Právě je 19.04.2024 - 08:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 99 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.02.2010 - 21:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Václav.III píše:
... Dá se vycházet z té, co byla zobrazena v dokumentu o Lipanské bitvě? (z něho pochází scrshot)

Obrázek
Nepochybně.

A taky např. tady:
http://www.husitstvi.cz/g12.php
http://jirik-p.rajce.idnes.cz/Praha-Bet ... raz036.jpg (archa dokonce přesně nasvícená slunečními paprsky ... :wink: )

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.02.2010 - 19:05 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Doporučuji si najít Goettingenský (omlouvám se za to oe, ale nevím, jak na přehlásku :( ) rukopis pěkně v barvách, je tam (nebo v Jenském?) i barevná kombinace sluneční monstrance v proštípí. Takhle z hlavy se mi vybavuje modrá, zelená a bílá.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.02.2010 - 22:45 
Offline
práče
práče

Registrován: 07.01.2010 - 13:59
Příspěvky: 22
trener píše:
Doporučuji si najít Goettingenský (omlouvám se za to oe, ale nevím, jak na přehlásku...

Děkuji za radu trenere, taky jednu dám. Nejjednodušeji na přehlásky - podržet levý Alt a na numerické klávesnici vyťukat 148 . Další německé znaky: Ä = ALT 0196 ä = ALT 0228 Ü = ALT 0220 ü = ALT 0252 Ö = ALT 0214 ö = ALT 0246 a zbytek třeba zde: http://www.maxiorel.cz/files/znaky.pdf


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: je pro to klávesnice ...
PříspěvekNapsal: 11.02.2010 - 10:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Václav.III píše:
... Nejjednodušeji na přehlásky - podržet levý Alt a na numerické klávesnici vyťukat 148 . Další německé znaky: Ä = ALT 0196 ä = ALT 0228 Ü = ALT 0220 ü = ALT 0252 Ö = ALT 0214 ö = ALT 0246 a zbytek třeba zde: http://www.maxiorel.cz/files/znaky.pdf
Jo, tak to jde taky.
Nevím jak vy, přátelé, ale já mám na své klávesnici klávesu pro přehlásku (vodorovná dvojtečka "¨"), takže nejprve stisknu tuto klávesu a následně příslušnou samohlásku a např. přehlasované "ö" je na světě. Prostě obdobně jako aplikace jiné diakritiky, třeba "ó" nebo "ň" atp. ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: je pro to klávesnice ...
PříspěvekNapsal: 11.02.2010 - 20:18 
Offline
práče
práče

Registrován: 07.01.2010 - 13:59
Příspěvky: 22
Jiří Motyčka píše:
Nevím jak vy, přátelé, ale já mám na své klávesnici klávesu pro přehlásku (vodorovná dvojtečka "¨"), takže nejprve stisknu tuto klávesu a následně příslušnou samohlásku a např. přehlasované "ö" je na světě.
No, já ten znak na klávesnici nemám, příteli, takže jsem o této možnosti nevěděl, každopádně musím nejdříve přepnout na anglickou klávesnici, pak to jde - díky za tip.
A už mám další dotaz. Dnes jsem na německých stránkách Chomutova viděl, že výrok "Všude lidé, v Chomutově Němci !" byl přiřknut bratru Janu Žižkovi, ale v české Wikipedii jest uvedeno, že se jedná o dobové úsloví. Nevíte někdo jak to je?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.02.2010 - 20:36 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 30.11.2007 - 23:00
Příspěvky: 145
Platnost vypršela


Naposledy upravil David dne 24.02.2011 - 19:16, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: je pro to klávesnice ...
PříspěvekNapsal: 11.02.2010 - 23:12 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Václav.III píše:
... No, já ten znak na klávesnici nemám, ... takže ... musím nejdříve přepnout na anglickou klávesnici, pak to jde ...
Nechci se k tomu vracet, příteli, ale docela by mě zajímalo, co to máš za klávesnici, aniž by tedy šlo o život.
Já mám asi 100 let starou klávesnici, ne-li víc, a když chci vložit přehlásku, tak zůstávám v českém prostředí a nic nemusím přepínat. Je ale možný, že ty novější jsou více "anglické", jako málem vše v IT ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: je pro to klávesnice ...
PříspěvekNapsal: 12.02.2010 - 14:55 
Offline
práče
práče

Registrován: 07.01.2010 - 13:59
Příspěvky: 22
Citace:
Nechci se k tomu vracet, příteli, ale docela by mě zajímalo, co to máš za klávesnici, aniž by tedy šlo o život.
Já mám asi 100 let starou klávesnici, ne-li víc, a když chci vložit přehlásku, tak zůstávám v českém prostředí a nic nemusím přepínat. Je ale možný, že ty novější jsou více "anglické", jako málem vše v IT ... :wink:

...ale vždyť proč tu dvojtečku nerozebrat, příteli. V Čechách se kdysi řešily i pitomé pomlčky na nejvyšších úrovních. :-)
Nevím jestli to souvisí s věkem nebo značkou klávesnice ale myslím, že ty starší, povětšinou bílé s červeně tištěnými anglickými znaky tu dvojtečku mají a ty novější už ne. Já mám asi šest let starou Microsoft, jedná se o stejnou klávesu nad Entrem. Takhle vypadá >> http://www.benchmark.pl/uploads/image/fotki_recenzje/1496_TOP10_klawiatury_grudzien_2008/microsoft_wireless_optical_desktop_1000_04d.jpg
~ Možná se o odstranění dvojtečky postaral nějaký zarytý antigermanista...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: je pro to klávesnice ...
PříspěvekNapsal: 12.02.2010 - 19:29 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Václav.III píše:
... myslím, že ty starší, povětšinou bílé s červeně tištěnými anglickými znaky tu dvojtečku mají a ty novější už ne ...
Ano, to je asi ona.
Zkrátka pokrokem k "lepší práci" s klávesnicí, že. :(
Přehlásky jsou v českém prostředí ovlivňovaném po staletí německým živlem, docela běžnými znaky. Takže i když mám českou klávesnici s českou diakritikou, očekával bych i znak pro přehlásku. To je naprosto legitimní.

P.S. Taky mi ještě funguje tohle:
nejprve je třeba vyzkoušet klávesu, která se stisknutým pravým Altem napíše ¨¨ (aby se to takto zobrazilo, musí se na onu inkriminovanou klávesu ťuknout 2x po sobě). Konkrétně na mý klávesnici je tou inkriminovanou první klávesa vpravo od "0" (nuly), říkejme jí třeba "rovnítko".
No, a pak už je to velice jednoduchý. Když chci např. napsat přehlasovaný ä, tak udělám: pravý Alt + "rovnítko" a pak "A" a je to. Chci-li napsat "Ä", tak je to pravý Alt + "rovnítko" a Shift "A".
Tak to zkus na tý svý černý... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: je pro to klávesnice ...
PříspěvekNapsal: 12.02.2010 - 21:21 
Offline
práče
práče

Registrován: 07.01.2010 - 13:59
Příspěvky: 22
Citace:
Tak to zkus na tý svý černý... :wink:

...teda já mám dost ! :shock: Uprostřed vozové hradby jsem spíše očekával reakci na ten údajný Žižkův výrok, než lekci psaní na klávesnici pro pokročilé. :) Nevím kolik máš v zásobě ještě fíglů na psaní vodorovné dvojtečky, ale tento zdá se mi velmi pohodlný a předpokládám, že se velmi rychle odnaučím vyťukávát čtyřmístné kódy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: je pro to klávesnice ...
PříspěvekNapsal: 12.02.2010 - 22:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Václav.III píše:
Citace:
Tak to zkus na tý svý černý... :wink:
... teda já mám dost ! :shock: Uprostřed vozové hradby jsem spíše očekával reakci na ten údajný Žižkův výrok, než lekci psaní na klávesnici pro pokročilé ...
Ale nepovídej, to máš docela krátkou paměť, když jsi mi sám neska po poledni napsal:
Václav.III píše:
... ale vždyť proč tu dvojtečku nerozebrat, příteli ...
... a jukni se schválně, jak se tohle téma jmenuje ... :wink: :P

Václav.III píše:
... Uprostřed vozové hradby jsem spíše očekával reakci na ten údajný Žižkův výrok ...
Kdybych o tom cosik věděl, tak o tom nepochybně dávno napíšu. To ti tady na fóru řekne každej ... :wink: :)
Ale jinak Chomutov patřil v husitské době ke královským městům, které bylo echt německé. Vo tom žádná. A třeba proto se tento výrok připisuje Žižkovi, ale já o tom fakt NIC nevím ... :oops:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 14.02.2010 - 15:57, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: je pro to klávesnice ...
PříspěvekNapsal: 13.02.2010 - 23:20 
Offline
práče
práče

Registrován: 07.01.2010 - 13:59
Příspěvky: 22
Citace:
Ale nepovídej,...... a jukni se...
O délce své paměti bych s dovolením taktně pomlčel. Ten můj údiv byl jen prostý kompliment. Teď, když už vím, jak nejrychleji na ní, bych už tu dvojtečku jednu, vodorovnou, nechal být.

Citace:
Kdybych o tom cosik věděl, ... ale já o tom fakt NIC nevím ... :oops:
- v tom případě se zjevně jedná pouze o účelový výmysl ukřivděného sudeťáka, který tímto údajným výrokem Žižky podpořil svoje přesvědčení o "nenávisti a krutosti" Čechů. Je divné, že pro některé Němce začala 2 sv.v. až s odsunem ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zdroj ...
PříspěvekNapsal: 12.06.2010 - 22:21 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Bratrík ze Slovenska píše:
... Prvá mi pripomína "ranného" Wágnera
...
a druhá štýl ilustrácií v Voj. dejinách Československa ale v publikácii som
na ňu nenarazil ...

Nevím, jestli je to "raný" nebo "pozdní" Eduard Wagner, ale autorem kreseb je každopádně Pavel Major, kreslíř s příhodným jménem ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 17.06.2010 - 13:28, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 12.06.2010 - 22:27 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 11.12.2009 - 09:02
Příspěvky: 136
Fajn autora vieme. Ďakujem. Ešte by som poprosil názov publikácie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 14.06.2010 - 23:14 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Já si myslím, že obojí je z Vojenských dějin Československa, 1. díl. Kouknu se doma a upřesním. Některé pérovky z výše zmíněné knihy převzal i Petr Čornej do V. dílu Velkých dějin...

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 99 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 97 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz