Právě je 19.04.2024 - 10:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Co si o tom myslíte?
PříspěvekNapsal: 19.06.2005 - 08:32 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 06.07.2004 - 07:55
Příspěvky: 91
Bydliště: Jižní Morava
Podívejte se na adrsu:

http://www.avas.cz/email-od-mistra-jana-husa.php

Co tomu říkáte?

_________________
Když je národu nejhůř a matka vlast krvácí ....je na čase postavit se vzpříma a chránit jí svým tělem. Teprve tehdy člověk hledá víru, sílu a ideály, které může najít v našich bohatých dějinách. Především u "Božích bojovníků".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Diakritika v našem jazyce
PříspěvekNapsal: 19.06.2005 - 22:42 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Již několikrát jsem se chtěl vyjádřit na tomto četu k nekonstruktivní a krátkozraké kritice odstranění spřežek z českého jazyka. Všimněte si, že drtivá většina těchto kritiků, které odstranění zpřežek zebe, je z řad rádoby skalních příznivců angličtiny v počítačové komunikaci. A to mě strašně irituje. Tento zdánlivě subjektivní postoj si troufám mohu dovolit, protože jsem 30 let pracoval v oblasti IT a nikdy mi diakritika nevadila. Je s podivem, že tito lidé si neuvědomují, že Němcům ani ve snu nenapadne, aby se pozastavovali nad tím, že ve své Alphabet(ě) mají přehlásky, ostré ss a že je mají i na klávesnicích svých počítačů. Francouzi mají své "c" s "ocáskem", Dánové přeškrtnuté o, mám pokračovat?... Diakritika v českém jazyce je jedním ze znaků suverenity a svébytnosti nejen jazyka ale i národa. A to je pro mne nesrovnatelně důležitější než názor technokratů, jejichž pohled na svět se zúžil na zprostředkovaný obrazovkou monitoru u počítače. Buďme hrdi na to, že nepíšeme Alphabet(ou) nebo, nedej Bože, azbukou!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co si o tom myslíte?
PříspěvekNapsal: 04.07.2005 - 11:12 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jestli to má být jako vtipné, tak nemám smysl pro humor. Mě to připadá silně trapné.
BAD píše:
Podívejte se na adrsu:

http://www.avas.cz/email-od-mistra-jana-husa.php

Co tomu říkáte?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Snad ještě, že ...
PříspěvekNapsal: 04.07.2005 - 17:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
...úhel pohledu na mistra Jana Husa se autorovi tohoto pamfletu zúžil natolik, že Husa vidí jako nezodpovědného „experimentátora“, který odstranil spřežkový pravopis a zavedl nabodeníčko krátké a nabodeníčko dlúhé. Tento úhel pohledu, dá-li se to tak nazvat, se mění v úzkou štěrbinu, kterou není možné vidět velikost osobnosti Husovy. Vždyť uvědomuje si vůbec autor pamfletu, že v Husově době se slovo „kříž“ psalo jako „krzijzz“? Těžko.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 05.07.2005 - 08:33 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 06.07.2004 - 07:55
Příspěvky: 91
Bydliště: Jižní Morava
Když jsem na to narazil, tak jsem nevěřil vlastním očím... Bože kam až sahá lidská troufalost?

_________________
Když je národu nejhůř a matka vlast krvácí ....je na čase postavit se vzpříma a chránit jí svým tělem. Teprve tehdy člověk hledá víru, sílu a ideály, které může najít v našich bohatých dějinách. Především u "Božích bojovníků".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.07.2005 - 09:40 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Spíš hloupost.
BAD píše:
Když jsem na to narazil, tak jsem nevěřil vlastním očím... Bože kam až sahá lidská troufalost?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.08.2005 - 11:59 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
To musel napsat nejaky ponemceny papezenec. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Technokrati
PříspěvekNapsal: 01.01.2007 - 18:24 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Technokratům to prostě nevymluvíte:
http://www.joomlaportal.cz/content/view/170/2/

Tento text se alespoň snaží někomu či něčemu pomoci, ale provokativní nadpis si přesto neodpustil. Autorovi, "počítačovému expertovi" také zřejmě unikly historické souvislosti...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.01.2007 - 19:01 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Problém češtiny v technice není v češtině, ale ve vzniku západoevropského kódování, které se na ostatní jazyky vykašlalo a přitom tam je hromada znaků s různou interpunkcí (stříšky, dvojtečky, ocásky, obrácené čárky apod.)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.02.2009 - 21:18 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jachym Hrabec píše:
To musel napsat nejaky ponemceny papezenec. :wink:


Nás z toho vynechte 8) , nám jde o Jendu Husů z teologickýho hlediska, jeho jazykové počiny jsou nám srdečně jedno, bratříčku. :P

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 06.03.2009 - 12:05 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Jan píše:
Nás z toho vynechte 8) , nám jde o Jendu Husů z teologickýho hlediska, jeho jazykové počiny jsou nám srdečně jedno, bratříčku. :P

Jeho jazykové počiny? :shock: Teď je ti to srdečně jedno, protože to bereš jako samozřejmost, že můžeš číst (i Bibli) a psát jednoduše česky. Nevděk světem vládne, ale co bych mohl čekat jiného.

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15.10.2009 - 19:30 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 15.10.2009 - 18:37
Příspěvky: 1
To, že tam žádná diakritika není jsem si všiml asi ve dvou třetinách textu, takže byla její absence vskutku úžasně nenápadná. Navíc ten text naprosto geniálním způsobem spojuje formu a obsah, není to jako například Werichův Pán a pes, kde se autor jen rozhodl napsat něco, co nebude obsahovat víceslabičná slova, ale příběh mohl být o čemkoli.

A to, že je diakritika v informatice problém, je známý fakt. Bez diakritiky totiž stačí data rozebrat znak po znaku, zatímco pro naprosto korektní přečtení je třeba řešit kódování. Dále některé fonty diakritiku nepodporují a lovení programovacích znaků na české klávesnici taky není zrovna jednoduché. Domnívám se, že v době vzniku Emailu od mistra Jana Husa, byly ty problémy ještě větší. O tom, do jaké míry za to může Jan Hus, by se dalo samozřejmě polemizovat, ale je to nejčastější osoba, kterou si člověk v souvislosti s diakritikou vybaví.

Email od mistra Jana Husa se navíc dá chápat jako něco na umlčení lidí, kteří jakmile mají problém s diakritikou, nadávají právě na Husa. Vždyť se jim přece omluvil.

Takže ať se na zmíněný text dívám jakkoli, nemohu to hodnotit jinak než pozitivně.

Tak, a teď se do mne můžete pustit, jaký jsem zabedněný ajťák, který se sem zaregistroval jen proto, aby se zoufale pokusil podpořit ten dehonestující paskvil :).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: respekt k názoru
PříspěvekNapsal: 15.10.2009 - 20:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
JMH píše:
... Tak, a teď se do mne můžete pustit, jaký jsem zabedněný ajťák, který se sem zaregistroval jen proto, aby se zoufale pokusil podpořit ten dehonestující paskvil :).
Myslím, že se do tebe nikdo nepustí, je to prostě tvůj názor na věc, navíc prezentovaný slušnou formou.

Já bych si dovolil v této souvislosti opět připomenout, že diakritiku má mj. i němčina a Němci, jak je znám, se vůbec nazamýšlejí na tím, že na klávesnicích připojených k jejich kompům jsou přehlasované samohlásky a ostré "ß". Němec se naopak diví, jak je možný, že to na mnohých jiných klávesnicích vůbec chybí ... :lol:
A co si má počnout "chudák" takový Řek, jehož země je mimochodem taky členem EU, se svojí alfabetou? Ten aby si zoufal, ale nezoufá si a jsem přesvědčen, že to ani neřeší. :)
A Čech? Ten by si klidně vystačil s 26 písmeny jenom proto, že je to alphabet (anglická abeceda) bez diakritiky. Místo diakritiky bude raději používat znaky £, $, &, @, # a jim podobné. Ty mu najednou z ničeho nic nevadí. :wink:

Obávávám se, že česká diakritika není problém, který hýbe světem IT, takže i mistr Jan Hus může klidně dál spát svůj věčný sen. Půvab sofistikovaných technologií spočívá právě v tom, že jim diakritika vůbec nevadí, dokonce se nezastavily ani před čínským "rozsypaným čajem".

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.01.2019 - 21:07 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Zní to asi šíleně, ale zřejmě se schyluje k závěrečnému boji dobrých a temných sil na naší Zemi - to si myslí lidé dnes stejně jako před staletími husité:
https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog/ ... facebook_c

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Co si o tom myslíte?
PříspěvekNapsal: 07.01.2019 - 09:00 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Vy to jistě dobře znáte a setkáváte se s tím často, že někteří lidé když zestárnou tak začínají mluvit o konci světa a je to spojeno s filozofií úniku z tohoto "slzavého údolí". To se stále v každé generaci opakuje a myslím, že nemá smysl se tím zabývat.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 55 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz