www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

čeština - náš mateřský jazyk
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=4&t=2420
Stránka 1 z 1

Autor:  Jiří Motyčka [ 16.04.2016 - 16:39 ]
Předmět příspěvku:  čeština - náš mateřský jazyk

Možná by nebylo od věci si občas popovídat v této vlastenecké kapitole o naší mateřštině. O tom, jak trpí, jak úpí pod nevlídným zacházením. Jak dostává na frak v různých internetových diskusích, plných nenávisti a sprostoty, v nichž se to hrubkami jen hemží, o diakritice nemluvě. Můžeme si zde povídat o rozmanitých nešvarech, s nimiž se čeština potýká a jak je na tom s jejím používáním naše mladá generace teenagerů a náctiletých.

Autor:  Jiří Motyčka [ 16.04.2016 - 16:52 ]
Předmět příspěvku:  historie.cz

Mimo jiné i o tom, co jsem naznačil v "otvíráku" (taky hezký slůvko pro úvodní příspěvek nového témtu :D ) si povídali hosté v dnešním pořadu "historie.cs" na ČT24:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10150778447-historie-cs/216452801400014 ...

Docela mě překvapilo, že v pronikání anglicizmů, či výrazů z jiných jazyků do naší mateřštiny nevidí takový problém a uvádí opačný příklad, kdy si jiné jazyky něco vzaly i z češtiny. Viz třeba tady, píšťala a houfnice.

Autor:  Dáša Nová [ 25.01.2019 - 20:41 ]
Předmět příspěvku:  Re: čeština - náš mateřský jazyk

Jaké jsou nejdokonalejší jazyky na této planetě? Podle Mgr. Jana Kozáka čeština s ruštinou.
https://www.facebook.com/hnuti.PRVNI.RE ... =2&theater

Autor:  Karel Konečný [ 26.01.2019 - 13:24 ]
Předmět příspěvku:  Re: čeština - náš mateřský jazyk

Domnívám se, že je to od pana Kozáka velmi subjektivní názor. Zřejmě nezažil jak vypadáme z venku, myslím jazykově. Slováci například vnímají češtinu jako velmi tvrdou řeč, takovou křupanskou, což někdy také může být národní charakteristika. Shakespeare měl slovní zásobu asi 66 tisíc slov. My v průměru používáme asi dva tisíce slov.
Používají se také u nás výrazy, kterým lidé nerozumí nebo mají různé přestavy o obsahu, například srdce, sedlácký rozum, soudnost, pravda a další,a navíc nechápou význam textu, takže je běžné, že si sami odporují. Schopnost používat řeč je také na nízké úrovni. Například při slavnostních událostech je běžné, že řečník předstoupí před shromážděné účastníky a přednese svou básničku jako žák 8. třídy i s patosem, takže to vypadá značně přihlouple.
Jistě to všichni chápeme, řečník chce vypadat co nejlépe.

Autor:  Jiří Motyčka [ 26.01.2019 - 17:29 ]
Předmět příspěvku:  Re: čeština - náš mateřský jazyk

Karel Konečný píše:
Domnívám se, že je to od pana Kozáka velmi subjektivní názor. ...
Ano. Obávám se, že tohle je zásadní.
Přesto bych hodnocení páně Kozákovo úplně nezatracoval. Proč? Obrozenečtí lingvisti při hodnocení našeho mateřského jazyka transparentně prokázali, že čeština je srovnatelná s germánskými jazyky nejen proto, že jsou obě skupiny indoevropského původu, ale především proto, že jsou naprosto rovnocenné v oblasti poezie, kterou tak akcentovala strana protivná a jedním dechem jako příklad uváděla své dva velikány Schillera a Goetha. My jsme museli kontrovat v prvé řadě K. H. Máchou, J. K. Tylem, K. J. Erbenem, V. Thámem a dalšími. A v tomhle srovnání čeština obstála na výbornou. Takže v této souvislosti bych i Kozákovi rozuměl. :wink:

Karel Konečný píše:
... Zřejmě nezažil jak vypadáme z venku, myslím jazykově. Slováci například vnímají češtinu jako velmi tvrdou řeč ...
... no, nejsem si jistý, zda tohle je z jejich strany úplně fér - tedy pokud to opravdu tak vnímají. Pobýval jsem svého času na Slovensku nepřetržitě 10 měsíců a tohle jsem nezaznamenal.
Já bych se zase mohl domnívat, že slovenština je zženštile až infantilně změkčilá, ale nikdy mě to nepadlo, protože slovenština je IMHO roztomile půvabný jazyk. Rozdíl však vidím jinde: Slováci disponují výrazně lepšími vyjadřovacími schopnostmi než Češi. Nevím, čím to je, ale zkuste se opravdu pozorně zaposlouchat do jejich verbálních projevů v rozhlase či televizi a náhle seznáte, že mám (možná?) pravdu.
Jinak je ale čeština pro cizince obecně těžkým jazykem pro osvojení, i když zdaleka ne ten nejtěžší na světě, jak se kdysi tradovalo.

Autor:  Karel Konečný [ 26.01.2019 - 19:10 ]
Předmět příspěvku:  Re: čeština - náš mateřský jazyk

Ten přímo drsný rozdíl mezi slovenštinou a češtinou poznáte po dlouhodobém pobytu na Slovensku a při příjezdu do Čech, ale brzy to zmizí.
Ještě chci napsat, že si asi nemůžeme dělat iluze o tom jak nás vnímají různě v Evropě.
K tomu chci ještě dodat, že za národní charakteristiku psychologové považují jistý druh buranství či křupanství, což je obecně známo.
Když chci slušně napsat jak si připadáte když po dlouhodobém pobytu v zahraničí přijedete do Čech, tak je to jako kdyby jste přišli mezi domorodce v Amazonii, ale brzy to zmizí.

Autor:  Jiří Motyčka [ 27.01.2019 - 13:52 ]
Předmět příspěvku:  Re: čeština - náš mateřský jazyk

Karel Konečný píše:
... Ještě chci napsat, že si asi nemůžeme dělat iluze o tom jak nás vnímají různě v Evropě ...
... nejen v Evropě, ale i za Atlantikem. :!:
Bohužel mnozí - i univerzitně - vzdělaní Američané ani neví, že nějaké Česko existuje, domnívají se, že se jedná o nějakou balkánskou zemi v bývalé Jugošce a Slovensko si obsedantně pletou se Slovinskem. I to je třeba vzíti do úvahy ... :wink:

Karel Konečný píše:
... K tomu chci ještě dodat, že za národní charakteristiku psychologové považují jistý druh buranství či křupanství, což je obecně známo ...
Teď pronesu kacířskou myšlenku, kterou se však nechci dotknout všech voličů následně uvedených osob.
Flagrantním projevem této národní charakteristiky jsou 30procentní preference "ANO, bude líp" v čele se soudně stíhaným premiérem a pravomocně soudně potvrzeným estébákem a elektorát v přímé volbě zvoleného presidenta.
No, "vzdělaní" Američané si zase zvolili Trumpa, že. :roll: Jde o to, zda se skutečně jedná o národní povahový rys nebo se jedná o celosvětový trend. Obávám se, že jde spíš o to posledně jmenované. :evil: :cry:

Karel Konečný píše:
... Když chci slušně napsat jak si připadáte když po dlouhodobém pobytu v zahraničí přijedete do Čech, tak je to jako kdyby jste přišli mezi domorodce v Amazonii, ale brzy to zmizí.
Já si mnohdy tak připadám, aniž bych nutně kvůli tomu musel vyjet na delší dobu do zahraničí. :lol:

Autor:  Vrrrrrrr [ 29.01.2019 - 13:56 ]
Předmět příspěvku:  Re: čeština - náš mateřský jazyk

Když jeden je buran a ten druhý psychopat, ještě je dobře, že to vyhraje buran :) Navíc se zdá, že Trump přerušil tu dlouhou linii válečných štváčů.

Autor:  Jiří Motyčka [ 29.01.2019 - 15:38 ]
Předmět příspěvku:  OT

No, nechtěl jsem se bavit v tomhle vláknu týkajícím se češtiny o našich politicích a už vůbec ne o Trumpovi - od toho máme jiná témata v této sekci nebo Volná témata.
Je však pravdou, že jsem o tom začal sám, ale ve zcela jiné souvislosti. :|

Autor:  Vrrrrrrr [ 30.01.2019 - 08:48 ]
Předmět příspěvku:  Re: čeština - náš mateřský jazyk

Trochu to napravím, ona "lokální zaostalost" a nechuť podlehnout každé blbosti může přispět k uchovávání kultury. Byli to vesnice kde se český jazyk zachoval, nebyla to města a nebyla to šlechta (čest výjimkám). Národní identita zanikne pokud se všichni stanou uniformními světoobčany, budou mít víceméně jednotné myšlení a nafrněné nosy, že už konečně nejsou burany.

Autor:  Jiří Motyčka [ 30.01.2019 - 12:36 ]
Předmět příspěvku:  Re: čeština - náš mateřský jazyk

Vrrrrrrr píše:
... Národní identita zanikne pokud se všichni stanou uniformními světoobčany, budou mít víceméně jednotné myšlení a nafrněné nosy, že už konečně nejsou burany ...
... a začnou místo naprosto rovnocenných českých výrazů používat zhusta anglicizmy, aby byli taky IN. :evil:

Autor:  Karel Konečný [ 30.01.2019 - 13:28 ]
Předmět příspěvku:  Re: čeština - náš mateřský jazyk

To jistě není možné aby lidé měli jednotné myšlení. Jednak je rozdíl mezi lidmi, kteří dělají tvůrčí práci a vycházejí z odborných poznatků a lidmi, kteří se jen baví. Pak přemýšlení je spojeno i se studiem a to bývá obtížné a co je obtížné tomu se lidé většinou vyhýbají.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/