www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Liběchov
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=2285
Stránka 1 z 1

Autor:  Hanes [ 07.10.2013 - 20:39 ]
Předmět příspěvku:  Liběchov

Buďte zdrávi,
jen pro pořádek -
"Na počátku 15. století patřil Liběchov Škopkům z Dubé. Jindřich z Dubé, syn královského hofmistra a oblíbence krále Václava IV., byl přítelem a ochráncem kazatele Jana Husa. Po vyhlášení interdiktu nad Prahou v říjnu 1412 odchází Mistr Jan Hus na liběchovskou tvrz a vede odtud spor s pražskými odpůrci. S pobytem spojena řada jeho spisů („Výklad“, „O církvi“, „Knížky o svatokupectví“, „Dcerka“). V listopadu 1413 se Hus uchyluje z Liběchova na Kozí Hrádek a na Krakovec, odkud putuje do Kostnice obhájit svou při (upálen 6. července 1415). Vylidnění Liběchova během třicetileté války a germanizace oblasti v pozdějších staletích Husovu liběchovskou epizodu z místní i obecné historické paměti vytlačila."

Zdroj: Wikipedie

Autor:  Jiří Motyčka [ 08.10.2013 - 11:26 ]
Předmět příspěvku:  Re: Liběchov

Hanes píše:
... jen pro pořádek -
"... Vylidnění Liběchova během třicetileté války a germanizace oblasti v pozdějších staletích Husovu liběchovskou epizodu z místní i obecné historické paměti vytlačila."...
Přesto se velice se obávám,
aby výše uvedená informace o Husově pobytu na Liběchově, převzatá z Wikiny, neměla obdobný charakter jako tato ... :idea: :wink:
O tom, že M. Jan Hus pobýval na Liběchově, totiž já žádnou povědomost nemám (ale to nemusí být vůbec směrodatné).

Autor:  Rubáš z Hrádku [ 15.10.2013 - 16:48 ]
Předmět příspěvku:  Re: Liběchov

Tahle informace není jen na Wiki, ale i v bohužel nespolehlivých "Hradech, zámcích a tvrzích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku díl III Severní Čechy" z 80. let minulého století.
Husův pobyt zde kladou do října 1412 až ledna 1413, poté na první polovinu února 1413 a nakonec květen až listopad 1413.
Toto kolektivní dílo je bohužel chronicky nespolehlivé. Jiří Spěváček klade Husův pobyt v této době do jižních Čech.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/