www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Cochlaeus
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=29&t=1370
Stránka 1 z 1

Autor:  len [ 25.11.2009 - 16:11 ]
Předmět příspěvku:  Cochlaeus

Zdravím všechny účastníky fóra a ráda bych se zeptala, zda nemáte k dispozici alespoň část knihy (kopie některé stránky, obsah apod.) nebo link na stránky, kde by byla nafocena kniha HISTORIAE HUSSITARUM LIBRI DUODECIM (možná i pod jiným názvem, jako třeba History of the Hussites) od Cochlaeus-e (Dobneck).
Samotné se mi nepodařilo na webu žádnou digitální verzi najít.
Díky,
lenka.

Autor:  Jiří Motyčka [ 30.11.2009 - 19:38 ]
Předmět příspěvku:  Re: Cochlaeus

len píše:
... ráda bych se zeptala, zda nemáte k dispozici alespoň část knihy (kopie některé stránky, obsah apod.) nebo link na stránky, kde by byla nafocena kniha HISTORIAE HUSSITURUM LIBRI DUODECIM (možná i pod jiným názvem, jako třeba History of the Hussites) od Cochlaeus-e (Dobneck). ...
Já, přiznám se, že o jeho latinsky psané kronice "Historie husitů" toho moc nevím.
Důvod je transparentně prostý. Je to pochopitelně velice tendenční pramen! A ty - až na čestné výjimky uvedené na našem fóru - spíše "abstrouhávám". (O Cochlaeovi se zmiňuje mj. též Franz Machilek.)

Dej si do gůglu vyhladat "Cochlaeus History of the Hussites" (ev. "Cochlaeus Professio fidei" a různé varianty možná i v češtině). Snad tam něco najdeš ...

Autor:  Jiří Motyčka [ 30.11.2009 - 19:42 ]
Předmět příspěvku:  Re: Cochlaeus

len v SZ píše:
díky moc za radu, bohužel ani takhle jsem to nikde nevygůglila. Vypadá to, že to byl snad jen jeden výtisk (což je divné) - všechny zachovalé tisky v knihovnách na které jsem narazila jsou z té půlky 16st. Přitom je to tolik citované ...
Směl bych se zeptat kým? ...
V české medievalistice, přesněji řečeno u českých husitologů, jsem se s tím nesetkal.
Pouze zmínky, že napsal onu kroniku. Nic víc.

Autor:  Jiří Motyčka [ 30.11.2009 - 19:46 ]
Předmět příspěvku:  citace

len v SZ píše:
No je fakt, že mám zkreslený pohled na četnost citací tím, v čem se monotématicky hrabu (16. st., díla týkající se reformace). Čistě ve vztahu k Husovi nevím, jak je v českých dílech citovaný. Mám pocit, že Novotný ho taky zmiňoval, ale v rejstříku není, takže v té bichli je to téměř nedohledatelné.
Cochlaeus je uváděn jako jeden ze zdrojů Foxe a jeho kroniky (tím pádem dost možná i Crespinovy martyrologie), části týkající se Husa, častěji je ale citován v souvislosti s luterem.
Takže tu mnou zmíněnou četnost citací ber velmi s rezervou...
O.K.
Lze asi obecně říci, že mimo území Čech a Moravy byl nepochybně více citovaný Cochlaeus než např. husitská kronika Vavřince z Březové. Tento tristní úděl těch, kteří píší o husitství zvenčí a "zevnitř", první prolomil Ernest Denis zvenčí a s definitivní platností v Evropě hodně citovaný prof. Šmahel "zevnitř". Ale to jsme již v hodně žhavé současnosti. :)

Autor:  len [ 30.11.2009 - 20:33 ]
Předmět příspěvku:  Cochlaeus

Digitální verzi této kroniky jsem nenašla, nicméně kronika je fyzicky dostupná v archívu starých tisků v Brně.

Autor:  Jiří Motyčka [ 21.07.2012 - 18:42 ]
Předmět příspěvku:  u Šmahela nejnověji:

Pověření českého sněmu z 21. září 1435 ed. J. Cochlaeus, Historiae hussitarum, s. 288-289 obsahuje mj. rukopisy související s kompaktáty (viz Šmahel, str. 110, pozn. 478).

JM píše:
len v SZ píše:
... všechny zachovalé tisky v knihovnách na které jsem narazila jsou z té půlky 16st. Přitom je to tolik citované ...
Směl bych se zeptat kým? ...
V české medievalistice, přesněji řečeno u českých husitologů, jsem se s tím nesetkal. Pouze zmínky, že napsal onu kroniku ...

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/