Právě je 19.04.2024 - 15:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 101 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.03.2006 - 00:37 
Komenský pro mě osobnost skutečně je. Toho si moc vážím. A proti Husovi taky nic nemám. Já tu jeho kritiku naprosto chápu. Ale později ti husité ... no nebudu se k tomu vyjadřovat, přečtu si tu o tom něco nejdříve ...

No já bych asi spíš viděl to vrcholný český období za vlády Karla IV. nebo někdy za posledních Přemyslovců. A pokud vím tak před 30ti letou válkou to zde také nebylo zlé. No a pak bych řekl, že až nyní se máme zase dobře. I když si každý stežuje na leccos.

Jj jdu si číst o těch husitech ...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolaborace, ...
PříspěvekNapsal: 23.03.2006 - 11:32 
Jiří Motyčka píše:
Ano i kolaborace je nedílnou součástí dějin tohoto národa...


Někde jsem četl výsledky nedávného veřejného výzkumu na dotaz: "V případě vnějšího napadení, bránil byste svoji zemi?". Kladně odpovědělo pouze 30%, což je velmi smutný ukazatel, ale defacto odpovídá i historickým zkušenostem. V české národě byla vždy malá skupina hrdých vlastenců, stejně jako skupina, která prostě jen vyčkávala a pochopitelně velké % zrádců a kolaborantů...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.03.2006 - 11:47 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Dorful píše:
Jachym Hrabec píše:
... Jedinej kdo o tom porad mluvi a jeci kvuli tomu jsou duchodci z landsmaschaftu, omlouvam se jestli jsem to napsal nespravne.


No nejen důchodci právě, občas toto téma zazní i v předvolebních slibech bavorských stran, pokud vím apod.


Ale to je prach obycejny populismus.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kolaborace, ...
PříspěvekNapsal: 23.03.2006 - 11:51 
Offline
střelec
střelec
Uživatelský avatar

Registrován: 16.08.2005 - 09:51
Příspěvky: 282
Bydliště: Praha
Anonymous píše:
Jiří Motyčka píše:
Ano i kolaborace je nedílnou součástí dějin tohoto národa...


Někde jsem četl výsledky nedávného veřejného výzkumu na dotaz: "V případě vnějšího napadení, bránil byste svoji zemi?". Kladně odpovědělo pouze 30%, což je velmi smutný ukazatel, ale defacto odpovídá i historickým zkušenostem. V české národě byla vždy malá skupina hrdých vlastenců, stejně jako skupina, která prostě jen vyčkávala a pochopitelně velké % zrádců a kolaborantů...


Jojo. Musime si pomahat. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 23.03.2006 - 12:20 
Jen bych se poopravil, větší skupinu tvořili ti nerozhodní, čekající jak to dopadne.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 24.03.2006 - 01:08 
Offline
pavézník
pavézník

Registrován: 12.03.2004 - 08:35
Příspěvky: 160
Jachym Hrabec píše:
Dorful píše:
Jachym Hrabec píše:
... Jedinej kdo o tom porad mluvi a jeci kvuli tomu jsou duchodci z landsmaschaftu, omlouvam se jestli jsem to napsal nespravne.


No nejen důchodci právě, občas toto téma zazní i v předvolebních slibech bavorských stran, pokud vím apod.


Ale to je prach obycejny populismus.


Což je samozřejmě pravda, ale pokud se tito lidé mohou dostat i do čela Německa (ne jen Bavorska), tak to myslím není dobrá vizitka.
Podobně jako otvírání muzea odsunu, jako největší humanitární katastrofy Evropy a jiné akce.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Aktuálně...
PříspěvekNapsal: 14.08.2006 - 17:57 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Ještě pro dokreslení přístupu některých Němců k otázce "vyhnání" ze Sudet je nedávno otevřená, absolutně nevyvážená výstava v Berlíně v komentáři LN ze dne 11. 8. 2006 (viz http://lidovky.zpravy.cz/vystava-o-vyhn ... s=060811_0).
Přátelé, k tomu není, co dodávat...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02.04.2007 - 09:05 
Offline
práče
práče

Registrován: 28.03.2007 - 11:15
Příspěvky: 16
Bydliště: Brno
excalibur píše:
ČSR jako vítězné mocnosti? :))

Neumíme se vypořádat sami s minulým režimem a budem to chtít po jiných?

A pozor s tou likvadací tisíců Čechů v koncentrácích! Pokud vím 90% tvořili Židé. Největší oběti Čechů jsou spojovány s obdobím heydrichiády a to bylo tak kolem 1 800 mrtvých. No já nevím na jakém čísle bysme se shodli s celkovým počtem? Když sečteme heydrichiádu, politické odpůrce poslané do KZ, oběti při náletech v Říši a u nás a vojáky padlé ať už na straně spojenců či nacistů. No kolik to tak může být Čechů?

Ten německý fašismus, který byl příčinou vypuknutí války, měl zase své příčiny. Versailská smlouva, hospodářská krize, nezaměstnanost, ... konec konců i boj proti komunismu.

Hm to je jedno, ano hleďme do budoucnosti!


Se zájmem čtu vaši diskuzi na kterou jsem narazila spíš náhodně a na tento příspěvek musím už zareagovat.
Excalibře promiň, ale tento názor mě doslova "nadzvedl ze židle".
Zejména ty počty mrtvých v řadách Čechů. :!: Připadá mi to, jakobys to snad chtěl nějak ospravedlňovat?? Něco jako "hm, jen 1800 mrtvejch, to je slabota, to se vlastně jakoby nic nestalo????" :evil:
(když pominu to, že je úplně jedno, jestli mrtví, které měli a mají fašisti na svědomí byli Češi, Poláci, Židé...to je prostě jedno)
To co jsi napsal považuju vyloženě za urážku zabitých lidí, zničených lidských životů, prožitého utrpení...
Jen pro tvou informaci, pokud dám příkladem své blízké okolí o kterém vím troufám si říci dost (a to je jen zlomek ze stovek a možná tisíců dalších událostí) - jen při bombardování Brna Spojenci v letech 1944-45 zemřelo na 1500 nevinných civilistů (o počtu zraněných a buď úplně nebo částečně zničených budov a památek ani nemluvím), mohla bych pokračovat popravenými v Kounicových kolejích atd. atd. atd...A to jsem dala příkladem jen zlomek těch hrůz...
A i když jsem chválabohu žádnou válku na vlastní kůži nezažila, dost o ní vím i od mých rodičů, kteří ji jako malé děti zažily.

Takže naprosto souhlasím s tím co tady bylo už napsáno o sypání popela...

_________________
...ale není válka zlem největším - žít nečestně, být otrokem, zotročovat a mnohé jiné je horší. Válka je zlo, ale obrana je mravně přípustná a nutná, třebaže je nesnadné vymeziti přesně, kde začíná obrana a kde násilí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: počty
PříspěvekNapsal: 02.04.2007 - 17:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Eva80 píše:
...Excalibře promiň, ale tento názor mě doslova "nadzvedl ze židle".
Zejména ty počty mrtvých v řadách Čechů. :!: ...
Ano. Každého života, který zhasl úplně zbytečně rukou agresora, okupanta, interventa nebo člena represivních složek totalitního režimu (to všechno byli Němci za 2. sv. války), je nesmírná škoda! A je jedno, jaké národnosti obět je, nebo zda je ten dotyčný (mnohdy neznámý) bílý, černý, žlutý nebo rudý...

excalibur píše:
...Ten německý fašismus, který byl příčinou vypuknutí války, měl zase své příčiny. Versailská smlouva, hospodářská krize, nezaměstnanost, ... konec konců i boj proti komunismu...
Zřejmě tyto důvody mohly i za holocaust... :evil:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: počty
PříspěvekNapsal: 03.04.2007 - 08:00 
Offline
práče
práče

Registrován: 28.03.2007 - 11:15
Příspěvky: 16
Bydliště: Brno
Jiří Motyčka píše:
Eva80 píše:
...Excalibře promiň, ale tento názor mě doslova "nadzvedl ze židle".
Zejména ty počty mrtvých v řadách Čechů. :!: ...
Ano. Každého života, který zhasl úplně zbytečně rukou agresora, okupanta, interventa nebo člena represivních složek totalitního režimu (to všechno byli Němci za 2. sv. války), je nesmírná škoda! A je jedno, jaké národnosti obět je, nebo zda je ten dotyčný (mnohdy neznámý) bílý, černý, žlutý nebo rudý...

excalibur píše:
...Ten německý fašismus, který byl příčinou vypuknutí války, měl zase své příčiny. Versailská smlouva, hospodářská krize, nezaměstnanost, ... konec konců i boj proti komunismu...
Zřejmě tyto důvody mohly i za holocaust... :evil:


Naprosto souhlasím. Ano i mně připadá jako by excalibur neustále hledal nějakou "omluvu" pro to co fašisti napáchali za zlo.
Já nevím, ale mít na svědomí cca 55 milionů zmařených lidských životů tak "držím ústa a šoupu nohama" :!:

_________________
...ale není válka zlem největším - žít nečestně, být otrokem, zotročovat a mnohé jiné je horší. Válka je zlo, ale obrana je mravně přípustná a nutná, třebaže je nesnadné vymeziti přesně, kde začíná obrana a kde násilí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: počty
PříspěvekNapsal: 03.04.2007 - 10:06 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Eva80 píše:
...mít na svědomí cca 55 milionů zmařených lidských životů tak "držím ústa a šoupu nohama"...
...a věřitelským zemím, mezi něž patří i ČR, zaplatím dlužné válečné reparace. :!:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 03.04.2007 - 11:11 
Offline
práče
práče

Registrován: 28.03.2007 - 11:15
Příspěvky: 16
Bydliště: Brno
Opět nemohu než souhlasit s Jiřím.

A ještě k tomu, jak tady někdo psal o tom, že podle nějakého průzkumu (ráda bych ten průzkum viděla) by bylo jen 30% pro obranu ČR(ČSR) - věřím tomu, že tak zlé to není. Domnívám se, že v případě akutního ohrožení státu, by se dokázali Češi velmi pevně semknout a najít v sobě vlastenectví (i když to tak možná nevypadá, myslím si, že vlastenců je stále dost, i když to třeba někteří nedávají příliš najevo) a bojovat za svou zem a vlast. Myslím si, že ač jsme poměrně malý národ, umíme dát do spousty věcí odhodlání a hlavně srdce, což je naše velká výhoda.

Myslím si, že to tak bylo i v roce 1938, že byla velká chuť a odhodlání se bránit i mezi civilisty/nevojáky. I proto se zřejmě Hitlerovi do přímého útoku v roce 38 příliš nechtělo, protože očekával odpor a velké ztráty ve svých řadách. Proto usiloval o Mnichovskou dohodu a o získání pohraničí (tedy jestli se tak dá říkat 41 000 km2 území...) "politicky"...
ale to už jsem zase u mého "oblíbeného" tématu Mnichova a o tom se dá samozřejmě diskutovat takřka donekonečna...

_________________
...ale není válka zlem největším - žít nečestně, být otrokem, zotročovat a mnohé jiné je horší. Válka je zlo, ale obrana je mravně přípustná a nutná, třebaže je nesnadné vymeziti přesně, kde začíná obrana a kde násilí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Mnichov
PříspěvekNapsal: 03.04.2007 - 18:38 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Eva80 píše:
...ale to už jsem zase u mého "oblíbeného" tématu Mnichova a o tom se dá samozřejmě diskutovat takřka donekonečna...
Klidně diskutuj... I donekonečna... Ale v tématu o Mnichovu, které tady taky je: http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=183 . :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.01.2009 - 14:26 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 10.01.2009 - 17:56
Příspěvky: 35
Bydliště: Český Krumlov
Konrád Henlein se nechal v jednom ze svých projevů slyšet, že "další soužití Němců s českým národem je nemožné", stejně tak davy Sudetských němců v té době vyřvávali, že chtějí "domů do Říše", tak jakýpak copak! Dostalo se jim přesně toho, oč sami žádali, ale asi trochu jinak, než si to představovali...historie má pravděpodobně tendenci být v podobných případech trochu šibalská...

_________________
...a spravedlivý hněv sevřel v mozolnaté dlani topor zbraně...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Benesovy dekrety
PříspěvekNapsal: 12.01.2015 - 10:47 
Offline
cepník
cepník

Registrován: 12.01.2015 - 10:22
Příspěvky: 141
Dobrý den, přečetl jsem si tuto diskusi a na rozdíl od některých příspěvků si myslím, že toto téma je (bohužel) stále aktuální, jak jsme se o tom přesvědčili u poslední prezidentské volby - a bezpochyby se ve veřejném prostoru vynoří opět. Sice se konečně objevila bohatě pramenně podložená práce , která boří mnohé české i německé mýty a stereotypy ("Vysídlení Němců a proměny českého pohraničí"), ale nějaká věcná reflexe oné doby se moc nekoná...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 101 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz