Právě je 19.04.2024 - 09:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Československo?...
Bylo dobře, že se rozdělilo. 29%  29%  [ 2 ]
Nemělo se dělit. 57%  57%  [ 4 ]
Teď už je to jedno, jsme obě země v EU. 14%  14%  [ 1 ]
Nevím. 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 7
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 23.06.2007 - 10:40 
Offline
práče
práče

Registrován: 10.04.2007 - 15:20
Příspěvky: 24
Bydliště: Slovakia- BA
Zdravím bratia. Nedá mi spať myšlienka ktorá je v úzkej spojitosti s Československom. Zaujímalo by ma v prvom rade aký je váš názor na rozpad, ako to bolo a ako by to bolo dnes kebyže sme zase jeden štát podľa vás. Počuj som veľa návrhov že ako Československo by sme boli väčší štát a samozrejme lepší. Ja osobne si myslím že by to bolo fajn, ale s menšími úpravami ako to bolo. Napríklad zástava a znak by nebol českí, ale napríklad spoločný. Videl som už obrázok kde bol erb a na ňom český lev spolu so slovenským dvojkrížom. Také bratstvo jak má byť sa mi páči. Podobnosti medzi nami treba využiť, spolu bok po boku ako jeden štát...

_________________
,,Za Boha život, za národ slobodu!" - A.Hlinka
Kto umiera za slobodu, žije večne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Rozdělení
PříspěvekNapsal: 24.06.2007 - 09:39 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Já si rozdělení Československa nepřál. Hodně často na Slovensko jezdím a kdykoli jsem se s někým ze Slováků bavil, tak si to podle nich také nikdo nepřál. Kdo to tedy chtěl? Jen Klaus s Mečiarem? U nich to bylo pochopitelné. Klaus z ekonomických důvodů a Mečiar z nacionálně podbarvených a mocenských důvodů. Lidí se oba jaksi pozapomněli zeptat. Teď jsou oba samostatné státy součástí EU, tak je to stejně jedno. Přes hranice jezdíme na OP v podstatě jako dříve. Ale neměli bychom v EU lepší výchozí pozici, kdybychom tam vstoupili jako jeden větší stát? Toť otázka...

btw. Státní znak s českým lvem a dvojitým křížem (úhlopříčně v rozích) tady už přece byl a oficiálně, totiž po ukončení tzv. "pomlčkové války" v krátkém období České a Slovenské federativní republiky (ČSFR) až do rozdělení.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Naposledy upravil Jiří Motyčka dne 24.06.2007 - 11:57, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Č.S.
PříspěvekNapsal: 24.06.2007 - 11:33 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Já byl původně taky proti rozdělení, ale teď mi to je už celkem jedno.
Když se Slovensko a Čechy po rozpadu monarchie zcelili, tak si myslím, že to byla obrovská událost. Bohužel současní, polistopadoví politici jsou ještě větší diletanti než kdy předtím a tak ani není divu, že to dopadlo, jak je...
Když tak občas ve zprávách vidím co se na Slovensku děje, tak mi to připadá, že je u vás cítit taková ta divokost typická k východu celkově.
A páni jako Slota, Mečiar a spol. to už je celkem silný kafe. :x
Jinak zcela něco jiného je národ - tedy lidi jako takoví a jejich kultura, to je jediné měřítko, které stojí za to posuzovat... 8)

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Č.S.
PříspěvekNapsal: 16.10.2007 - 18:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Jinak zcela něco jiného je národ - tedy lidi jako takoví a jejich kultura, to je jediné měřítko, které stojí za to posuzovat... 8)

Kristian píše:
...Český národ má byť na čo hrdý podľa môjho názoru. Slovák aby takú národnú hrdosť aj závidel.
Lepší cestou než závidět, je zbavit se mindráku "malosti" a hledat. Pak najdeš třeba knížete Pribinu, Matúše Čáka Trenčanského, Juraje Jánošíka, Ľudovíta Štúra, Matici slovenskou, Pavola Országha Hviezdoslava, Milana Rastislava Štefánika, jednoho ze tří otců zakladatelů ČSR a prvního čs. ministra národní obrany, film Obchod na korze, Lasicu & Satinského, sestry Milku a Magdu Vašáryové, Mariana Labudu, primáře MUDr. Sovu-Ladislava Chudíka a další skvělé herce, kteří tak rádí zajíždí do ČR hrát, a to nejen natáčet filmy ale i do divadel atd., atd. Stačí, nebo mám pokračovat? :D Jistě bys mě doplnil...

Je jasné, že na první pohled by se někomu mohlo zdát, že těch osobností je méně, než u nás, že "nejsou tak významné". Dle mého názoru je to dáno hlavně tím, že slovenský národ má úplně jinou historickou zkušenost a tradici. Náš národ úpěl pod 300letou nadvládou Habsburka a slovenský pod tísíciletou nadvládou dědiců koruny sv. Štěpána. A to jsou sakra rozdílné dějiny. A právě proto počínaje už r. 1918 slovenský národ tak vroucně toužil po své samostanosti a svébytnosti, které dosáhl paradoxně až rozdělením Československa...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Č.S.
PříspěvekNapsal: 17.10.2007 - 17:14 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Jiří Motyčka píše:
...Matúše Čáka Trenčanského..
Matúš Csák Trenčianský sice byl "česko-slovenským" spojencem, ale svoji chrabrost musel mít na druhé straně vyváženou zlatem.
No já nevím, jestli to je zrovna charakter cti... tedy pokud neobdivujem i takoví, jakým byl u nás třeba Jindřich z Lipé. :)

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Č.S.
PříspěvekNapsal: 17.10.2007 - 17:44 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
...Matúš Csák Trenčianský sice byl "česko-slovenským" spojencem, ale svoji chrabrost musel mít na druhé straně vyváženou zlatem.
No já nevím, jestli to je zrovna charakter cti...
Proto jsem ho neuvedl zvýrazněně... :wink: :D
Jen jsem si na něj, jako na výraznou a barevnou postavu vystupující z té jednotvárné šedi dějin Horních Uher, vzpomněl. Taky jsem všechny osobnosti nejmenoval, třeba mě Kristian ještě doplní...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 17.10.2007 - 20:16 
Offline
práče
práče

Registrován: 10.04.2007 - 15:20
Příspěvky: 24
Bydliště: Slovakia- BA
Samozrejme. Slovensko má svoje osobnosti. Pre mňa osobne Štúrovci si tento titul rozhodne zaslúžia. Takže netreba menovať Hollého, Chalúpku, Kráľa, Sládkoviča.. Janko Matúška, toho netreba definovať vôbec. :) Z filmovej tvorby Juraj Jakubisko, herci ako Satinský a.i.
Rozhodne som na týchto ľudí ako Slovák hrdý, a hrdý naďalej budem.
Osobnosti dejín Slovenského národa počas druhej svetovej vojny za slovenského vojnového štátu ako Ján Tiso, Šaňo Mach a ďalší nebudem rozoberať.. To už sem myslím nepatrí.

_________________
,,Za Boha život, za národ slobodu!" - A.Hlinka
Kto umiera za slobodu, žije večne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: top ten slovakian heroes
PříspěvekNapsal: 18.10.2007 - 17:46 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Kristian píše:
Slovensko má svoje osobnosti.
při této debatě mě napadlo, že by byla zajímavá kapitola o slovenských osobnostech, nejlíp z období středověku.
Stručné seznámení s jejich osobnostmi a činy...
Bylo by to něco jako seznamování se se slovensko-uherskou středověkou kulturou. :)
Ale i když bych si rád přečetl o slovenských velikánech, obávám se, že nebudu schopen vepsat jediný příspěvek. :(

_________________
"Poprávu užasli a budou žasnout králové a knížata celého křesťanstva nad tím, že vám byla vlita tak veliká moudrost." sarkasticky odvětil Zikmund Lucemburský, 1419
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 18.10.2007 - 21:52 
Offline
práče
práče

Registrován: 10.04.2007 - 15:20
Příspěvky: 24
Bydliště: Slovakia- BA
Cítil by som sa zahanbený, ak by som túto prácičku prenechal na teba. :) A rád prispejem k chodu fóra založením takejto témy o slovenských osobnostiach.
Ono ale malinkatý problém je, že neviem kde takúto tému založiť. Poprosil by som o popostrčenie tímto smerom, potom sa do toho s nadšením pustím.

_________________
,,Za Boha život, za národ slobodu!" - A.Hlinka
Kto umiera za slobodu, žije večne.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: 2ww
PříspěvekNapsal: 19.10.2007 - 22:55 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Kristian píše:
... Osobnosti dejín Slovenského národa počas druhej svetovej vojny za slovenského vojnového štátu ako Ján Tiso, ...
Tady jsou v podstatě 2 možnosti. Buď se k tomuto období Slovenska velice
(sebe)kriticky postavit nebo aspoň taktně mlčet. Co je z těchto 2 možností lepší, nechť si zodpoví každý Slovák sám. Je to zcela na něm.
Nelze se však ztotožnit s proklamacemi některých slovenských nacionalistů přestrojených za "vlastence", kteří toto období dosud stále považují za nejslavnější éru "samostaného" Slovenska...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hranice
PříspěvekNapsal: 30.12.2018 - 14:11 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Písnička pro vlastence, kteří nechtěli rozdělení Československa:
https://www.youtube.com/watch?v=YYYhOhdR85o

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hranice
PříspěvekNapsal: 30.12.2018 - 19:31 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
Písnička pro vlastence, kteří nechtěli rozdělení Československa:
https://www.youtube.com/watch?v=YYYhOhdR85o
Možná jsem špatně poslouchal,
nebo to v té písni bylo nějak umně zakódované, ale nepřišlo mi, že by to byla píseň týkající apriori rozdělení Československa. :wink: :?

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz