www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

hrad Zubštejn
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=1252
Stránka 1 z 1

Autor:  Jiří Motyčka [ 17.09.2009 - 17:32 ]
Předmět příspěvku:  hrad Zubštejn

Mezi obcemi Pivonice a Kobylnice (nedaleko Bystřice nad Pernštejnem), v blízkosti vodní nádrže Vír II. se v nadmořské výšce kolem 680 m. n. m. nachází zřícenina raně gotického hradu Zubštejna, který patřil mezi nejvýše položené hrady na Moravě. (Z obou výše uvedených obcí vedou k hradu turistické trasy.)
V době své největší slávy patřil pánům z Kunštátu a Pernštejna. O době, jíž se toto diskusní fórum týká, nalezneme v souvislosti s tímto moravským hradem pár vágních vět:
Citace:
... Za husitských válek byl jistě vážně poškozen, neboť v roce 1437 se uvádí pouze jako hradiště (tj. místo zbořeného hradu) ...
... Poškozen za husitských válek. R. 1437 již zpustlý ...
... V roce 1397 ho po Janovi z Křižanova získali páni z Kunštátu, jejichž prohustiská orientace vedla markraběte a rakouského vévodu Albrechta k tomu, aby jej získal zpět ...

Nevíte někdo o tom něco bližšího? ...

Příloha:
Zubstejn.jpg
Zubstejn.jpg [ 32.66 KiB | Zobrazeno 4208 krát ]
zřícenina hradu, kde v současné době probíhá rekonstrukce s finanční podporou EU

Autor:  Kolssteyn [ 01.10.2009 - 17:43 ]
Předmět příspěvku:  Re: hrad Zubštejn

Citace:
... Za husitských válek byl jistě vážně poškozen...
Díval jsem se do několika publikací, jak to s tím Zubštejnem bylo v době husitských válek... leč ve všech zmínkách bylo celé období bravurně přeskočeno a během 40 let se k tomu nikdo nevyjadřuje.
Snad byl opravdu hrad vážně poškozen a přecházel z ruky do ruky, tak nikomu nestálo za to se jím zabývat.
Zkusím se časem na to zaměřit trochu podrobněji, jak to s ním bylo a komu se jej podařilo "rozbořit". :)

Obrázek
Rekonstrukce hradu Zubštejna (http://www.beatris.cz).

Autor:  Kolssteyn [ 10.12.2009 - 15:18 ]
Předmět příspěvku:  ...k Janu z Lomnice

Citace:
V roce 1397 ho po Janovi z Křižanova získali páni z Kunštátu, jejichž prohustiská orientace vedla markraběte a rakouského vévodu Albrechta k tomu, aby jej získal zpět ...
Kupodivu dobře je na internetu k Zubštejnu napsaná historie na těchto stránkách.
Sice to nic neřeší pro období husitských válek, ale zato to ukazuje, že v letech 1432-1446 byl jeho držitelem Jan Meziříčský z Lomnice.
V roce 1436 se Jan z Lomnice soudil s Janem z Pernštejna. Podle soudního zápisu měl tento Pernštejn protiprávně obsadit Pyšolec, Zubštejn, Bystřici nad Pernštejnem a jiné vsi, v zápisu neuvedené, se vším příslušenství.
I když si Jan počítal škody 3.000 hřiven gr.stř. nevypovídá to zatím nic o zbořeném hradu, pouze o hodnotě a "uniklém zisku" z panství. Není ovšem vyloučeno, že hrad nebyl poškozen husitskými válkami (ale ne v rozsahu, že by jej už nestálo zato opravit) a nebo mohlo dojít k poškození během sporů těchto dvou šlechticů.
Jan z Lomnice však neměl spory jen s Janem z Perštejna, jehož rod kdysi dávno držel Zubštejn také, ale současně podával žalobu i na Heníka Židlochovského z Valdštejna, Jiříka Bítovského z Vranova a Štítar a Vaňka Boskovického z Lipůvky a Dyjakovic. Ovšem tito mu zdaleka nezpůsobili takové škody jako zmíněný Pernštejn.
Obrázek
Erb pánů z Lomnice

Autor:  Rubáš z Hrádku [ 09.06.2012 - 21:06 ]
Předmět příspěvku: 

Nejpozději roku 1432 držel panství Zubštejn husita Jan z Pernštejna. Dělal si na něj ale nárok i moravský zemský hejtman Jan z Lomnice.
7. 2. 1437 rozhodl markrabě Albrecht Habsburský ve prospěch Jana z Lomnice.
Jan z Pernštejna tento starý rodový majetek získal zpět jako věno své druhé manželky Bohunky z Lomnice nejpozději roku 1445.

Autor:  Radek Hudeček [ 01.02.2018 - 14:47 ]
Předmět příspěvku:  Re: hrad Zubštejn

Ona vůbec problematika Pernštejnských hradů kolem Bystřice nad Pernštejnem je zajímavá. Na relativně malém prostoru se tu tyčí tři hrady - zříceniny, plus samotný Pernštejn. Krom těch jmenovaných je to i Aueršperk a Pyšolec. Badatelé se stále přou i o posloupnost jednotlivých objektů a dokonce o jejich stavitele.
Já myslím, že právě Zubštejn mezi Pernštejnské hrady (jimi založený) nepatří. Už jen ta stavební podoba - všechny ostatní mají bergfritovou dispozici a jediný Zub vypadá jinak. Dokonce jediný není na konci ostrožny, ale na vrcholu kopce (nevím, jestli můžu říci dominantního). Zajímavá je dolní ohrada která je tvořena nasucho naskládanými kameny a obepíná docela velkou plochu. Na základě výzkumů M. Sýkory bych ji tipoval na husitskou.
Nicméně i nedaleké hrady Pyšolec s předsunutým opevněním i fortifikací jádra a Aueršperk stojí za výlet. Překrásná příroda to celé jen korunuje! :thumbup:

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/