Právě je 19.04.2024 - 11:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 124 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Šovinizmus
PříspěvekNapsal: 10.04.2006 - 14:22 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 09.04.2006 - 13:25
Příspěvky: 18
Jiří Motyčka píše:
Case píše:
...Cožpak byli všichni z tohoto rodu hajzlové, s prominutím? Není poválečné ČSR dostatečným důkazem? To mě tu rozčiluje. Zaujatost...

Možná nebyli. Ale ti, co se nevratně podepsali na tragických osudech tohoto národa v době např. pobělohorské, násilné rekatolizace a germanizace, "přebijí" ty ostatní. A to s dovolením není o zaujatosti, to jsou objektivní historická fakta, doplněná závěry nejposlednějších badatelských prací doprovázených mj. i otřesnými čísly, které by měly být povinnou četbou pro všechny, kteří si myslí, že federativní uspořádání c.k. mocnářství bylo pro nás tou nejvhodnější alternativou. Přátelé, zapomeňme na to. To jsou jen romantické představy rodící se v hlavách např. pánů Adolfů Bornů, jejichž díla si nesmírně vážím. Je však rozdíl posuzovat ony doby ze závětří umělcova ateliéru nebo v té době žít jako např. nevolník nebo student, účastník povstání z r. 1848, kterému Windischgrätzův dělostřelecký granát utrhl nohu...


Jistě. Já je nechci obhajovat, ale taky odmítám tohle zjednodušování. Více jak 300 let vládnoucí rod nelze shrnout jednou větou. Rok 1918 beru jako vrcholný akt emancipace (nejen..) českého národa, byť ne vše bylo ideální..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šovinizmus
PříspěvekNapsal: 10.04.2006 - 15:20 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Case píše:
... Já je nechci obhajovat, ale taky odmítám tohle zjednodušování. Více jak 300 let vládnoucí rod nelze shrnout jednou větou. Rok 1918 beru jako vrcholný akt emancipace (nejen..) českého národa, byť ne vše bylo ideální..

Naprosto souhlasím, nelze to říci jednou větou. Ale opět se musím ohradit proti "zjednodušování". Pokládám proto tyto otázky: Bylo období 300leté nadvlády Habsburků rozkvětem tohoto národa? Nebo spíše úpadkem způsobeným odchodem evangelické inteligence, špiček tohoto národa v čele s Komenským do exilu s následnou rekatolizací? Nebyla všude postupně prosazována němčina na úkor češtiny, která zůstala pouze jazykem městské a venkovské chudiny? Nebyl to malý zázrak a možná i důsledek obrovské morální síly tohoto národa, že si přesto zachoval svoji svébytnost, jejímž hlavním znakem je právě mateřský jazyk? Nepřáli si Habsburkové spíše zánik tohoto slovanského národa po vzoru Lužických Srbů?... Nechť si každý odpoví sám, protože já odpovědi znám.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šovinizmus
PříspěvekNapsal: 10.04.2006 - 16:05 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 09.04.2006 - 13:25
Příspěvky: 18
Jiří Motyčka píše:
Naprosto souhlasím, nelze to říci jednou větou. Ale opět se musím ohradit proti "zjednodušování". Pokládám proto tyto otázky: Bylo období 300leté nadvlády Habsburků rozkvětem tohoto národa? Nebo spíše úpadkem způsobeným odchodem evangelické inteligence, špiček tohoto národa v čele s Komenským do exilu s následnou rekatolizací? Nebyla všude postupně prosazována němčina na úkor češtiny, která zůstala pouze jazykem městské a venkovské chudiny? Nebyl to malý zázrak a možná i důsledek obrovské morální síly tohoto národa, že si přesto zachoval svoji svébytnost, jejímž hlavním znakem je právě mateřský jazyk? Nepřáli si Habsburkové spíše zánik tohoto slovanského národa po vzoru Lužických Srbů?... Nechť si každý odpoví sám, protože já odpovědi znám.


Bezpochyby ta doba nebyla jako celek příliš šťastná, ostatně Češi museli na své "vzkříšení" čekat až do 19. století. Je to bezpochyby velice mrzuté, že Češi byli tři století v nerovné pozici v rámci monarcie, že jim nebyla povolena náboženská svoboda, že tu byly snahy o germaninaci obyvatel a mnoho dalšího. Ale je potřeba si uvědomit, že paušalizace Habsburků není možná, už jen pro rozsáhlost tohoto rodu.

Amen.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Šovinizmus
PříspěvekNapsal: 10.04.2006 - 17:11 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Paušalizovat není dobré v každém ohledu. Jakési světélko na konci tunelu se objevilo za vlády Marie Terezie a jejího syna Josefa II. Ale pozor! Pro tento národ, který byl z převážné většiny protestantský a to už od husitských dob(!) byla právě náboženská svoboda nenahraditelným duchovním statkem. A ta skutečná náboženská svoboda bohužel přišla až s tzv. prosincovou ústavou z r. 1867 !!!
Case píše:
...Bezpochyby ta doba nebyla jako celek příliš šťastná, ostatně Češi museli na své "vzkříšení" čekat až do 19. století. Je to bezpochyby velice mrzuté, že Češi byli tři století v nerovné pozici v rámci monarcie, že jim nebyla povolena náboženská svoboda, že tu byly snahy o germaninaci obyvatel a mnoho dalšího. Ale je potřeba si uvědomit, že paušalizace Habsburků není možná, už jen pro rozsáhlost tohoto rodu.

Amen.

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.04.2006 - 18:46 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 09.04.2006 - 13:25
Příspěvky: 18
Sladký happyend. Takže jsme se nakonec shodli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Shoda?...
PříspěvekNapsal: 10.04.2006 - 20:23 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Case píše:
Sladký happyend. Takže jsem se nakonec shodli.

Myslíš? No, já nevím. Ale budiž, ať je po tvém...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 10.04.2006 - 20:37 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 09.04.2006 - 13:25
Příspěvky: 18
Shodli jsem se na odmítnutí černobílého, paušalizovaného pohledu. To mi stačí. Zbytek jsou (a budou!) jen názorové neshody.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Benešovy dekrety...
PříspěvekNapsal: 10.04.2006 - 22:02 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Case píše:
...Zbytek jsou (a budou!) jen názorové neshody.

Tak to na chatech chodí, není liž pravda? Ale napadlo mě, aniž bych chtěl nabádat, či agitovat, že by ses mohl, kdybys chtěl, pár příspěvky zapojit i do jiných témat, např. "Benešovy dekrety". :?: ...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 11.04.2006 - 20:00 
Offline
práče
práče
Uživatelský avatar

Registrován: 09.04.2006 - 13:25
Příspěvky: 18
Jistě, jistě, taky na to dojde, jsem trochu líný a pohodlný tvor. ; )


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozdíly jsou veliké!
PříspěvekNapsal: 13.08.2006 - 21:51 
Offline
desátník
desátník
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2006 - 16:48
Příspěvky: 798
Sabin píše:
... vlastenec je ten člověk, který upřímně miluje svůj národ, svou vlast a zasvětí život pro jejich zlepšení, pozvednutí, zkulturnění i zviditelnění po celém světě.

Nechci obživovat mrtvolu :? téměř ukončené diskuse. Ztotožňuji se s příspěvky Sabinovými i Dorfula, přestože Case na to šel fundovaněji. :)
Přesto od debaty s rozdíly odbočím - já mám už dlouhodobější pocit, že sice vlastenec-patriot dělá vše pro vylepšení svého okolí, vlasti, rodné zemi, ale zároveň to není nikdy člověk, který se ze svého místa nikdy nehnul. Který ani neví jak vypadá "sousední kraj", jiná země... Patrioty bývají většinou lidé, kteří obdivují okolní krásno, ale přitom milují svůj kraj. Oproti nacionalistům, kteří pro inspiraci nic spatřovat nemusí, jelikož jsou zahledění sami do sebe..., proto odmítají cokoliv zvenčí. Vyvede mne někdo z omylu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Rozdíly jsou veliké!
PříspěvekNapsal: 13.08.2006 - 22:30 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8712
Bydliště: Athény východních Čech
Kolssteyn píše:
... Vyvede mne někdo z omylu?

A měl by? Proč? Já v podstatě souhlasím, i když téma je přece jen obsáhlejší a rozmanitější, jak dokládá počet příspěvků...

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 02.04.2007 - 09:32 
Offline
práče
práče

Registrován: 28.03.2007 - 11:15
Příspěvky: 16
Bydliště: Brno
Dorful píše:
Vlastenec je hrdý na svou vlast a brání její hodnoty.
Nacionalista též, ale navíc považuje svojí vlast za vyjímečnou až nadřazenou.
Šovinista k tomu ještě otevřeně vše cizí nenávidí.

Vlast pak nechápu pouze jako zemi, ale i národ, jazyk, kultura, historie...


Obecně souhlasím s tímto názorem, kdy vlastence shledávám jako člověka, který miluje svou rodnou zemi, národ, jazyk, kulturu, historii...ale zároveň jako hrdý člověk zároveň neopovrhuje národy jinými ale považuje je za "bratry". :wink:

_________________
...ale není válka zlem největším - žít nečestně, být otrokem, zotročovat a mnohé jiné je horší. Válka je zlo, ale obrana je mravně přípustná a nutná, třebaže je nesnadné vymeziti přesně, kde začíná obrana a kde násilí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: vlastenectví vs. nacionalismus
PříspěvekNapsal: 25.06.2010 - 17:41 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 31.01.2009 - 17:19
Příspěvky: 70
Bydliště: Šternberk
michal650 píše:
Jen pozor na problem nacionalismu.....

Problém nacionalismu je v tetování jakej? :roll:

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.06.2010 - 09:33 
Offline
práče
práče

Registrován: 21.06.2010 - 12:17
Příspěvky: 11
V tetovani samozrejme zadny, ale ve vzoru, jaky bude vytetovan (vytetovany symbol s prvky radikalni pravice), ale tetovani samotne ne,to je jasne (sam jedno mam)...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: 28.06.2010 - 10:37 
Offline
sudličník
sudličník

Registrován: 31.01.2009 - 17:19
Příspěvky: 70
Bydliště: Šternberk
Tím jsi mi neodpověděl na tu snahu o jakési moralizování ohledně námětů tetování. Na jaké motivy by si třeba měli dávat zdejší uživatelé pozor?

_________________
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 124 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz