www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Rychmburk
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=30&t=843
Stránka 1 z 1

Autor:  Jiří Motyčka [ 27.07.2008 - 11:18 ]
Předmět příspěvku:  Rychmburk

Hrad Rychmburk se nacházi v obci Předhradí na silnici mezi Skutčí a Prosečí na Chrudimsku.
Proč se o něm zmiňuji v našem cestovatelském tématu? Hrad je mj. spjat s rodem pánů Smilů Flašků z Pardubic a též s husitstvím. Synovec Arnošta z Pardubic, prvního pražského arcibiskupa, Smil Flaška z Pardubic, známý a vzdělaný veršotepec a odbojník proti Václavu IV. byl otcem katolického pána Arnošta Flašky z Pardubic. V době, kdy měl hrad v držení právě Arnošt, byl Rychmburk dobyt husity.
V červnu 1421 se Arnošt zůčastnil korunního (husitského) sněmu v Čáslavi. Čeněk z Vartenberka ho k účasti na sněmu patrně nemusel dlouho přemlouvat, neb hrad Rychmburk se nacházel nedaleko od husitské Chrudimi, která v této době náležela pražskému svazu.

Při nevelké vojenské výpravě radikálů z r. 1425, kterou iniciovali Jan Roháč z Dubé a Jan Hvězda z Vícemilic (Bzdinka) a jíž se zúčastnila i část sirotků, byl mj. dobyt a pobořen biskupský hrad ve Vysokém Mýtě, kde se uzavřela posádka Diviše Bořka z Miletínka. Patrně na zpáteční cestě této výpravy byl dobyt i Rychmburk Arnošta Flašky z Pardubic. Poté byla na hradě dosazena husitská posádka, jejíž velitelé se různě střídali, v r. 1436 byl nakrátko vrácen 'husitobijci' Arnoštovi.

Dnes je ze zrekonstruovaného a k tomu účelu přizpůsobeného hradu domov důchodců. Vzpomínám si, že v době minulého režimu, kdy v domově působily řádové sestry(!), jsem se mohl zadarmo podívat i na věž. Obávám se, že v současnosti, kdy je přístup pouze na nádvoří a vstupné dobrovolné, už by to nešlo. Nebo má snad někdo jinou zkušenost?...

Obrázek

Autor:  boukaljan [ 20.06.2017 - 20:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: Rychmburk

Nějak ti tam úplně vypadl Pardus z Vratkova :D.

Autor:  Jiří Motyčka [ 21.06.2017 - 00:07 ]
Předmět příspěvku:  "výpadek" :-)

boukaljan píše:
Nějak ti tam úplně vypadl Pardus z Vratkova :D.
... snad ani nevypadl, ale historie hradu po r. 1436 mi zřejmě nepřišla už tak zajímavá a tolik "husitská". A těch mně "vypadnuvších" jmen je tam pochopitelně vícero, že.
Chceš-li, můžeš směle doplnit, budeme jen rádi ... :wink:

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/