Právě je 19.04.2024 - 05:39

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Barva korouhve
PříspěvekNapsal: 19.06.2006 - 14:22 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Já jsem také někde zmínil fakt, že se pravidla heraldiky porušovala, jako každá pravidla :-) Ale k otázce husitských korouhví jsem se zde už vyjadřoval několikrát, napsal jsem na toto téma článek na naše stránky www.tesaci.wz.cz.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.07.2006 - 14:07 
Offline
práče
práče

Registrován: 07.07.2006 - 09:57
Příspěvky: 21
Bydliště: Někde na JM
Sice nevím co je tady k smíchu, ale opravdu zajímavé úvahy.
Barevnost jsem osobně nikdy moc nezkoumal a tročku mě to i překvapilo. Taktéž jsem měl představu, že černá a červená je ona nejznámější a nejpoužívanější kombinací.
No, člověk se má stále co učit a stále co zkoumat.

_________________
Nic neskončilo ...jsme stále tady!
PRAVDA VÍTĚZÍ!
...miluj vlast, braň vlast a bojuj za vlast až do smtri!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Heraldika
PříspěvekNapsal: 03.09.2006 - 17:27 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
trener píše:
...černý kalich v červeném poli. Stačí se důkladně podívat na kvalitní přetisk a snadno zjistíte, že je to ztmavlé zlato...
Toto je velice zajímavá myšlenka; v případě Jenského kodexu však zcela evidentní. Tady bych připomněl jiný rukopis (codex manesse z počátku 14.stol.), kde je vyobrazení moravské orlice - černo-červeně (!) šachované.
http://digi.ub.uni-heidelberg.de/sammlung2/werk/cpg848.xml?docname=cpg848&pageid=PAGE0015
Jak to však souvisí s kalichem? Asi jen tak, jak je pravděpodobný kalich v kombinaci černo-červené...

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Heraldika
PříspěvekNapsal: 05.09.2006 - 18:44 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Kolssteyn píše:
trener píše:
...černý kalich v červeném poli. Stačí se důkladně podívat na kvalitní přetisk a snadno zjistíte, že je to ztmavlé zlato...
Toto je velice zajímavá myšlenka; v případě Jenského kodexu však zcela evidentní. Tady bych připomněl jiný rukopis (codex manesse z počátku 14.stol.), kde je vyobrazení moravské orlice - černo-červeně (!) šachované.
http://digi.ub.uni-heidelberg.de/sammlung2/werk/cpg848.xml?docname=cpg848&pageid=PAGE0015
Jak to však souvisí s kalichem? Asi jen tak, jak je pravděpodobný kalich v kombinaci černo-červené...


Ovšem je zase otázka kvality toho moravského erbu. Např. o dvě stránky dál je erb brandenburský a tam, kde má být bílá, je také čená (zčernalá).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Dotaz
PříspěvekNapsal: 04.09.2008 - 15:45 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 04.09.2008 - 15:37
Příspěvky: 1
Zdravím

Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte jak to bylo s husitskou symbolikou v souvislosti s klany, nebo řády chcete-li. Tedy, jestli byla nějaká barevná kombinace vyhrazena třeba konkrétně Táborům, Orebitům, Pražanům, Panské jednotě atd. Tím myslím, jestli třeba Táborité používali pouze zlatý kalich na červeném poli, Pražané červený na bílém poli a podobně. Pokud píšu duplicitní dataz, tak se omlouvám, nemám bohužel čas všechno procházet...

I když se věnujeme době starší (Karlovské období - 1356-1378), chystáme se letos na Táborské slavnosti, a tak bych rád věděl, jakej mám našívat kalich a jakej dělat prapor...

Díky, Zdeslav

http://www.nezabuditzi.webgarden.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotaz
PříspěvekNapsal: 04.09.2008 - 18:37 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Zdeslav píše:
...Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte jak to bylo s husitskou symbolikou v souvislosti s klany, nebo řády chcete-li. Tedy, jestli byla nějaká barevná kombinace vyhrazena třeba konkrétně Táborům, Orebitům, Pražanům, Panské jednotě atd. Tím myslím, jestli třeba Táborité používali pouze zlatý kalich na červeném poli, Pražané červený na bílém poli a podobně. Pokud píšu duplicitní dataz, tak se omlouvám, nemám bohužel čas všechno procházet...
K tomu něco málo tady.

Zdeslav píše:
...chystáme se letos na Táborské slavnosti, a tak bych rád věděl, jakej mám našívat kalich a jakej dělat prapor...
Tak to si myslím, že je úplně jedno. Těch kombinací je celá řada a když chcete dodržet heraldické konvence (kov na barvě, barva na kovu), tak klidně červený kalich na bílém(stříbrném) podkladu, žlutý(zlatý) kalich na černém, bílý na červeném, kalich s hostií nebo bez ní, jak je ctěná libost.
K tomu taky něco ještě zde ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 07.09.2008 - 21:24 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Já osobně bych se držel pouze těch kombinací, které jsou dobově doložené: V.z Březové: Červený, nebo bílý kalich. O podkladu nemluví, ale heraldicky odpovídají barvy opačné (bílá je samozřejmě stříbrná). Vídeňský rukopis: Červený štít se zlatým kalichem.
Toto jsou všechny prameny, o kterých vím, do roku 1437.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pomenovanie husiti
PříspěvekNapsal: 29.09.2008 - 13:30 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Martin Tatra píše:
Ako je to s názvom husit, husiti atd? Niekde som čítal, že v 15. storočí sa jednalo o hanlivé pomenovanie, ktoré v českých krajinách používali katolícki páni a nepriateľská cudzina. Samotní "husiti," že sami seba nazývali boží bojovníci, alebo používali pomenovanie svojej politickej frakcie - sirotkové, táboriti, bratríci atd. Ako to bolo?

Nedávno jsem četl jednu zajímavou věc ze které jsem vydedukoval svou teorii na vznik tak častého českého (nejen) příjmení Novák.
Když začali v Praze vznikat různice kolem Viklefa, tak bylo na jeho vyznavače hanlivě voláno Nováci, protože přicházeli s novotami.
Jak jsem ale už psal, je to pouze má (možná úsměvná) teorie. :wink:

_________________
Peklo je tam, kde rozum není možný.
Kde není světlo poznání, tam vládne temnota!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.10.2009 - 08:31 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Určitě šlo o dobové karikatury! Na kresbě boje husitů s křižáky z vídeňského rukopisu z poloviny 15. století je husitský štít dokonce posměšně ozdoben šípem potrefenou husou pijící z kalicha. Autorům všech těch kreseb zřejmě nebyla ironie cizí. Ale nám také není - vzpomněla jsem si na diskusi na novinkách CZ o tom pavoukovi, který doopravdy lezl po papežovi v Praze, že to byl asi pavouk křižák atd.

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: První našitý kalich
PříspěvekNapsal: 04.09.2010 - 07:27 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Kdy a koho asi prvního napadlo vystříhnout kalich a našít si ho na oblečení? ...
Mohlo to být jako symbol vzdoru krátce poté, co přišla zpráva o Husově upálení.
Nošení kalicha bylo zpočátku asi docela nebezpečné, vždyť v Kostnici 15. 6. 1415 přijímání z kalicha zakázali s tím, že každého, kdo by se proti tomu stavěl, budou stíhat jako kacíře. :evil:
http://ao-institut.cz/texty/Ceske-dejiny/33-po-smrti-jana-husa.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: První našitý kalich
PříspěvekNapsal: 05.09.2010 - 19:02 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Dáša Nová píše:
Kdy a koho asi prvního napadlo vystříhnout kalich a našít si ho na oblečení? ...
To je zajímavá otázka. Taky mně dřív podobný otázky napadaly, ale rychle jsem od nich upustil z jednoho prostého důvodu: neexistují na ně jednoznačné odpovědi. :)

Čistě teoreticky to mohlo být již krátce poté, co přijímání z kalicha připustil Jakoubek ze Stříbra, tedy na podzim roku 1414. Spíše však po březnu 1417, kdy pražské vysoké učení kalich uznalo za pravověrné a odpovídající Písmu. Kalich byl symbolem vzdoru české reformace, symbolem odlišnosti tvořící se kališnické víry od katolické církve, symbolem nápravy a rovností lidí před Bohem. Symbol to byl nesmírně důležitý. Otázka ale zní, jak praktické by před rokem 1419 bylo vyšit si kalich na oblečení? Korouhve s kalichem, pavézy s kalichem a jiné věci se symbolem kalicha byly po roce 1419 běžné. Ale před rokem 1419 se jistě kalich jako symbol na něčem také vyskytl. Nevíme kde a kdy poprvé, či koho to napadlo. Stejně by jsme se mohli ptát, koho prvně napadlo zaměnit na korouhvích symbol přemyslovské orlice za českého dvouocasého lvíčka jako symbolu země. :wink:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: archa
PříspěvekNapsal: 25.10.2010 - 10:02 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
... Symbol slunce nosili na dlouhé tyči před Božími bojovníky husitští kněží.
Jedná se o monstranci, dobově nazývanou "archa". Letopisec píše o bitvě u Strauchova dvora, že šla archa proti arše, čímž chtěl naznačit, že obě vojska byla husitská.
Tato schránka na posvěcenou hostii byla zasazena do proštípí dlouhé dřevěné tyče. Avšak "to" kolem kulaté schránky na hostii nejsou sluneční paprsky ani okvětní lístky slunečnice, ale aura (svatozář), která mívala různé podoby. Takže o symbolu slunce nemůže být řeč ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Kalich
PříspěvekNapsal: 26.10.2010 - 23:14 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Pokud vím, tak první zmínka o používání symbolu kalicha husity pochází z Husitské kroniky Vavřince z Březové, z kapitoly popisující obležení Prahy první křížovou výpravou v létě roku 1420. Výslovně jmenuje kalichy červené a bílé na oděvu, odění (neboli zbroji) a korouhvích.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kalich
PříspěvekNapsal: 27.10.2010 - 15:10 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
trener píše:
... Výslovně jmenuje kalichy červené a bílé na oděvu, odění (neboli zbroji) a korouhvích.

Ano, o tom už se tady na fóru taky mluvilo ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: symbol slunce
PříspěvekNapsal: 29.11.2010 - 16:37 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
"Ježíš k nim opět promluvil a řekl: 'Já jsem světlo světa; kdo mě následuje, nebude chodit ve tmě, ale bude mít světlo života.'" (J 8, 12)
Již na počátku revoluce patřila Plzeň mezi vyvolená města, v nichž shromáždění lidé dojdou spasení. Christologický symbol slunce byl přiřazen právě tomuto městu.

"Slunce v křesťanské ikonografii symbolizuje Krista. Motiv slunce se objevuje jako paprsky ověnčený sluneční kotouč nesený anděly, v kotouči je později beránek s křížem. (...) Kristus v nebeské slávě je nejvyšší světlo. Ve Starém zákoně je slunce podobenstvím Boha.
...
Postava husitského kněze, který v čele vojska nese Boží tělo ve vysoko vztyčené dobře viditelné sluncové monstranci, je jedním ze všeobecně známých symbolů v dějepravné tradici o husitském válečnictví.
(...) Její užití (sluncové monstrance – pozn. JM) v husitském vojsku je spojeno se specificky vnímanou christologickou symbolikou. Inovativní je ale vysazení na žerď.
Lze předpokládat, že slunce jako christocentrický symbol odvodili husité sami v explikacích starozákonního malachiášovského motivu slunce spravedlnosti vztaženého na Krista, které propojili s eucharistickou úctou ke Kristu přítomnému ve svátosti, což zpětně navázali na starozákonní sebeidentifikaci s Božími bojovníky.
"
Jakub Smrčka (alias "smrk"): K náboženské praxi husitského vojska
In: Husitský Tábor supplementum 3, sborník Husitského muzea, Tábor 2007, str. 291 – 303


Jiří Motyčka 25. 10. 2010 v tomto tématu píše:
Dáša Nová píše:
... Symbol slunce nosili na dlouhé tyči před Božími bojovníky husitští kněží.
Jedná se o monstranci, dobově nazývanou "archa" ... Tato schránka na posvěcenou hostii byla zasazena do proštípí dlouhé dřevěné tyče. Avšak "to" kolem kulaté schránky na hostii nejsou sluneční paprsky ani okvětní lístky slunečnice, ale aura (svatozář), která mívala různé podoby. Takže o symbolu slunce nemůže být řeč ...
Z výše uvedeného vyplývá, že tady cosik nehraje. Ano, je tomu skutečně tak!
A proto mi dovolte, abych se jmenovitě Dáši, ale pochopitelně i všem ostatním, dodatečně omluvil za moji chybnou pasáž repliky, která bohužel dokládá, že i "mistr" tesař se může někdy utnout. Sorry! :oops:
Nebudu tady zdůvodňovat, jak k tomuto politováníhodnému pochybení došlo, neboť každý takový důvod by nutně musel vypadat jako nejapná výmluva.
Děkuji. JM

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz