Právě je 19.04.2024 - 08:50

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: bitva u Řevničova
PříspěvekNapsal: 11.01.2017 - 23:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
JM tady píše:
... Část vítězného koaličního vojska, tvořeného oddíly Aleše Holického ze Šternberka, karlštejnské posádky v čele s Vilémem z Jaroslavic a plzeňského landfrýdu, oblehla na popud Zikmunda Děčínského z Vartemberka pro změnu tvrz Řisuty, západně od Slaného, jež patřila Jakoubkovi z Vřesovic. ...
K tomu Boukal str. 45 uvádí:
"Většina autorů (vč. Šmahela - pozn. JM) se dříve domnívala, že Jakoubkovi tvrz v Řisutech patřila. Jakoubek byl skutečně vlastníkem Řisut, ale jiných, nacházejících se v Českém středohoří."
A já musím tedy dát za pravdu Rubášovi ... :oops:
Rubáš z Hrádku v souladu s Boukalem píše:
... tvrz Řisuty na Slánsku. Ta měla asi táborskou posádku a Jakoubkovi ani nepatřila. ... O vlastnictví Řisut Jakoubkem neexistuje žádný doklad. ...

Jiná "potíž" je však se jménem Viléma z Jaroslavic (viz Bartošek z Drahonic, jenž musel vědět, kdo tvořil karlštejnskou posádku :wink: ), které citovaný autor chybně uvádí jako Jaroslav z Vilémovic (Boukal str. 45).

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakoubek z Vřesovic
PříspěvekNapsal: 12.01.2017 - 11:25 
Offline
sudličník
sudličník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.01.2017 - 19:11
Příspěvky: 65
K Řisutům na Slánsku, ke kterým přispěchal J. od Kostomlat, se nejnověji vyjádřil Milan Sýkora, ale zatím to nevyšlo (viz citace v knize), stručně to má i v Oltáříku. V tomto směru vycházím z něj. Jakoubkovy Řisuty byly (a dodnes jsou) na dohled od uvedeného hradu. Ostatně jsou v knížce zmiňovány víckrát a jejich držba Jakoubkem potvrzená je ;).
A ten Vilém z Jaroslavic - no, stane se :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: dotaz
PříspěvekNapsal: 21.05.2019 - 08:31 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 09.05.2019 - 09:04
Příspěvky: 5
Karl von Bahnhof píše:
Zdravím...
Mám prosbu....marně scháním informace ohledně Jakoubka z Vřesovic.
Jde mi přesně o období v roce 1441, kdy ve sporu se Žateckou hotovostí, byla vypálena jeho tvrz Vroutek.
S Vroutkem měla být vypálena další osada. Jde o osadu mezi Kryry a Vroutkem. Neznám její jméno, ale to mělo být odvozeno od sirného pramene, zde vyvěrajícího.
Nemá někdo info k této osadě - události?
Předem moc děkuji...
Mohlo by se jednat o obec Siřem. Ta sice není mezi Vroutkem a Kryry, ale o nějakých 15 km dál směrem na severovýchod. Ostatně pohled na mapu napovídá, že mezi Vroutek a Kryry už by se další osada tak nějak nevměstnala.

V Siřemi jsem pár let bydlel a vždycky si drbal hlavu nad tím, od kterého Žižkova tažení má název terénní útvar jménem Žižkův příkop. Je asi 2 km od Siřemi na jih, hned (výškově) nad obcí Stachov. Je klidně možné, že to lidové podání prostě popletlo a o Žižku vůbec nešlo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakoubek z Vřesovic
PříspěvekNapsal: 21.05.2019 - 08:33 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 09.05.2019 - 09:04
Příspěvky: 5
Zatím jsem nenarazil na lepší vlákno, tak se zkusím zeptat tady:

Existuje nějaká monografie na téma žatecko-lounský svaz? Pokud ne, kdo a kde se tímto uskopením hlouběji zabývá?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakoubek z Vřesovic
PříspěvekNapsal: 21.05.2019 - 17:28 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
JanZajíc píše:
... Je klidně možné, že to lidové podání prostě popletlo a o Žižku vůbec nešlo.
Ale takových lokalit je v ČR velké množství. Jenom na tomhle webu a tomto DF co jich je. :!: :wink:

JanZajíc píše:
... Existuje nějaká monografie na téma žatecko-lounský svaz? Pokud ne, kdo a kde se tímto uskopením hlouběji zabývá?
Já bych rozhodně zkusil tohle ... :wink:
... a nebo rovnou dotaz směřovat na autora odkazované publikace, který je přispěvatelem na naše DF. :idea:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakoubek z Vřesovic
PříspěvekNapsal: 21.05.2019 - 19:31 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 09.05.2019 - 09:04
Příspěvky: 5
Děkuji za odpověď. Jsem si vědom, že kolem Podbořan Žižkovi bratři a sestry táhli alespoň dvakrát, shodou okolností v obou případech na ústupu z prostoru kolem Plzně. Zda se u zmiňovaného Žižkova příkopu vůbec něco dělo, může zodpovědět asi jen archeologický průzkum, ale toho se hned tak nedočkáme.

Sídlím teď u Jesenice a snažím se ujasnit si, co se tady po okolí tou dobou dělo. S překvapením zjišťuji, že tato oblast byla výrazně husitská již na samém prahu revoluce. Primárně mě zajímá území na jihu vymezené Žihlí, Rakovníkem a Žluticemi, na severu žateckou-lounskou "državou".

S páně Boukalovou publikací počítám, jen bych si dovolil doplňující dotaz: Má smysl i knížka Oltářík? Narazil jsem na ní jak v Lounském muzeu tak v tomto vlákně. Možná jsem jen nepozorný, ale její recenzi jsem v "doporučené" literatuře na zdejším DF nenašel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakoubek z Vřesovic
PříspěvekNapsal: 21.05.2019 - 21:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
JanZajíc píše:
... Má smysl i knížka Oltářík? Narazil jsem na ní jak v Lounském muzeu tak v tomto vlákně ...
Rozhodně má. :!:

JanZajíc píše:
... Možná jsem jen nepozorný, ale její recenzi jsem v "doporučené" literatuře na zdejším DF nenašel.
To proto, že jsem ji ještě nedočetl :lol: ... z důvodů jiných, naléhavějších priorit: (http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=42&t=2528).
Ale mám ji v knihovně a záložka je někde uprostřed. Jen se obávám, že ji budu muset začít studovat znovu, a to od samého začátku. :cry:
K tomu viz také sem ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakoubek z Vřesovic
PříspěvekNapsal: 22.05.2019 - 17:35 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 19.04.2012 - 18:19
Příspěvky: 373
Bydliště: Litoměřice
JanZajíc píše:
S páně Boukalovou publikací počítám, jen bych si dovolil doplňující dotaz: Má smysl i knížka Oltářík? Narazil jsem na ní jak v Lounském muzeu tak v tomto vlákně. Možná jsem jen nepozorný, ale její recenzi jsem v "doporučené" literatuře na zdejším DF nenašel.

O žatecko-lounském svazu moc není. Dotýká se ho trochu jen někdy kontroverzní kniha Juroka a zastaralý Lůžek. Pro to tvé pomezí se západními Čechami bys mohl projet i Bystrického (toho jsem zatím nečetl).
V knize o Oltáříku asi nenajdeš nic pro tvou oblast, ale je skvělá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakoubek z Vřesovic
PříspěvekNapsal: 15.06.2019 - 08:11 
Offline
sudličník
sudličník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.01.2017 - 19:11
Příspěvky: 65
Jiří Motyčka píše:
JanZajíc píše:
... Je klidně možné, že to lidové podání prostě popletlo a o Žižku vůbec nešlo.
Ale takových lokalit je v ČR velké množství. Jenom na tomhle webu a tomto DF co jich je. :!: :wink:

JanZajíc píše:
... Existuje nějaká monografie na téma žatecko-lounský svaz? Pokud ne, kdo a kde se tímto uskopením hlouběji zabývá?
Já bych rozhodně zkusil tohle ... :wink:
... a nebo rovnou dotaz směřovat na autora odkazované publikace, který je přispěvatelem na naše DF. :idea:

K tomu lounsko-žateckému svazu toho opravdu moc není, vyjma Lůžka, věcí od Milana Sýkory a mého Jakoubka. Kapitola v Jurokovi je taková všelijaká ...
Určitě bych se ještě podíval na tenhle článek od Karla Křesadla (začátek str. 16) https://issuu.com/ivohornak/docs/screen-reformace-2010

Města Žatec i Louny mají své poměrné rozsáhlé historické monografie (vydalo Nakladatelství Lidové noviny), tak tam také zjistíte další informace, docela dobré jsou i Dějiny Teplicka od Přemysla Peera.

Některé z originálních pramenů k lounsko-žateckému svazu byly již v minulosti edičně vydány, k nahlédnutí zde: http://147.231.53.91/src/index.php


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakoubek z Vřesovic
PříspěvekNapsal: 20.10.2023 - 22:49 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 16.05.2007 - 06:27
Příspěvky: 99
Milan Sýkora, Obléhání hradu Kostomlaty, Archaeologia historica. 2023, roč. 48, č. 1, s. 131

Citace:
Důvodem pro obležení hradu nebylo pouze Vřesovcovo prospěchářství, ale rovněž snaha získat další opěrný bod pro husitskou stranu a nedovolit severočeským katolíkům posílit panskou jednotu v rozhodujícím roce 1434, což se úspěšně zdařilo. Jakoubek by pro svou soukromou věc mohl stěží využít oddíly žatecko-lounského svazu, jakož i Litoměřic, které navíc byly přítomny také u Lipan. Zvažovat můžeme i to, že Jakoubek postupoval v součinnosti s ostatními husitskými svazy ve snaze roztříštit síly jednoty.

_________________
https://www.e-stredovek.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakoubek z Vřesovic
PříspěvekNapsal: 22.10.2023 - 22:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Ježek píše:
Milan Sýkora, Obléhání hradu Kostomlaty, Archaeologia historica. 2023, roč. 48, č. 1, s. 131 ...
Je to "pouze" jedna z několika hypotéz, i když zní docela věrohodně.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 86 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz