Právě je 19.04.2024 - 06:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: divadlo
PříspěvekNapsal: 13.01.2015 - 07:15 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 12.01.2015 - 23:21
Příspěvky: 2
Zdravím vás všechny.
S naším amatérským divadlem jsme se rozhodli, ku příležitosti 600 let výročí upálení Jana Husa, vytvořit divadelní představení o životě Jana Husa.
Mou touhou a velikým přáním je následující:
1. Předat hlavní myšlenky a podstatu Husova učení. (Proč a za co zemřel?)
2. Zachytit charakter a charizma postavy Jana Husa. (Co to bylo za člověka?)
3. Zachytit alespoň trochu atmosféru té doby. (Jak a čemu Hus čelil?)
Tyto 3 body jsem dal dohromady teď abych vám nějakým způsobem přiblížil o co mi jde ale je možné, že mě ještě něco napadne, případně nějaký bod doplním nebo upravím.:)

Ještě bych vás chtěl seznámit s mou představou struktury divadelní hry.
- Celé představení bude jakoby dopis člena koncilu (ještě nevím kdo, potřeboval bych nějakého vhodného), který píše svému příteli (divákovi) o tom co se v Kostnici skutečně stalo a bude mu popisovat své osobní setkání s Husem (viz. dále)
- Samotný děj bude začínat v Kostnici den před upálením tedy po posledním slyšení 5.7.- 6.7.1415
- Ten večer za Husem do jeho vězení příjde jeden z členů koncilu
- Bude se ho vyptávat na to proč, tak tvrdohlavě stojí za svým učením
- Hus mu začne vyprávět některé momenty z jeho života (tyto momenty právě budeme hrát. Bude se tedy jednat o formu retrospektivy. Budu čerpat hlavně s J.K.Tyla a A.Jiráska)
- Během vyprávění by možná mohl do vězení přijít také Štěpán z Pálče a požádat Husa o odpuštění (tak jako v A. Jiráskovi)
- Nakonec bude upálen

To je taková prvotní představa. No a teď proč vám tady vlastně píšu? Jsou tady lidé, kteří se o postavu Husa a vůbec o husitství zajímají, takže máte zde cenné informace o tom jak to skutečně bylo nebo alespoň jak to pravděpodobně bylo. Berte to jako odbornou konzultaci. :)
Chci vás poprosit o pár věcí:
1. Zda byste se mohli celkově vyjádřit k tomu, co jsem napsal. Zda to vůbec dává alespoň trochu smysl nebo pokud vás napadne ještě něco, co by se dalo důležitého do této hry zapojit budu moooc rád.
2. Zda byste mohli k těm 3 bodům připsat, jak by podle vás bylo možné dané body naplnit, popř. zhodnotit zda daný bod má vůbec smysl řešit nebo navrhnout jiný.
3. Teď k samotnému ději. Nevím zda je to úplně reálné, aby za Husem v předvečer jeho popravy přišel jeden z členů koncilu (základem je ten, že ne všichni hlasovali pro upálení Husa z čehož vyplívá, že na koncilu byli účastni i normálně smýšlející lidé a proto je zde jakási šance, že by se mohli o něco více zajímat o učení a postavu Jana Husa) ale... jde mi o to zachytit změnu myšlení tohoto člena koncilu a tedy odvrácení se od myšlení církve k myšlení Jana Husa. Na této postavě bych rád ukázal proti čemu vlastně Hus bojoval a co učil. Pokud by vás napadla nějaká vhodná postava, která se účastnila koncilu bylo by to super.
4. Jsem otevřen na jakékoli další nápady a návrhy.

Děkuji moc a přeji krásný a úspěšný den
David Holuša


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: divadlo
PříspěvekNapsal: 13.01.2015 - 23:21 
Offline
hejtman
hejtman
Uživatelský avatar

Registrován: 19.05.2005 - 10:48
Příspěvky: 8711
Bydliště: Athény východních Čech
dejfidson píše:
... S naším amatérským divadlem jsme se rozhodli, ku příležitosti 600 let výročí upálení Jana Husa, vytvořit divadelní představení o životě Jana Husa ...
Tak to je hezký nápad. :!: Gratulujeme. :clap: :thumbup:

dejfidson píše:
... Mou touhou a velikým přáním je následující:
1. Předat hlavní myšlenky a podstatu Husova učení. (Proč a za co zemřel?)
2. Zachytit charakter a charizma postavy Jana Husa. (Co to bylo za člověka?)
3. Zachytit alespoň trochu atmosféru té doby. (Jak a čemu Hus čelil?)
Tyto 3 body jsem dal dohromady teď abych vám nějakým způsobem přiblížil o co mi jde ale je možné, že mě ještě něco napadne, případně nějaký bod doplním nebo upravím. ...
Obávám se, že to nebude úplně lehký úkol dramaticky tohle ztvárnit. :wink:
Letos si budeme připomínat 600. výročí Husovy potupné smrti na hranici. Spousta lidí dnes vůbec neví, proč vlastně Jan Hus zemřel a nechápou, že se jednalo o justiční vraždu a proč.
4. (částečně souvisí s bodem 1) Možná by proto nebylo od věci nějak připomenout podstatu Husova procesu v Kostnici a v čem jeho žalobci pochybili. K tomu viz podrobněji tady v tomto tématu: http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=6&t=127

dejfidson píše:
... Ještě bych vás chtěl seznámit s mou představou struktury divadelní hry.
- Celé představení bude jakoby dopis člena koncilu (ještě nevím kdo, potřeboval bych nějakého vhodného), který píše svému příteli (divákovi) o tom co se v Kostnici skutečně stalo a bude mu popisovat své osobní setkání s Husem (viz. dále)
- Samotný děj bude začínat v Kostnici den před upálením tedy po posledním slyšení 5.7.- 6.7.1415
- Ten večer za Husem do jeho vězení přijde jeden z členů koncilu
- Bude se ho vyptávat na to proč, tak tvrdohlavě stojí za svým učením
- Hus mu začne vyprávět některé momenty z jeho života (tyto momenty právě budeme hrát. Bude se tedy jednat o formu retrospektivy. Budu čerpat hlavně s J.K.Tyla a A.Jiráska) ...
To se mi taky docela líbí.
Ale zároveň mi přijde poněkud obtížné do tohoto konceptu zakomponovat výše uvedené 3 (ev. 4) body. Ale nejsem ani dramatik, ani divadelní režisér. :oops:

dejfidson píše:
... Během vyprávění by možná mohl do vězení přijít také Štěpán z Pálče a požádat Husa o odpuštění (tak jako v A. Jiráskovi)
Tak tato dramatická a velice dojemná scéna by tam rozhodně neměla chybět. :!:
Nejen proto, že je to v Jiráskovi, ale zároveň také proto, že je historicky doložená. :wink: K tomu viz také sem: http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?p=6098#p6098 ...

dejfidson píše:
1. Zda byste se mohli celkově vyjádřit k tomu, co jsem napsal. Zda to vůbec dává alespoň trochu smysl nebo pokud vás napadne ještě něco, co by se dalo důležitého do této hry zapojit budu moooc rád.
Jsem přesvědčen, že to smysl má, ale nebude to jednoduché - viz výše.

dejfidson píše:
2. Zda byste mohli k těm 3 bodům připsat, jak by podle vás bylo možné dané body naplnit, popř. zhodnotit zda daný bod má vůbec smysl řešit nebo navrhnout jiný.
Viz výše ...

dejfidson píše:
3. ... Nevím zda je to úplně reálné, aby za Husem v předvečer jeho popravy přišel jeden z členů koncilu (základem je ten, že ne všichni hlasovali pro upálení Husa z čehož vyplívá, že na koncilu byli účastni i normálně smýšlející lidé a proto je zde jakási šance, že by se mohli o něco více zajímat o učení a postavu Jana Husa) ale... jde mi o to zachytit změnu myšlení tohoto člena koncilu a tedy odvrácení se od myšlení církve k myšlení Jana Husa. Na této postavě bych rád ukázal proti čemu vlastně Hus bojoval a co učil. Pokud by vás napadla nějaká vhodná postava, která se účastnila koncilu bylo by to super.
Kde jste přišel na to, že ne všichni hlasovali pro Husovo upálení? :wink:
Jistě byli tam i tací, kteří ve skrytu duše uvěřili tomu, že Hus není kacíř (možná na to přišli, až při třech Husových slyšeních v samém závěru procesu), ale najevo to nedali. A jeden z těchto lidí by mohl být právě tím, který Husa navštíví v předvečer jeho popravy. Proč ne? A tuto postavu si přece můžete vymyslet i pojmenovat, jak budete chtít, bude to součástí autorovy licence. Já osobně bych se přimlouval za Francouze či Španěla, který na Sorboně vystudoval teologickou fakultu, a obdržel doktorát z teologie (svatého bohosloví, jak se tehdy říkalo). No, a on právě poznal, že Hus je pravověrný křesťan, upřímně věřící katolík a žádný kacíř. Proto ho jde ještě naposledy zkusit přesvědčit, aby odvolal a uvede Husovi i důvod: nechce, aby tak velká osobnost, kterou v Husovi odhalil, skončila v plamenech. Chce, aby Hus dále pokračoval v bohumilém díle.

Citace:
4. Jsem otevřen na jakékoli další nápady a návrhy.
Na závěr bych si dovolil uvést hlavní zdroje pro tuto vaši divadelní hru. Nejsou z oblasti dramatické tvorby, ale jedná se o historiografickou aj. literaturu:
především(!): http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=29&t=781
(a pak eventuálně: http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=20&t=2294, http://www.husitstvi.cz/forum/viewtopic.php?f=20&t=1171 ...)

Citace:
Děkuji moc ...
... rádo se stalo. 8)

P.S. To je jen něco málo pro začátek a diskuse může klidně pokračovat dál ... :wink:

_________________
Super omnia vincit veritas (3Ezd 3, 12)
Ego sum via veritas et vita (J 14, 6)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: divadlo
PříspěvekNapsal: 23.01.2015 - 23:08 
Offline
příslušník chudiny

Registrován: 12.01.2015 - 23:21
Příspěvky: 2
Mockrát děkuji za vaše názory, zdroje a postřehy. Zdroje určitě použiji a nápady vezmu v potaz.

Citace:
Obávám se, že to nebude úplně lehký úkol dramaticky tohle ztvárnit. :wink:
Ne to nebude.
Dlouho jsem zvažoval jestli se do tvorby divadelního představení, na téma Jan Hus, vůbec pouštět ale už mám zhruba představu o tom, jak by to mohlo vypadat, tak snad se nám to podaří dát do nějaké rozumné podoby. Průběžně vás budu informovat, jak to jde. ;)

Citace:
4. (částečně souvisí s bodem 1) Možná by proto nebylo od věci nějak připomenout podstatu Husova procesu v Kostnici a v čem jeho žalobci pochybili.
Vezmu v potaz.

Citace:
Nejen proto, že je to v Jiráskovi, ale zároveň také proto, že je historicky doložená.
Tak to jsem moc rád, že je to historicky podložený fakt.

Citace:
Kde jste přišel na to, že ne všichni hlasovali pro Husovo upálení? :wink:
Někde (už nevím kde) jsem viděl nějaká čísla kolik členů koncilu hlasovalo pro a kolik proti upálení ale je možné nebo spíše jisté, že to nebylo úplně historicky podložené. Děkuju moc za upozornění. ;)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 84 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

Husité - Ktož jsú boží bojovníci | © 1998-2020 M. Gelbič & J. Motyčka
TOPlist Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group Český překlad – phpBB.cz