www.husitstvi.cz
http://www.husitstvi.cz/forum/

Komunismus
http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=5&t=779
Stránka 1 z 2

Autor:  Sabin [ 06.02.2008 - 09:58 ]
Předmět příspěvku:  Komunismus

Jaký je rozdíl mezi hákrkrajcem a srpem s kladivem? Jaký je rozdíl mezi koncetrákem a gulagem? Jaký je rozdil mezi milióny vyhlazených lidí Hitlerem a milióny vyhlazených lidí Stalinem?
Jaký je tedy rozdíl mezi nacismem a komunismem? Podle mne žádný. Obě společnosti vedou k potlačování základních svobod občana a obě jsou tyranií vlády lidských zrůd.
Jistě asi pouze náhodou použili komunisté nad vchody svých likvidačních táborů nápis "Prací ke svobodě". Není to snad překlad německého "Arbeit mach frei"?
Co chcete víc jako důkaz? Je poprávu odsuzován pravicový extremismus, kdy už tedy odsoudíme ten levicový?

Autor:  Kolssteyn [ 09.02.2008 - 15:03 ]
Předmět příspěvku:  Re: Komunismus

Sabin píše:
Jaký je tedy rozdíl mezi nacismem a komunismem?
Veliký... i z obecného hlediska!
A to nemluvím o tom, že dnešní neonacisté jsou nepoměrně agresivnější a plni ambic oproti komunistům, kteří setrvávají jaksi z nostalgie.
Rozdíl je především v tom, že komunisté se ze dne na den neztratili...
Dále jsou obsazeni v úřadech, titíž dělají to samé, stejní soudci soudí, ti co vydělávají dnes, nebyli na tom špatně ani předtím.
Tento národ je komunismem prostoupený naskrz a bude potřeba minimálně jednoho století odstupu, aby získal alespoň návyk chování s jistým mravním kodexem.

Autor:  Dorful [ 18.02.2008 - 16:52 ]
Předmět příspěvku: 

Národní socialismus i internacionální socialismus (komunismus) jsou na tom stejně - režimy, které se snaží ovládnout svět různými postupy. Komunismus měl tu výhodu, že nestál za vypuknutím II. sv. války a tedy se Evropou mohl rozšířit v rámci boje proti nacismu, i když se jednalo o stejnou okupaci. Díky tomu přetrval mnohem déle a nechal na lidech daleko větší stopy. Naprosto nemohu pochopit členy a příznivce KSČM apod., kteří se vlastně dopouštěli vlastizrady a kolaborace už jen tím, že byli členy strany přímo řízené cizí vládou podporovanou okupačnímy vojsky. Vláda ČSSR byla bez vší pochyb loutková, stejně jako např. Slovenska za II. sv. války.
A proč se nacismus odsuzuje a komunismnus ne? Protože nebyl svržen revolucí (=vězení, popravy, ztráta majetku) a jeho protagonisté nebyli potrestáni a zůstal jim jejich vliv a kontakty...

Autor:  Sabin [ 31.10.2009 - 22:41 ]
Předmět příspěvku: 

Jaký je rozdíl mezi hnědou a rudou diktatůrou?
Poznáte rozdíl?

1) http://sabin.rajce.idnes.cz/Terezin_-_M ... CN6146.jpg

2) http://sabin.rajce.idnes.cz/Pamatnik_Vo ... ek_002.jpg

Odpověď zní: Žádný rozdíl není.

Autor:  Jiří Motyčka [ 02.11.2009 - 00:51 ]
Předmět příspěvku:  klasifikace

Sabin píše:
Jaký je rozdíl mezi hnědou a rudou diktatůrou?
...
Odpověď zní: Žádný rozdíl není.
Bohužel, to není úplně správná odpověď.

Rudá totalita totiž ve své podstatě byla daleko zákeřnější v tom, že její genocida - právě narozdíl od té hnědé - směřovala především proti vlastním lidem, tj. příslušníkům vlastního národa.
Proti inteligenci, představitelům církve, hrdinům, kteří válčili v zahraničí, ale kteří necedily potoky krve a neumírali za vlast na té "správné" straně, proti příslušníkům protinacistického odboje z jiných politických stran (Horáková, ...), proti živnostníkům, sedlákům na dědičných gruntech, kteří si poctivě a v potu tváře vydělávali na chléb vezdejší atd., atd.
Zavíráním a perzekucemi např. letců ze západní fronty, kteří za svoji vlast dennodenně umírali a nasazovali životy, tím se mnoho režimů pochlubit věru nemůže. :evil:

Autor:  Dáša Nová [ 02.11.2009 - 02:31 ]
Předmět příspěvku: 

Je to smutné, ale padesátá léta jsou jen karmou národa za to, že ve svobodných volbách zvolil v dobré víře ve spravedlivou společnost komunisty. :(
A teď něco veselého: Chodí také komunisté po smrti do Nebe? Ano, melou je tam do červánků. :)

Autor:  Jiří Motyčka [ 22.01.2010 - 14:26 ]
Předmět příspěvku:  připomenutí socíku

Dáša Nová píše:
... Prosím tě, podívej se na tento odkaz:
http://www.projekt-spad.cz/v3/CZ/mapa/dum/zvonky/vytah/vevytahu/index.html
Je to reálný socialistický panelák, jezdíš tam výtahem, chodíš na návštěvu do obýváků a tam si pustíš, co už teď není, například ve 2. patře na rádiu znělku Zákruty ...
Jj, to nemá chybu ... :D
Tohle jsou pro nás dříve narozené už jen vzpomínky na něco, v čem jsme žili a že i v "tom" jsme si sami nalézali chvíle relativní pohody, jen se je člověk musel naučit vnímat. No, a pro ty později narozené je to celkem reálné poznání doby, v níž žili jejich rodiče, i když pro ně už je to jenom historie.
Černobílé klipy třeba dokazují, že jsme v Československu vynalezli videoklip a nikdo mě nepřesvědčí, že tomu tak nebylo ... :wink:

Autor:  Kata-he-kasa [ 26.01.2013 - 00:29 ]
Předmět příspěvku: 

Mezi komunismem a nacismem žádný rozdíl není.
http://www.youtube.com/watch?v=2m2X0j7VM6Y

Vena

Autor:  Theodor [ 26.01.2013 - 23:00 ]
Předmět příspěvku:  Řízený hladomor na Ukrajině 1932/33

Kata-he-kasa píše:
Mezi komunismem a nacismem žádný rozdíl není.

No tak nějaké rozdíly by se našly, ne?
Např. nacistický režim snad nikdy nenutil své oběti k tomu, aby se veřejně přiznaly k něčemu, co nespáchaly. "Jsi Žid? - Tak do plynu! Jaképak s tím štráchy. Přiznání netřeba, stačí rodokmen." Vytlouct z obviněných, že 2 + 2 je 5, jóó to byla někdy fuška!
Taky takových vymožeností jako Zyklon B nebylo, příroda a lidské přičinění musely pomoci!
I další ideové a technické odchylky by se jistě našly. Podstata zla i jeho vnější projevy jsou zde však vskutku zarážejícím způsobem podobné. S tím souhlasím.
A jinak díky za ten ODKAZ, bratře Kata-he-kasa (z rodu Leopardů či Medvědů?). Je pro mne opravdu užitečný a poučný!
Jen jsem si při něm s jistým smutkem vzpomněl na jednu forbínu V+W z r. 1935, tuším. Ale kdo se nemýlí?

Autor:  Kolssteyn [ 06.02.2013 - 16:55 ]
Předmět příspěvku:  totalitní rovnost

Kata-he-kasa píše:
Mezi komunismem a nacismem žádný rozdíl není.
Přesto si myslím, že rozdíly jsou. Akorát tímto zavádějícím, populistickým způsobem každý tyto režimy srovnává na základě některých podobných obecných znaků. Oba systémy jsou totalitní, v tom si jsou rovny, ale myšlenkově nikoliv. Povrchní ztotožňování je zavádějící a řekl bych i, že nesprávné. Podobně nebezpečný systém je i v sektách a může se stát z jakékoli ideologie.

Autor:  Jiří Motyčka [ 06.02.2013 - 19:15 ]
Předmět příspěvku:  Re: totalitní rovnost

Kolssteyn píše:
... Oba systémy jsou totalitní, v tom si jsou rovny, ale myšlenkově nikoliv. Povrchní ztotožňování je zavádějící a řekl bych i, že nesprávné ...
... má pravdu bratr Kolssteyn.
K tomu viz také sem ...

Autor:  Theodor [ 08.02.2013 - 10:08 ]
Předmět příspěvku:  Re: totalitní rovnost

Kolssteyn píše:
Přesto si myslím, že rozdíly jsou. Akorát tímto zavádějícím, populistickým způsobem každý tyto režimy srovnává na základě některých podobných obecných znaků. Oba systémy jsou totalitní, v tom si jsou rovny, ale myšlenkově nikoliv. Povrchní ztotožňování je zavádějící a řekl bych i, že nesprávné...
Jistěže. (Jenom bych neřekl, že „každý“ – to snad ne?!) „Pouze povrchně“ by se nemělo srovnávat nic, ani nacismus a fašismus.

Kdo by chtěl, může podněty pro hlubší zamyšlení najít. Např.:
ARENDTOVÁ, Hannah. Původ totalitarismu, I-III. Praha: Oikoymenh, 1996.

Anebo různá svědectví v seriálu dokumentů ČRo Česko: Příběhy 20. století (autoři: Adam Drda, Mikuláš Kroupa) Viz http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/pribehy Archiv iRadia ČRo: ZDE

Autor:  Dáša Nová [ 17.02.2013 - 13:53 ]
Předmět příspěvku:  Korunovační kočár

Ani jsem nevěděla, že jsme měli nějaký korunovační kočár českých králů, který Rusové v 68. roce uloupili. :shock: :evil:
V časopisu Phoenix 7/2012 píše na str. 6 Karel Funk:
''Dotvrdili to dalším symbolickým činem: z muzea si jako odměnu za vnucenou 'bratrskou pomoc' odvezli, spíše uloupili, korunovační kočár českých králů, který zde od nepaměti stával vlevo od vchodu pod hlavním schodištěm. Už při vstupu do budovy připomínal naši státnost. Vlastně nás tím připravili o symbol naší samostatnosti a naší vlastní vlády-tak, jak to ve skutečnosti s naším národem učinili. I když tuto krádež takto hluboce sami nedomýšleli, je to charakteristické. Ve zlomových dobách, ať už tragických nebo nadějných, se totiž odehrává mnohá symbolika...''
Nevíte někdo jestli ten korunovační kočár ještě existuje?

Autor:  Jiří Motyčka [ 17.02.2013 - 15:30 ]
Předmět příspěvku:  Re: Korunovační kočár

Dáša Nová píše:
... Nevíte někdo jestli ten korunovační kočár ještě existuje?
Tady je jeden z nich:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... cni-kocar/ ... :wink:

Ale nevím, zda to je ten, který Rusové uloupili, mohlo jich být třeba i vícero. :?

Autor:  Jiří Motyčka [ 05.05.2013 - 11:50 ]
Předmět příspěvku:  ÚSTR

Obávám se, že situace kolem Ústavu pro studium totalitních režimů je stále méně únosnou a přehlednou.
Vše začalo odvoláním (ex)ředitele Daniela Hermana Radou ÚSTR. Nechci dále rozebírat situaci v ÚSTR, jsou toho plná média. Spíš jsem se chtěl zamyslet nad tím, zda vůbec takovýto typ ústavu potřebuje nějakou radu, když např. Historický, Archeologický ústav AV aj. ji nemají. Čím se ÚSTR od těchto ústavů liší natolik, že je nutné, aby ho mistrovali nějací radní? Co si o tom myslíte? ... :wink:

Stránka 1 z 2 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/