Právě je 19.04.2024 - 12:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Hodnocení knihy (1-5 jako ve škole)
1 40%  40%  [ 2 ]
2 40%  40%  [ 2 ]
3 20%  20%  [ 1 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 5
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 04.11.2005 - 08:30 
Offline
vrchní hejtman
vrchní hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2004 - 20:52
Příspěvky: 173
Název: Kdy umírá vojevůdce
Autor: Miroslav Ivanov
Vydalo: nakladatelství Panorama, Praha 1983
Obal:
Obrázek

Anotace: V knize "Kdy umírá vojevůdce" řeší Miroslav Ivanov záhady spojené s osobností Jana Žižky z Trocnova - problém jeho jména, stáří, pohřbu a tělesných ostatků, přičemž se pokouší dát na staré otázky odpověď - pokud možno - definitivní a mnohdy novou. Zvolený problém je nanejvýš zajímavý a poskytuje autorovi možnost široce rozvinout pátrání, promlouvat s odborníky, pracovat s dokumenty, nechat promlouvat archívy jak o Žižkovi, tak i o husitském hnutí, v němž vojevůdce sehrál tak významnou roli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Moje recenze
PříspěvekNapsal: 04.11.2005 - 20:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
První polovina knihy je věnována životopisu Jana Žižky z pohledu autora literatury faktu, fenoménu husitství, Žižkově pohřbu a převozům jeho ostatků. Druhá část se již věnuje výzkumu čáslavského nálezu.
Ivanov inicioval vědecká zkoumání tohoto nálezu, jehož součástí byla i tzv. čáslavská kalva. Tento nález byl objeven v r. 1910 v kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi a obsahoval část lidské lebky, několik dalších kostí, 2 lopatičky vyrobené ze šindelů, chuchvalec látky a úlomek hliněné mísy. Výzkumy iniciované Ivanovem navázaly na antropologický rozbor provedený v r. 1911 prof. Matiegkou, ale byly již provedeny modernějšími metodami se závěrem, že s největší pravděpodobností se jedná o torzo ostatků husitského vojevůdce. A právě veškeré peripetie těchto výzkumů jsou velice poutavě (jak to jen Ivanov dovede) popsány v uvedené knize, která rozhodně stojí za přečtení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02.06.2010 - 21:12 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
Vrchol české literatury faktu, který snese srovnání i s díly předních světových autorů tohoto žánrů. Kniha, kterou jsem četl jedním dechem od začátku, kdy Dalibor Daněk vystupuje na věž v Čáslavi (kde si ušpinil kabát od holubího trusu :D ), až po napínavý závěr, kdy Dalibor Daněk čte v duchu zprávu doktora Lengyela a srdce mu buší až v krku. Ve všech ohledech mimořádné dílo, kterému v malém českém rybníčku v tomto žánru stále nemá co konkurovat. Doporučuji!!! :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: chybička ...
PříspěvekNapsal: 17.12.2010 - 09:40 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Na str. 132 se do seznamu vítězných bitev Jana Žižky vloudila chybička a místo Spáleného Poříčí má být správně uvedeno Poříčí nad Sázavou (k tomu viz diskuse začínající tady).

Napo_Leon píše:
... Je to v kapitole třetí "První pohřeb", strana 132, třetí odstavec zhora ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.09.2014 - 19:08 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 17.03.2014 - 00:59
Příspěvky: 24
Tak jsem to přečetl a mám dilema... První část knihy jsem přelouskl strašně nadšeně (už se mi dlouho nestalo abych si kradl chvilky abych si mohl přečíst alespoň stránku knihy) a oplýval jsem superlativy. Druhá část je podle mne pojata příliš zdlouhavě a místy laikovi nesrozumitelně (vzorce, propočty prvků) a přiznám se, že jsem neměl sílu číst čtyři stránky rozboru kusu cihly co spadla náhodou ze stropu výklenku do mechu na dně. Já osobně na závěr dávám 50 % protože mám pocit, že od větší půlky už nejde ani tak o Žižku jako o babrání v detailech. Což bych bral v oficiální zprávě a ne v Literatuře faktu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 07.09.2014 - 19:42 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2010 - 11:42
Příspěvky: 454
No, dobře si vystihl negace, které se této knize vyčítají. Mně taky nebavily vzorce, propočty prvků a "...čtyři stránky rozboru kusu cihly co spadla náhodou ze stropu výklenku do mechu na dně", ale držel jsem prsty Daňkovi (Ivanov), ať to vyřešeí, a splní si tak svůj velký úkol, který si předsevzal, a kterému věnoval několik let života. Pro mně osobně, ač mám tuhle knihu moc rád, přijde lepší Pitaval a Podivuhodné příběhy, v obou knihách Ivanov věnuje prostor husitství...

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 08.09.2014 - 02:08 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 17.03.2014 - 00:59
Příspěvky: 24
No já už předem věděl jelikož Vlčkova kniha Jak zemřeli.... už měla před touto náskok. A navíc, jak jsem četl Ivanov si i jinde domýšlel co nevěděl nebo se mu hodilo. O to víc je tahle knížka opravdu jen "dobrá". :roll:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.09.2018 - 22:19 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 24.09.2018 - 21:49
Příspěvky: 2
Ivanova můžu, ale chtěla jsem číst o Žižkově životě, ne o jeho kostech. (A kdyby jen o jeho.) Kam kdo přemístil kterou kost, který chlapík se v těch kostech rýpal... asi by to nadchlo archeologa či muzejního laboranta. Musím uznat, že autor má smysl pro detail. Jména vědců, dohady, čí ty kosti vlastně jsou. Jako když se zajímáte o sousedku a někdo vám do detailu popíše, kde přesně si koupila boty a kdo je kde vyrábí. Tímto vás, kolegové, žádám o radu: nevíte o nějaké knize s jeho skutečným životopisem? Pořád se doslýchám o Žižkových životopisech, ale vždycky narazím jen na něco takového-kosti, data bitev, popřípadě vojenské konflikty zamíchané kdo ví, do jakých válečných půtek naprosto cizích osob. Mě zajímá jako člověk, dat bitev mám po krk, nejsem chlap :? Četla jsem Jan Žižka z Trocnova od Šmahela-samá bitva, nějaké obecné knížky o husitech, tohle... tímto vás, pánové, žádám o radu: nevíte, zda existuje o Žižkovi monografie-samý životopis a osobní život? (Fikce mě až tak neberou.) Děkuji vám předem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 25.09.2018 - 11:42 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Pokud se něco nezmněnilo tak profesor Petr Čornej již dlouho plánuje, že napíše monografii o Janu Žižkovi, ale až bude mít na to čas.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.09.2018 - 13:08 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 24.09.2018 - 21:49
Příspěvky: 2
Aha... :roll:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.09.2018 - 23:39 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
Pokud se něco nezmněnilo tak profesor Petr Čornej již dlouho plánuje, že napíše monografii o Janu Žižkovi, ale až bude mít na to čas.
tato slibovaná monografie vyjde v první polovině příštího roku

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz