www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Jan Šmikouský ze Žďáru
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=25&t=2322
Stránka 1 z 1

Autor:  aoel [ 17.08.2014 - 07:03 ]
Předmět příspěvku:  Jan Šmikouský ze Žďáru

Dobrý den,
sem potomkem rodu Žďárských, dědičných rychtářů z Černčic (rodokmen sahá do konce 16. století) Dle údajné prastaré kroniky tohoto rodu byl jejím zakladatelem Johan Semiskuč Žďárek což je asi Jan Šmikouský ze Žďáru. Scháním jakékoliv informace o rodu Žďárských ze Žďáru.

Autor:  Jiří Motyčka [ 17.08.2014 - 21:20 ]
Předmět příspěvku:  Re: Jan Šmikouský ze Žďáru

Kromě tohoto píše Bartošek z Drahonic o Šmykouském ještě toto:
"Téhož roku, totiž 1429, zajel po svátku sv. Jiří (23. dubna - pozn. JM) Habart z Adlar, sídlící tady na hradě Týřově, s Janem řečeným Šmykouským, s urozeným pánem Fridrichem z Donína a s jinými služebníky řečeného pana krále a se sto čtyřiapadesáti jezdci na nepřátelský nájezd ku Praze, pokusili se odehnat z pražského okolí přes dvě stě dobytčat a také je hnali až ke klášteru zbraslavskému. Tam je pronásledovali novoměstští měšťané a konšelé a jejich spolčenci na koních, na vozech i pěšky, u řečeného kláštera je dostihli a zahájili s nimi boj na břehu Vltavy i na řece Vltavě. Habart se svými druhy Pražany hbitě porazil, v bitvě jich přes čtyřiadvacet utopil v řece a pobil a sto šestašedesát zajatců, některé konšely i měšťany, přivedl se zbraněmi na řečený hrad Týřov a kdyby nebyla zasáhla ozbrojená moc měšťanů Starého Města (pražského - pozn. JM), byl by tam zahnal i dobytek."

O Janu Šmikouském ze Žďáru víme mj. i to, že v době husitských válek stál nejprve na straně katolické, později přestoupil na stranu husitskou. Je znám jako hejtman ve Slaném a sirotčí hejtman v Topoľčanech v Horních Uhrách (nynější Slovensko). V zápase mezi zastánci polské kandidatury a příznivci Albrechta Habsburského stál na straně Albrechtově.

K tématu viz ještě také sem ...

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/