Právě je 19.04.2024 - 21:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Tak co - měli nebo neměli?
Měli, za všech okolností. 60%  60%  [ 3 ]
Měli. 20%  20%  [ 1 ]
Neměli, za žádných okolností. 0%  0%  [ 0 ]
Neměli. 20%  20%  [ 1 ]
Fakt nevím. 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 5
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Měli jsme se bránit? ...
PříspěvekNapsal: 30.03.2007 - 17:39 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 19.03.2007 - 17:02
Příspěvky: 39
Bydliště: Šternberk
Dobrý den bratři,
přemýšlím a pouštím uzdu fantazii. :wink: Co by se stalo, kdyby ke konci třicátých let minulého století, naše republika dokončila pohraniční opevnění, Sudečtí Němci by řekli: jsme Němečtí Češi a naše tehdejší vláda by řekla Hitlerové bandě: napadnete nás, budeme se bránit. A k tomu všemu by velel generál, který by se podobal Žižkovi. Kam by se dějiny ubírali? :?:
Hmm, tady si můžeme bratři v naších makovičkách představit hromady věcí. Také se můžeme sami sebe ptát, co by pak následovalo? Šel by do nás nácek? Byla by tzv. komunistická totalita? Jak by na tom byla naše ekonomika? A tak dále a tak dále.
Některým lidem moc dobře nerozumím. :roll: Asi je to naše národní povaha, nebo tak něco co nás rozděluje. Na jednom webu jsem četl názor, že jsme na své dějiny málo hrdí a že si máme brát vzor od Finů a druhou stranu jsem od tohoto člověka slyšel, že jsme jako národ nic moc, schvalujeme některé vrahy atd. Podle mne ten člověk nevěděl o čem točí a měl v tom dosti zmatek. Ale to už něco značí, protože mu někteří přitakávají. Samozřejmě s něčím souhlasím, ale musím konstatovat, že v každém národě se ta (s prominutím) bestie najde.

_________________
Už od malinka jsem byl srdcem husita. Jsem členem CČSH. Věřím v boha našeho pána a spasitele Ježíše Krista. Věřím, že až na tomto světě nebudu, potkám se s našim svatým mistrem Janem Husem a budou tam i moje sestry a moji bratři v Ježíši Kristu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 31.03.2007 - 22:34 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
[quote="R.A.F.311 HUSITA"]Dobrý den bratři,
přemýšlím a pouštím uzdu fantazii. :wink: Co by se stalo, kdyby ke konci třicátých let minulého století, naše republika dokončila pohraniční opevnění, Sudečtí Němci by řekli: jsme Němečtí Češi a naše tehdejší vláda by řekla Hitlerové bandě: napadnete nás, budeme se bránit. A k tomu všemu by velel generál, který by se podobal Žižkovi. Kam by se dějiny ubírali? :?:


Tyto pevnostzi jsou a byli duchem staveny proti cloveku na zapade jez hovori nesrozumitelnym nechutnym jazykem jez tu a tam slejzal z kopcu.Ano proti nemcum. 8) nobrz z kopcu slejzajici lide tudiz skopcaci.
Pevnosti sou staveny velmi dobre a pevne.
Probleme jako takovym je, ze nam pevnosti nepomuzou.Plan a strategie pevnosti byla predevsim ve spojenectvi s francouzem...
Sice sem nechtel verit vlastnim ocim kdyz sem si to cetl ale v pripade napadeni nam meli od zapadu pomahat Francouzi tudiz by nemecko bojovala na dvou nevyhodnych liniii (vychodni a zapadni) a a v prihodnej cas by se odevrela nase ceska linie a dostali nemecko do smrtelnych klesti... Takovou velmi neprijemnou situaci by podle vseho nemecko vydrzet nemelo.
Ale jak¨uz sam dobre vis byl mnichov a ze se na nas okolni "mocnosti"s prominutim vy....i byla by to pro cechy hra na jednu branku bohuzel gol by nam dali ale nemci a vubec by nezalezelo jak sou dokoncene pevnosti.

Jedine a co nejvice ze vseho krityzuji je ze nedoslo ke zniceni a znehodnoceni nasich zbrojnich tovaren ktere ve sve dobe patrily k absolutni svetove spicce a poskytnuli nemcum obrovskej zbrojni arzenal.


Takze asi tak 8)

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 01.04.2007 - 08:46 
Offline
vrchní hejtman
vrchní hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2004 - 20:52
Příspěvky: 173
To: R.A.F.311 HUSITA
Já myslím, že podobné úvahy by měly být směřovány do jiné sekce. Proto tvůj příspěvek a odpovědi přesunu někam jinam.

To: odpurce paleni v sudech
Napsal jsi to velmi zjednodušeně, nicméně máš pravdu a zejména pak s tím zbrojním arzenálem. Nejenom, že jsme dali němcům továrny a know-how (Rusové sami přiznávají, že pokud by Němci modifikovali některé tanky vyvíjené na Škodovce, měly by v něm T34 důstojného konkurenta), ale i celý náš dosavadní zbrojní arzenál, který byl využit k dalším německýcm výbojům, zejména pak na východní frontě.

Jinak v případě zájmu, doporučuji velmi zajímavou knihu Oldřicha Knitla -Český sen. Líčí historické události od roku 1938 až těsně k mnichovské zradě. Odtud je vše již založena na fikci, která se však opírá o tehdejší reálné skutečnosti a podmínky. Konec je velmi zajímavý... ostatně nebudu prozrazovat, čtěte :). Blíže o knize zde:
http://www.kosmas.cz/knihy/121960/cesky-sen


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03.04.2007 - 11:52 
Offline
křižák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.12.2006 - 20:36
Příspěvky: 174
To: odpurce paleni v sudech
Napsal jsi to velmi zjednodušeně, nicméně máš pravdu a zejména pak s tím zbrojním arzenálem. Nejenom, že jsme dali němcům továrny a know-how (Rusové sami přiznávají, že pokud by Němci modifikovali některé tanky vyvíjené na Škodovce, měly by v něm T34 důstojného konkurenta), ale i celý náš dosavadní zbrojní arzenál, který byl využit k dalším německýcm výbojům, zejména pak na východní frontě.

To:admin:No ja sem nikdy nenaucil se psat slozite.Ale dekuji za schvaleni toho jak sem to jen lehoucce nastinil(sem linej to rozepisovat 8) ).Fakt je ten ze kdyby nebezpeci zacalo od vychodu tak pevnosti mame budovane nejdriv z vychodu...
Kdyz se tyto pevnosti(sruby :lol: )budovali mohlo se jeste pocitat s pomoci rusu protoze s nima sme pokud vim meli nejakou mirovou smlouvu nebo proste jen nejakou smlouvu.
Je trochu videt ta velka naivnost pana Bense 8) .Ale osobne bych to zaradil fakt nekam inam sem to moc nepatri.Jen sem chtel reagovat ze zika by se asi neubranil BF 110...Proti nasi Aviim nevim nevim :?

_________________
Luštím známé i neznámé zločiny.
Věděním, intuicí, invencí a důvtipem musí být vybavený i podprůměrný historik nebo badatel.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23.06.2007 - 10:51 
Offline
práče
práče

Registrován: 10.04.2007 - 15:20
Příspěvky: 24
Bydliště: Slovakia- BA
V noci som pozeral zaujímavý, bohužiaľ veľmi málo obsiahly dokument o Hitlerovi a jeho Nemecku. Je veľmi zaujímavé ako dokázal sfanatizovať toľkí ľud a presadiť u nich nemecký spôsob myslenia. Ostatné krajiny mu pri tom akoby nahrávali, keď si začali robiť územné nároky napríklad aj na časť Československa nikto proti tomu nič nerobil. Všetci akoby len v tichosti so strachom čakali čo bude, alebo ho nevedomky v duchu podporovali. Rozhodne sa mi ale nepáči Československo, ako sa vtedy zachovalo. Viem že postaviť sa na odpor by vtedy teoreticky nebolo moc rozumné, ale bolo by to hrdinské, možno by sa pridali na pomoc aj okolné krajiny Slovanov ako poliaci. Možno by sme Hitlerovi rozbili plány pretože neočakával že tak malý štát a oproti nemeckej sile veľmi slabý vrhne levovi do papule. Ale ako aj podľa husitského vzoru, bránili by sme svoju zem. Svoju vlasť ktorá je naša a nikto nemá právo nám ju brať a veliť v nej. Možno to bola chyba aj moci čo vtedy bola u nás, napríklad taký Tis. :cry: Ale aj napriek všetkému i keď možno poriadne neviem ako to vtedy bolo ma páli že sme proti tomu nič nerobili. :roll: Možno sú to moc odvážne slová, možno bláznovstvá, ale kebyže žijem v tej dobe rozhodne by sa mi nepáčilo že mi do vlasti vstúpil nejaký pán a robil si tu ako sa mu páči, a ešte aj za podpory moci.

_________________
,,Za Boha život, za národ slobodu!" - A.Hlinka
Kto umiera za slobodu, žije večne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 25.06.2007 - 19:19 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Nikdo by ČSR nepomohl. Všechny sousední státy včetně Polska měli územní nároky a kolem 1/3 obyvatel (Němci, Maďaři, Slováci, Poláci, Rusíni) byla proti jednotné ČSR. Nepřijetím Mnichova by se ČSR stala státem, který je zodpovědný za rozpoutání války a možná by čelila i sankcím svých bývalých spojenců (Francie). Došlo by pak třeba k občanské válce a "osvobození" Německem apod.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 27.06.2007 - 05:53 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 19.03.2007 - 17:02
Příspěvky: 39
Bydliště: Šternberk
Ahoj bratři
Dorful má pravdu a souhlasím. Toto téma jsme tu už probírali X krát. Nebyl bych z toho moc smutný. Měli jsme naše vojáky v zahraničí a bratře Kristiáne, bylo Slovenské povstání! To byla velká věc. Jasně ukázalo, jak to část Slováků moc vadí, že jsou spojenci Německa. Prohraná bitva, není prohraná válka! V roce 1939 naše vláda neměla na vybranou a politicky rozhodla jak rozhodla.

_________________
Už od malinka jsem byl srdcem husita. Jsem členem CČSH. Věřím v boha našeho pána a spasitele Ježíše Krista. Věřím, že až na tomto světě nebudu, potkám se s našim svatým mistrem Janem Husem a budou tam i moje sestry a moji bratři v Ježíši Kristu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Čornej k tomu ...
PříspěvekNapsal: 30.03.2021 - 00:12 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
Včera 28. 3. byl v TV rozhovor s Petrem Čornejem, ten konec o strachu mi dost překvapil.
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/221411058070328, čas cca 3:17:15
Ano, mě taky.
To je jedna z dalších - opravdu mála - věcí, kde s Petrem souhlasit nemohu. Jestli se na nás v tomto směru něco podepsalo, tak to byla IMHO spíše 300letá nadvláda Habsburka.
Mobilizace těsně před Mnichovem však proběhla naprosto spořádaně, nadšeně a především s velkým odhodláním i odvahou bránit svoji vlast. Demobilizace po Mnichovu byla pro mnohé obrovským zklamáním, a to až tak velkým, že pro ně další život ztratil smysl a spáchali sebevraždu.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měli jsme se bránit? ...
PříspěvekNapsal: 01.04.2021 - 11:05 
Offline
pavézník
pavézník
Uživatelský avatar

Registrován: 18.07.2012 - 04:41
Příspěvky: 180
Bydliště: Strakonice
Neřekl bych, že se nás něco podepsalo. V první světové češi bojovali dobře, ať už legionáři nebo ti, kteří zůstali věrní ru. Dokázali jsme uhájit nově vzniklé Československo před Němci, Poláky i Maďary. Mnichov byla politická záležitost, vůle bránit vlast tady jednoznačně byla, ale prezident rozhodl jinak.
Ve světle věcí příštích říkám, že to bylo předvídavé a rozumné rozhodnutí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měli jsme se bránit? ...
PříspěvekNapsal: 01.04.2021 - 18:27 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kata-he-kasa píše:
... Ve světle věcí příštích říkám, že to bylo předvídavé a rozumné rozhodnutí.
Ano.
Však taky nebylo uděláno ze dne na den.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měli jsme se bránit? ...
PříspěvekNapsal: 01.04.2021 - 21:17 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Podle mého názoru odpověď na otázku v předmětu tématu je v tom, že se podceňuje intelekt prezidenta Edvarda Beneše a celý vývoj od vzniku Československa daný především nacionalismem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.05.2023 - 13:29 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Když si píšeme o Benešovi, vzpomeňme také na prezidenta Háchu, který se musel rozhodovat pod nátlakem.
Čest jeho památce!
Jak se tak ptám chytřejších lidí, co si myslí o tom a o tom, tak mi jeden kamarád řekl, že se mám zabývat fakty a ne názory. Fakty se zabývá také novinář Jiří Burýšek na youtubovém kanálu Jirka vysvětluje věci.
https://www.youtube.com/watch?v=vBPXsaTgHGQ

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Měli jsme se bránit? ...
PříspěvekNapsal: 29.05.2023 - 10:14 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Dáša Nová:
Souhlas. Jen bych dodal, že na jednostranně negativním obrazu Emila Háchy má vedle komunistické propagandy bohužel svůj podíl i politická reprezentace třetí republiky. Když odhlédneme od nedůstojného dožití naprosto paralyzovaného člověka, pak byly zamlčovány důležité okolnosti Háchova úřadování, které svědčily v jeho prospěch; i Edvard Beneš si ve svých Pamětech neodpustil těžko uvěřitelný kopanec: "Dr. E. Hácha, náš nejvyšší soudce a právník, president státu, a dr. Chvalkovský, jeho zahraniční ministr, v březnu 1939 obětovali ve své trestuhodné politické malodušnosti a nevzdělanosti mezinárodně i vnitřně stát, nemajíce k tomu ani práva, ani žádné legitimace a pověření. Jsou věci práva a principy politické morálky, které se nikdy...ani pod nejkrutějšími hrozbami a nátlakem neobětují. Takovým právem a principem byl a je pro nás náš jednotný stát. Podpis, vzdávající se svobodného státu a přijímající protektorát český a slovenský, neodůvodní, neospravedlní a neomluví nikdo, nikdy a ničím".
Pavel Tigrid na to ve svém "Průvodci..." reagoval: "Chápete, že se mi nahnala krev do hlavy, když jsem si uvědomil, kdo je autorem těchto vysokých zásad: právě ten, kdo je v situaci po všech stránkách nepoměrně příznivější opustil...Muž, který pod tíhou skutečných i předpokládaných výhod kapituloval a který tuto kapitulaci tisíckrát omlouval právě těmi nejkrutějšími hrozbami a nátlakem".


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz