Právě je 31.03.2023 - 01:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Hodnocení knihy (1 až 5 jako ve škole)
1 100%  100%  [ 1 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
4 0%  0%  [ 0 ]
5 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 1
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 31.08.2015 - 12:21 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8567
Bydliště: Athény východních Čech
Název: Bitva u Domažlic
autoři: Miloš Novotný, Jiří Krutina
vydalo: město Domažlice (ve spolupráci se Společností pro památník bitvy u Domažlic), Domažlice 2015
Obal:
Obrázek

Knížka vyšla při příležitosti odhalení pomníku Bitvy u Domažlic, 600. výročí upálení mistra Jana Husa a v roce, v němž uplyne 750 let od vydání listiny krále Přemysla Otakara II., kterou byla patronátní práva ke kostelům v Domažlicích postoupena benediktinskému klášteru na Ostrově u Davle.

místo anotace - v úvodu M. Novotný, zakladatel Společnosti pro památník bitvy u Domažlic, píše:
"Vážený čtenáři,
tato publikace je patrně první ucelenou zprávou o neprávem opomíjené a přitom tak významné události, jakou byla bitva u Domažlic. Nečiní si ambici být historicky objevným strhujícím vyprávěním, ani dílem stylisticky brilantním, které se odkládá pro příležitostné otevření na noční stolek.
Jejím posláním je tento mimořádný fenomén naší historie co nejsrozumitelněji a v souvislostech popsat a přiblížit nezasvěceným. Nezahráváme si s fakty ani směle nefabulujeme, jenom pokorně vrstvíme zatím dostupná poznání erudovaných badatelů a historiků s vědomím, že poznávání dějin je nikdy nekončícím kontinuálním procesem.
Chceme zároveň i poopravit něco přetrvávajících mýtů a nepatrně přispět k sejmutí ideologické zátěže z období husitské revoluce, aby nebylo nadále společensky neúnosné název tohoto hnutí nahlas vyslovit.
Hlavně si přejeme, aby náš historický výlet do událostí kolem jednoho srpnového dne roku 1431 přispěl k hlubšímu povědomí o tomto výjimečném příběhu, který tak výrazně ovlivnil chod nejen našich, ale i evropských dějin.
Tento velký den domažlický si to určitě zaslouží.
"

Součástí publikace je bohatá obrázková dokumentace a použitá literatura, v níž nalezneme mj. i odkaz na náš web, ale bohužel také nechvalně proslulou publikaci Dolejšího a Křížka Husité – vrchol válečného umění v Čechách.

obsah:
Pár slov úvodem – seznámení s problematikou (poměry v církvi oné doby, 4 pražské artikuly, jak správně chápat husitství, Domažlice)
Co byly křížové výpravy – stručná historie křížových výprav (1095 – 1272), přehled kruciát proti kacířským Čechám (M. Novotný počítá všech 5)
Prokop Holý – stručné CV této významné postavy husitské epochy
Pátá křížová výprava – tato kapitola obsahuje podkapitoly s příznačnými názvy: Předehra, Vyhlášení V. kruciáty, Reakce v Čechách, Zahájení páté křížové výpravy a Bitva.
Význam bitvy u Domažlic – tato kapitola pojednává o Chebském soudci, Basilejském koncilu a Basilejskách kompaktátech.
O husitství řekli – např. F. Seibt, K. Krofta, J. Macek, F. Palacký, J. Pekař ad.
Zajímavosti o bitvě
Husitská minulost Domažlic – Jiří Krutina, který vypracoval koncepci knihy, se autorsky podílel na zpracování této důležité kapitoly.
Památník bitvy u Domažlic – historie památníku na Baldově, jež skončila v r. 1931 pouhým soklem památníku a geneze i historie jeho dokončení, na němž má velký podíl Společnost pro památník bitvy u Domažlic v čele s Milošem Novotným.

Tato brožura o bitvě u Domažlic - až na některé detaily - nepřináší v zásadě žádné nové poznatky o této nepochybně významné bitvě husitského věku. Prezentovat přehršli nových badatelských závěrů, které by se poslední kruciáty týkaly, jistě nebyl stěžejní záměr autorů. Kniha také není první ucelenou zprávou o této události, souhlasím však s panem Novotným, že je neprávem opomíjena. Především v souvislostech s důležitými událostmi, které následovaly. A ty mají z pohledu reformace české význam zásadní!
Kapitola "Zajímavosti o bitvě" se mj. zabývá husitským vojenstvím. Skoro by se autorovi recenze chtělo napsat, že tady se autoři pustili na velice tenký led. Tato kapitola je pouhým shrnutím již všeobecně známého. Je to stručná syntéza vycházející z J. Durdíka, E. Wagnera a kreseb P. Majora. Tedy opět nic nového, ale o to jistě autorům publikace taky nešlo.
Nepochybně zajímavou kapitolou brožury je "Husitská minulost Domažlic" s podrobnými informacemi o historii tohoto chodského města vč. s ním spojených husitských protagonistů. Pro autora recenze byla tato kapitola tím nejpřínosnějším, ale to není až tak důležité, neboť pro mnohé zájemce o husitství bude přínosem kniha celá.
M. Novotný ve svém proslovu k čtenáři skromně píše, že kniha "si nečiní ambici být … dílem stylisticky brilantním". Domnívám se, že po stylistické stránce knize nelze nic vytknout, spíše naopak, je třeba ji spíše pochválit. Horším problémem jsou některé pravopisné chyby.
Dále pak M. Novotný vyslovil přání "aby náš historický výlet do událostí kolem jednoho srpnového dne roku 1431 přispěl k hlubšímu povědomí o tomto výjimečném příběhu, který tak výrazně ovlivnil chod nejen našich, ale i evropských dějin." Autor recenze je pevně přesvědčen, že se tohle přání podařilo naplnit měrou vrchovatou, a proto je třeba autorům této zajímavé publikace za to poděkovat.
Kniha je určena všem, kteří se chtějí dozvědět podrobnosti o bitvě u Domažlic, vč. geopolitických souvislostí této bitvy, bez níž by nebylo Chebského soudce ani Basilejských kompaktát. Zakoupením recenzované knížky může každý kupující zároveň poděkovat za to, že dobrá věc (postavení pomníku bitvy na Baldově) se podařila. Knihu lze zakoupit prostřednictvím domažlického Informačního centra: http://www.idomazlice.cz/cs/kontakt.
Knihu hodnotím známkou jedna (mínus).


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz