Na straně 16 v
této knížce Čornej píše:
"
Jan Železný ... si však o poměrech v českých zemích nedělal iluze.
Kdyby Hus odvolal, mohlo vše vyhlížet jinak. Hnutí spojené s jeho jménem by se z tak silného úderu nevzpamatovalo a rychle by zmizelo v dějinném propadlišti.
...
Členové Husova doprovodu mistra nijak nepřemlouvali a ponechávali na jeho úvaze, zda zvolí odvolání nebo smrt v plamenech. S ohledem na rozsah hnutí, které pod vedením pražské univerzity a vlivných šlechticů hodlalo v Čechách a na Moravě uskutečňovat Husův reformní program v praxi, tušili, že kapitulace před koncilem by dosavadní domácí směřování zvrátil. A to si nikdo z Husových přívrženců nepřál. Věci zašly i v politické rovině příliš daleko. Zachránit, povzbudit i posílit husitský koncept nápravy církve a křesťanstva mohla paradoxně jen Husova mučednická smrt."
Je to pochopitelně klasická úvaha patřící do oblasti kontrafaktuální historie, tj. "co by, kdyby ..." Nejenom proto nemohu v tomto punktu s kolegou Čornejem souhlasit, i když on má nepochybně daleko větší předpoklady než moje nepatrnost pro to, aby mohl vytvářet tyto spekulace.
Proč se s výše citovaným názorem nemohu ztotožnit? Už jsme o tom zde na fóru taky debatovali, naposledy
tady. Dovolím si to přesto shrnout. Jan Hus by se po odvolání (musíme předpokládat tu nejmírnější verzi odvolání) stejně nemohl vrátit domů, čímž by mnozí jeho příznivci byli patrně zaskočeni. Reforma byla už hodně rozjetá – což nakonec připouští i Čornej –, např. Jakoubek ze Stříbra začal prosazovat kalich už před Husovou smrtí. Nedovedu si dost dobře představit, že by se neprosadil majoritní kališnický politický kurz, že by nedošlo k sekularizaci církevního majetku etc. Proces radikalizace hnutí trval relativně dlouho a k revolučnímu výbuchu došlo až 4 roky po Husově upálení. Tak jednoznačný závěr, že by po Husově odvolání toto hnutí "
zmizelo v dějinném propadlišti", dle mého názoru není adekvátní dané situaci, pokud nechceme přeceňovat dopady Husova odvolání na retardaci hnutí či dokonce jeho zánik.
Představa, že by snad hluboce věřící Hus, bytostně odmítající násilí,
kalkuloval s tím, že když neodvolá, vypukne revoluce, je absurdní. Možná, že "
členové Husova doprovodu" podvědomě tušili, že by bylo "pro všechny lepší", kdyby Hus neodvolal, ale nikdy mu to přímo nedali najevo. Ano, mohla v tom být jistá míra farizejství, to připouštím.
Pozn.: Zvýraznění - autor příspěvku.