Právě je 19.04.2024 - 05:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 125 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

Jak vnímat Zikmunda ve vztahu k husitské revoluci?
Proradný, vychytralý pragmatik, „liška ryšavá“. 62%  62%  [ 18 ]
Důstojnější nástupce svého otce, než bratr Václav. 38%  38%  [ 11 ]
Nevím, neutrální postoj. 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 29
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zikmundův portrét
PříspěvekNapsal: 09.11.2008 - 14:33 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Zajímavý příspěvek zaměřený kunsthistoricky.

mirrro píše:
... V jeho době toto dokázal např. další genius Johan van Eyck ...
Ano, k němu viz také tady ...

mirrro píše:
... jaká škoda, že mistr neztvárnil portrét našeho milého Jana Žižku...
...nebo Jana Husa. Na koncilu Kostnickém ... :wink: :)

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zikmundův portrét
PříspěvekNapsal: 09.11.2008 - 15:45 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
mirrro píše:
..Pisanello..
Někde se Pisanellův obraz Zikmunda datuje po roce 1420, jinde zas přesně do roku 1433. To druhé datum je poměrně věrohodné, neboť šlo pro Zikmunda o významné datum... byl zvolen císařem římským.
Tedy je i možné, že se s ním viděl osobně, neboť Pisanello v té době již požíval svého věhlasu. Blíže by k tomu asi dovedl říci spíše rozbor Zikmundova itineráře.

Příloha:
Durer-Zikmund.JPG
Durer-Zikmund.JPG [ 49.05 KiB | Zobrazeno 10718 krát ]
Zikmund podle A. Dürera (1509-16)

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ta podoba(?)...
PříspěvekNapsal: 09.11.2008 - 18:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
A nejsou si ti kluci od Pisanella a Dürera tak trochu podobní?
Jinými slovy, že hodně resp. více či méně zachycují skutečnou podobu ryšavého Lucemburka... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.11.2008 - 18:41 
Offline
práče
práče

Registrován: 26.07.2007 - 14:11
Příspěvky: 32
Bydliště: Brno
Ano, rok datace vzniku obrazu 1433 je přesvědčivý. Jen mě napadá, že by se Zikmundovi jistě více líbil Tebou vložený portrét od Albrechta D. Zlato přece miloval a Pisanello jej na svém portrétu doslova "oškubal" :lol:

PS. Není také nezajímavé Zikmundovo vypodobnění na jeho vlastních mincích....dukátech, které nechal razit v Kremnici snad od r. 1434....na nich drží v pravé ruce místo žezla obrovskou širočinu...je vidět, že musel z husitů doslova šílet :lol:

Díky za příspěvky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zoufalec..
PříspěvekNapsal: 09.11.2008 - 19:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
mirrro píše:
...Není také nezajímavé Zikmundovo vypodobnění na jeho vlastních mincích....dukátech, které nechal razit v Kremnici snad od r. 1434....na nich drží v pravé ruce místo žezla obrovskou širočinu...je vidět, že musel z husitů doslova šílet ...
No, nevím, zda z husitů "doslova šílel" :D , ale nepochybně z nich byl bezradný a po bitvě u Německého Brodu i zoufalý.
Po bitvě u Haber a Německého Brodu (1422), jak už se tady psalo, již nikdy do svých dědičných zemí nevstoupil v čele intervenční armády. Jeho sebevodomí, kterého měl na rozdávání před bitvou na Vítkově, bylo v nenávratnu. Začal respektovat sílu nejen husitských vojsk, nýbrž i válečný um neporazitelného. Nic jiného mu totiž nezbývalo...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 09.11.2008 - 19:45 
Offline
práče
práče

Registrován: 26.07.2007 - 14:11
Příspěvky: 32
Bydliště: Brno
Jiří Motyčka píše:
A nejsou si ti kluci od Pisanella a Dürera tak trochu podobní?

Přesně tak, celý po tátovi... :wink:
Stejné rysy ve tvářích se objevují v dílech celé řady umělců.....jistě jsou to pravé rysy Lucemburků.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Pius II. vs. Zikmund
PříspěvekNapsal: 30.04.2009 - 12:43 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
O císaři Zikmundovi píše také zde na fóru již několikrát zmiňovaný Eneo Silvio (Aeneas Silvius) Piccolomini (pozdější papež Pius II.) ve svém známém díle Historia Bohemica (Historie česká). Podle autora této kroniky stárnoucí Zikmund takto praví k papeži Eugeniovi IV. (1431 - 1447), cituji:
"Tři jsou, přesvatý otče, věci, ve kterých se lišíme, a tři, v nichž se shodujeme. Ty ráno spíš, já před úsvitem vstávám, ty vodu piješ, já víno, ty před ženami prcháš, já je naopak pronásleduji. Ale shodneme se v tom, že ty rozhazuješ z církevní pokladnice, mne se peníze nedrží, ty máš špatné ruce, já nohy, ty ničíš církev, a já Říši."

Moderní historiografie se pochopitelně k těmto slovům, která Zikmund údajně dle kronikáře pronesl, staví spíše skepticky, přesto Eneáš Silvius jimi velice pregnantně vystihl Zikmundovy povahové vlastnosti a jeho libůstky a nádavkem přidal i kritický šleh do vlastních řad ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pius II. vs. Zikmund
PříspěvekNapsal: 02.05.2009 - 20:06 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
"Tři jsou, přesvatý otče, věci, ve kterých se lišíme, a tři, v nichž se shodujeme. Ty ráno spíš, já před úsvitem vstávám, ty vodu piješ, já víno, ty před ženami prcháš, já je naopak pronásleduji. Ale shodneme se v tom, že ty rozhazuješ z církevní pokladnice, mne se peníze nedrží, ty máš špatné ruce, já nohy, ty ničíš církev, a já Říši."

Tahle replika se objevuje i v jednom filmu - Jan Roháč z Dubé.

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: negace vs glorifikace
PříspěvekNapsal: 14.08.2009 - 17:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... No, přikláním se k názoru, že umění vládnout po otci podědil spíše Zikmund, jakkoliv může být Husovými sympatizanty vnímán kontroverzně či jimi může být dokonce zcela negován ...
Kontroverzně je vnímán nejenom "Husovými sympatizanty" a ty bys to měl moc dobře vědět. Objektivně vzato kontroverzní postavou dějin prostě byl, ať se to komu líbí, či nikoli.
Je třeba však také dodat, že Husovými odpůrci je císař Zikmund zase naopak neadekvátně glorifikován. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negace vs glorifikace
PříspěvekNapsal: 14.08.2009 - 21:40 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
... No, přikláním se k názoru, že umění vládnout po otci podědil spíše Zikmund, jakkoliv může být Husovými sympatizanty vnímán kontroverzně či jimi může být dokonce zcela negován ...
Kontroverzně je vnímán nejenom "Husovými sympatizanty" a ty bys to měl moc dobře vědět. Objektivně vzato kontroverzní postavou dějin prostě byl, ať se to komu líbí, či nikoli.
Je třeba však také dodat, že Husovými odpůrci je císař Zikmund zase naopak neadekvátně glorifikován. :wink:
Pokud mám mluvit za sebe, tak ho nijak neglorifikuju. Na rozdíl od Václava IV. nechlastal, to je fakt, budiž mu to přičteno k dobru. Prostě bych řekl, že byl mužem větších kvalit než Vašek, i když kdo je bez chyby, že...

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negace vs glorifikace
PříspěvekNapsal: 14.08.2009 - 21:43 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
JM píše:
... Je třeba však také dodat, že Husovými odpůrci je císař Zikmund zase naopak neadekvátně glorifikován. :wink:
Pokud mám mluvit za sebe, tak ho nijak neglorifikuju ...
To si neber tak osobně ... :wink: :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negace vs glorifikace
PříspěvekNapsal: 14.08.2009 - 21:47 
Offline
křižák

Registrován: 08.02.2009 - 17:13
Příspěvky: 627
Bydliště: jihovýchodní Morava
Jiří Motyčka píše:
Jan píše:
JM píše:
... Je třeba však také dodat, že Husovými odpůrci je císař Zikmund zase naopak neadekvátně glorifikován. :wink:
Pokud mám mluvit za sebe, tak ho nijak neglorifikuju ...
To si neber tak osobně ... :wink: :D
Píšeš že je glorifikován Husovými odpůrci, přičemž to nespecifikuješ. Já jsem taky Husův odpůrce... takže příště to trošku rozšiř, zjasni, abych nepodlehl dojmu, že se Tvá výtka vztahuje i na mně. :D

_________________
Ut omnes unum sint.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negace vs glorifikace
PříspěvekNapsal: 14.08.2009 - 21:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Píšeš že je glorifikován Husovými odpůrci, přičemž to nespecifikuješ. Já jsem taky Husův odpůrce... takže příště to trošku rozšiř, zjasni, abych nepodlehl dojmu, že se Tvá výtka vztahuje i na mně ...
Ty a odpůrce? Tak to by mne ve snu nenepadlo.
Domníval jsem, že když Husa nazýváš "pseudomučedníkem", že u tebe "pouze" absentuje špetka empatie k utrpení bratra v Kristu, špetička, co by se za nehet vešla, stručně řečeno nulová empatie.

To ostatní nechť posoudí i další přispěvatelé, budou-li chtít ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 14.08.2009 - 22:26, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: negace vs glorifikace
PříspěvekNapsal: 14.08.2009 - 22:14 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Jan píše:
... Na rozdíl od Václava IV. nechlastal, to je fakt, budiž mu to přičteno k dobru ...
Patrně abstinent, ne? ... :wink: :lol:
Nejkřesťanštější panovník a vládce, římský král Zikmund byl spíše na holky, možná ještě více než jeho starší brašule. A při milostných hrátkách spolu se svými milostnicemi pili zřejmě pramenitou vodu. Budiž mu to přičteno k dobru, ne? ... :wink: :P

Zkrátka jeden za vosumnáct a druhej bez dvou za dvacet, jinak řečeno, ani jeden z nich nesahal svýmu tátovi po kotníky. Abych mu nekřivdil, tak Zikmund možná po lejtko.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 15.08.2009 - 03:48 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Pokud bych já měl srovnat Václava IV. se Zikmundem, tak bych řekl, že lepším politikem byl Zikmund. Ovšem částečně za to může tatínek, který ve Václavově případě rychle zapomněl na svoji školu života a nahradil ji opičí láskou a částečně okolnosti. Je zde třeba otázka Zikmundovy "uchytitelnosti" na uherském trůně bez štědré Václavovy podpory atd., atd.
Jiří Jurok hezky vypočítává, jaké šance měli oba korunovaní synové Otce Vlasti v boji se šlechtickou opozicí už díky inauguračním diplomům svého dědečka :lol:
Moc hezky oba panovníky srovnal autor dětského románu Sehni se pro kámen, kde dává přednost mírumilovnému alkoholikovi Václavovi slovy: "I to nejdražší víno je levnější, než válka."

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 125 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 64 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz