vlastně mohl Mistr Jan sám. :!:
S těmi lidmi chceme vést ekumenu? :roll: Vždyť si stále vedou své lži, kterým snad i věří.

Jo, Jeníček Hus si mohl za svůj konec sám, protože jeho TEOLOGICKÉ názory se dodnes jeví jako nemožné výplody. Co se týče jeho názorů sociálních, to ponechme stranou, ty nevadí. Jendy Husů výplod, že kněz, pokud má hřích, vysluhuje neplatně sv. Svátosti je praktický nesmysl, protože jak se vyvarovat nějakého třebas i sebelehčího hříchu?

Co se Immaculaty týče, je to podle mě úctyhodný časopis. Rád bych upozornil, že "bratr biskup" sám nemá v pojmech příliš jasno. V prvním sloupci vypočítává denominace, dělající si nárok na katolicitu. Chyba jeho vyjmenování spočívá v tom, že z textu vyplývá, jako by římskokatolická a řeckokatolická církev byly dvě různé církve. A přitom jde o církev jednu - řeckokatolická je historický nepřesný název. Římskokatolíci a řeckokatolíci jsou jedna církev, lišící se pouze použitým liturgickým obřadem, malými odlišnostmi v kalendáriu a odlišnostmi disciplinárními, svátosti a svěcení jsou tam jedny a ty samé. A toto mne obzvláště pobavilo:
„Rovněž se také ale nedá hájit pozdější husitské vraždění katolíků.“ Opomíná, že husité byli donuceni bojovat s vlezlými křižáky, kteří v této zemi neměli co dělat. S křižáky, kteří se chovali jako knechti."
Jak byli donuceni bojovat? Husiti začali s násilným záborem far a kostelů, čili násilí vzešlo od nich. Ti křižáci byl jen důsledek.
A dále:
"Četl jsem mnoho životopisů rádoby světců. Míra nepravdy těchto spisů
je až zarážející..."

Nu, biskupáčku, jsme ochotní o tomhle diskutovat, až dosáhneš úrovně těch "rádoby světců". Ošetřoval jsi někdy člověka nakaženýho morem, jak to dělal sv. Alois Gonzaga?

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: pějme píseň dokola, okolo stola :-)
PříspěvekNapsal: 28.02.2009 - 11:32 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Jendy Husů výplod, že kněz, pokud má hřích, vysluhuje neplatně sv. Svátosti je praktický nesmysl, protože jak se vyvarovat nějakého třebas i sebelehčího hříchu? ...
A tak furt dokola - viz můj předchozí příspěvek - stále stejná obehraná písnička. :!:
Již několikrát jsem tady psal, že bodů Husovy obžaloby bylo daleko více a závažnějších a pouze za tohle tvrzení (úplně pominu nyní jeho pravý smysl, který katolíci bagatelizují) by asi na hranici neskončil. :wink:
BTW. Obávám se, že Hus neměl vůbec na mysli "sebelehčí hřích", ale hříchy smrtelné, jichž se sluhové Boží v oné inkriminované době zhusta dopouštěli a bohužel stále dopouštějí.

Jan píše:
...husité byli donuceni bojovat s vlezlými křižáky, kteří v této zemi neměli co dělat. S křižáky, kteří se chovali jako knechti."
Jak byli donuceni bojovat? Husiti začali s násilným záborem far a kostelů, čili násilí vzešlo od nich. Ti křižáci byl jen důsledek ...
No, to se dostáváme k otázce z filozofickým podtextem, která trápí lidstvo po celý jeho dlouhý věk, totiž: "Co bylo dříve, zda vejce, či slepice(?)."
Je třeba tuto zjednodušující a ve své podstatě ahistorickou, výše citovanou "tezi" uvést na pravou míru.
Ano, v rané fázi revoluce započala rozsáhlá sekularizace církevního majetku. Důvody tohoto vyvlastnění církevního majetku katolíci zpochybňují a protestantům se zdají naprosto přirozenou reakcí na hlubokou krizi v církvi, jejíž hlavní příčinou byl církevní službě naprosto neadekvátní majetek. Tečka.
Přesto nebo právě proto je třeba si plně uvědomit, že sekularizace se aktivně a s veškerou vehemencí zúčastnila nejen utrakvistická šlechta, ale i katolická(!), která hned přispěchala s průhledným argumentem, že "bere církevní majetek do ochrany před kacíři". Kdo tomu chce věřit, ať tomu věří. :D A na to katolíci rádi zapomínají ve svém svatém zápalu, kterým tuto sekularizaci zatracují do pekel. :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 28.02.2009 - 15:20, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.02.2009 - 14:51 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Důvody tohoto vyvlastnění církevního majetku katolíci zpochybňují a protestantům se zdají naprosto přirozenou reakcí na hlubokou krizi v církvi, jejíž hlavní příčinou byl církevní službě naprosto neadekvátní majetek. Tečka.

Jak se to jeví protestantům, to nemusí nás katolíky vůbec zajímat, tak jako je nezajímají některé naše názory. Pluralita názorů, sice se na ní nedá stavět nějaká jednota, ale je to pluralita názorů.
Hlavní problém je však v tom, že NELZE házet do jednoho pytle faráře ve městě, který si mohl žít dejme tomu na jisté úrovni, a faráře někde na dědině, který žil "z ruky do huby" - taková situace ve venkovské duchovní správě byla. A husiti se toho házení do jednoho pytle dopouštěli.
Problém círk. majetku trvá dodnes. Přičemž je třeba vzít v úvahu, že kdyby se majetek Církvi vrátil, měla by z čeho žít, byla by schopná sama sebe zabezpečit, a stát by nemusel na duchovenstvo platit ani korunu.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.02.2009 - 15:10 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
...Jak se to jeví protestantům, to nemusí nás katolíky vůbec zajímat ...
Bohužel. Jako je nezajímají příčiny (např. oné sekularizace) a z nich vyplývající konsekvence.

Jan píše:
... Hlavní problém je však v tom, že NELZE házet do jednoho pytle faráře ve městě, který si mohl žít dejme tomu na jisté úrovni, a faráře někde na dědině, který žil "z ruky do huby" ...
Obávám se, že tuto čestnou výjimku potvrzující pravidlo, tohoto chudého duchovního pastýře svých oveček na vesnici, který žil "z ruky do huby", nešlo hodit do jednoho pytle. Proč? No, z jednoho prostého důvodu. Jemu nebylo co sekularizovat. :wink:

Jan píše:
... Problém círk. majetku trvá dodnes. Přičemž je třeba vzít v úvahu, že kdyby se majetek Církvi vrátil, měla by z čeho žít, byla by schopná sama sebe zabezpečit, a stát by nemusel na duchovenstvo platit ani korunu.
Ano, v tomto se, doufám, shodneme napříč konfesním spektrem.
Zcela jiný názor na to však má majoritní, ateistická část společnosti v české kotlině. Důvody jsem už tady někde na fóru taky naznačoval.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.02.2009 - 16:45 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Zkusme však prodiskutovat ještě toto:

ve svém komentáři k Immaculatě se pan Hradil tak trochu znemožnil, neb považuje římo a řecko katolíky za dvě rozdílné církve. Jenže tyto dvě jsou již pěkně dlouho Církví jedinou, rozdíl je jen v liturgickém obřadu. Řeckokatolíci je nepřesný název, který zavedla Marie Terezie. Správně se řeckokatolíkům říká katolíci východního obřadu.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: autokefální církve
PříspěvekNapsal: 28.02.2009 - 18:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
Zkusme však prodiskutovat ještě toto: ve svém komentáři k Immaculatě se pan Hradil tak trochu znemožnil, neb považuje římo a řecko katolíky za dvě rozdílné církve...

No, já asi nebudu tím správným diskutérem, protože se musím kajícně přiznat k tomu, že jsem řecko-katolickou církev považoval dlouho za jakousi předchůdkyni pravoslaví a že tato konfese dle názvu je rošířena hlavně v Řecku, kde vznikla. Později mi někdo sdělil, že v Řecku je rozšířeno pravoslaví. Nejsem si tedy úplně jistý, zda už v tom mám konečně jasno. :oops:
Mne by ale spíš zajímalo, která z těchto autokefálních církví (řecko katolické a pravoslavné) má blíže k papeži, potažmo k římsko katolické církvi. :wink: Z toho, co píšeš, bych spíše usuzoval na řecko katolickou, ale nevím. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: autokefální církve
PříspěvekNapsal: 28.02.2009 - 20:09 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
...Mne by ale spíš zajímalo, která z těchto autokefálních církví (řecko katolické a pravoslavné) má blíže k papeži, potažmo k římsko katolické církvi. :wink: Z toho, co píšeš, bych spíše usuzoval na řecko katolickou, ale nevím. :wink:

Řeckokatolíci nejsou autokefální. Pojem autokefální značí místní pravoslavnou církev neuznávající papeže jako pozemskou hlavu Církve. Řeckokatolíci jsou s námi jedno společenství.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02.03.2009 - 10:35 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jan píše:
Jo, Jeníček Hus si mohl za svůj konec sám, protože jeho TEOLOGICKÉ názory se dodnes jeví jako nemožné výplody. Co se týče jeho názorů sociálních, to ponechme stranou, ty nevadí. Jendy Husů výplod, že kněz, pokud má hřích, vysluhuje neplatně sv. Svátosti je praktický nesmysl, protože jak se vyvarovat nějakého třebas i sebelehčího hříchu?
Tím že zesměšňuješ Mistra Jana, pouze ztrapňuješ sám sebe (nechci psát jednušky, protože mluvíš sám za sebe). Můžeš na něj čtít špínu, ale stále zůstane mužem čistého života. Můžeš urážet Boží bojovníky, že to byli teroristi, ale historický fakt, že zabránili vyhlazení českého jazyka, tím prostě nezničíš.

Jan píše:
Chyba jeho vyjmenování spočívá v tom, že z textu vyplývá, jako by římskokatolická a řeckokatolická církev byly dvě různé církve. A přitom jde o církev jednu.
Chyba je uvedena tebou, protože došlo k rozdělení východní a západní církve. Východní pravoslavné církve neuznávají hlavní jednušku, ale mají své hlavní popy.

Jan píše:
Co se Immaculaty týče, je to podle mě úctyhodný časopis.
Tak to je asi nejjasnější odpověď na vzniklé otázky.

Jan píše:
„Rovněž se také ale nedá hájit pozdější husitské vraždění katolíků.“ Opomíná, že husité byli donuceni bojovat s vlezlými křižáky, kteří v této zemi neměli co dělat. S křižáky, kteří se chovali jako knechti."
Jak byli donuceni bojovat? Husiti začali s násilným záborem far a kostelů, čili násilí vzešlo od nich. Ti křižáci byl jen důsledek.
A už jsme zase u toho. Pořád jenom slyším, že husité můžou za vše. Jako první začali vraždit, jako první začali krást, jako první začali upalovat, jako první schovali slunce a začali jíst malé děti. Do této polemiky se už s tebou pouštět nebudu, protože by to byl opět boj s větrnými mlýny. Kdo zná historii, tak zná i pravdu na toto.

Jan píše:
Nu, biskupáčku, jsme ochotní o tomhle diskutovat, až dosáhneš úrovně těch "rádoby světců". Ošetřoval jsi někdy člověka nakaženýho morem, jak to dělal sv. Alois Gonzaga?
Až se vrátí mor do našich Československých krajin, jistě se bratr biskupáček nebude bránit navštěvovat své ovečky a dopřávat jim duchovní útěchu. Nevidím důvod, proč by to nedělal.

Jsem ale rád, že jsi toto vše napsal, alespoň se tady nemusíme přetvařovat, že mezi námi existuje nějaká ekumena. Opět se mi potrdila slova Mistra Jan, že je mi milejší dobrý Němec, než-li špatný Čech.
Dohodneme se na tom, že si zatím každý pojede svou vlastní cestu k Pánu a spojíme se až nás budou válcovat muslimové. Sice už asi bude pozdě, ale uvidíme.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03.03.2009 - 20:53 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
Chyba je uvedena tebou, protože došlo k rozdělení východní a západní církve. Východní pravoslavné církve neuznávají hlavní jednušku, ale mají své hlavní popy.
Řeckokatolíci a pravoslavní nejsou totéž, to bys mohl vědět. Řeckokatolíky jsou ti, kteří v 17. stol. přijali unii s Římem, čili uznali papeže za pozemskou hlavu Církve, přičemž si ponechali východní ritus a možnost svěcení ženatých mužů na kněze. Řeckokatolíka urazíš nejvíc tím, když si ho spleteš s pravoslavným, protože komunisti v r. 1950 řeckokatolickou církev formálně zrušili a nuceně sloučili s pravoslavnou.
Zadej si www.exarchat.cz a podívej se, kdo to jsou řeckokatolíci, ROZHODNĚ NE PRAVOSLAVNÍ. Potřebuješ doplnit vzdělání, pokud hodláš vrtat do ekleziologických otázek.

Sabin píše:
Opět se mi potrdila slova Mistra Jan, že je mi milejší dobrý Němec, než-li špatný Čech.
Takže do důsledku vzato, tak dle Tebe ten kdo neleze husitům do zadku je špatnej Čech? Vada je, že já nejsem Čech, ale původem i místem narození Moravák (Znojemsko), frater, :P takže tento výrok, jehož autorem je navíc skoro 600 let mrtvej chlap, mě nikterak nemůže rozhodit.

Sabin píše:
jako první schovali slunce a začali jíst malé děti.
Frater Sabinus, cítíš se dobře?

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03.03.2009 - 20:56 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
Jsem ale rád, že jsi toto vše napsal, alespoň se tady nemusíme přetvařovat, že mezi námi existuje nějaká ekumena.

Ekumenu nelze chápat jako platformu, kde je možno vyznávat kohokoliv a cokoliv, v zásadních věcech musí být jednota.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.03.2009 - 08:45 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jan píše:
Potřebuješ doplnit vzdělání, pokud hodláš vrtat do ekleziologických otázek.
Beru to jako upřímnou poznámku nad kterou se mohu zamyslet a dále studovat. :wink:

Jan píše:
Takže do důsledku vzato, tak dle Tebe ten kdo neleze husitům do zadku je špatnej Čech? Vada je, že já nejsem Čech, ale původem i místem narození Moravák (Znojemsko), frater, takže tento výrok, jehož autorem je navíc skoro 600 let mrtvej chlap, mě nikterak nemůže rozhodit.
Ten 600 mrtvý chlap tě hóóódně rozhazuje a ty to moc dobře víš, protože jinak by jsi ho tady tak neurážel. Tebe a všechny papežence, protože moc dobře víte, že měl pravdu a že vy jste ho jenom dokázali nechutně zavraždit.
Promiň já jsem zapoměl, že mezi Čechy je plno papeženců, kteří pro náš národ vytvořili daleko více než-li Mistr Jan. Bohužel si teď nevzpomenu na žádné jméno. Jo jo, už vím! Je to ten světoznámý pan NIKDO. :lol:
p.s. Čech, Moravan, Slezan nebo Slovák? Jestli ty to chceš nacionalisticky rozlišovat, tak mě do toho netahej. :roll:

Jan píše:
Frater Sabinus, cítíš se dobře?
Děkuji tě za optání. Naší ekumenickou rozprávkou se cítím čím dál lépe.

Jan píše:
Sabin píše:
Jsem ale rád, že jsi toto vše napsal, alespoň se tady nemusíme přetvařovat, že mezi námi existuje nějaká ekumena.
Ekumenu nelze chápat jako platformu, kde je možno vyznávat kohokoliv a cokoliv, v zásadních věcech musí být jednota.
Hlavně ta vaše, viď? :lol:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 04.03.2009 - 09:13 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Sabin píše:
Jan píše:
Sabin píše:
Opět se mi potrdila slova Mistra Jan, že je mi milejší dobrý Němec, než-li špatný Čech.
Takže do důsledku vzato, tak dle Tebe ten kdo neleze husitům do zadku je špatnej Čech? Vada je, že já nejsem Čech, ale původem i místem narození Moravák (Znojemsko), frater, takže tento výrok, jehož autorem je navíc skoro 600 let mrtvej chlap, mě nikterak nemůže rozhodit.

Ten 600 mrtvý chlap tě hóóódně rozhazuje a ty to moc dobře víš, protože jinak by jsi ho tady tak neurážel. Tebe a všechny papežence, protože moc dobře víte, že měl pravdu a že vy jste ho jenom dokázali nechutně zavraždit.
Promiň já jsem zapoměl, že mezi Čechy je plno papeženců, kteří pro náš národ vytvořili daleko více než-li Mistr Jan. Bohužel si teď nevzpomenu na žádné jméno. Jo jo, už vím! Je to ten světoznámý pan NIKDO. :lol:
p.s. Čech, Moravan, Slezan nebo Slovák? Jestli ty to chceš nacionalisticky rozlišovat, tak mě do toho netahej. :roll:

Jan píše:
Frater Sabinus, cítíš se dobře?

Děkuji tě za optání. Naší ekumenickou rozprávkou se cítím čím dál lépe.

Jan píše:
Sabin píše:
Jsem ale rád, že jsi toto vše napsal, alespoň se tady nemusíme přetvařovat, že mezi námi existuje nějaká ekumena.

Ekumenu nelze chápat jako platformu, kde je možno vyznávat kohokoliv a cokoliv, v zásadních věcech musí být jednota.

Hlavně ta vaše, viď? :lol:


Ad primum: To, že jsem Moravák a že jsem na to hrdý, to bych nenazval nacionalismem, ale - jak to vyjádřil jeden benediktinský převor z Moravského kláštera - nazval bych to "lokální vlastenectví".

Ad secundum: Jsem rád, že Ti naše rozprava působí libost. 8)

Ad tertium: Jednota může být pouze jedna.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: osobní rovina "sporu"
PříspěvekNapsal: 04.03.2009 - 10:23 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Ale no tak, pánové! Myslím, že netřeba přecházet do animozit v osobní rovině. Debata v tomto tématu by za žádných okolností neměla být brána až tak smrtelně vážně ani osobně a to i přesto, že nejste schopni se ekumenicky domluvit ani na této úrovni. Tato debata je názorným dokladem toho, jak někdy ekumena nefunguje ani zdola. Bohužel. :!: Jak se pak mají domluvit "ti nahoře". :roll:

Jan píše:
Sabin píše:
Opět se mi potrdila slova Mistra Jana, že je mi milejší dobrý Němec, než-li špatný Čech.
Takže do důsledku vzato, tak dle Tebe ten kdo neleze husitům do zadku je špatnej Čech? ...
Obávám se, že takhle to Sabin vůbec nemyslel.
Jde o formu, kterou se prezentuje naprosto odlišné stanovisko. V něm by neměl být ani náznak urážky konfese toho druhého (ani jejích představitelů z dávné historie). Replika by měla být založena především na podstatných argumentech jdoucích k meritu věci. :idea:

No, a na závěr tohoto mého povzdechnutí bych velice rád zdůraznil pro všechny jednu důležitou okolnost, totiž že toto fórum je především sekulárním(!) diskusním fórem o historii husitství.
Pro debaty na religiózní témata je na české internetové scéně spousta jiných serverů, např. tento ajv. :wink: 8) :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 619 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 42  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz