Právě je 19.04.2024 - 14:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 333
PříspěvekNapsal: 03.02.2020 - 14:33 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Petr Čornej v rozhovoru říká, že jej zajímal vnitřní svět protagonisty. Určitě je to spojeno s psychologií člověka té doby, a v tom zaráží primitivní jednání člověka, které však bylo charakteristické i pro další aktéry té doby. To není vyjímečné pro dobu husitskou, to je běžné i v přítomnosti. Je to otroctví textu nebo mluveného slova, kdy si dotyční nejsou schopni udělat vlastní názor, a jen přejímají názory, které jim konvenují. Charakteristická pro to je neúcta k životu, a pak lidé hledají vysvětlení pro chování lidí spojeného s hrůzami válek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: narozky
PříspěvekNapsal: 26.03.2020 - 22:41 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dnes Petr slaví 69. narozeniny!

Co mu popřát? Hodně zdraví, štěstí, klidu a odpočinku po dobře vykonané práci.
A nám? ... aby toho pro nás ještě hodně napsal ... (není to moc sobecké?)

GRATULUJEME !!!
Příloha:
Petr69.jpg
Petr69.jpg [ 87.07 KiB | Zobrazeno 8598 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej
PříspěvekNapsal: 27.03.2020 - 00:35 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 18.07.2012 - 04:41
Příspěvky: 180
Bydliště: Strakonice
Všechno nejlepší, hodně štěstí, zdraví.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: jeho zrak
PříspěvekNapsal: 18.04.2020 - 00:00 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kata-he-kasa píše:
... Ale nevěděl jsem, že má pan Čornej takové problémy se zrakem ...
Doufám, že se na mě Petr nebude zlobit, když na něj prozradím, že absolvoval náročnou operaci obou očí, po níž se mu pochopitelně zrak výrazně zlepšil. Bohužel vysedávání u kompu a hledění do monitoru způsobilo - jistě také "díky" Žižkovi! -, že se mu zrak opět zhoršil. Tak mu přejme, aby se to už dále nezhoršovalo a aby pandemické krize využil mj. také k tomu, že si ten jeho zrak konečně aspoň trochu odpočine.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 3 ceny
PříspěvekNapsal: 11.08.2020 - 23:51 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Je mi ctí vás informovat, že Petru Čornejovi budou uděleny 3 literární ceny za rok 2019 za jeho Žižku, protože si je IMHO zaslouží:

1) Cena Josefa Hlávky za nejlepší společenskovědní knihu roku 2019 (uděluje nadace Josefa a Marie Hlávkových spolu s Nadací Český literární fond) - udělena bude 21. 9. 2020 v Lužanech u Přeštic (vstup jen pro zvané)

2) Cena Miroslava Ivanova za rok 2019 za literatury faktu (uděluje Klub autorů literatury faktu, město Jaroměř-Josefov a rodina Miroslava Ivanova) - udělena bude 3. 11. 2020 v Jaroměři

3) Cena Františka Hrubína za nejlepší literární dílo roku 2019 (uděluje Středočeský kraj) - udělena bude během listopadu v Benešově

V případě potřeby to ještě budeme upřesňovat!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Magnesia Litera
PříspěvekNapsal: 31.08.2020 - 21:24 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Právě dnes - před chvílí! - byl prof. Petr Čornej oceněn v kategorii "Naučná literatura" a získal cenu Magnesia Litera. Aby toho nebylo málo, tak na závěr získal ještě to nejdůležitější ocenění "Kniha roku", obě ceny se týkají pochopitelně Jana Žižky ... :thumbup:

Milý Petře,
dovol mi, abych Ti jménem našich přispěvatelů a čtenářů našeho webu i jménem svým co neupřímněji k oběma cenám pogratuloval!
hejtman JM


G R A T U L U J E M E ! ! ! :clap:

https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/3173109-ceny-magnesia-litera-vybiraji-nejlepsi-knihy-roku-2019-v-primem-prenosu-ct
Příloha:
Petr Čornej-Žižka.jpg
Petr Čornej-Žižka.jpg [ 135.85 KiB | Zobrazeno 7722 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Magnesia Litera
PříspěvekNapsal: 09.09.2020 - 11:32 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
JM píše:
Právě dnes ... byl prof. Petr Čornej oceněn v kategorii "Naučná literatura" a získal cenu Magnesia Litera. Aby toho nebylo málo, tak na závěr získal ještě to nejdůležitější ocenění "Kniha roku", obě ceny se týkají pochopitelně Jana Žižky ...
... a dnes jsem obdržel ověřenou zprávu,
že Žižka zvítězil s největším náskokem v celé historii Magnesia Litera. :thumbup: :clap:
Je to zdánlivě neuvěřitelné, ale přesně to je Žižkovi podobné! :D

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: PČ v INTERVIEW ČT24
PříspěvekNapsal: 13.09.2020 - 18:58 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Včera prof. Petr Čornej poskytl opět zajímavý rozhovor (mj. i o Žižkovi) České televizi v pořadu INTERVIEW ČT24.
V závěru se také velice stručně zmínil o výuce dějepisu ve školách ... :thumbup: :clap:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10095426857-interview-ct24/220411058040912
Příloha:
Petr Čornej1.jpg
Petr Čornej1.jpg [ 954.39 KiB | Zobrazeno 7605 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej
PříspěvekNapsal: 13.09.2020 - 21:56 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Já jsem knihu o Žižkovi ještě nečetl, ale vnímám to, že je jasně zřetelné, že protagonisté dějin jako Žižka nebo Hus byli obráceni ve svém myšlení především k sobě , k svému egu, z důvodu dosažení spásy. Jinak to obrácení k sobě je v různé míře charakteristické pro všechny lidi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Čornej na ČR2
PříspěvekNapsal: 18.09.2020 - 19:15 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Série rozhovorů s Petrem Čornejem zdá se, že (nikdy?) neskončí. :)

Rozhovor s Terezou Kostkovou v pořadu "Blízká setkání" na Českém rozhlase "na dvojce" se uskutečnil v pondělí 14. září 2020 v 11:05 hod. Opět se v něm na závěr mluvilo o výuce dějepisu, avšak přece jenom poněkud podrobněji než v tomto rozhovoru.

A tady už je odkaz na rozhovor ve výše uvedeném rádiu:
https://www.mujrozhlas.cz/blizka-setkani/v-osmi-letech-jsem-si-rekl-ze-jednou-napisu-knihu-o-janu-zizkovi-vzpomina-historik
Příloha:
Petr Čornej3.jpg
Petr Čornej3.jpg [ 48.28 KiB | Zobrazeno 7541 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: GRATULACE
PříspěvekNapsal: 29.10.2020 - 02:17 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Milý Petře,

dovol mi, abych Ti jménem tohoto webu i jménem svým upřímně pogratuloval ke státnímu vyznamenání, k medaili Za zásluhy I. stupně, které jsi dnes obdržel za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství.
Chce se napsat: "Konečně!"

Jistě se mnou budete všichni souhlasit, když napíšu, že si to prof. Čornej zaslouží o to více, že se jeho Žižka stal úspěšnou a fakt hodně vydávanou odbornou publikací. Státní vyznamenání není pochopitelně "jen" za Žižku, ale je to ocenění především Petrova celoživotního díla.

G R A T U L U J E M E ! :clap:
Příloha:
medaile za zásluhy 1.st.jpg
medaile za zásluhy 1.st.jpg [ 21.17 KiB | Zobrazeno 7301 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej
PříspěvekNapsal: 02.11.2020 - 14:35 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Také gratuluji k získání ocenění a uznání v naší české společnosti. To není vůbec snadné. Vnímám to, že mezi vyznamenanými jsou lidsky i odborně tak velké rozdíly, že i někteří s velkými vyznamenáními si musí uvědomovat svoji nedostatečnost a malost, jestliže jsou ovšem toho schopni.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Literárky o nové knize PČ
PříspěvekNapsal: 16.03.2021 - 17:48 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
V Literárních novinách byl zveřejněn článek o této nové knize Petra Čorneje ...
... a tady si ho můžete přečíst:
https://www.literarky.cz/civilizace/1787-petr-cornej-sepsal-strucnou-historii-husitske-revoluce-s-cernobilymi-pohledy-a-dnesnimi-kriterii-nevystacime-rika?

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: sedmdesátiny
PříspěvekNapsal: 25.03.2021 - 23:36 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Vážení přátelé,
zítra, tj.
26. března 2021 bude profesor Petr Čornej slavit významné životní jubileum,
totiž 70. narozeniny.

A s ním si v tento den bude tyto kulatiny připomínat česká - a věřím, že i zahraniční - husitologie a všichni příznivci jeho velice čtivé odborné literatury.


Milý Petře,
dovol mi tedy, abych Ti co nejsrdečněji POGRATULOVAL k Tvým sedmdesátinám!
A do mnoha dalších let Ti upřímně popřál jménem tohoto webu, jménem realizačního týmu projektu "Bojovníci boží - 600 let", jménem facebookového profilu "husitstvi.cz" i jménem svým především co nejvíce zdraví. Oba moc dobře víme, že toto přání není v našem věku a v této nelehké době ani frází, ani otřepaným klišé.

Také Ti přeji hodně dalších badatelských úspěchů a nám, co Tě tak rádi čteme, ba i studujeme, přeji ještě nějakou tu odbornou publikaci, kterou pro nás napíšeš. Ve skrytu své „sobecké“ duše doufám, že se ještě dočkám té, kterou jsi již dříve anoncoval, a já se na ni tolik těšil.

Protože se s Petrem znám velmi dobře, tak mi dovolte malou osobní vzpomínku. Prof. Čorneje jsem pochopitelně znal hodně dlouho především prostřednictvím jeho odborné literatury. Z očí do očí jsme si však pohlédli až v r. 2011 v České televizi na Kavkách v jeden vysílací den, který byl věnován husitství. Moje maličkost se účastnila vysílání pořadu „Televizní akademie“, který se už bohužel nevysílá. Před natáčením ve studiu jsem seděl v předsálí a najednou asistentka ke mně bez varování :D přivedla prof. Čorneje, který pochopitelně náš web znal, a nyní měl potřebu osobně poznat jeho administrátora a moderátora diskusního fóra tohoto webu. Mě lehce zaskočilo, že slovutný pan profesor mne chtěl vůbec vidět i oslovit a jeho zase to, že před ním stál generační vrstevník a nikoli nějaký "mlaďoch". Dnes vím, že nejen pro Petra je obtížně představitelné, že takový stařík, jakým je moje maličkost, je administrátorem a moderátorem tohoto webu, kam zároveň přispívá, a to vč. jeho diskusního fóra, a ještě k tomu je správcem na výše uvedeném facebookovém profilu.
Pak jsme se viděli ještě jednou v Praze a pro mne to byl úžasný zážitek. Začali jsme si pravidelněji dopisovat elektronickou poštou, až jsme si nakonec i potykali. A já si toho stále moc vážím! Tím se hodně zjednodušila komunikace, která je pochopitelně převážně písemná, zaměřená na odbornou tématiku z oblasti husitologie. Při mnoha různých příležitostech jsme se do vypuknutí pandemie setkávali a 3x jsem měl možnost zprostředkovat jeho přednášky na téma východočeské husitství, Jeroným Pražský a Jan Žižka u nás v Chrudimi. :thumbup:
Realizační tým našeho projektu "Bojovníci boží - 600 let" je prof. Čornejovi velice vděčný za to, že přijal naši nabídku a stal se odborným garantem tohoto dlouhodobého projektu. Petře, vážíme si toho a budeme se nadále snažit, seč nám budou síly stačit, aby ses nemusel za náš projekt stydět!

Ale tento příspěvek není o mně, ale o Tobě, tak ještě jednou vše NEJ a své 70. narozeniny si hezky užij! Díky!
Příloha:
Petr Čornej-Žižka.jpg
Petr Čornej-Žižka.jpg [ 135.85 KiB | Zobrazeno 6167 krát ]
Příloha:
Čornej70.jpg
Čornej70.jpg [ 88.87 KiB | Zobrazeno 6167 krát ]

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Petr Čornej
PříspěvekNapsal: 26.03.2021 - 00:43 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 18.07.2012 - 04:41
Příspěvky: 180
Bydliště: Strakonice
Také se připojuji ke gratulaci.

Musím se přizant, že jsem jméno profesora Čorneje zaznamenal až někdy v roce 92 nebo 93. V březnu 92 jsem se vrátil z vojny a znovu začal chodit do knihovny. A jednou mi v oddělení historie padla do koka kniha Lipanská křižovatka. Mezi těmi režimními tituly, které jsem znal skoro nazpaměť, se tahle kniha až nápadně vyjímala. Pravda, už tam měli Husitskou revoluci od profesora Šmahela, ale to jméno mi vůbec nic neříkalo a navíc mě odrazoval rok vydání 1990. Jméno Petr Čornej mi neříkalo taky nic, navíc jsem na něj koukal trochu s nedůvěrou, protože na mě působilo poněkud rusky. Chvilku jsem v knize listoval a po chvilce mi začalo být jasné, že tohle je něco úplně jiného, než jsem do té doby o husitství četl. Takže jsem si jí půjčil a tahle kniha vlastně zapříčinila můj větší zájem o husitství, i z toho důvodu, že už tenkrát jsem zaznamenal hlasy o husitech lupičích, vrazích, komunistech, zlodějích a ničitelích památek.

Takže zejména díky Petru Čornejovi vím o husitství to, co vím a nad ahistorickými řečmi zejména internetových diskutérů se mohu jen pousmát.
Pane profesore, děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz