Právě je 19.04.2024 - 04:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Matěj Louda z Chlumčan
PříspěvekNapsal: 10.01.2020 - 20:04 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Milada píše:
... Z vyprávění mého otce se generacemi traduje že náš předek byl Matěj Louda z Chlumčan. Moje babička roz. Loudová o něm vyprávěla svým dětem. Tedy i mému otci. ... Ještě říkala, že měl vlidnou a smirlivou povahu, a opravdu výjimečné diplomatické schopnosti. Tak asi tak. Nevím jak by babička k takovým informacím přišla, než od svých předků. Táta to asi taky nikde nevycetl nar se r. 1919 Náš rod pochází z podřipska a kolem Loun.
(...)
Tak to je moje zpráva, budu ráda když se k tomu vyjádřit ...
... zdravíme též a děkujeme za příspěvek. :!:

Čornej na str. 325 k tomu mj. poznamenává, cituji:
Písecký "... hejtman Matyáš Lauda (latinská forma jména Chval [lat. laudo = chválit - pozn. JM], nikoli pejorativní přízvisko Louda), původem nižší šlechtic z Chlumčan u Loun ..." BTW. Tvar Lauda zmiňuje i Wikipedie. :wink:
Tím zároveň a poněkud opožděně odpovídáme na tento příspěvek již z 26. 5. 2018. :oops:

Milada píše:
... V podstatě říkala totéž co se teď dozvídám z Wikipedie a pod. ...
... a v tomto tématu, kde právě nyní diskutujeme, jste před tím nehledala? ... :wink: :)

zvýraznění: autor příspěvku

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Matěj Louda z Chlumčan
PříspěvekNapsal: 10.01.2020 - 21:09 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 10.01.2020 - 12:49
Příspěvky: 3
Nehledala jsem, až teď když jsem koupila synovi knihu Jan Žižka..P. Čornej, neboť ho historii husitství zajímá. Tak jsem si na Loudu zas vzpomněla. No on synek něco vypátrá. Kdyžtak dáme vědět. M.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Matěj Louda z Chlumčan
PříspěvekNapsal: 10.01.2020 - 22:32 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Milada píše:
... teď když jsem koupila synovi knihu Jan Žižka. P. Čornej, neboť ho historii husitství zajímá. ...
... to je velice chvályhodný počin a váš syn má věru hezkého koníčka! :thumbup: :clap:
btw. Kolik mu je, smím-li se ptát. Vyřiďte mu mé pozdravení! 8)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Matěj Louda z Chlumčan
PříspěvekNapsal: 11.01.2020 - 08:15 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 10.01.2020 - 12:49
Příspěvky: 3
Synovi je 42, no asi to od nekud plyne, ta touha po poznání, je schopen hledat hodně hluboko a daleko, Dělal 20 let historický šerm, je to umělecký kovář, musí mít různé znalosti z historie. No a ten Louda, když působil v Praze, tak snadno mohl pod Řípem zanechat své potomstvo, že :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Matěj Louda z Chlumčan
PříspěvekNapsal: 11.01.2020 - 09:54 
Offline
sudličník
sudličník
Uživatelský avatar

Registrován: 05.01.2017 - 19:11
Příspěvky: 65
Milada píše:
Synovi je 42, no asi to od nekud plyne, ta touha po poznání, je schopen hledat hodně hluboko a daleko, Dělal 20 let historický šerm, je to umělecký kovář, musí mít různé znalosti z historie. No a ten Louda, když působil v Praze, tak snadno mohl pod Řípem zanechat své potomstvo, že :D

Co se týče Loudy / Laudy, mám k dispozici text historika V. Hrubého "Matyáš Louda z Chlumčan, husitský hejtman města Písku, Jihočeský sborník historický 47, 1978, s. 183–194", můžu to Vašemu synovi poslat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Matěj Louda z Chlumčan
PříspěvekNapsal: 08.08.2021 - 04:44 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 08.08.2021 - 03:35
Příspěvky: 1
Dobrý den. Já dle Babičky patřím k Loudům plzenských Chlumčanech, že prý moje prababička se sním rozvedla a vdala se za Němce tak se na nás stahují Benešovi dekrety, to je jedno. Hlavně chtěl jsem říct, kdybych žil ve 15. století tak bych kde něco založím bych to nazval CHlumčany dle toho že jsem Matěj Louda z CHlumčan a že jsem zdatnej bojovník, chytrej a hezkej měl bych všude ženu a jelikož v 15. století žádná ochrana, takže my Loudovi s Chlumce z Plzně a Loun a další jeho způsobem života jsme jeho potomstvo. Zkuste mě to vyvrátit jak to bylo. Jenom už asi nezjistíme , který Chlumčany byly první. Já vím že to jsem nepatří, ale musím to říct teda napsat mam jeho vlastnosti jsem politik, jsem bojovník a než jsem se usadil tak jsem moc měnil ženy a jak se mě narodila dcera snažím se jí co nejlépe zabezpečit. Ještě chci dodat té zradě a co dokázal to asi bylo kvůli přežití a zabezpečení svých potomku i když se o tom nepíše. Je to můj názor. A co se týče tomu příjmení Louda tak ještě v téhle době na mě občas volají pane Laudo a co vím od babičky tak naše příjmení vyslovovali s "a" nebo "u" a když napíšete "laud" jeto chvála a když "loud" je to hlasitý a "louda" je pomalý. Babička tvrdila , že Louda se to počeštilo v národním obrozením tak zas nevím kde je pravda. Nebo bych chtěl aby to byl můj předek pač znát svého předka v 15. století to moc rodů nemá a byl bych na svého předka moc hrdej.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Matěj Louda z Chlumčan
PříspěvekNapsal: 09.08.2021 - 16:09 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Josef Louda píše:
... Já dle Babičky patřím k Loudům plzenských Chlumčanech, že prý moje prababička se sním rozvedla a vdala se za Němce tak se na nás stahují Benešovi dekrety, to je jedno. Hlavně chtěl jsem říct, kdybych žil ve 15. století tak bych kde něco založím bych to nazval CHlumčany dle toho že jsem Matěj Louda z CHlumčan a že jsem zdatnej bojovník, chytrej a hezkej měl bych všude ženu a jelikož v 15. století žádná ochrana, takže my Loudovi s Chlumce z Plzně a Loun a další jeho způsobem života jsme jeho potomstvo ...
... vyskytly se tady oba názory (Chlumčany u Loun/u Plzně), ale já bych dal přednost Čornejovi, i když možná logičtější by byla ta Plzeň. Ale řeč pramenů by měla míti prioritu při rozhodování (k tomu viz také sem).

Josef Louda píše:
... Jenom už asi nezjistíme, který Chlumčany byly první ...
... o to přece vůbec nejde.
Důležité je, aby oboje Chlumčany existovaly, když se Lauda narodil. Kdyby v oné době existovaly jen jedny, nebylo by co řešit! :wink:

Josef Louda píše:
... Ještě chci dodat té zradě a co dokázal to asi bylo kvůli přežití a zabezpečení svých potomku i když se o tom nepíše. Je to můj názor ...
... k tomu viz tady:
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?p=14092#p14092
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?p=15256#p15256

Pochopitelně se zde v tomto vláknu také psalo o jeho jménu, odkazy netřeba uvádět.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz