www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Nový hrad u Kunratic
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=2467
Stránka 1 z 1

Autor:  Napo_Leon [ 15.06.2017 - 19:07 ]
Předmět příspěvku:  Nový hrad u Kunratic

Důležitým husitským hradem je bezesporu také Nový hrad v pražských Kunraticích. Dnes již bohužel zaniklý hrad si nechal v letech 1411 - 1412 stavební hutí Nového Města pražského stavitele Kříže zbudovat král Václav IV. nedaleko tehdejší Prahy. Králi měl Nový hrad sloužit nejen jako sídelní hrad (po roce 1412 se zde často zdržoval), ale také jako významný opěrný bod na dohled pražských měst.

Do historie hrad vstoupil především v srpnu 1419, kdy v jeho zdech zemřel Václav IV. Po jeho smrti hrad připadl Zikmundovi, který zde několikrát pobýval během pro něj kritického roku 1420. Po bitvě u Vyšehradu zde zanechal vojenskou posádku, jež se na přelomu let 1420/1421 urputně bránila husitům, kteří hodlali hrad stůj co stůj dobýt, neboť pro ně představoval významné vojenské riziko. Nový hrad kapituloval v lednu 1421. Pražané jej po dobytí nechali zbourat.

Jelikož už žádný český panovník neprojevil zájem hrad obnovit, jeho význam rychle zanikl. V 19. století byly odstraněny zbytky opevnění a královského paláce. Dnes jsou k vidění pouze sklepení bývalého paláce, kde se mimo jiné nacházela i vyhlášená knihovna Václava IV. (po dobytí hradu rozchvácena husity), zbytky opevnění a obranných valů husitských obléhatelů.

Přikládám fotografie, které nafotil osobně J. Motyčka:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/