Právě je 19.04.2024 - 12:59

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.09.2012 - 14:14 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 19.04.2012 - 18:19
Příspěvky: 373
Bydliště: Litoměřice
Jan Žižka v květnu 1421 dobýval město Litoměřice. Vedení města se ale raději než Žižkovi poddalo umírněnějším Pražanům. Ti jmenovali hejtmanem Litoměřic Hynka z Kolštejna. Jelikož byl tehdy s poselstvím v Polsku, ujal se své funkce až 10. 6. 1421.
A ihned se společně s Pražany zapojil do bojů. Pod jeho vedením byl 7. 7. 1421 dobyt doksanský klášter a bylo zabráno církevní zboží v celém okolí. Část majetku získaly Litoměřice, část si ponechal přímo Hynek (Brozany...).
Společné tažení pokračovalo do Podkrušnohoří zpočátku úspěšně, ale skončilo porážkou husitů u Mostu 5. 8. 1421.
Toho se pokusili využít katolíci Zikmund Děčínský z Vartemberka a Hynek Hlaváč z Dubé na Lipém a koncem roku oblehli Kolštejna v Litoměřicích. 4. 1. 1422 byli ale odraženi úspěšným výpadem litoměřických pod vedením Hynka z Kolštejna.
Roku 1423 se Hynek z Kolštejna účastnil spolu s Janem Žižkou a Bohuslavem ze Švamberka dobytí Vartemberkova hradu Panna.
Pražané předali Litoměřice 19. 7. 1424 knížeti Zikmundovi Korybutovi. Hynek z Kolštejna se stal členem nově ustavené zemské vlády a odešel z Litoměřic.
Přesto ještě roku 1425 kupuje od Jana Zajíce z Házmburka blízký hrad Kamýk. Hynek jej ve skutečnosti držel pravděpodobně již dříve (1421-1423?). Šlo tedy ve skutečnosti jen o vyplacení bývalého právního majitele, kterému hrad husité obsadili již dříve. Hrad po smrti Hynka z Kolštejna dne 6. 9. 1427 krátce spravovalo město Litoměřice.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.02.2013 - 14:59 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Bylo to nakonec upřímnější gesto než stále hůř čitelná politika vlažných kališníků Hynka Kolštejnského a Jana Smiřického.
Tak já se nedomnívám, že Kolštejn se Smiřickým vedli nějaký nový politický směr nebo že by vůbec byli nějakými vůdčími osobnostmi, které by výrazně ovlivňovali směřování národa.
Navíc mi není jasné, co Ti připadá nesrozumitelného na činnosti Kolštejnově. Podle mého je jeho názorový příklon kontinuální už od roku 1420.

Rubáš z Hrádku píše:
Jeho slezští sousedé ho označovali stále za kacíře.
Obávám se, že by jej ve Slezsku označovali za kacíře už jenom proto, že kdy vůbec s kališníky sympatisoval. Některé věci se prostě neodpouští... a Čechy byly obecně "kacířským" národem bez ohledu na výjimky, které ono pravidlo porušovaly. :D

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: fatální chyby
PříspěvekNapsal: 25.02.2013 - 15:35 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
JM píše:
Bylo to nakonec upřímnější gesto než stále hůř čitelná politika vlažných kališníků Hynka Kolštejnského a Jana Smiřického.
Tak já se nedomnívám, že Kolštejn se Smiřickým vedli nějaký nový politický směr nebo že by vůbec byli nějakými vůdčími osobnostmi, které by výrazně ovlivňovali směřování národa ...
Ani já se nedomnívám.
Nebyli vůdčími osobnostmi, přestože se v dubnu a září 1427 oba podíleli na dvou neúspěšných pokusech o převrat v Praze. Z jednoho fatálního neúspěchu se nepoučili a jen idiot opakuje - nota bene po necelých 5 měsících - tu samou chybu, která prvně jmenovaného stála onoho osudného 6. září život.
Ano, svádí to k tomu napsat, že stále hájili zájmy Zikmunda Korybuta. Byla to však bezperspektivní politika, a to zdaleka ne jenom proto, že Korybut byl od prvního převratového pokusu internován na Valdštějně. Do Lipan bylo ještě daleko a nadvláda polních bratrstev, s nimiž musela chtě nechtě počítat i Praha, byla neotřesitelná.

Kolssteyn píše:
... Navíc mi není jasné, co Ti připadá nesrozumitelného na činnosti Kolštejnově ...
K tomu viz také moje předchozí replika a celé toto téma ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 28.02.2013 - 01:08, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: fatální chyby
PříspěvekNapsal: 25.02.2013 - 16:43 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
Z jednoho fatálního neúspěchu se nepoučili a jen idiot opakuje...
To by šlo směle aplikovat nejen na křižáky, ale mnohé nejen jednotlivce, ale i skupiny osob. Mě se nelíbí radikalismus táborských příznivců, ale nazývat je idioty mě taky nenapadlo a abych se přiznal, tak jsem takovéto "striktní závěry" v historické rétorice ještě nezaznamenal.

Jiří Motyčka píše:
Kolssteyn píše:
... Navíc mi není jasné, co Ti připadá nesrozumitelného na činnosti Kolštejnově ...
K tomu viz také moje předchozí replika a celé toto téma ...
Tak pak nechápu ty nemístné, ahistoricky zaujaté štěky v tématu Hynka Krušiny... no nic.

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: idiot a ahistorické štěky
PříspěvekNapsal: 25.02.2013 - 17:42 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
To by šlo směle aplikovat nejen na křižáky, ale mnohé nejen jednotlivce, ale i skupiny osob ...
Domnívám se však, že to má smysl aplikovat právě pouze na jednotlivce. :idea:

Kolssteyn píše:
... Mě se nelíbí radikalismus táborských příznivců, ale nazývat je idioty mě taky nenapadlo a abych se přiznal, tak jsem takovéto "striktní závěry" v historické rétorice ještě nezaznamenal ...
To je možný. :D
A že "jen idiot opakuje 2x stejnou chybu", je taková poučka hodně používaná v současnosti např. na naše politiky. No, a já jsem ji aplikoval na ony historické události dvou pražských převratů, jež přišly - domnívám se - na vkus tehdejší společnosti, která nežila zdaleka tak hekticky jako ta naše, velice rychle po sobě. :wink:
Nejsem si vědom toho, že by radikálové opakovali nějaké fatální chyby, neboť až do (obléhání Plzně a) Lipan většinou vítězili. Ale ty dva nepodařené pražské převraty byly pro jejich aktéry docela velkými prohrami.

Kolssteyn píše:
... pak nechápu ty nemístné, ahistoricky zaujaté štěky v tématu Hynka Krušiny ... no nic.
Jaký "no nic"! :P
Měl bys býti, bratře Kolssteyne, poněkud konkrétnější a nebo ještě lépe - rovnou to podložit citací oněch "ahistoricky zaujatých štěků" ... :wink: 8)
Já se bez mučení přiznám, že opravdu nevím, co máš na mysli. :oops: Možná jen tuším.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 27.02.2013 - 22:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.02.2013 - 01:05 
Offline
velitel vozu
velitel vozu

Registrován: 19.04.2012 - 18:19
Příspěvky: 373
Bydliště: Litoměřice
Nějak nerozumím vašemu špičkování :o

Kolštejn a Smiřický nebyli vůdčími osobnostmi?????
Kolštejn ovládal zčásti Prahu, na severu Slaný, Litoměřice, Kamýk a Českou Lípu, Smiřický Mělník a Roudnici. Kdo tedy byl vůdčí osobností husitů na severu???

Jejich nečitelná politika????
Velmi čitelná- nejkonzervativnější kališníci. Cíl -kalich a panovník usmiřující Čechy s Evropou a návrat k vedoucímu postavení šlechty v zemi. Od toho se v podstatě celý život neodchýlili. Tedy odpor k husitské "levici" a "středu" a občasná ochota spojenectví s katolíky.
:shock:

Ale to nepatří do tohoto tématu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 26.02.2013 - 13:03 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Rubáš z Hrádku píše:
Nějak nerozumím vašemu špičkování
Ani já ne. Asi jsem si tu pauzu tady udělal příliš krátkou.

Rubáš z Hrádku píše:
Kolštejn a Smiřický nebyli vůdčími osobnostmi?????
Byli to jedni z hejtmanů, Kolštejn chvíli i v dost vysokém postu, ale nebyli hybnou sílou země, ani výraznými tvůrci většinového politického názoru.

Rubáš z Hrádku píše:
Jejich nečitelná politika???? Velmi čitelná- ...
Taktéž se domnívám, že byla až průzračně čitelná a od počátku - k jejich škodě - příliš neměnná a striktní.

Rubáš z Hrádku píše:
Ale to nepatří do tohoto tématu...
Já bych ty poslední repliky taky promazal a budu se dál oddávat fóristickému urlopu... beztak mám pocit, že šlo z Jirkovy strany cíleně jen provokaci na "Kolštejna". Ano, nechal jsem se zas vyprovokovat, a pokud má debata tendence směřovat k označování debilů, tak taky naposled. :?

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zas nějaký nedorozumění(?) ...
PříspěvekNapsal: 26.02.2013 - 13:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
Rubáš z Hrádku píše:
Nějak nerozumím vašemu špičkování
Ani já ne.
Tak to už jsme tři. :?
Kolssteyn píše:
... Asi jsem si tu pauzu tady udělal příliš krátkou ...
Spíš dlouhou, ne? ... :wink: :?

Kolssteyn píše:
... beztak mám pocit, že šlo z Jirkovy strany cíleně jen provokaci na "Kolštejna". Ano, nechal jsem se zas vyprovokovat ...
Nešlo vůbec o žádnou provokaci, proč by taky mělo jít, že. Pouze vyjadřuji své názory, které nemusí být správné. Ale od toho je přece debata, abychom si to vzájemně vyjasnili. :wink:
Já už fakt někdy vůbec nevím, jak se na tomto fóru chovat, aby se to ve finále neobrátilo proti mně. :cry: Nebo jen něčemu fatálně nerozumím? Ve virtuální diskusi by to nebylo poprvé ani naposledy.

Kolssteyn píše:
... a pokud má debata tendence směřovat k označování debilů, tak taky naposled ...
Opět nechápu, co tím míníš. :?: :?
To už je druhá věc, které nerozumím. Třeba se někdy vysvětlení dočkám. :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 27.02.2013 - 22:14, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: OT - Kolštejn a Smiřický
PříspěvekNapsal: 26.02.2013 - 16:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
Rubáš z Hrádku píše:
Kolštejn a Smiřický nebyli vůdčími osobnostmi?????
Byli to jedni z hejtmanů, Kolštejn chvíli i v dost vysokém postu, ale nebyli hybnou sílou země, ani výraznými tvůrci většinového politického názoru ...
V podstatě souhlasím.
Řekněme, že nebyli neznámými osobnostmi, ba právě naopak. Ale za několik málo vůdčích osobností husitské revoluce, mezi něž bych spíše zařadil, když už tak, Hynka Krušinu z Lichtenburka, přece jenom považuji někoho jiného. Ale proti gustu … ;-)

Rubáš z Hrádku píše:
... Jejich nečitelná politika???? Velmi čitelná - nejkonzervativnější kališníci ...
I tohle může být pouze věc názoru.
To, že se Kolštejn odvrátil od Jana Žižky (s jehož pečetí na pověřovací listině se vydal v r. 1420 ke dvoru polského krále Vladislava), je celkem pochopitelné. Bylo to v době Žikova úchvatu Hradce Králové. Ale když se s velkou mírou pravděpodobnosti před prvním pražským převratem r. 1427 spolu s Korybutem paktoval s katolíky, nebo o tom musel minimálně vědět, tak to už je o něčem jiném. I míra nekritické loajality ke Korybutovi by měla mít IMHO jisté meze.
A Jan Smiřický? :wink: Svoji klikatou cestu revolucí zakončil tento vlažný kališník a konzervativec tímto tragickým finále.
Vím, takových postav bychom v husitské epoše našli nepřeberné množství, ale my debatujemě o těchto dvou.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz