www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Císař Zikmund Lucemburský
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=25&t=260
Stránka 1 z 9

Autor:  Jiří Motyčka [ 22.03.2006 - 11:19 ]
Předmět příspěvku:  Císař Zikmund Lucemburský

Této bezesporu důležité osobnosti v dějinných souvislostech s husitskou revolucí bylo na našem fóru věnováno málo prostoru, pokud vůbec nějaký. Husité ho nazývali "liškou ryšavou", protože mu nemohli zapomenout, že Husa v Kostnici obětoval jako bezvýznamného pěšáky na politické šachovnici. Jeho úvaha byla prostá: Husa obětuji, aby jeho kauza byla rychle zprovozena ze světa, a pak zpacifikuji kacířské království, mé dědictví po otci. O jak fatálně a hluboce mylný kalkul se jednalo se Zikmund velice záhy přesvědčil, takříkajíc na vlastní kůži!

P.S. O Zikmundovi jako o "lišce ryšavé" také v tomto tématu.

Autor:  Jachym Hrabec [ 22.03.2006 - 13:05 ]
Předmět příspěvku: 

Zikmund byl podle meho typicky prospechar. Neslo mu prakticky o nic jineho, nez o vlastni zajmy. Zdedil Karlovo diplomaticke nadani ale bohuzel uz ne jeho lasku k cecham. Presne jak jsi Jirko uvedl v ankete. plne se stotoznuji s nazorem ze to byl chladny kalkulator a pragmatik.
Pokud by pro nej bylo vyhodne odmitnout papeze a uznat Husovy myslenky, tak by to dle meho klidne udelal.

Zajimave je, ze ja na nej v podstate diky tomu prakticky nemam zaporny nazor. Vnimam ho ciste neutralne. Pokud bylo vyhodnejsi nekomu slapnout na hlavu, udelal to, pokud bylo lepsi podat mu ruku, podal ji. Ani si nemyslim, ze by byl proradny. Svy zpusobem to zrejme byl typ cloveka, o kterem kazdy vedel, ze neni dobre mu verit. Ale rozhodne to neni totez jako zradce. Proste se s nim podle toho muselo i jednat. A urcite to, podle mne, nebyl clovek bez moralnich zasad a pravidel.

Autor:  Jiří Motyčka [ 22.03.2006 - 15:21 ]
Předmět příspěvku:  Zikmund a ženy

V podstatě souhlasím, co o něm píšeš. Ještě přidám další informace. To jak Hus nekompromisně tepal hříchy a to nejen smrtelné v životě křesťana, bylo Zikmundovi zcela cizí. Zikmund byl totiž velký pokrytec. Na jedné straně iniciátor a patron církevních koncilů, zastánce oprav v církvi, ortodoxní katolík a na straně druhé eufemisticky řečeno nezřízený milovník krásných žen. Což samo o sobě není žádná tělesná vada, ale představte si proti sobě stojící charaktery Husa a jeho. Vím, nelze porovnávat.

Autor:  Jiří Motyčka [ 22.03.2006 - 15:42 ]
Předmět příspěvku:  Zikmund na koncilu

Jiří Motyčka píše:
...To jak Hus nekompromisně tepal hříchy a to nejen smrtelné v životě křesťana bylo Zikmundovi zcela cizí...

To dokládá doložená a dnes již klasická scéna z Kostnického koncilu.
Třetí Husovo slyšení 8. 6. 1415 v Kostnici se týkalo Husových tezí vycházejících z Viklefa. Když se mluvilo o kompetencích vládců v souvislosti s jejich hříchy, Hus pronesl: „Ano, kdo jest v smrtelném hříchu, není hodně králem před Bohem.“ Kardinál d’Ailly právě na toto chtěl upozornit Zikmunda, který se živě bavil se svými dvořany a vůbec nesledoval, co se děje mezi auditoriem a Husem, jistě nesmírně psychicky vyčerpaným z nadlidského soustředění. Na kardinálovu výzvu Hus musel svůj výrok přednést ještě zvlášť pro Zikmunda nevědoucího, která bije. Zikmund s bohorovným úsměvem Husovi odpověděl: „Jene Huse, nikdo nežije bez hříchu.“ Zikmund v tu chvíli věděl přesně, o čem mluví a pokračoval vesele dál ve své zábavě...

Autor:  Jachym Hrabec [ 22.03.2006 - 16:41 ]
Předmět příspěvku: 

Stret dvou osobnosti vyznavajicich naprosto odlisne zivotni principy.

Autor:  Dorful [ 22.03.2006 - 16:56 ]
Předmět příspěvku: 

Tedy pokud vím, kdyžtak mě opravte, tak Ziknund to myslel s příslibem bezpečnosti pro Husa vážně a dokonce se mu nelíbilo, když církevní představuïtelé Husa zatkli. Až později si uvědomil, že bude lépe přejít toto jeho jisté znevážení koncilem a nedělat si kvůli jednomu člověku problémy. Šlo mu hlavně o schizma a Hus byl vedlejší program.
Rozhodně tak nelze Zikmunda považovat za nějakého vysloveně charakterního člověka, ale stejně tak nebyl nijak zvláště proradný. Nebýt Čechy tak bohaté a pro něj důležité, asi by je nechal svému osudu.

Autor:  Jiří Motyčka [ 22.03.2006 - 19:09 ]
Předmět příspěvku:  Hus v. Zikmund

Dorful píše:
Tedy pokud vím, kdyžtak mě opravte, tak Ziknund to myslel s příslibem bezpečnosti pro Husa vážně a dokonce se mu nelíbilo, když církevní představuïtelé Husa zatkli. Až později si uvědomil, že bude lépe přejít toto jeho jisté znevážení koncilem a nedělat si kvůli jednomu člověku problémy. Šlo mu hlavně o schizma a Hus byl vedlejší program...

Přesně tak, Dorfule. Po útěku "papeže" Jana XXIII. v březnu 1415 hrozilo, že se koncil rozpadne. Zikmund musel vynaložit velké úsilí, aby dal věci do pořádku a pak už se Husova kauza stala zástupným problémem.

Autor:  Martin Picek [ 05.04.2006 - 08:56 ]
Předmět příspěvku: 

Podle mého názoru byl Zikmund velmi dobrý politik, ale neměl štěstí na válečném poli. Být dobrým politikem ovšem znamenalo, zvláště ve středověku, být bezohledný, prohnaný a bezcharakterní (to myslím platí i v současnosti). V Čechách byl pochopitelně nenáviděn a nejen kvůli Husovi. Jeho vojska, a speciálně Kumáni, zde páchali taková zvěrstva na civilním obyvatelstvu, že to šokovalo i drsného středověkého kronikáře.

Nejcharakternějším Lucemburkem byl podle všeho markrabí Prokop. A jak už to tak bývá, dopadají takoví slušní lidé špatně. Taky byl Zikmundem lstivě vylákán z hradu Bezděz, zajat a vydán bratru Joštovi, který ho umořil ve vězění (resp. zemřel krátce pro propuštění).

Autor:  Jiří Motyčka [ 05.04.2006 - 11:48 ]
Předmět příspěvku:  Zikmund a jeho Kumáni

Martin Picek píše:
... V Čechách byl pochopitelně nenáviděn a nejen kvůli Husovi. Jeho vojska, a speciálně Kumáni, zde páchali taková zvěrstva na civilním obyvatelstvu, že to šokovalo i drsného středověkého kronikáře...

Ano to je všeobecně známo. Divocí, krutí Kumáni budili strach už jen svým vzezřením. Byla to zvěř sedlající daleko ušlechtilejší zvířata, než byli oni. Dokladem toho, co píšeš, je např. pobyt Zikmundova vojska v předem připravovanou zradou obsazené Kutné Hoře, od které byl Žižka takticky brilantním manévrem nucen ustoupit. V prosinci 1421 v obsazeném městě nejvíce řádili právě Kumáni, kteří se dopouštěli neslýchaných zvěrstev na civilním obyvatelstvu za mlčenlivého přihlížení Zikmundova. Krví zpití Kumáni museli místy přestávat rozlišovat mezi příznivci kalicha a jeho odpůrci, proto velmi pravděpodobně jejich řádění odnesli i prostí katolíci. V noci z 6. na 7. ledna 1422, když překvapený Zikmund musel opustit Kutnou Horu před objevivším se vojskem Jana Žižky, nechal uherský král horníky vč. důlních expertů, kteří se zdráhali opustit svou profesi, připoutat ke koním nebo vozům a násilím odvléci. Zikmund tím sledoval zákeřný cíl. Chtěl eliminovat těžbu stříbra a ražbu stříbrných platidel v kacířské zemi, jeho dědictví. I to dokresluje jeho charakter.

Autor:  Vena [ 05.04.2006 - 20:55 ]
Předmět příspěvku: 

mě by hlavně zajímalo jak by se vyvíjela situace kdyby byl místo václava zvolen českým králem zikmund v roce 1378.možná že by k husitské revoluci vůbec nedošlo???!??

Autor:  Jiří Motyčka [ 05.04.2006 - 22:19 ]
Předmět příspěvku:  Zikmund a revoluce

Veno, Veno, zase to "kdyby". :!: Už se nebudu na téma spekulací v dějinném vývoji vyjadřovat, opět zdůrazňuji, nikam to nevede a takhle si můžeme povídat v hospodě u piva do alelujá. Se spojkou "kdyby" si při posuzování historie můžeme pohrávat jako děti, kteří si s dřevěnými meči hrají na křižáky a husity. Ale my jsme dospělí, že. :)
Ale budiž. K revoluci by s velkou mírou pravděpodobnosti došlo stejně, neboť velká spousta událostí šla úplně a zcela mimo vliv panovníka. A již jsem někde psal, že s nastalou situací vycházející z hluboké krize církve by měl problémy i jejich otec, velký císař Karel IV. Mluvím totiž o příčinách krizového vývoje - viz diskuse v tématu "Husitství" -> "Příčina husitství"...
Vena píše:
mě by hlavně zajímalo jak by se vyvíjela situace kdyby byl místo václava zvolen českým králem zikmund v roce 1378.možná že by k husitské revoluci vůbec nedošlo???!??

Autor:  trener [ 12.04.2006 - 17:22 ]
Předmět příspěvku: 

Troufnu si říci, že jsem někde četl, že Zikmund Husa pragmaticky využil ve chvíli, kdy mu hrozilo, že se mu koncil kvůli útěku Jana XXIII. rozpadne. Na soudním procesu s kacířem došlo ke sjednocení a koncil tak (pro církev a Říši ) úspěšně skončil. Vyřešení schizmatu dodalo Zikmundovi v Evropě obrovský kredit.

Autor:  Jiří Motyčka [ 12.04.2006 - 22:27 ]
Předmět příspěvku:  Zikmundovy priority

trener píše:
Troufnu si říci, že jsem někde četl, že Zikmund Husa pragmaticky využil ve chvíli, kdy mu hrozilo, že se mu koncil kvůli útěku Jana XXIII. rozpadne...

Ano, přesně o tom píšu (v podstatě i Dorful), trenere, o pár příspěvků výše...

Autor:  Marian [ 17.04.2006 - 21:32 ]
Předmět příspěvku: 

na Slovensku za svojej vlady si od poliakov pozical peniaze a do zalohy dal 13 spišskych miest a do smrti to nezaplatil!

Autor:  Lando.C [ 22.09.2007 - 12:20 ]
Předmět příspěvku:  Zikmund a Hus

Zrovna studuji vzájemné vztahy Zikmunda a Husa a musím říci, že je to opravdu zajímavé. Chtěl bych se zeptat, jak velký podíl měl podle vás Zikmund na Husově odsouzení a zda mohl proti tomu nějak zakročit? Mě osobně příjde jako zlomový bod 8. června, kdy Hus zpochybnil (v obecné rovině) i oprávněnost císaře na moc, pokud žije hříšně. Myslím, že teprve tehdy se Zikmund s Husem definitivně rozešel a přál si potlačení jeho myšlenek za jakoukoliv cenu. Do té doby pozoruji i přes Zikmundovo zneužití Husovy kauzy a porušení glejtu, jisté okamžiky, kdy se snažil Zikmund Husovi aspoň trochu "pomoci" (pomoc ovšem byla minimální, když člověk uváží, co se Husovi v Kostnici stalo za příkoří, proti kterým Zikmund nezakročil). Husovo prohlášení z 8. června nemohl Zikmund příjmout, zvláště když uvážíme, že sám se doslova obklopoval "harémem" nevěstek a vůbec nežil moc mravně. A když Zikmund uvážil, že takových "kacířů" jsou plné Čechy, muselo ho to určitě vyděsit. Domníval se, že odstraněním Husa bude problém vyřešen, paradoxně však upálením Husa a Jeronýma si promarnil šanci dostat se na český trůn. Také jsou dost důležité Zikmundovi vztahy s Čechy předhusitskými. Už tehdy nebyl v Čechách oblíben a svým počínáním na koncilu a po něm si situaci ještě zhoršil.
P.S. Nevíte někdo kde se dá najít co nejpřesnější znění glejtu, který Zikmund Husovi dal? Dík.

Stránka 1 z 9 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/