Právě je 19.04.2024 - 22:15

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 183 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: rozhovor s Jiřím Rakem
PříspěvekNapsal: 10.05.2013 - 13:11 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
Zajímavý rozhovor s historikem Jiřím Rakem o vlastenectví, národu, Češích, jejich povaze, dějinách etc.:
http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazo ... ?id=779001

Když jsem četl tu první větu o vyprázdněnosti tak mi to bylo velmi divné. K tomuto rozhovoru je také tento zajímavý komentář:
Václav Procházka · Autor nejlepších komentářů · IT Support ve společnosti University of West Bohemia

... nesouhlasim :-/ ... kopanim do vlastenectvi, pohrdanim svym narodem a neustalymi revizemi historie se bavi prevazne media, bohemsti pseudointelektualove v literarnich kavarnach a politicti pausalizatori :-/ ... historie jakehokoli statu je plna ruznych zvratu, omylu, hajzliku i velkych osobnosti a kazdy stat si upravuje historii dle svych zajmu ... nechapu proc je nam neustale predhazovano, ze se mame stydet za neco co jsme nemohli v zadnem pripade jakymkoli zpusobem ovlivnit ... ja osobne jsem rad,ze jsem se narodil v nasi krasne zemi a snazim se zit a chovat tak, abych se nemusel stydet za sve ciny sam pred sebou a svymi nejblizsimi ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: rozhovor s Jiřím Rakem
PříspěvekNapsal: 10.05.2013 - 16:45 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... K tomuto rozhovoru je také tento zajímavý komentář:
Václav Procházka · Autor nejlepších komentářů · IT Support ve společnosti University of West Bohemia
... nesouhlasim :-/ ...
Omlouvám se,
ale nějak jsem nepochopil, s čím pan Procházka vlastně nesouhlasí ... :?: :? :oops:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: rozhovor s Jiřím Rakem
PříspěvekNapsal: 10.05.2013 - 18:52 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
Omlouvám se,
ale nějak jsem nepochopil, s čím pan Procházka vlastně nesouhlasí ... :?: :? :oops:

Chápal jsem to tak, že nesouhlasí s úvodní větou rozhovoru, která jak se zdá je jeho výsledným názorem tedy historika Jiřího Raka: Rozhovor - "Všechno jsme zbourali, jsme totálně vyprázdnění, nemáme se k čemu hlásit. Jediné, co nám zbylo, je ta česká královská koruna, ta proplula dějinami vítězně," říká historik Jiří Rak v předvečer výstavy korunovačních klenotů na Pražském hradě.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: rozhovor s Jiřím Rakem
PříspěvekNapsal: 10.05.2013 - 23:59 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... Chápal jsem to tak, že nesouhlasí s úvodní větou rozhovoru, která jak se zdá je jeho výsledným názorem tedy historika Jiřího Raka: Rozhovor - "Všechno jsme zbourali, jsme totálně vyprázdnění, nemáme se k čemu hlásit. Jediné, co nám zbylo, je ta česká královská koruna, ta proplula dějinami vítězně," říká historik Jiří Rak v předvečer výstavy korunovačních klenotů na Pražském hradě.
Aha. Ano, je to poněkud pesimistický názor.
Snad ne všichni Češi jsou vyprázdnění a jsem přesvědčen, že nám toho zbylo více a máme se k čemu hlásit. Ale Jiří Rak mluví v rozhovoru i o jiných záležitostech. Nelze celý rozhovor zúžit jen na tu úvodní větu. :wink:
Mě však štve jiná věc. V poslední době se mi zdá, jako by historii Čechů tvořily pouze dějiny 20. století. Kam se nám ztratil středověk? A raný novověk? ... :evil:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nostalgie
PříspěvekNapsal: 11.05.2013 - 00:37 
Offline
hejtman nad řádem
hejtman nad řádem
Uživatelský avatar

Registrován: 20.08.2009 - 21:45
Příspěvky: 1280
Bydliště: Plzeň - město Slunce
Jiří Motyčka píše:
V poslední době se mi zdá, jako by historii Čechů tvořily pouze dějiny 20. století. Kam se nám ztratil středověk? A raný novověk? ... :evil:

To samé mi napadlo minulý víkend při oslavách konce války v našem městě. Proč se omílá pořád 20. století? Protože je v tom taková nostalgie, že lidi si tu dobu pamatují. Myslím, že ještě pořádně oslaví 75. výročí osvobození, a pak už to nikoho moc zajímat nebude...

_________________
Skláním se před všemi, kteří měli odvahu postavit se církvi ještě v dobách, kdy měla moc nad světem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nostalgie
PříspěvekNapsal: 11.05.2013 - 00:56 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Dáša Nová píše:
... Protože je v tom taková nostalgie, že lidi si tu dobu pamatují.
Domnívám se, že je v tom obojí.
Pomiňme Rakousko-Uhersko (u některých vyvolává nostalgii dodnes) a první světovou válku. Pak je tam První republika a to je především ta nostalgie. Druhou světovou válku stále ještě někteří žijící pamatují, mnozí pamatují minulý režim, 50. léta, vosumašedesátej a normalizaci. No, a pak je tu polistopadový režim, který začal vytěsňovat středověk a např. husitství by zřejmě z historie vymazal úplně ... :evil: Hodně o tomhle trendu napoví Husovské oslavy v r. 2015. :idea:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: zamyšlení
PříspěvekNapsal: 18.01.2014 - 12:15 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Studenti nymburského gymnázia hromadně podepisují petici proti tomu, aby se jejich škola jmenovala po spisovateli Bohumilu Hrabalovi, který zde také studoval. Podepisují to i ti studenti, kteří se o spisovateli ještě vůbec neučili i ti, kteří od něho nepřečetli ani řádku. Vadí jim např. to, že Hrabal se špatně učil a že chodil do hospody, jako kdyby všichni signatáři petice byli premianty a do hospody ani nepáchli. O tom, že i ve světě překládaný spisovatel vystudoval práva na Karlově univerzitě a ještě k tomu navštěvoval přednášky z filosofie a dějin umění a literatury, již "taktně" mlčí. :roll: :twisted:
Připomíná mi to jiný fenomén - většinový názor na husitství po listopadu '89. My o husitství sice nic nevíme, nic jsme o něm nečetli, ale bezpečně víme, že bylo špatné a husiti byli fanatičtí hrdlořezové. To není podobnost čistě náhodná! ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Voliči se zmýlili?
PříspěvekNapsal: 06.11.2014 - 02:47 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Bez uvedení citace chci tímto příspěvkem navázat na debatu, kterou jsme tady vedli o přímé volbě prezidenta. Proč?
No, víme všichni - a to nejen v ČR ale už i u protinožců! - o nedělních rozhlasových Hovorech z Lán, kdy prezident Zeman vypustil do éteru několik hrubých vulgarit.
Jak je to dlouho, co prezident onemocněl "virózou", a teď zase tohle. :crazy: Velice nerad měním svoje názory, už jsem na to poněkud starý, ale obávám se, že mnozí jeho voliči začínají své volby litovat a moje maličkost bohužel rozšíří jejich řady. Jsem totiž velice alergický na to, když někdo udělá ostudu své vlastní zemi po celém světě.
V něčem však svůj názor přece jenom nezměním a zůstanu nadále - i přes tuto velice negativní zkušenost - zastáncem přímé volby presidenta.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Voliči se zmýlili?
PříspěvekNapsal: 06.11.2014 - 21:20 
Offline
desátník
desátník

Registrován: 11.09.2011 - 11:58
Příspěvky: 529
Jiří Motyčka píše:
Bez uvedení citace chci tímto příspěvkem navázat na debatu, kterou jsme tady vedli o přímé volbě prezidenta. Proč?
No, víme všichni - a to nejen v ČR ale už i u protinožců! - o nedělních rozhlasových Hovorech z Lán, kdy prezident Zeman vypustil do éteru několik hrubých vulgarit.
Jak je to dlouho, co prezident onemocněl "virózou", a teď zase tohle. :crazy: Velice nerad měním svoje názory, už jsem na to poněkud starý, ale obávám se, že mnozí jeho voliči začínají své volby litovat a moje maličkost bohužel rozšíří jejich řady. Jsem totiž velice alergický na to, když někdo udělá ostudu své vlastní zemi po celém světě.
V něčem však svůj názor přece jenom nezměním a zůstanu nadále - i přes tuto velice negativní zkušenost - zastáncem přímé volby presidenta.

Při volbě se dalo vybírat jen v prvním kole. Já jsem pro dědky nebyl. Teď je jeden v tom až po uši a druhý možná není lepší. :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Voliči se zmýlili?
PříspěvekNapsal: 06.11.2014 - 22:02 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Karel Konečný píše:
... Teď je jeden v tom až po uši a druhý možná není lepší. :)
Ano.
Jeden za vosumnáct a druhej bez dvou za dvacet. :evil:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Voliči se zmýlili?
PříspěvekNapsal: 07.11.2014 - 17:01 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
JM 26. 1. 2013 píše:
Na závěr této naší diskuse, která byla vedena v duchu fair play, i této volební kampaně, jež v tomtu duchu už tolik vedena nebyla, bych popřál nám VŠEM, aby ti, kteří volili Miloše Zemana, mezi něž patřím i já, nikdy svého rozhodnutí nelitovali. :| ...
JM píše:
... víme všichni - a to nejen v ČR ale už i u protinožců! - o nedělních rozhlasových Hovorech z Lán, kdy prezident Zeman vypustil do éteru několik hrubých vulgarit ...
JM píše:
Prof. Martin C. Putna..., který na Prague Pride 2011 proslul transparentem "Katolické buzny zdraví Bátoru"...
President odmítl jmenovat Martina C. Putnu profesorem, protože mu vadil jeho transparent na Prague Pride 2011.
Co by prezident asi tak chtěl udělal s profesorem, který by ve veřejnoprávním rozhlase pronesl "zku***li" nebo "ku*va"? Nejspíš by takového člověka chtěl zavřít na doživotí! ... :wink: :twisted:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ta naše povaha česká
PříspěvekNapsal: 09.11.2014 - 11:57 
Offline
velitel vozu
velitel vozu
Uživatelský avatar

Registrován: 27.01.2006 - 11:12
Příspěvky: 454
Bydliště: Český Brod
Jirko, já bych to zas tak osobně nevnímal. Politika je žumpa a řešit, jestli jedno lejno smrdí víc a druhé míň asi z naší pozice nemá cenu :crazy: . Důležité je, zachovat si elementární slušnost a morálku v mikrosvětě našich rodin a blízkých a politiku zkrátka sledovat nezúčastněně a nepřenášet ji do osobní roviny.

Pro mne nebyla ve druhém kole prezidentské volby jiná možnost, než volit M. Zemana, protože druhý kandidát nesplňoval mé představy o prezidentovi vůbec. Ovšem s prezidentovou osobností se nijak více neztotožňuji a nevnímám jeho chování jako něco, co bych měl nadále řešit. Byl jsem u voleb a rozhodl jsem se tak, jak jsem v té době považoval za dobré. Toť vše :wink: .

Ale vysvětlení v rámci hovorů z Lán mi nepřijde až tak mimo mísu, protože zhrzelá Kalouskova klika propadá hysterii při nejmenší příležitosti a šlo možná jen o takovou praktickou zkoušku její bdělosti.

Vy jste během toho našeho rozhovoru použil několik neslušných slov.
Ano.
Proč?
Jsem inspirován panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká hovno. A vzhledem k tomu, že pražská kavárna má ráda pana Schwarzenberga, tak jsem se chtěl vlísat do přízně pražské kavárny.
Nakolik myslíte, že se Vám to daří?
Vůbec ne, ale můžu ji alespoň rozčílit a to se mi určitě podaří.

http://www.zemanmilos.cz/cz/clanky/hovo ... 884693.htm

_________________
Martin, střelec českobrodský


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ta naše povaha česká
PříspěvekNapsal: 09.11.2014 - 18:46 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 06.02.2006 - 15:54
Příspěvky: 718
Bydliště: Hradec Králové
Milý Martine!
V záplavě hysterie posledních dnů je tohle ten naprosto nejstřízlivější příspěvek ze všech! Díky Ti za něj! :thumbup:

_________________
trener


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ta naše povaha česká
PříspěvekNapsal: 09.11.2014 - 19:46 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Martin Picek píše:
... Politika je žumpa ...
Tak to je nezpochybnitelný axiom. :!:

Martin Picek píše:
... Pro mne nebyla ve druhém kole prezidentské volby jiná možnost, než volit M. Zemana, protože druhý kandidát nesplňoval mé představy o prezidentovi vůbec ...
Souhlasím,
a podobně jsem svoji volbu vnímal i já. :wink:

Martin Picek píše:
... Ale vysvětlení v rámci hovorů z Lán mi nepřijde až tak mimo mísu, protože zhrzelá Kalouskova klika propadá hysterii při nejmenší příležitosti a šlo možná jen o takovou praktickou zkoušku její bdělosti.
Jsem inspirován panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká hovno. ...
Tak katolický tandem Kalousek a věčně vochrápenej hajnej z Orlíku mi nestojí ani za stisk několika málo kláves na mým kompu. :evil:

Martin Picek píše:
... Důležité je, zachovat si elementární slušnost a morálku v mikrosvětě našich rodin a blízkých a politiku zkrátka sledovat nezúčastněně a nepřenášet ji do osobní roviny ...
Pouze tady bych si dovolil oponovat. Proč?
No, my a naše rodiny (Bohu dík?) nereprezentujeme tuto zem, k níž mnohé z nás vážou elementární vlastenecké pocity. A náš prezident reprezentuje tuto zemi, i když spí! Australany, Američany a já nevím, kde všude byly citovány páně Zemanovy vulgarizmy, nejenže nezajímají souvislosti, ale ani jim, obávám se, nerozumí. U protinožců a jinde ve světě to prostě vnímají tak, že český prezident při vystoupení ve veřejno-právním médiu užil slovník z hospody čtvrté cenové skupiny. Jinak řečeno - president nedělá dobrou reklamu ČR, potažmo ani jejím obyvatelům. Tečka. :|

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: nesplněný slib!
PříspěvekNapsal: 17.11.2014 - 18:08 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Prezident "sjednotitel" zemi evidentně nesjednotil, ale docílil přesně opačného efektu, zemi ještě více rozdělil na dva nesmiřitelné tábory. Jeho zastánců zjevně ubývá a přecházejí buď do druhého tábora, nebo jim to je jedno, protože vědí, že ani věčně ospalý Schwarzenberg by zemi nesjednotil. A obávám se, že ani on by nebyl nadstranickým prezidentem. Ano, zažíváme krizi elit s tím, že o "elitách" snad netřeba hovořit.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 183 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz