Právě je 19.04.2024 - 09:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Černá korouhev
PříspěvekNapsal: 14.02.2006 - 20:05 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Ano, není nikde uvedeno, že černá korouhev s červeným kalichem neexistovala. Ale tento směr úvah vede zkratkou do pekel! Také není nikde řečeno, že husité neměli tanky, takže z toho vyplývá, že je měli?!
A pokud mi poradíš jakýkoliv obrázek pavézy s kalichem, pocházející z období 1419 - 1450, budu velice rád!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Černá korouhev
PříspěvekNapsal: 15.02.2006 - 11:12 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
trener píše:
Ano, není nikde uvedeno, že černá korouhev s červeným kalichem neexistovala. Ale tento směr úvah vede zkratkou do pekel! Také není nikde řečeno, že husité neměli tanky, takže z toho vyplývá, že je měli?!
A pokud mi poradíš jakýkoliv obrázek pavézy s kalichem, pocházející z období 1419 - 1450, budu velice rád!


Tak si trochu rozumime a nemusime to snad hnat do absurdit v podobe tanku ne? A co se tech pavez tyka, tak jsem tim chtel jen naznacit, ze nemusime nutne hledat v pramene jen a jen vyobrazeni praporu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.02.2006 - 17:10 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Do takových absurdit může vést Tebou naznačený směr uvažování o tom, co není dokázáno je povoleno. Výsledkem je právě ta spousta omylů a polopravd rozšířených mezi lidmi. Je třeba k tomu přistupovat velmi opatrně a do spekulací se pouštět pouze v případě k nim směřujících indicií.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.02.2006 - 21:48 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
trener píše:
Do takových absurdit může vést Tebou naznačený směr uvažování o tom, co není dokázáno je povoleno. Výsledkem je právě ta spousta omylů a polopravd rozšířených mezi lidmi. Je třeba k tomu přistupovat velmi opatrně a do spekulací se pouštět pouze v případě k nim směřujících indicií.


Neminim se s tebou hadat. Toto je diskuze a tak jsem snazil prispet. Vehementne tady zavrhujes neco, konkretne onu kombinaci praporu, pro co nemas, ovsem stejne jako ja, zadne dukazy. Ale vzhledem k tomu, ze nase heraldika je plna rodovych erbu, jez uz od predhusitskych dob porusuji ono pravidlo "barva nesmi na barvu", tak na rovinu rikam, ze pro mne bude dal platit, ze takovy prapor existoval, jako pro tebe opak.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Je to tak důležité?
PříspěvekNapsal: 17.02.2006 - 23:23 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Ale no tak, pánové. Je nutné investovat tolik emocí do této žabomyší války. Nejsou tady snad daleko závažnější témata? Pronesu kacířskou myšlenku a doufám, že za ni nebudu kamenován do bezvědomí! Co když se podoba husitských korouhví rodila už na Táboře již v době vzniku společných kádí mezi prostým lidem, kterému byly "šuma fuk" nějaké heraldické konvence šlechty. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 23.03.2008 - 19:00, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to tak důležité?
PříspěvekNapsal: 19.02.2006 - 01:01 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Jiří Motyčka píše:
Ale no tak, pánové. Je nutné investoval tolik emocí do této žabomyší války. Nejsou tady snad daleko závažnější témata? Pronesu kacířskou myšlenku a doufám, že za ni nebudu kamenován do bezvědomí! Co když se podoba husitských korouhví rodila už na Táboře již v době vzniku společných kádí mezi prostým lidem, kterému byly "šuma fuk" nějaké heraldické konvence šlechty. :wink:


Prostý lid by si nevybral pro barvu praporu černou, která je chápána jako barva smutku a smrti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to tak důležité?
PříspěvekNapsal: 19.02.2006 - 12:40 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dorful píše:
Prostý lid by si nevybral pro barvu praporu černou, která je chápána jako barva smutku a smrti.

Jo, čirá a pouhá spekulace. Černá barva byla symbolem starozákonní prostoty a přísnosti táborské konfese v ostrém kontrastu např. s bílými ornáty, vyšívanými zlatem a drahým kamením katolického kléru. Ano, také spekulace...
PS. To je můj poslední příspěvek na toto téma.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 20.02.2006 - 16:31 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Jachym Hrabec píše:
Neminim se s tebou hadat. Toto je diskuze a tak jsem snazil prispet. Vehementne tady zavrhujes neco, konkretne onu kombinaci praporu, pro co nemas, ovsem stejne jako ja, zadne dukazy. Ale vzhledem k tomu, ze nase heraldika je plna rodovych erbu, jez uz od predhusitskych dob porusuji ono pravidlo "barva nesmi na barvu", tak na rovinu rikam, ze pro mne bude dal platit, ze takovy prapor existoval, jako pro tebe opak.


Rozhodně bych nechtěl, aby naše diskuse sklouzla k hádce! Já prostě za reálné uznávám pouze to, co mám z ověřených dobových pramenů doloženo. A když mi lidé, kteří se husitstvím zabývají dlouhá desetiletí (pracovníci Husitského muzea v Táboře) řeknou, že tato barevná kombinace se objevuje až v devatenáctém století, nemám důvod jim nevěřit.
Tím samozřejmě nepopírám Tvé právo si tuto korouhev vybrat.

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 21.02.2006 - 11:11 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
No asi uz to nema cenu resit, protoze rozumneho konce se stejne nedobereme. :wink:
Treba to bylo opravdu jen rozlisujici oznaceni kridel, kdy jedno bylo znaceno bile a druhe v protikladu cerne a s heraldikou jako takovou to nemelo vubec nic spolecneho. A treba to je opravdu pro zmenu jen obrozenecky vymysl. Kdo vi.

Ale z jineho soudku. Vcera jsme mluvil s lidmi ze skuiny a domluvili jsme se, ze bychom, alespon z casti, prijeli na vasi husitskou bitvu do Dohnalic a ze bychom privezli tak ctyri, pet pavez. Nas tolik nebude, budes mit lidi, ktere k tomu postavis? Jakou vlastne pocitate ucast? 50? 70? 100? Bohuzel nejedou nasi strelci, takze houfnice, tarasnice ani pistaly nebudou. :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pavézy
PříspěvekNapsal: 21.02.2006 - 20:47 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Lidé k pavézám snad budou a když ne, tak budou vyplňovat prostor mezi vozy. Jen potřebuji vědět (abych to zmínil při nácviku), zda se do nich smí sekat, či nikoliv. My tam budeme mít pár obyčejných k rozsekání.
Ještě poprosím o jedno: Pokud víš ještě o někom, kdo se k nám chystá, upozorni je prosím na nové podmínky pro účastníky na našich stránkách! Děkuji!
P.S. Vezmete husitské korouhve? Korouhevníky dodáme. Díky!

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pavézy
PříspěvekNapsal: 22.02.2006 - 10:58 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
trener píše:
Lidé k pavézám snad budou a když ne, tak budou vyplňovat prostor mezi vozy. Jen potřebuji vědět (abych to zmínil při nácviku), zda se do nich smí sekat, či nikoliv. My tam budeme mít pár obyčejných k rozsekání.
Ještě poprosím o jedno: Pokud víš ještě o někom, kdo se k nám chystá, upozorni je prosím na nové podmínky pro účastníky na našich stránkách! Děkuji!
P.S. Vezmete husitské korouhve? Korouhevníky dodáme. Díky!


Ja osobne mam jen jednu. A ta se ti nebude libit. :wink: Hadej jakou ma barevnost. :wink: Ale samozrejme ji vezmu. Zkusim se zeptat jeste kolegy, ktery ma vsechny varianty. A propos...dnes jsem se dival v klubovne na pavezy a mame jich hodne, ale...dve z nich mi bylo zakazno vzit, protoze jsou soukrome a dalsi dve jsou krizacke. Husitske tam tim padem zbyvaji ctyri. Tudiz vezmeme vsechny ctyri husitske a eventuelne tu jednu krizackou. Ta druha je Rad nemeckych rytiru. No sekat by se do nich moc nemelo. Nerikam, ze kdyz do ni nekdo omylem sekne, tak ze to bude tragedie, to rozhodne ne, ale zase nechci, aby se tam nekdo postavil a rubal do nich jako hluchej do vrat. To rozhodne ne. Nechci vezt zpatky hromadu barevnych trisek. :wink:

A co vy ostatni? Neni to dobra prilezitost kdy se alespon v uzsim kruhu sejit? Jinak jsem se dival do kalendare sermirskych akci na tento rok viz http://herold.ujancaku.net/
a je tam pomerne dost primo husitskych bitev. Takze moznost na vylety pro priznivce husitu bude tento rok dostatek. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to tak důležité?
PříspěvekNapsal: 09.03.2006 - 14:58 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
K tomuto názoru bych se také přikláněl. Myslím si, že prapory plnily hlavně dva důvody. První (řekněme politický) byl symbol hnutí, spojující k sobě stejně smýšlející masy lidí a druhý (vojenský) byl kvůli orientaci při přípravě nebo samotném průběhu bitvy. Pokud jde o barvené kombinace, nechci zrovna tvrdit, že Husité vzali zrovna to co bylo po ruce, ale na druhou stranu, proč ne? Vždyť vlastně nic neměli. Proč by nemohla existovat kombinace červené s černou? Jestli černá symbolizuje smutek a smrt a červená krev, tak to všechno přeci dává smysl. V 15.století prostý lid věřil, že jej tady čeká jenom smutek a smrt a pouze skrze krev páně přijímanou z kalicha mohli dosáhnout spásy. Toto je ale jenom má osobní spekulace. Na závěr bych chtěl říci, že ať je kalich červený, bílý nebo žlutý a je na černé, bílé nebo červené, hlavní je, že byl a stále ještě je! To je to nejdúležitější!
Jiří Motyčka píše:
Co když se podoba husitských korouhví rodila už na Táboře již v době vzniku společných kádí mezi prostým lidem, kterému byly "šuma fuk" nějaké heraldické konvence šlechty. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.03.2006 - 15:06 
Offline
kazatel
kazatel
Uživatelský avatar

Registrován: 29.01.2004 - 14:47
Příspěvky: 996
Bydliště: Český Krumlov
Bratře trenére, využiji tedy tuto cestu a poprosím tě o jednu věc. Kdy už lidé z Husitského muzea v Táboře odstraní z průjezdu u bojového vozu ty prapory s husou? Matou tím lidi, ale hlavně to neni důstojné. Vedle hrdých husitských praporů jsou umístěny tyto jednuškovské provokace. Snažil jsem se toto řešit přes svou přítelkyni, ale jelikož je to nyní již ex-přítelkyně, tak volím tuto cestu.
trener píše:
A když mi lidé, kteří se husitstvím zabývají dlouhá desetiletí (pracovníci Husitského muzea v Táboře) řeknou, že tato barevná kombinace se objevuje až v devatenáctém století, nemám důvod jim nevěřit.


Naposledy upravil Sabin dne 15.03.2006 - 08:27, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Je to tak důležité?
PříspěvekNapsal: 09.03.2006 - 16:54 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Sabin píše:
... Na závěr bych chtěl říci, že ať je kalich červený, bílý nebo žlutý a je na černé, bílé nebo červené, hlavní je, že byl a stále ještě je! To je to nejdúležitější!

Jasně, Sabine, vždyť to byl přece hlavní důvod, proč se zadaly zkušební vzorky a proč je všichni chceme, ne? :)
P.S. Jinak vítej, bratře kněže, po delší odmlce. Už se mi zastesklo...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.06.2006 - 21:05 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Doporučuji přečíst příspěvek na toto téma z Webu o středověku, jehož autorem je Przemysl de Nyestieyky (u nás Kolssteyn): http://www.e-stredovek.cz/forum/viewtop ... p=716#p716 a ponechávám bez komentáře...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 14.02.2012 - 16:41, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 84 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 65 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz