www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Voksa z Valdštejna
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=25&t=2442
Stránka 1 z 1

Autor:  Dáša Nová [ 25.08.2016 - 17:49 ]
Předmět příspěvku:  Voksa z Valdštejna

Královský šprýmůchtivý dvořenín Voksa z Valdštejna provedl některou ze svých oblíbených svévolí - společně s Jeronýmem Pražským zorganizoval studentský průvod zesměšňující papežskou odpustkovou bullu. :clap:
Také se jistě od dvora znal s Janem Žižkou.

''Voksa z Valdštejna †kolem 1429, český šlechtic, oblíbenec krále Václava IV. V letech 1395–1416 působil jako vrátný a později velitel dvora. Náležel ke stoupencům Jana Husa. Roku 1411 zinscenoval průvod, při němž byly v Praze postupně spáleny napodobeniny odpustkových bul papeže Jana XXIII. Roku 1415 pečetil stížný list české šlechty proti Husovu upálení, později se stáhl do ústraní.'' (Zdroj: Internetová encyklopedie cojeco)

''Kolem staroměstské radnice, nic biřiců v bráně stojících nedbaje, právě obcházel podivný průvod: v čele ubíral se na dlouhých čapích nohách herold jako louč suchý, pitvorně ustrojený, každý rukáv nabíraného kabátce i každá úzká přilehlá nohavice jiné barvy, suknička sešitá z červených, modrých, žlutých, černých i zelených proužků sukna, jakoby měla být duhy obrazem, pláštík roztřepený, peřím poprášený a na hlavě slaměný věnec, u úst dlouhou troubu mosaznou, pozoun, v nějž herold pozounéř mocně dul, noty nedbaje. Za ním klusali čtyři pištci stejně směšno odění, pištící, jakoby všechny myši chtěli z Prahy na ráz vyhnat. Za pištci kráčeli mladíci s kovovými talíři a plechy, v něž tepali velmi nemilosrdně ocelí nožíků a vidlic, pak šli hranatí muži s kotli a bubínky, bubnující, aniž taktu dbali a pak valil se zástup všelijakých šašků, pitvorně se ušklíbajících, jedni s nestvůrnými hrby, jiní s břichem, otepí sena vycpaným, někteří s podivnými točenicemi na hlavách, jedni nesli obrovské klíče, jiní desky s namalovanými erby, jež lid ihned poznal: byly to erby Husových odpůrců. Šaškové obklopovali vůz, na němž mezi dvěma mladíky v šarlat oděnými, s klíči v rukou, seděl kdos za nevěstku přistrojený, roztrhaným šlojířem zastřený, na krku jakési bully s pečetěmi zvící malého talíře. A za vozem hrachovinou, koudelí a cucky sukna ověnčeným táhl průvod všelijakých směšných oděnců, než všichni nesli v rukou a po boku dobré zbraně, meče, oštipy, řemdihy a burdíře ostře nabroušené.
A průvod valil se rynkem hodnou chvíli; hudebníci provozovali muziku, jež trhala ušní bubínky, všichni psi, co jich v Praze bylo, jim pomáhali, vyli až strach poslouchat. Šaškové křičeli, mňoukali po kočkách, krákali po krkavcích, bekali a kozelce občas metali, městským biřicům láli a dlouhé nosy ukazovali.
''
(J. F. Karas - Do čtyř artikulů)

Autor:  Jiří Motyčka [ 25.08.2016 - 20:41 ]
Předmět příspěvku:  Re: Voksa z Valdštejna

Citace:
... Roku 1411 zinscenoval průvod, při němž byly v Praze postupně spáleny napodobeniny odpustkových bul papeže Jana XXIII. ...
:shock: :crazy:
... roku 1412. :!:
Jó, to jsou ty internetové zdroje! :evil:

Autor:  trener [ 26.08.2016 - 09:07 ]
Předmět příspěvku:  Re: Voksa z Valdštejna

...v Praze POTUPNĚ spáleny! :crazy:

Autor:  Jiří Motyčka [ 26.08.2016 - 12:05 ]
Předmět příspěvku:  postupně ...

... nebo jedna po druhý, třeba je přikládali jak polínka. :lol:

Autor:  Jiří Motyčka [ 26.08.2016 - 17:16 ]
Předmět příspěvku:  Re: Voksa z Valdštejna

Králův oblíbenec Voksa z Valdštejna byl velký příznivec, ochránce a podporovatel pražských reformistů a jistě chodil i na Husova kázaní do Betléma. Pravděpodobně proto také dva dopisy anglických lolardů byly v září 1410 adresovány mj. Husovi a Valdštejnovi.

Domnívám se, že Voksa byl velice podobné letory jako Jeroným Pražský, proto si sedli, jak se říká. S tímto vědomím se pak nemůžeme divit tomu, že oba byli pro každou "špatnost", takže na onom pověstném maškarním průvodu proti kramaření s odpustky v r. 1412 se brzy dohodli. Voksa pak se svými ozbrojenci při této akci asistoval. Dnes bychom to mohli přirovnat k dohledu Policie ČR při podobných protestních demonstracích. A nejedná se o podobnost čistě náhodnou.
V dubnu 1411 král Václav IV. přísně zasáhl proti klerikům, kteří neposlouchali jeho příkazů, a tím zhanobili české království i v zahraničí. 24. dubna proto král nechal oficiálně vyhlásit konfiskaci majetků těchto neposlušných duchovních. Vykonavatelem králova příkazu se ochotně ujal i velitel královské stráže Voksa z Valdštejna.
Koncem r. 1418 se Voksa spolu s dalšími zúčastnil neúspěšného jednání s králem Zikmundem v Pasově.
V Praze sídlil nedaleko paláce desek zemských mezi Betlémskou kaplí a náměstím Starého Města pražského.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/