www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Kde o nás psali...
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=3&t=274
Stránka 1 z 8

Autor:  Jiří Motyčka [ 07.04.2006 - 09:18 ]
Předmět příspěvku:  Kde o nás psali...

Na serveru http://www.feudum.eu/view.php?cisloclanku=356 se objevil článek (už dříve) s informací o našem serveru. Rozhořela se diskuse k tomuto článku týkající se kvalit serveru "husitstvi.cz". Pokud se tam podíváte, můžete si přečíst komentáře a budete-li mít náladu a chuť, můžete reagovat tam i tady...

Autor:  Jachym Hrabec [ 07.04.2006 - 11:08 ]
Předmět příspěvku: 

No mne pan Saltzman a podobni vzdycky totalne hnou zluci. Oni si snad mysli, ze kazdy, kdo se zajima o husitsvi a je jeho sympatizantem je nutne nejakej zarudlej komous. :evil:
Komunisty nesnasim a v zivote mne nenapadlo si to davat do souvislosti s husitstvim.
Bohuzel komunisti husitstvi zneuzili, ale prece kazdej soudnej clovek z tech knih odhadne co je koancskej populismus a prekrucovani a co jsou fakta. Heh. :evil: Docela mne to vytocilo. Tomu cloveku zhnusila husitsvti komunisticka propaganda a dnes uz neni schopen nezaujateho pohledu. Jako ja nejsem dnes schopen, diky skolni jidelne, jist ryzovy nakyp. :twisted:

Autor:  Jiří Motyčka [ 07.04.2006 - 11:23 ]
Předmět příspěvku:  Kritici za každou cenu

Já bych přidal s dovolením trochu psychologie s tím, že nevím, zda je má úvaha apriori správná. On a jemu podobní si možná podvědomě uvědomuje, že náš web není špatný, ale než by aspoň trochu pochválil a zárověň i kriticky se výjádřili (což by bylo naprosto legitimní) tak jen pohaní, zironizují a plivnou jedovatou slinu. Tyto názory je třeba umět číst hlavně mezi řádky...
P.S. vřelé díky za podporu, i když moji maličkost nebylo třeba upřednostňovat. Já jsem skromný "chlapec", a proto se pak drobet i v mém věku stydím. :oops:

Autor:  Jachym Hrabec [ 07.04.2006 - 11:45 ]
Předmět příspěvku: 

Kdyz mne uplne vytoci, ze dnes kazdej vidi jen to, ze to komunisti zneuzili. Jako kdyby snad husite mohli za komance. A to rovnitko husite = komuniste, no to mne vyprudi uplne. Misto toho, aby se ti lide nejenom vzdelavali v tematu husitstvi, ale snazili se to i pochopit, pochopit pohnutky tech lidi tenkrat a alespon se pokusili o pohledn a vec jejich ocima, tak to smetou ze stolu s tim, ze to je stejne nejakej rudej blabol. :evil:

Autor:  Martin Picek [ 10.04.2006 - 14:15 ]
Předmět příspěvku: 

Já musím říci, že jsem velmi hrdý na naše předky, kteří v 15. stol. zásadním způsobem psali evropské dějiny. Velmi se také snažím, aby zvláště tato část naší historie byla oproštěna od zkomolenin, předsudků a bludů, kterými byl náš národ živen v době celkem nedávné. Počínaje národními buditeli, vlastenci a romantiky a konče bolševiky.

Bohužel staletým vývojem byla česká povaha pokroucena až do primitivní karikatury typu Švejk. Tato postava stvořená kovaným bolševikem Haškem ovšem oslovuje veřejnost více, než třeba Žižka, Jan Roháč, nebo Jiří z Poděbrad.

Autor:  Martin Picek [ 10.04.2006 - 16:21 ]
Předmět příspěvku: 

Jelikož jsem donedávna "husitstvi.cz" neznal a přispíval jsem pouze na Scherm (až do znechucení úrovní debat), Český Šerm a Livinghistory mohu s klidem říci, že se jedná o velmi kvalitní server. Kvalitní po všech stránkách, tedy také úrovní debat.
Jinak bych sem asi nepřispíval. Ale to "práče" v mém věku, s mou výzbrojí a výstrojí a bojovými zkušenostmi. No, nevím, nevím! Já bych měl být alespoň desátníkem.

Autor:  Jiří Motyčka [ 10.04.2006 - 21:52 ]
Předmět příspěvku:  Hodnosti na fóru

Martin Picek píše:
... Já bych měl být alespoň desátníkem.

Ano, Martine. Naše označení "hodností" vychází spíše z označení dle příslušnosti ke zbrani, protože to umožňuje více "hodností" než největší počet husitských hodností v hierarchii velitelských postů u bojových vozů: velitel vozu, desátník, hejtman nad řádem, hejtman nad vozy, vrchní hejtman. Tj., pokud dobře počítám 5 úrovní a to nám nestačilo. Musely by se přibrat ještě posty pěchoty, jízných a byli bychom zase tam, kde jsme nechtěli být. (viz http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=241 ) Toť celé, nic víc, nic míň. :) Pokud by se našel jiný systém, možná by se to dalo v úzké součinnosti s Votanem přehodnotit...

Autor:  Martin Picek [ 11.04.2006 - 08:38 ]
Předmět příspěvku: 

To byla samozřejmě nadsázka, ale ono to v písemné formě prostě není znát. Každopádně děkuji za objasnění hodností. Zdraví přerostlé práče.

Autor:  Jachym Hrabec [ 11.04.2006 - 12:08 ]
Předmět příspěvku: 

Kdyz uz jse u tech pracat...nevim uz kde a od koho, ale cetl jsem pomerne zajimavou vec, ze pracata zdaleka nebyli takovi andlici a nevinatka s nejaky prakem. Byli to pry pekny pacholci a vyrostci, kteri obcas fungovali i jako exekutori vojenskych trestu.

Autor:  Martin Picek [ 12.04.2006 - 10:12 ]
Předmět příspěvku: 

Já jsem to tady zmínil při pokusu otevřít debatu na téma Hodětínův řád. Tam je uveden "šilink skrze pračata". Taky Vavřinec z Březové píše, že pračata páchala činy "hanebné".
Ale mne spíš zajímalo, je-li někde nějaký důkaz (dobový obraz nebo popis), že tito výrostci opravdu používali malé ruční praky v bitvách. Práče může být prostě jen dobový výraz pro výrostky, zdůrazňující, že se jednalo o rošťáky. Prakem se daly lovit třeba veverky nebo ptáci, ale v bitvách mi to přijde přinejmenším nezvyklé. I když na dobrý zásah kamenem mohl reagovat i cvičený bojový oř.

Autor:  trener [ 12.04.2006 - 17:39 ]
Předmět příspěvku: 

Na základě vlastních zkušeností s prakem si troufnu říci, že je to zbraň dostatečně účinná. Při střelbě přes řeku (cca 40m) jsme bez potíží lámali palec (náš :-) ) silné suché smrkové větve. Co by to udělalo s nohou koně... Na podobnou vzdálenost jsem složil kamaráda v tělocvičně pouhým tenisákem. Dostal to do čela a šel k zemi. A všichni vojáci určitě přilby neměli.
Jak to bylo s práčaty doopravdy těžko říci. Za prvé nám splývá práče-střelec z ručního praku s práčetem-obsluhou katapultu (například Vavřinec z Březové popisující obléhání Nového Hradu u Kunratic.
Za druhé mi není jasné, kde by se v normálním žoldnéřském vojsku předhusitské doby (Hodětínův řád) vzala tak početná skupina výrostků, aby stálo za to je ve vojenském řádu zmiňovat. U husitského vojska, které doprovázely nikoliv markytánky, ale manželky bojovníků se to dá předpokládat.

Autor:  Jiří Motyčka [ 12.04.2006 - 22:37 ]
Předmět příspěvku:  Kritika

Bratří, jenom malé, přátelské připomenutí. Toto je téma o kritice našeho serveru na Feudum.cz a nikoli téma o husitském vojenství... :idea:

Autor:  Jiří Motyčka [ 29.04.2006 - 21:52 ]
Předmět příspěvku:  Kde o nás psali...

Velmi zajímavá "zmínka" o našem serveru v časopise "Dějiny a současnost", která vyšla v papírové i internetové podobě periodika (viz http://www.dejiny.nln.cz/archiv/2006/052006-11.html). Ne se vším, co se v článečku píše, se mohu ztotožnit, ale jinak se jedná v podstatě o pochvalnou kritiku, nebo chcete-li recenzi, s jistými naznačenými náměty na zlepšení.

Autor:  trener [ 09.05.2006 - 19:47 ]
Předmět příspěvku: 

Nechci kverulovat, ale mám za to, že tato recenze se netýká serveru husitstvi.cz/forum, ale husitství.

Autor:  Jiří Motyčka [ 09.05.2006 - 21:47 ]
Předmět příspěvku:  Čeho se to týká?

No jasně, že se to netýká diskusního fóra, ale "pouze" serveru "husitstvi.cz", o fóru tam není, jestli jsem to četl pozorně, ani zmínka. Proto byl můj příspěvek "Kde o nás psali..." v kapitole, která se jmenuje "www.husitstvi.cz" a týká se toho, co má ve svém názvu.
trener píše:
Nechci kverulovat, ale mám za to, že tato recenze se netýká serveru husitstvi.cz/forum, ale husitství.

Stránka 1 z 8 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/